https://www.hs.fi/politiikka/art-2000010088839.html
Halla-aho teki toisenkin rikosilmoituksen fasistiksi kutsumisesta
Mistä tuolle surkealle olennolle saataisiin edes jonkinlainen selkäranka? Oma väkensä räkii kaikkien päälle yötä päivää paljon pahemmin.
Halla-aho teki toisenkin rikosilmoituksen fasistiksi kutsumisesta
Mistä tuolle surkealle olennolle saataisiin edes jonkinlainen selkäranka? Oma väkensä räkii kaikkien päälle yötä päivää paljon pahemmin.
Vastaukset 317
Vanhimmat
Diktaattoriainesta, mutta ilman diktaattorin karismaa.
Ymmärrän hyvin vasemmiston ahdistuksen.
Miksi karismattomasta pyrkyristä pitäisi ahdistua? Karismallinen olisi ihan toista.
Kateus vie kalatkin vedestä. Eikö teillä vasureilla ole ketään haastajaksi?
Urpilainen? Mäkynen?
Halla-aho ei ole koskaan ollut mieleltään erityisen vakaa, tämä ailahtelu on nyt vaan päässyt lopulta otsikoihin.
Opettele kirjoittamaan, Toope Talipallo!
Onhan sillä karismaa mm. äärioikeistolaisten mielestä jne.
Olen juurikin tuon karisman puutteen takia ihmetellyt hänen suosiotaan; Halla-aho on kuin kuiva englantilainen hovi-mestari!:)
Pöljin kansanosa kyllä pitää häntä jonain puolijumalana.
Fiksut ihmiset eivät sorru populismiin, kuten Marinin palvojat, vaan antavat argumenttien ratkaista kannatuksensa.
Siksi Halla-aho on niin suosittu.
Kirjoittaa joku persujen palkkatrolli.
Halla-aho muistuttaa sarjakuristajaa.
Öyhöttää tyhmä demari, oikein tyhmä.
Eihän se riitä mihinkään. Pitäisi olla muidenkin mielestä.
Kannatus on kuitenkin melkoista, kun on valittu eduskunnan puhemieheksi. Demarit ovat kateudesta vihreitä ja vihreät punaisia.
Nyt jo Venäjälläkin aktivoiduttiin kommentoimaan.
SIIS mitä? Onko persuilla argumentteja?
Saisko kuulla niitä?
Yleensä vaan mollaavat toisia, maahanmuutajia, oppositiota, mediaa ja suomalaisia.
Anna yks, pls!
Putinistien presidentti-ehdokkaalta tuota voi odottaakin.
Purra ei muistuta vaan on naamalla roikkuvine hiuksineen.
Demari jättää nyt suosiolla asiajutut muille ja keskittyy vaan öyhöttämään pää punaisena, kuten ennenkin, jookos?
Minä olen oikeistolainen ja pidän Halla-ahoa kaksinaamaisena luikurina. Hänellä on oikeuden tuiomio kiihottamisesta kansanryhmää vastaan ja nyt hän nostelee syytteitä yhden sanan perusteella.
Puhemiehenä hän lupasi, ettei rajoita ilmaisuvapautta edsukunnassa. Nyt hän pyrkii oikeustietse rajoittamaan muiden ilmaisuvapautta hänen omia toimiaan koskein.
Luikuri mikä luikuri.
Eduskunnassakaan ei saa sanoa toista edustajaa edes valehtelijaksi, saati natsitella.
Halla-aho on lähtenyt mukaan leikkiin, missä ei ole voittajaa. Kyllä fanaattisia vasemmistolaisia Suomessa riittää. Tässä sota-ajalta esimerkki.https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1581025688612501.1073742409.320175174697565&type=3
Ei kai Suomen taas 2024 pressa-äänestyksessä valita pedofiilikultti-presidenttiä??
Tässä Suomen tilannetta hiukan:
https://www.youtube.com/@lastensuojelu5505/videos
Totta88
Heil putler meil butler
Borat 😅
Ainoita persujen käyttämiä argumentteja ovat argumentointivirheet, etenkin henkilöön kohdistuvat.
En tiedä mutta sen tiedän että 88 on persujen numero.
Vähän enempi sentään kaukonäköisyyttä kun muilla. Oli nimittäin joku aika sitten ainoa puoluejohtaja joka piti Venäjää uhkana ja älyäkin miehellä on ihan riittävästi.
Jussin rikostuomiohan tuli siitä, että sanoi tosiasioita, mutta tuomarin mielestä totuutta ei saa kertoa, jos se halventaa jotain ihmisryhmää.
Totuushan sekin on, että Mestarin Scriptasta löytyy fasistisia näkemyksiä.
Mikä Hitto siinä on, että persut eivät hyväksy suomalaista oikeusjärjestelmää vaan ilmeisesti haluaisivat sen poliittiseen ohjaukseensa kuten Unkarissa (ja kuten Puolassa jo vähän yritettiin)?
Viherpunikkeja harmittaa, kun Perussuomalaiset on sekä älykkäämpiä että karismaattisempia kuin viherpunikit.
Henkisesti teini-ikäisen tasolle jäänyt jonkinasteinen luonnevikainen tai kieroutunut luonne, kuten monet nämä persujen supertähdet?
Painukaa vihervassut nuolemaan toistenne räpätintä. Saatte siitä teille sopivaa karismaa, kun päryytätte toistenne naamalle.
Paskalärvit ulisee, kun ovat joutumassa käräjille penikkatautisesta poliittisesta
idioottimaisuudestaan.
Kun eivät muuten pärjää Halla ahon ennalta tietämisen viisaudelle, kun idiootteja ovat, yrittävät maalittaa häntä kuin kapiset hyeenat.
Halla aho on rehellisesti enemmän isänmaallisempi, kuin yksikään tunari vihervassu !
Omasta mielestäni vasemmistoa äänestävillä on keskimäärin alhaisin älykkyysosamäärä. Tämä empiirisen tutkimuksen tulos omasta noin 300 henkilön tuttavapiiristä. Lisäksi mitä punaisempaan mennään sitä uskonnollisemmaksi touhu muuttuu. Sinänsä kornia.
Ps. Ei uskonnolliseksi perinteisessä mielessä vaan ns. "arvouskonnoliseksi".
Natsipelle.
Vasemmiston ahdistus kertoo että asiat ovat menossa oikeaan suuntaan.
Eipä se Halla-ahokaan haasta presidenttikisassa kuin heikompiaan. Ei niitä kahta, joista jompikumpi valitaan tasavallan presidentiksi.
Minä pidän Halla-ahoa lähinnä puujumalana.
Halla-ahosta on näemmä tullut hupiukko. Ei voi kuin nauraa tuollaista neitimäisyyttä.
Tullut? Minusta tuo on aina ollut pelkkä populistipelle.
Sinä oot aina ollut pelkkä onnellinen ripulisontiaisen pierun puklauttaja.
Tätähän vihervasemmisto halusi,että viha puhe kielletyksi kaikkialta.Alkaa kopisemaan omille jaloille niin eihän se silloin käy
Sinänsä jokin poliittisen aatesuunnan edustajaksi nimittely ei käsittääkseni voi olla vihapuhetta. Fasismin kannattaminen on Suomessa sinänsä laillista, ellei fasisti tee tekoja jotka ovat laittomia.
Pedofilian kannattamista ei ole myöskään kriminalisoitu, joten on ihan hienoa nimitellä ihmisiä sellaisiksi, sitäkö olet mieltä?
Voi voi, tästähän on jo ennakkotapaus:
"Helsingin käräjäoikeus tuomitsi ulkomaalaistaustaisen miehen sakkoihin, kun hän haukkui pysäköinnintarkastajaa rasistiksi ja fasistiksi. Tuomio tuli kunnianloukkauksesta."
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/oikeus-rasistiksi-haukkuminen-oli-kunnianloukkaus/3512916#gs.29x1gx
Erona voi olla se , että tämä pysäköinnin tarkastaja tuskin on harrastanut fasismia ja rasismia.
Todennäköisesti on enemmän fasisti ja rasisti kuin H-a. Kyllä mamut tunnistavat nämä jutut.
Ai, onko pedofilia jokin aatesuunta? Voitko linkittää vahvistuksen? 😮
Sama paska eri paketissa kuin esim. sosialidemokratia.
Ei vihapuhetta ole vallanpitäjien arvosteleminen. Ei ketään persuakaan tuomittu edellisen pääministerin arvovallan mollaamisesta. Pikkupuhemies kestää, tuomittuna rikollisena ,varmasti nuo fasisti ja rasisti nimittelyt. Kun kaikki tiedämme, että hänhän ylpeilee niillä! Vaikka ovatkin Suomen lakien vastaisia. Ei hän Suomea eikä suomalaisia kunnioita.
Eliittipersu, wanna-be-adolf. Pienellä porukalla suuri sekaannus, anarkia ja vallanvaihto.
Sen takia isketään köyhiin. Kahtiajako. Nälkämellakat. Aseelliset joukot köyhiä tappamaan ja siitä rataa...
Sanna nyt ei ole mikään prinsessa joka nillittää joka asiasta, vaan on senverran viisas ja älyllinen ihminen, että ei ole moksiskaan hullupersujen törkeästä maalittamisesta ja meuhkaamisesta- kuten meidän kaikkien pitäisi ohittaa persujen vouhotukset.
Jauhon vetämisellä unohtuu helposti reaalimaailma.
Wikipedia kertoo mm. näin artikkelissa Kiihotus kansanryhmää vastaan;
"Vasemmistoliiton läntisen Suomen toiminnanjohtaja Misha Dellinger joutui rikosesitutkintaan kiihottamisesta kansanryhmää vastaan ja erosi, kun hänen perustamansa Twitter-tili oli kehottanut tappamaan fasistit ja ilmastonmuutoksen kieltäjät. Vuonna 2021 valtakunnansyyttäjä Raija Toiviainen päätti, että ilmastonmuutoksen kieltäjät, natsit ja fasistit eivät kuitenkaan ole tarpeeksi tarkkarajaisia ja pysyviä, jotta ne olisivat kansanryhmä."
Sheikki Laakso elävänä esimerkkinä. Mitä mahtaa vetää.
No nyt on persujen ehdoton pohjasakkakin saatu mukaan keskusteluun.😂
Eduskunnan tyhmimmän tittelistä voisi olla kova kilpailu ilman Sheikkiä.
Teikäläiset räähkät ootte käyttäny kaikki mahdolliset nimikkeet vain saadaksenne lisää poliittista kannatusta ja ettei saastainen riivaajahenki hylykää teikäläisiä, vaan alkaisi keksiä uusia nimikkeitä.
TEHÄN niitä ootte opettaneet !
Kerro lisä tuosta saastaisesta riivaajahengestä. Liittyykö siihen uskominen 6000 vuotta sitten luotuun Maahan uskomiseen?
Voi voi mikä itkupilli.
Jussi on herkkä. Älkää kiusatko Jussia.
Älkää pilkatko Johtajaa.
Anti-kommunistisessa maassa Johtajien juhlia ei saa häiritä, epäkorrekteilla sovinnaisuuden vastaisuuksilla.
Parhaat punikit lepäävät Kalevankankaalla. Siellä on vielä tilaa.
Se on historiallinen totuus.
Poliitikkojen arvosteleminen kohta tässäkin maassa kiellettyä linnatuomion uhalla.
Nazi-Saksassa kuolemantuomion uhalla.
Venäjällä ikkunatuomion uhalla.
Halutaanko Suomeen Presidentti jonka perse ei kestä merivettä?
Demarit ainakin haluavat Afrikan kuningattaren.
Persut ei ole haudanneet kuningas haaveitaan mihinkään.
Hehän voivat nyt muuttaa perustuslakia.
Jussi I ei ole kaukana.
Jos nätti nainen niin mikä ettei. Parempi sekin kuin joku ummehtunut oikeistopoliitikko.
Eivät todellakaan voi...
Oikein,hyvä Jussi.Niin ne muutkin ehdokkaat olisi tehnyt jos heitä olisi nimitelty fasisteiksi.
Eikös Jussi joskus sanonut että hän ei haasta ihmisiä oikeuteen kunnianloukkauksesta, jos häntä fasistiksi kutsuvat?
Tarkoitus on saada poliitikoille kritisointisuoja vankeustuomion uhalla kuten Putinistanissa.
Sitähän vihervasemmisto ajaa vihapuheen kieltämisellä kaikkialla
Ymmärtääkö Repe, että jos presidentistä seuraavaa nimitetään fasistiksi, niin sehän leimaa koko yhteiskunnan, ja siihen on hyvä saada oikeuden päätös, onko Suomen korkeimmalla huipulla fasisteja.
Olen pitänyt Repeä järkevänä jonka kommentteihin usein yhdyn, mutta viha perussuomalaisia kohtaan häiritsee varmaan monia muitakin kuin minua. Aina kun tilaisuus tulee Repe haluaa nolata persuja, vaikka siihen ei olisi aihettakaan.
Itse en ole koskaan äänestänyt persuja, mutta ei heistä kannata tehdä sijaiskärsijöitäkään ja antaa aseita käteen, nolaamalla aina kun pienikin mahdollisuus ilmaantuu.
Ei koko Suomen yhteiskunta ole persuja. Jos yhtä fasistia sanotaan fasistiksi, ei se koko yhteiskuntaa leimaa yhtään miksikään.
Jos Jussi olisi tavallinen kansanedustaja, niin tuskin hän tai kukaan muukaan niin fasisti nimityksestä välittäisi.
Mutta kuten tuossa edellä mainittiin, niin eduskunnan puhemiehellä ei voi olla fasismin kanssa mitään tekemistä. Kuten ei presidentilläkään.
Ihmiset, he muuttuvat.
Ei niin mutta tällainen ajattelumaailma ei näytä koskevan persuja, koska esim persut ovat nyt leimaamassa KAIKKIA työtttömiä ja köyhiä laiskoiksi joita tulee kurittaa. He käyttävät itse varsin mieluisasti syntipukkiteoriaa omiin tarkoitusperiinsä mutta eivät siedä itse kritiikkiä ja pyrkivät vaimentamaan sen.
Siitä ei kuitenkaan pääse mihinkään, että Scriptoissa on fasistisia elementtejä. Se että niiden kirjoittaja on valittu puhemieheksi ei muuta noita tekstejä, vaan ne ovat ikuisesti mitä ovat ja kertovat omaa sanomaansa kirjoittajastaan.
Hassuja nämä persujen mielenpahoitukset kun Miko Bergbom kehotti ilmiantamaan opettajia, jotka eivät kannusta oppilaitaan persuiksi!
Tuo persujen Miko ei varmastikaan ollut jonossa kun järkeä jaettiin.
Linkki väitteeseesi, muuten olet valehtelija.
Niin no jos opettaja laittaa muun luokan ulos luokasta ja menee myös itse koska siellä on yksi perussuomalaisia kannattava oppilas ja sanoo että luokkahuone ei ole enään turvallinen tila tuon yhden oppilaan takia.Todellakin opettajissa on vihervasemmiston aivopesua ajavia vaikka opettajan pitää olla työssään neutraali.Todellakin pitäis tutkia kunnolla suomen koulut ja opetus
Mitä hourailet?
Oliko Suomen koululaitis liian iso pala Henrikssonille, kun pakenee EU:hun. Toivottavasti ei pääse eikä edes eduskuntaan seuraavissa vaaleissa. Häirikkö ja kiusaaja.
Mm Wkipediasta löytyy;
"Tammikuussa 2021 Bergbom ja perussuomalaisten kansanedustaja Jani Mäkelä käynnistivät ilmiantokampanjan, jossa ihmisiä kehotettiin raportoimaan puolueen nuorisojärjestölle kokemuksiaan kouluissa ilmenevästä ”puolueellisesta opetuksesta” ja ”perussuomalaisten vastaisesta politikoinnista”, joka tapahtuu ei-poliittisissa yhteyksissä. Opetusalan ammattijärjestö tuomitsi kampanjan jyrkkäsanaisesti ja ilmoitti ettei se hyväksy opettajien painostamista."
lähde https://fi.wikipedia.org/wiki/Miko_Bergbom
Jaa,vai on omakohtainen kokemus hourailua
Voi voi kuinka heikkohermoinen. Itsetunto varmaan nollassa.
Väärin,hyvin kylmähermoinen.Ans ku mä arvaan ketä ehdotat presidentiksi.
"Tuominen kirjoitti omassa vastauksessaan englanniksi: ”Hän on fasisti, mutta uskon, että hänen rakkautensa Ukrainaa kohtaan on vilpitöntä. Suomessa olemme monista asioista eri mieltä, mutta kaikki me tuemme Ukrainaa.”
Hmm... Mitenkähän toi Jussin puhe siellä Ukrainan parlamentissa mahtoi olla kytköksissä siihen että onko Jussi fasisti vai ei?
Mitä "toi" Tuominen yritti sanoa, kenelle ja miksi - Taitaa olla aika pöljä itte!
Sen lisäksi että nazit olivat anti-semitistejä, he olivat anti-kommunisteja.
Ukrainassa on viimeisen kymmenen vuoden aikana kieletty kommunisti-puolueet ja myös duuman toiseksi suurin sosiaalidemokraattinen puolue.
Ei hyvää päivää. Ihan kuin poliisilla ei olisi rikoksiakin tutkittavaksi kun halla aho tuhlaa niiden aikaa tuollaiseen pelleilyyn. Pelkkää halpaa presidenttipeliä häneltä.
Jaahas eli sinua saa sitten nimitellä miten haluaa
Tässä kokeillaan kepillä jäätä, onnistuuko vastustajien tuhoaminen uhriutumalla. Ja kyllähän se onnistuu kun puoluetoveri istuu poliisin ja oikeuslaitoksen kaapin päällä.
Aiheeseen tietenkään mitenkään liittymättömänä näkökohtana muistutan, että natsien valtaannousussa Preussin sisäministerin paikka (Göring) oli ratkaiseva.
No onhan Anonyymia nimiteltykin. Minuakin on, enkä siitä pahastu vaan lähinnä huvitun persujen ja kiihkouskovaisten nimittelystä.
Jos on anonyyminä nimitelty niin miten voit tietää että ovat kaikki persuja tai kiihkouskovaisia???
Ei ihme että persut asettivat tämän pestin ehdoksi hallitusneuvotteluissa.
Ja kokoomukselle kävi mikä tahansa, kunhan se sai kyykyttää köyhät.
En voikaan, mutta ajatuksia ilmaisevasta tekstistä voi kyllä päätellä todennäköisyyksiä.
Vihervassujen jatkuva räkätys on tullut loppunsa eteen. Vihervasurienkin on osattava käyttäytyä sovinnaisesti. Eri mieltä voi olla politiikasta vapaasti räkättämättä ja hakematta historiasta piikin kohteita.
Sanoit vihervassuksi
Nyt tehdään Hallaahot ja käräjillä tavataan.
Hah. Persu vaatimassa sovinnaisuutta on jo niin absurdia pasketta ettei tiedä itkeäkö vai nauraa.
Sivari, vegaani ja nyt vielä tuollainen kiukutteleva ämmä.
Eikun Halla-Ahosta. Hän on sivari ja vegaani. Polkupyöräilevä citypersu.
Eikös sivarit ja vegaanit ole enemmistö vihervasemmiston kannattajista ja kuulema kaikkien pitäisi olla jos heitä kuuntelee,niin miksi se on nyt ongelma?
Fasismi on ihmisoikeuksien vastaisuutta, ja sitähän tämä kokoomus-persu hallitus edustaa jos joku.
Myös sananvapauden polkeminen on fasismia jos mikä.
Ja nytkö vasemmisto on huolestunut sananvapaudesta?
Yrittäkää nyt jo päättää, mitä mieltä olette asiasta.
Tuollainen kiemurtelu on noloa.
Suomen perustuslaissa sekä rikoslaista puuttuu fasismin kielto.
Fasismilla on tapana luikerrella valtarakenteisiin kaikin paholaisen juonin ja saatuaan tarpeeksi valtaa riisua naamionsa ja aloittaa paholaisen työnsä.
Kuulostaa enemmän sosialidemokratialta.
Fasismi on tosiaan täysin laillinen aate, mutta sen toteuttaminen käytännössä laillisesti ei olekaan ihan helppoa.
Jussi Halla-ahon arvopuhe sananvapaudesta 2019.
https://www.youtube.com/watch?v=T5UUG9m_xhY
"Sananvapaus länsimaisessa merkityksessä nimenomaan sisältää oikeuden
ilmaista mielipiteitä vaikka ne loukkaisivat jotakuta ja ilman pelkoa oikeudellisista tai hallinnollisista seurauksista"
No nyt testataan, onko sananvapaus kaikille sama. Hyvä veto Halla-aholta.
Meinaatko ihan oikeasti että mielipide ja toisen ihmisen henkilökohtainen nimittely ILMAN PERUSTEITA olisi aivan sama asia - Ei taida nyt kaikki olla kotona!
Kunnian loukkaaminen ja maineen murhaaminen on vähän eri asia kuin sananvapaus
Tai että voi loukata Suomen lakeja? Olla totalitaristien puolella? Olla herrakansa ja orjia?
Onneksi ei Suomessa.
Nyt Halla-aho on vallanpitäjä, jota laillisesti saa arvostella.
Ei kestä. Ei suvaitse. Ei siedä,ei suvaitse minkäänlaista arvostelua.
Kivi määritteli Jussin niinkuin hän on, ei demokraatti , vaan fasisti.
Mikäs siinä. Jussu puhalta tuuleen eikä seiso antisemitististen, ihmisoikeusvastaisten ja kansanryhmiin kohdistuvien kiihoittamistensa takana. Pelkuriraukka.
Meinaatko että Scriptoista ei perusteita löydy? 😃
Kommunistien ainut oljenkorsi on jauhaa 100 vuotta vanhoja natsijuttua älyllistä keskustelua niiltä on turha odottaa kommunistit voisi katsoa peiliin ja kertoa paljonko ne on murhannut ihmisiä vuosien saatossa 😂🤣
Fasistien ainut oljenkorsi on jauhaa 100 vuotta vanhoja kommunistijuttuja älyllistä keskustelua niiltä on turha odottaa fasistit voisi katsoa peiliin ja kertoa paljonko ne on murhannut ihmisiä vuosien saatossa 🤣😂
Kuka siellä sanoo kommunistiksi toisia
Raastuvassa tavataan.
Taas persu siellä solvaa toisia ihmisiä perusteettomasti kommunisteiksi, mutta itkeä pillittää heti jos persuja sanotaan rasisteiksi ja fasisteiksi.
Miksi sinä kuvittelet että teillä olisi jokin yksinoikeus solvata muita ihmisiä?
"Ei ylitä syytekynnystä"!!!
Länsimainen oikeus ei tunne kollektiivista syyllisyyttä. Jos sinulla on epäily tai jopa näyttöä jonkun kommunistin tekemästä murhasta, netissä voi täyttää rikosilmoituksen.
6 miljoonaa kai ne kerkisi murhata.
https://www.youtube.com/watch?v=VBGThi1Vts0
Hullujussista tehdään nyt presidenttiä?
no mut eihän se ole fasisti
no onhan se
Olen lukenut Hallan kirjoituksia ja niissä puhuu täysin tyylipuhdas fasisti.
Siitä ei ole pienintäkään epäselvyyttä.
Demari on taas ihan sekaisin.
Jauhoa?
Loistavaa.Lait pitää olla samat kaikille
RKP antanut vinkkejä, että näin meidän yksi ministeri kerran toimi vastaavassa tilanteessa. Kansalainen päätyi vankilaan.
Jos muita ehdokkaita olisi nimitelty fasisteiksi ja tekevät rikosilmoituksen,niin sekä on ihan ok silloin teidän mielestä vai?
Niinpä.Vihervasemmistolaiset kuvittelee olevansa parempia ihmisiä ja lakien yläpuolella
Persut ovat jatkuvasti nimitelleet muiden puolueiden ehdokkaita kaikilla mahdollisilla tavoilla, mutta rikosilmoituksia ei ole näkynyt. Vihervasureita loukataan jatkuvasti mitä törkeimmillä solvauksilla ja valheilla. Mutta persuillahan on tämä yksinoikeus nimittelyyn ja muilla taas ei ole mitään oikeutta sanoa mitään persuista, eikö niin?
Kerropa esimerkki,mitä ovat nimitelleet ja solvanneet? Myös vasureilla on oikeus tehdä rikosilmoitus jos on oikeasti kohdannut solvausta,panettelua tai kunnianloukkausta.Mutta jos tässä ollaan vain mielensäpahoittajina ja loukkaantujina asioista jotka eivät täytä rikoksen merkkejä niin helppo se vaan on urhriutua.
Sitä on kaikenlaisia oikeuksia, mutta ei kaikkia tarvitse aina käyttää jos ei ole pakko.
Meillä kaikki nauraa. Fasistiset ja rasistiset mielipiteet Jussi-pojalla on. Kantais ylpeydellä. Olis niitten takana. Sanois taas jotain kivaa hölöholokaustista.
Eihän se suomalaisuuteen kuulu. Oli meillä natsinostetta jatkosodan aikaan. Takana Talvisota, maasta viety 15% ja puoli miljoonaa siirtokarjalaista asutettu. Ei meistä olis voinu tulla liittoutuneita siinä maailmanhistorian tilanteessa.
Meillä on ollut voimakas itsenäisyyden halu ja tarve. Ei me mitään fasisteja olla, ei rasisteja, ollaan suomalaisia, tasa-arvon, yhdenvertaisuuden ja demokratian kannattajia. Noilla tää maa rakennettin. Että ketään ei jätetä.
Reppana yrittää saada annettua itsestään toisenlaisen kuvan nyt presidentinvaalien alla kun pitää kalastella ääniä.
Halla-Aholla herkkä hipiä nyt!
Perus persu toimintaa: ensiksi kannatetaan laajaa sananvapautta ja jos se kalahtaa omaan nilkaan niin nostetaan oikeusjuttu,,,
Haukkuminen,nimittely ja solvaaminen ei ole sananvapautta
Kyllähän se persujen mielestä nimenomaan on, kun aina puolustelevat sitä että heillä pitää olla täysi oikeus ja vapaus haukkua, nimitellä ja solvata mamuja ja muiden puolueiden jäseniä. Kuten aina tekevätkin.
Kopsahtiko nyt omaan nilkkaan? Nyyhkistä...
Teidän nilkkaan tuo kopsahti ja hirveä ulina päällä
Niin et ymmärrä mitä eroa on yksilöllä ja ryhmällä.Persuja ja heitä äänestäneitä on haukuttu vaikka millä nimillä ja ei niistä mitään juttua ole tullut tai tule,mutta jos haukut,solvaat,nimittelet jne vain yhtä ihmistä niin joudut vastuuseen
Ei puolueella ole kunniaa, ainakaan rikoslain kunnianloukkauspykälän perusteella.
Onko vaikea erottaa keskutelua puolueesta ja sen edustajista.
Metsä puilta jne.
Suomessa on salaiset vaalit. Miten silloin edes voi haukkua jonkin puolueen äänestäjiä henkilötasolla?
Jos on just noista tuomittu kansanryhmiä vastaa kiihottaja, mitä se nillittää?
Yrittäis ymmärtää vaikka ensin Suomen köyhiä.
Seuraavaksi kielletään raastuvan uhalla kaikenlainen poliitikkojen arvosteleminen.
Sitähän vihervasemmisto yritti jo viimekaudella,maalituslaki
Mutta eihän pers(eet)ut halunneet maalituslakia voimaan, oli niin kiire itsellä maalittaa:)
Kukaan täysjärkinen ei halua maalituslakia.Poliitikko,virkamies tai johtavassa asemassa oleva voi sen jälkeen viedä oikeuteen jos joku arvostelee.Täysin kiinan touhuja
Niin Halla- Ahokin on niin kovaa vaatimassa sananvapautta mutta se koskee vain persuja :D Jos joku sanoo jotakin persusista mikä ei miellytä, alkaa itku ja oikeuteen haastaminen. SIvaripelle tämä mies on.
Jussi on kääntänyt poskeaan jo riittävän usein.
Niin on kyllä maahanmuuttajatkin.
Mamut kääntävät poskeaan kelakonttoria kohti.
Persujen äänestäjille sekään ei enää kannata, kusettivat omiaan.
Mikä ihmeen poski? Ei tuolla ole edes poskea. Ihan humanoidi koko ämmä.
Valitettavasti.
"ON LATVALAHOSTA TULLUT OIKEA KUNNIANLOUKKAUSSYYTTEISTÄ SÄÄLIÄ KERJÄÄVÄ VIHERPIIPERÖ ÄMMÄ RAIJA TOIVIAISEN TYYLIIN,EI PRESIDENTIKSI"!!!
"TILTU HILJAA!"
"Natsahtelijat ei vain kerta kaikkiaan kestä"
Hilla-allah (Esko?) Aho, hiljaa siellä!
Ilmeisesti laaja sananvapaus koskee vain persuja muilta se on kielletty.
https://www.youtube.com/watch?v=T5UUG9m_xhY
Mestari osoitta kuinka hyvin valehtee niinkuin muutkin persut.
Ei fasisti, ei rasisti.
Haluaa kaikkien ihmisten yhdenvertaisuutta, tasa-arvoa ja demokratiaa!
Kun Marin veti jauhoja ja näki harjoja pahoja
missä on SDP:n paskamahoja, on myös lakkoja
Voivoi miten pikku Hallalle tuli nyt itkukiukku, kun joku sanoi totuuden.
Tuollainen keskenkasvuinen nillittäjä ja lapsellinen urvelo olisi täysin sopimaton presidentiksi. Siinä hommassa pitää olla selkärankaa, eikä vikisevä nyyhkyneiti.
Helpottiko.Mitä jos Urpilainen,Haavisto tai Anderssoni olisi tehnyt vastaavasta rikosilmoituksen? Olisitko heistäkin kirjoittanut noin?
Eihän ne ole lainrikkojia, tuomittuja rikollisia rasismista eikä ajatusmaailmaltaan fasisteja?
Mutta joo, en usko että Li olis tehnyt mitään rikosilmoitusta, jos sitä olisi kutsuttu yhdenverataisuuden, tasa-arvon ja demokratian puolustajaksi. Eikä noi muutkaan.
Mutta Hallis teki, kun sitä kutsuttiin siksi, mikä se on! Se on SUURI VITSI!
Antti Lindtmania haukuttiin natsiksi kautta koko persuköörin viikkokausia. Mitä mies teki? Osoitti olevansa mies,antoi kohujen ja haukkumisten olla omassa arvossaan eikä ollut pätkääkään Halla-Ahon tapainen uhriutuva tyttö.
Vaikea kieltää olevansa natsi, kun kuvatodisteet ovat vääjäämättömät.
Antti on todellinen natsisika.
Jussi on herkkis. Johan tuo pillitti ja uhriutui vuosia sitten kun lehti otti hänestä valokuvan josta Jussi ei tykännyt.
https://www.ts.fi/uutiset/220122
Jussi- Pussi se on kova poika närkästymään kaikesta.
KUN Narin Sniffari Marin ei järkyttnyt mistään, edes työnteosta
ei tehnyt hhuhuhh
lisään edelliseeni
Olisiko ottanut Sannasta ja Iiriksestä mallia?
Pollan pitäisi olla kunnossa ja paineensietokykyä, onko sitä edes?
Hullujussista ei voi tulla presidenttiä- koska presidentille olevat vaatimukset estää-
on siis outoa että persut valitsi ehdokkaakseen-
persuista olisi jopa voinut löytyä hyväkin ehdokas- vaikuttaa että tarkoitus on vaan kerätä valitsijamiehiä kokoomus-Stubbille- persuthan on kokoomuslainen EU-puolue vaikka näyttelemällä esittää kaikkea muuta.
Illan jatkoa sinne Moskovaan
miksei ps hanki kunnon oikeata miestä johtamaan puoluetta? vtuttaa persuna ku johto on täynnä ämmiä, homoja ja vegaaneja ja mitä lie ikuisia opiskelijoita
Et sinä ole persu, vaan tyhmä demari, sellainen oikein tyhmä.
vtut. ps äänestäny jo yli 15 vuotta kaikissa vaaleissa. mutta mies sinne pitäis vetäjäksi saaja eikä noita vtun vinkuheiniä
No mikset äänestänyt PS mies ehdokasta vaaleissa.Kansa äänesti ja pulinat pois.Hyvä perussuomalaiset naiset!
no äänestin mutta eihän johtoon pääse maaseudulta ketään. näitä kaupunkilaisia vain jotka ei oo päivääkään oikeita töitä ees tehneet.
Oikea työ, 40/50-lukulaisten heinätyöt?
Mies ja peruukki? Mies ja tupee?
On kuitenkin tärkeää että viherämmä saa tästä tuomion
se pistää ehkä vähän sordinoa viherpaskiaisten harjoittamaan törkyiseen nimittelyyn
vihreät ovat usein törkyturpaisia nuoria ämmiä jotka luulevat olevansa
lain yläpuolella
Itke pois, spermaturpa!?! Se helpottaa!
SS-miesten pojatkin ovat oikein innostuneet puolustamaan Mestaria Hesarin kommenttipalstalla :)
Suomalaiset SS-miehet ovat kaiken kunnioituksen arvoisia.
Mitä pahaa fasismissa muka on? Eihän Suomen pelastamiseksi enää muita vaihtoehtoja ole jäljellä.
Milloin fasismi on jotain pelastanut? Se on aina johtanut vähintään omaan tuhoonsa ja usein myös valtion tuhoon.
Kun leikkii tulitikuilla, siinä menee pian koko huusholli.
Kunhan saa julkisuutta, niinkuin TV:n tähtöset. Joku niistäkn vetäis varmaan herneen nenään jos sanottais silikonibimboksi.
Jussukkaa ei saa kutsua fasistiksi, vaikkei koskaan muuta ajatusta ole esittänytkään.
Uskon että äitinsä ja koko suku häpee sitä. Ja Hillan suku.
Jestas, kun voi joillakin olla vanhanaikaisia nimiä..
Pojista tulee tuollaisia herkästi loukkaantuvia pipertäjiä kun kasvavat isättöminä
Kuten kaikki persut ovat.
Juu, hyi hyi maahanmttajat, hyi hyi. Sitten estetään kanttiksilta työllistyminen. Ja ketkäs tulevat tilalle, maahanmuuttajat? Juu, hyi hyi vaan…
tärkeintä on saada viherakalle tuomio törkyturpaisuudesta
koska viherämmien puheet ovat usein hyvin irstaita poliittisesti
Naurettava keissi, persuthan ovat aina olleet laajan sananvapauden kannalla mielipiteissään.
Halla-aholla on ollut lukuisia muitakin tilaisuuksia nostaa oikeusjuttuja nimittelystään, hakee nyt vain medianäkyvyyttä vaalien alla.
Kansanedustajan pitää olla rehelliseksi tunnettu.. Kuinka moni om rehellinen käänteisellä psykologiallaan?
Persut, ostakaa sille Mestarille hamekangas. Ei ansaitse miehen nimeä.
Perssut puhuvat itse ihan mitä vaan, eivätkä piittaa sananvapauden rajoista, mutta voi voi, jos se vapaa sana loukkaakin heitä, niin heti menee herne nenään, ja syvälle.
Vanhastaan tuttua äärioikeistopopulistien meininkiä.
Äärioikeistossa ei missään maassa ole ainuttakaan ryhmää, joka ei pyrkisi valtaan sanavapauden turvin ja lopettaisi sitä vastaan päästyään. Kysymys on vain siitä, onko persut äärioikeistopuolue. Minusta se sekä on että ei.
Meilläpäin tuollaisia ammattiloukkaantujia kutsutaan naisiksi.
Demarit ovatkin tunnettuja naisvihastaan.
Se on oikein ettei Halla-ahonkaan tartte kaikkea hyväksyä, hänkin tietää että ainut syy noihin loukkauksiin on Halla-ahon puolue, jos olis Demari, niin kaikki olis hyss.. hyss, niin kuin Lindmaninkin tapauksessa.
Ja minä en ole persu.
Mitenkä niin hyss, hyss,,,
Googlaa, Antti Lindtman kohu
Uutisoitiin ulkomaita myöten
Lindtmanilla olikin SELKÄRANKAA olla nostamatta meteliä. Voisi Halla-Aho ottaa opppia eikä olla kuin pahainen pikkutyttö.
Noin se taisi olla, ei ollenkaan hyvää mainosta Suomesta?
17-vuotiaitten toilailut tosin yleensä ymmärretään alaikäisten toilailuiksi eikä maan mielikuvamarkkinoinniksi.
Ajatelkaas jos tuo voittais pressanvaalit. Vieraiden pitäis linnan juhlissä kätellä yhtä ämmää ja yhtä naista.
Voi voi, pili-ei -pysy- housuissa- Jussi nillittää kun häntä kutsutaan siksi, mitä on saanut oikein rikostuomioitakin Suomessa. Yhyy-yhyy-yhyy ja lisää. Ei sen väliä mitä puhutaan, kunhan puhutaan, ennen vaaleja. Tyhmät menee loukuuun, niinkuin ennenkin, uskoo Jussukka
Voi olla. Pisatuloksetkin ovat laskeneet . Heikkolahjaisia on kantaväestössä kolme kertaa aikaisempaa enemmän.
Jussi pelaa sen päälle!
Mikähän pili.. On varmaan pikkurillin kokoinen..
Koulukiusaaminen Ei ole Ok!
Muiden ihmisten solvaaminen EI Ole Ok!
Aikuisten ihmisten on Ymmärrettävä , ja otettava Vastuu tekemisistään.
Mitä aikuinen ihminen edes Saa siitä, että haukkuu toista aikuista Julkisesti?
Julkisuutta/ huomiota itselleen?
Kuka haluaa negatiivistä huomiota, oikeesti🙈
Ihan hyvä tuo on että joku näyttää kuinka lapsellinen oikeusjärjestelmä suomessa on. Mitään et saa sanoa ja mitään mieltä et saa asioista olla tai joku voi niin halutessaan tehdä rikosilmoituksen.
Nyt pitäisi muidenkin persujen seurata mestarin esimerkkiä ja tehdä rikosilmoitus aina ja mielluummin useita kertoja päivässä.
Tuo istuisi kyllä persuille kuin nenä päähän. Hehän ovat hyviä vain yhdessä asiassa: Tyhjänpäiväisessä trollaamisessa.
Oikeusvaltiokehityksen kannalta on tärkeää ettei komiikan tai mielipiteenilmaisun varjolla loukata törkeästi kenenkään kunniaa. Miten kukaan muuten enää uskaltaa ilmaista poliittisia kantojaan?
Siis pelkääkö Halla-Aho nyt yhtä stand up-koomikkoa ja nuorta naiskunnallisvaltuutettua niin paljon ettei enää uskalla puhua?
Tosin en ihmettelisi. Selkärangaton matohan tuo on.
Heikkoitsetuntoinen mies käy aina vieraissa.
Onhan noita tutkintapyyntöjä heitelty toiseenkin suuntaan.
Hyvä Mestari! Haukkujat,ootte säälittäviä,kertoo teistä itsestänne mitä lkirjoitatte.
Näköjään haluaa vasiten hävitä pressanvaalit no se on oma valintansa
Melko läpinäkyvä yritys tehdä pesäeroa niihin teksteihin ja mielipiteisiin joista hän on hyvinkin tunnetuksi tullut. Mutta sellaista se ääntenkalastalu on.
Se on vain sinun mielipide ja valinta.Hyvä Jussi!
Samasta tuossa on kyse kuin Jos nainen käyttäytyy sun mielestä kuin ****** ja puhuu sun mielestä kuin ******* niin voiko sitä julkisesti kutsua ********ksi. Ilman riskiä tuomiosta.
Saisiko saman suomeksi ja mielellään vielä niin että konteksti tähän Halla-Aho-caseen käy selväksi?
Halla-ahon ja Rydmanin tapaisilla rumilla rääpäleillä on itsetunto kärsinyt ja siksihän tämmösistä tulee näitä pikku natseja. Se selittää paljon käytöstä.
Toinen on kehitysvammainen ja toinen pedofili, joten mitä muuta voi odottaa?
Kukas se siellä näkee natseja?
Eikö "fasisti" ole kunniallisin luonnehdinta Halla-ahosta?
Halla-aho tekemässä uhriutumisen Suomen ennätyksen.
Ateisti Halla-aho luulee olevansa Raamatun uhrikaritsa.
Laitatte esimerkin framille?
Minkälainen pska kutsuu poliitikkoa Mestarikseen?
Maisteri on - ja maisteri on mestari.
Räkänokka persu.
Presidentinvaalikampanja ei oikein ottanut tulta alleen. Tarvittiin sama lääke kuin ennenkin; uhriutuminen. Ensimmäisen rikosilmoituksen jälkeen alkoikin jo galluptulos nousta, joten miksipä ei samaa lääkettä vähän lisää? Jos se toimii, se toimii. Sitä en tiedä miksi, kun samanaikaisesti kuitenkin hän on sitä mieltä, että kansan äänioikeutta pitää vähentää ja näillä toimillaan sitä tavoitetta ajaakin. Kansanedustajille hän sen sijaan on halunnut rajoittamatonta oikeutta. Eli hän saa puhua ja kansa olla hiljaa, ja jotenkin hän on tässä silti se uhri. Mutta toimii se kuitenkin, ja sehän riittää hänen kannaltaan.
👍👍👍. Tuskin kuitenkaan pelkillä rikosilmoituksilla kakkoseen pääsee niin että jokainen nostaisi kannatusta prosenttiykisikön tai pari. Puhumattakaan että nylkyttäisi kakkosessa voittoon. Kai... 🤔
Kommunistit ei edes häpeä omia kansanmurhiaan se on niillä verissä.
https://www.diktaattoriporssi.com/
Hehheh, kyllä nyt komunisti piipittää kun ohrana kuulustelee.
"Pedofilian kannattamista ei ole myöskään kriminalisoitu, joten on ihan hienoa nimitellä ihmisiä sellaisiksi, sitäkö olet mieltä?"
Tai päästää pedofiili omaan puolueeseen, saati ministeriksi asti?
Jotain on pahasti viturallaan punavihreässä blokissa, kun kieli poskessa herjataan toisia "sananvapauden oikeutuksella", mutta sitten kun itseensä kohdistuu samanlaista toimintaa, menee naamat ruttuun ja alkaa kaamea vinkuna ja ruikutus uliulitaasnevihapuhuu! Punavihreydessä on joku kumma voima, että se kokoaa yhteen kaikenlaisia tolloja.
Fasisti ajaa diktatuuria, absoluuttista kontrollia. Halla-aho ajaa demokratiaa, kansalaisten oikeuksia ja vapauksia. Miten siellä vasemmalla laidalla järjen käyttö? Ei sallittua, koska se voi vetää maton pyhän ideologian alta?
Tämänkin palstan kommenteista paljastuu helposti vasemman laidan ideologinen vinoutuneisuus.
Vapaankasvatuksen hedelmät puukottelee ihmisiä kadulla ja vetää huumeita sitä kommunistit ihailee.
Ai ajaako? Demokratiaa, kansalaisten, siis suomalaisten mukaanlukien eriväriset Suomessa syntyneet, muualla syntyneet Suomen kansalaiset ja Suomessa asuvien ja työtätekevien kansalaisten? Really? Koska ja missä?
Vapauksia? Itse on reuhunnut vain vapauksista rikkoa Suomen lakeja ja saanut niistä tuomiot.
Jos laillisesti arvostelee vallanpitäjää, on se Suomessa sallittua ja erityisesti viime kaudella persujen keskuudessa ihan pääasiallinen iloittelumuoto, josta yhtään ketään, tyhmintäkään ei haastettu käräjille:-) Terveiset wittuviisikolle, maamme pelastajille!
Me normaalit ihmiset olemme katketaksemme nauraneet kun persut aina puoluekokouksessa jakavat noita uusia nimiä riippuen siitä kuka kaljapöhnässä voittaa eniten mustapekka turnauksia...."mestari" halla-aho" on ilmeisesti saanut mustan viitan,makkarapaketin ja sinappi tuubin
Onhan se fasisti.
Mitä sitä kiertelemään.
Hullu Halla-aho esittää demokraattia, eliittipersu! Persut on sen peitejärjestö, jossa huijataan kansaa halvemmilla elinkustannuksilla, halvalla bensalla, ilmastonmuutoksen kieltämisellä ja kaikella helpolla kivalla. Halvalla kaljalla. Maahanmuuttajie halveksimisella ja syrjimisellä.
Todellisuus on toinen. Juicen sanoin ' jos otat sä johtajaks jonkun muun, hänen puolestaan joudut sä taisteluun'.
Karmea tyyppi, ei tollasta voi äänestää muut kuin kaltaisensa. Fasistihallitus.
Mee punikki takaisin nukkumaan.
'Mestari' osoittaa todellisen luonteensa: itkupilli nillittäjä!
Ei seiso sanojensa takana, esittää demokraattia hillotolpalla:-)
Fasisti. Rasisti. Eikö se ennen ylpeillyt näistä? Siellä kellarissaan, muijan asunnossa, jossa spermaturvan kanssa bondasi?
Pistää kaiketi vähän takasin kun oli itse oikeuessa mielipiteistään. Sakkoja joutui maksamaan. Jos nyt sais vähän takaisin menetyksiä. Luulen että Jussi testaa Suomen oikeuslaitosta onko se tasapuolinen.
Oikein hyvä että asia tutkitaan.
Ei oikeuslaitos voi eikä saa olla laillisuuden ja laittomuuden välillä tasapuolinen.
Herkkähipiäinen uhriutuva pelle koko ukko. Ei jatkoon.
EI SIEDÄ TOTUUTTA ITSESTÄÄN , TAITAA OLLA SUKUA PUTINILLE
Nyt taisi Mestari haukata paskaa. Ei ole suoraselkäisen miehen käyttäytymistä tuollainen.
Miten niin?Onko journalisteilla oikeus nimitellä fasistiksi presidenttiehdokasta?Onko kellään oikeutta haukkua ihmistä fasistiksi tai rasistiksi?Mielestäni ei ole.
Vihervasemmistolle tuli itku kun joutuivat tutkintaan.
Lähinnä Halla-ahon herkkähipiäisyys tässä naurattaa. Mestari Punaposki voi mielestään itse sanoa mitä tahansa, mutta ei kestä samaa toisilta.
Aikuinen mies nillittää kun pikkutyttö, jos joku sanoo vastaan, mutta kuvittelee voivansa itse sanoa mitä tahansa.
Ei tuollaisesta herkknahkaisesta pellestä ainakaan presidentiksi ole, eihän Jussin herkkä hipiä kestäisi isojen poikien hiekkalaatikolla.
Anteeksi,mutta oletko seurannut politiikkaa?Mestari ei nillitä ei kuulu hänen tapoihin.Hyvä että vei fasisti nimittelyn tutkintaan.Vai haluatko sinä että nimiteltäisiin fasistiksi koska journalistii olisi sinusta niin kirjoittanut.Kellä sitten olisi herkkä hipiä.
Keino se on tuokin pitää pärstä lööpeissä.
Mahtaako kuitenkaan kantaa 2. kierrokselle?
Luulisin että 7n ehdokkaan äänimäärä ei tule toiselle kierokselle riittämään teki ne mitä tahansa.
Jussi Halla-aho: "Jollain perverssillä tavalla saan kiksejä siitä, että minua haukutaan"
https://yle.fi/a/3-10687233
Ovatko kiksit ehtyneet?
Mestari on sairas. Hoitolaitospaikkoja on lisättävä, että mestaritkin mahtuu.
Taitaa olla maan ainoa poliitikkoneiti jolla on kaks muijaa.
Onko sulla muijaa ensinkään?
Sivari, vegaani, autoton polkupyöräilijä ja nyt vielä itkupilli. On siinä persuleille miehen mallia.
Kaiken lisäksi kroppa lihaksikas kuin pystyyn nostettu jäätynyt pyykkinaru.
Sivarius ei hänen kohdalla ole mikään ongelma, koska korvautuu täysin hänen erityisosaamisellaan ulkopoliitikassa ja isänmaallisilla teoillaan Suomen hyväksi. Ne sivarinperkeleet jotka välttelevät vastuuta, ovat juurikin näitä vasemmistolaisia pitkätukkahippejä jota opiskelevat koko elämänsä ja kuppaavat yhteiskunnan rahat. Sellaisia Suomessa ei pidä päästää johtoon. Mitä tulee aloitukseen niin vihervasemmisto saa maistaa sitä vaatimaansa oikeutta. Joten missä siis vika? Itsehän he halusivat että vihapuheesta joutuu vastuuseen. Nythän se toteutuu.
Että vallan ulkopoliittisella erityisosaamisella?
Kerropa meille muillekin Halla-ahon ulkopoliittisista saavutuksista. Ai niin. Osaahan se kirkkoslaavia.
On helppo ymmärtää miksi kysyt koska et näytä hahmottavan mitään muuta kuin tuon kirkkoslaavin. Aloita vaikka seuraamalla menneitä uutisia millaista ulkopolitiikkaa Jussi on ajanut. Ei luulisi olevan sinulle vaikeaa kun olet oppinut yhdistämään Jussiin tuon kirkkoslaavinkin.
Breivikin kehut ulkopoliittinen meriitti?
Vihreille sakon maksaminen työlästä työttömyyden tai pienen palkan takia, hyvä hyvä
Mitä muuta voi odottaa neidiltä?
”Juuri nyt Kreikkaan tarvittaisiin sotilasjuntta, jonka ei tarvitsisi välittää suosiostaan ja joka voisi panna lakkoilijat ja mellakoitsijat kuriin panssarivaunuilla”, Halla-aho kirjoitti Facebook-sivuillaan.
https://www.ts.fi/uutiset/257046
Ainesta diktaattoriksi, mutta ei demokratian presidentiksi.
Dikataattoriksi nousuun vaaditaan karismaa. Jussilla ei ole kuin punaiset posket ja herkkä hipiä.
Järkyttävää puhetta hallaaholta. Halusi panssarit murskaamaan työläisiä.
Oikeus tutkii onko jotkut vihervasemmiston kannattajat syyllistyneet herjaamiseen. Tilanne on sama kuin aikoinaan paavi Benedictuksen Saksassa pitämässä puheessa islamista ja profeetta Muhammedista, jossa paavin lainaamassa tekstissä väitettiin profeetta Muhammedin tuoneen maailmaan julmuutta ja epäinhimmillisyyttä. Tästä väitteestä maailman muslimit samaan tapaan kuin suomalainen vihervasemmisto suuttuivat ja pitivät paavin islamin rinnastusta väkivaltaan vääränä. Paikoin paavin väite johti väkivaltaisiin mellakointiin islamilaisessa maailmassa. Jordaniassa paavin puhe johti levottomuuksiin ja kristittyjen kirkkojen polttamisiin. Vihervasemmiston puheet ja teot eivät kohtaa.
SYY: "väitettiin profeetta Muhammedin tuoneen maailmaan julmuutta ja epäinhimmillisyyttä"
SEURAUS: "väite johti väkivaltaisiin mellakointiin islamilaisessa maailmassa. Jordaniassa paavin puhe johti levottomuuksiin ja kristittyjen kirkkojen polttamisiin."
Kommentti poistettiin sääntöjen vastaisena? Eikö täällä saa kommentoida joidenkin kirjoittajien asiatonta kielenkäyttöä?Kummaa että törkeät julkaisut saa olla!
Jussi Halla-Aho ja hänen puolueensa perussuomalaiset edustaa parlamentarismia Suomessa ollen eduskunnassa kansalaisten äänestettyä vapaissa vaaleissa heidät eduskuntaan. Lisäksi Jussi Halla-Aho on eduskunnan puhemies, valtakunnan arvojärjestyksessä toinen heti presidentin jälkeen.
Toivottavasti Jussi Halla-aho voittaa ensimmäisellä kierroksella, niin ei tarvita toisia vaaleja.
Vasemmistolla on onneksi historian surkeimmat pressaehdokkaat. Ihan täys nollia.
Mestarin kannattajia on paljon mutta öyhöttäjiä kourallinen,antaa niiden ulista kun eivät muuhun pysty.
Ainolle 10-vuotta linnaa.
Hyvä näyte mitä Halla-ahon itsensä vaatima sananvapaus tarkoittaa käytännössä. Halla-ahohan piti vielä viime kesänä kovasti ongelmallisena, että jos ihmisen loukkaantumisen tunne alkaa kaventamaan toisen keskusteluosapuolen sananvapautta. Nyt hän itse on sitten osoittautunut kaikista herkkänahkaisimaksi poliitikoksi. Halla-aho on kuitenkin sellaisessa valta-asemassa, jossa olevan pitäisi kestää kovaakin kansalaisten antamaa arvostelua.
Todiste persujen kaksoisstandardista ja kaksilla rattailla ajelusta.
Persujen poliitikot haukkuvat eri mieltä olevia kommunisteiksi vähän väliä. Pitääkö niistä alkaa myös tekemään rikosilmoituksia?
Ei kommunisti ole haukkumasana, ja sosialismin ja ihmisoikeuksien välille voidaan vetää yhtäläisyysmerkin, jota yhtäläisyysmerkkiä ei voi laajentaa koskemaan fasistista kansanmurhaa.
Näemmä pitää. Sitä saa mitä tilaa.
Vastaava sanahan se kommunisti on kuin fasisti. Jos totta, ok, jos valhetta, ei ok. Nyt tutkitaan, onko vai eikö Halla-aho fasisti, jotta tiedetään, saako häntä fasistiksi sanoa.
Hän on tuonut esiin, että edustajillamme tulee olla rajoittamaton sananvapaus voidakseen hoitaa asioita. Kansalle sitä ei tarvita, ja tämän mukaanhan hän nyt on päättänyt toimiakin.
Ei ketään saa haukkua fasistiksi tai rasistiksi.
Mutta jos, ihmisen paras määritelmä on fasisti ja oikeudessa tuomittu rasisti, se on vain todellisuuden ilmentymää. Siinä ei ole mitään ongelmaa.
Oikeinko meestari. Ihan juussi pussi patalappu. Oikein meeeeeestari.
Vihervasemmistolaisilla on näköjään itkupotkuraivarit taas menossa 🤣 no hyvä että täällä kiukuttelette ettekä makoile autoteillä
Oletko ihan pikkuinen ja mistään mitään tietämätön äärioikeistolainen persunääliö?
Jos Jussi on fasisti, niin miksi sitä ei saa sanoa ääneen?
Ei ketään saa kutsua suvakkih*oraksikaan. Vaikka olisi vain tarkoitus vain kuvata poliittista linjaa eikä tuottaa mielipahaa.
Persuministeri haukkui ay-liikkeen johtajia mafiaksi. Olisko siinä myös kunnianloukkaus tutkinnan paikka, jos kerran tuolle tielle lähdetään?
Mieluummin kutsuisin Hakaniemen Hamasia terroriryhmäksi.
Ei kaukana totuudesta tuo "mafia"
Rimpati,rimpati,riimpati rei ,paikka paikan päällä ja
saumoja ei.Jos tuota kysyt,on vastaus Hei ,rimpati,rimpati ,saumoja ei.
Jussi vakuuttaa rikosilmoitusten avulla Putinille, että hän on pohjimmiltaan kelpo kommunisti?
Mestarikeplo.
Hyvä jussi , tuommoiset ihmisoikeutta loukkaavat henkilöt vastuuseen ja toivotaan todella isoja sakkoja ja viikkojen vankilatuomiota niin oppivat käyttäytymään sivistyneesti. Jussi on presidentti.
Oikeus ratkaisee.
Ei toisesta valehteleminen ole sananvapautta. Se on kunnianloukkaus, josta voi tulla seuraamuksia. Irvikää mieluummin tuosta:
https://www.youtube.com/watch?v=t6Z_DiGE_k0&list=LLGbgV4iIY9lh9ZZU3dK2UXg&index=1
Halla-aho on osa Venäjän masinoimasta hybridioperaatiosta Suomea vastaan. Muistelkaa kesän 2017 puoluekokousta. Halla-aho ja persut ovat voimallisesti siitä lähtien horjuttaneet yhteiskuntaamme ja oikeusvaltiotamme ja jakaneet kansaa kahtia.
Jos tätä näe, niin on todella tollo.
Millainen "äijä"?? Enemmän muistuttaa jotakin pissistä, kuin äijää- Äijä on MIES.
On ainakin ääni äijämäinen, kuuntele vaikka tuosta
https://www.youtube.com/watch?v=_iPHg2v_va4