Eikö ole niin, että köyhän rahat menee kaikki suoraan kulutukseen. Säästääkö asumistuensaaja siis Guccin, Armanin vai Diorin tuotteista?
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000010082136.html
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000010082136.html
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Minä ajattelin säästää Vuittonin tuotteista sekä personal trainer tunneistani, kun tuhohallitus leikkaa asumistukeani.
Minulta saat käytettyinä, jos kelpaa. Voin vielä ostella uusia, sillä sain asumistukipäätöksen juuri ja sen tarkistus on vasta vuoden kuluttua. Voin luopua Guccin kauppakassistani puoleen hintaan eli noin 500 euroa. Saa tinkiä.
Jokaviikkoisista Tallinnan Superalko matkoista en aio säästää, pitäähän köyhälläkin joku henkireikä olla, mutta Armanin tuotteista olen nyt jo joutunut säästämään. Kiitos Orpo-Purran tuhohallitus!
Köyhät voi säästää asumisesta kun asumistuki ei muodosta minimivuokratasoa.
Eipä heitä taida tuo kiinnostaa kun eivät vain joudu itse osallistumaan isänmaansa suosta nostamiseen itse olen sitä mieltä että tuon kaltaiset isänmaan petturit pitäs karkottaa maasta ei heidän kaltaisiaan kukaan suomessa asuva jäisi kuitenkaan kaipaamaan vielä kun saisi krp:n tekemään rehellisen tutkimuksen joka ainoasta kansanedustajasta ovatko he vetäneet välistä ja miten koska sellainen on mielestäni taas jo tulkittavissa maanpetokseksi ja epäilyiden hälventämiseksi heidän olisi itse pyydettävä krp:tä kyseinen tutkimus tekemään ja heidän tulisi jopa itse luovuttaa kaikki mahdollinen tieto krp:lle jos kerran oikeasti ovat muka rehelllisiä selkärangan omaavia jotka aidosti ajattelevat maan ja tämän kansan etua eivätkä omia etujaan mut nääs on opetettu kyseenalaistamaan ja mulle on myöskin opetettu että ainoa aito apu on pyyteetöntä eli siis jos jotain auttaa ei auta tätä siksi että siitä itse hyötyisi jotain vaan auttaa siksi että toivoo toiselle parasta mahdollista lopputulosta pitääkö tämäkin yrittää kertoa vielä jotenkin yksinkertaisemmin jotta sen kaikki ymmärtää ja tajuaa
Halpatyövoima muuttaa pois kalliista kasvukeskuksista eikä heillä ole enää työvoimaa...
Ei pidä ostaa kämppää jos pitää hakea asumistukia, silloin pitää myydä kämppä halvalla pois jos ei ole varaa omistaa sitä.
Köyhä ei voi rahoistaan säästää. Jos rahoista jäisi jotain säästöönkin, ei olisi köyhä. Yhteiskunnan tuet on tarkoitettu välttämättömiin peruselämisen juttuihin eikä omaisuuden kartuttamiseen.