Parantumisesta

Olen kertonut oman ihmeeni täällä niin monta kertaa että tiedän että ketään ei oikeasti kiinnosta.muuta kuin sen kumoaminen.noh,meilahden ylilääkäri sanoi että kuulun 4% .toisen paikkakunnan ylilääkäri oli sanonut että ei voi olla totta ja otatti uudestaan samat testit.kyllä olin parantunut.ja Huom.en vetoa omiin oloihini vaan siihen mitä lääkärit sanoivat.
Ongelma on se että en usko muiden parantuvan.uskon 96%että ei kannata rukoilla sairaan puolesta lähes koskaan ja en tiedä miksi.järki sen sanoo.lisäksi tunnen ja tiedän että en tule enään parantumaan ilman hoitoa yhtään mistään.
Srk pastori oli Israelissa. Siellä oli sairaala jossa asusti lähetyssaarnaajaperhe,suomalaisia. Heidän 3v lapsensa oli sairas.pastori pääsi kovaa huutaen Raamattua heilutellen oven suulle.sitten hänet poistettiin sairaalasta.
Kotosuomessa hän ihmetteli Miksei anneta parantaa..että kunpa joku pääsisi sinne rukoilemaan..se olis sillä selvä..
Oon aina tosi kiusaantunut kun kuulen tuollaista.

12

312

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ihmisen kehossa ja mielessä on parantavia voimia ja prosesseja, joita ei edes lääketiede tunne, miten kaikki toimii. Ihminen on Jumalan luoma olento.

      Hellunailaisten kaltaiset uskonlahkot yrittävät uskotella, että heidän avustuksella tapahtuisi ihmeitä. Se on täyttä eksytystä.

      Ylivainio joutui kiinni eksytyksestä perusteellisesti, kun erehtyi pyytämään helluntailaistaustaisen lääkärin tekemään väitöskirjan hänen väittämistä 1304 ihmeparanemisesta Ylivainion kokouksissa.

      Kukaan ei parantunut ja Ylivainio ja helluntailaisuus menetti täysin uskottavuutensa.

      • Anonyymi

        Kerro sinä miksi pujut pulun tuubaa ylivainiozta, , millainen jumala siihen kehottaa, kerro sen nimi ok !


      • Niin.eikä ajat ole suuremmin siitä kohentuneet..edelleen näkee miten ne pääpunasena huutaa sairautta lähtemään..surullista sairaiden vuoksi.
        Eivät koskaan pysähdy miettimään vaikka kukaan ei parane.
        Mun srk on viimeaikoina rukoiltu esm.dementian vuoksi. Sairaudet vaan kuuluu elämään..
        Mulla meinaa lähtee usko tässä kaikessa. Tietenkin tiedän että Jumala on luoja,se ei muutu.ja tiedän kaksi tyyppiä jotka ovat parantuneet halvauksesta..mutta niinkuin sanoit ihmismieli on ihmeellinen.


    • Jep, minullakin oli flunssa, rukoilin Lentävää Spagettihirviötä sen paranatamaan ja kas vain, kahta viikkoa myöhemmin olin terve kuin pukki.

      • Anonyymi

        15 v. Ylivainion eksytyksen paljastumisen jälkeen kaksi helluntailaista Hirsilä ja Maanselkä teki samanlaisen laajan selvityksen uusista helluntailaisten väittämistä ihmeparanemista.

        Senkin tutkimuksen lopputulos oli ihan samanlainen. Kukaan ei ollut parantunut oikeasti yhtään mistään helluntailaisten kokouksissa.


    • Anonyymi

      Miksi jumala ei saisi parantaa sairasta, kuka selittää ?
      Ja mitä virkaa on sellaisella jumalalla joka ei ole yliluonnollinen, sanokaa ?

      Miksi useimmille suomal kelpaa parhaiten sellainen jumala joka ei kykene mihinkään kuin puuäijä kirkon ovessa !

      • Anonyymi

        Nyt ei ole kysymys Jumalan parantamiskyvystä, vaan siitä, että helluntailaisten väittämät ihmeparanemiset eivät ole olleet tosia. Helluntailaisten väitteet on todettu vääriksi jopa lääkärin tekemän väitöskirjan tasolla.


    • Anonyymi

      Jos 4 % paranee luonnostaan, niin ei se mikään ihme ole.

      Tai jos tiedetään olevan mahdollista, että paranee luonnostaan, niin ei se mikään ihme ole.

      • Gastroenterologian lääkäri,joka näki päivittäin tuon sairauden uhreja monta..vuosien ajan töitä..yhden tiesi minun lisäkseni.
        Ja kyseessä oli maksasairaus..alkoholistilla,enkä todellakaan ollut vähentänyt juomista niihin aikoihin..kyllä se minulle oli ihme.
        Ps.juon vieläkin mutta vain päivän kuukaudessa.
        A
        A-kerholaisten mukaan sekin on ihme.heidän sanojen mukaan minulla ei alkoholiriippuvuuden myötä ole tahdonvoimaa. Kyllä on.


    • Anonyymi

      Ylivainion ihmeparaneisväitteiden avulla he saivat 6000 ihmistä liittymään helluntailaisten seurakuntiin.

    • Anonyymi

      Uskon sinun kokeneen sen ihmeen, että paranit kyseisestä sairaudesta. En tahdo alas ampua kokemustasi, mutta siitä on kait mahdollisuus parantua itsestään aika useinkin? Vai olenko oikein asian ymmärtänyt?

      Lightning

      • Juu.4% mahdollisuus on. Sen sanoi gastroenterologiaan..sisäelinsairauksiin erikoistunut lääkäri meilahdesta.hän tiesi yhden minun lisäkseni.
        Siksi sanoinkin että en usko ihmeisiin 96%sesti.
        Loput lääkärit jotka olen asian tiimoilta tavannut eivät usko ennen kuin otetaan taas kerran verikokeet.eli tosi harvinaista se on.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",
      Maailman menoa
      31
      5222
    2. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      141
      2444
    3. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      139
      2118
    4. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      54
      1947
    5. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      117
      1800
    6. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      57
      1317
    7. Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen

      Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu
      Perussuomalaiset
      171
      1121
    8. Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."

      Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      70
      971
    9. Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.

      Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.
      Maailman menoa
      313
      889
    10. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      172
      810
    Aihe