Kirkko ja sammakko

Otsikko saattaa olla outo, mutta olen verrannut kirkon alasajoa sammakkoon. Tai siis siihen kun sammakko laitetaan kylmään veteen, ja sen jälkeen pikku hiljaa vettä aletaan lämmittää astettain. Sammakko tottuu tuohon veteen, mutta jossain vaiheessa sammakko kuolee koska vesi on liian lämmintä sammakolle. Samoin on kirkon laita. Kirkko menettää vähitellen joka vuosi jäseniään, mutta kun aikaa kuluu niin kirkko tavallaan kuolee, koska jossain vaiheessa jäseniä vaan ei ole enää riittävästi.
5318
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Vertaus ontuu sikäli, että kirkko ja kirkkokansa tulee todellakin tuntemaan nahoissaan voimavarojen ehtymisen.

Rakennuskantaa joudutaan kutistamaan reippaasti, vakansseja jätetään täyttämättä, kirkon sisälle syntyy yhä voimakkaammin omista eduistaan kiinnipitävien ryhmittymiä ja työilo tulee olemaan aika vähissä.

Veikkaan että aika moni joka on viime vuosina päässyt eläkkeelle kirkosta ja jotka pääsevät lähivuosina, huokaavat helpotuksesta kun vielä pääsivät terveinä pois sieltä.

2Äänestä

Vertaus on ontuva, koska kyseessähän on rupikonna eikä ruskosammakko. Tekopyhyys aiheuttaa rupisia riimejä. Rupisammakot hyppivät ulos pappien suista.

Äänestä

Jossain vaiheessa jäsenkato ohittaa kriittisen massan. Demokraattisissa maissa "kansan enemmistö" on kanssa tärkeä käsite.

Äänestä
  • Tulee helposti sellainen kuoleman kierre, kuten joissain kylissä on käynyt kun tarpeeksi monet lähtevät

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Tulee helposti sellainen kuoleman kierre, kuten joissain kylissä on käynyt kun tarpeeksi monet lähtevät

    Kirkon hallintohan on ihan hirveä himmeli, jota pystytettiin ns. 'vanhoina hyvinä aikona', eli silloin, kun melkein kaikki kuuluivat kirkkoon ja rahoittivat sen toimintaa.

    Nyt kirkkoon kuuluu alle 64% eikä mikään viittaa siihen, että laskeva trendi loppuisi.

    Parhaimpia pitämään puoliaan ovat tietenkin kirkon parhaiten koulutetut, niin seurakunnissa kuin muissa eri hallintoportaissa. Tuon kuorman kantaminen tulee syömään yhä enemmän seurakuntalaisten maksamista kirkollisverovaroista.

    Kuulemma sijoitustoiminta ei ole viime aikoina sujunut niin kuin aikaisemmin, ja tulevien eläkkeitten maksamisessa 'haasteet' vaan kasvavat.

    1Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Otsikko saattaa olla outo, mutta olen verrannut kirkon alasajoa sammakkoon. Tai siis siihen kun sammakko laitetaan kylmään veteen, ja sen jälkeen pikku hiljaa vettä aletaan lämmittää astettain. Sammakko tottuu tuohon veteen, mutta jossain vaiheessa sammakko kuolee koska vesi on liian lämmintä sammakolle. Samoin on kirkon laita. Kirkko menettää vähitellen joka vuosi jäseniään, mutta kun aikaa kuluu niin kirkko tavallaan kuolee, koska jossain vaiheessa jäseniä vaan ei ole enää riittävästi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu