Kaksi uskontoa tavoittelee lopunajan valtaa ja kyse on maailmanlaajuisesta hengellisestä vallasta.
Lopunajan vallan tavoittelijat
Anonyymi-ap
7145
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Nämä Maailmaa valloittavat uskonnot ovat:
1. Islam
2. Seitsemännen Päivän Adventismi
- näiden "pyhien" tuomiovalta 1000 v ajan Taivasten Valtakunnassa heidän unelmansa mukaan
- ovat "pyhittäneet" itsensä lopunajan jäännösseurakunnaksi
Seitsemännen päivän ja yön adventisteilla on tuomiovalta tuhatvuotisessa valtakunnassa heidän "adventtitotuutensa" mukaan.
On ne aika sapattihitlereitä.
Jos kristinuskoa eri eritellä se on suurin uskonto islamin jälkeen ja sitten tulee hindut. Jos eritellään kristinusko niin Islam on ylivoimaisesti suurin ja nopeitten leviävä usko. Sekin on lähellä kristinuskoa samoine tarinoineen ja henkilöineen. Siinä vain vain jääty vanhan liiton lakihenkisyyteen ja siitä tulee sen vähän valju maine.
Sitten on lukematon määrä erilaisia uskontoja ja uskomuksia. Ei evoluutio vielä ole päättänyt että uskonnot kuolee. Niitä vastaan on turha taistella ja minkä sitä ihminen evoluutiolle voi jos se valitsee ihmisen osaksi uskonnot. Sitähän pitäisi innokkaana tieteellisesti tutkia eikä olla kauhuissaan evoluution aikaansaannoksista.
Sitä tuntee itsensä kovinkin pyhäksi kun saa kekkuloida sapattihousut jalassa.
Hengellisellä kentällä uskonnottomuus ja ateismi ovat voittaneet taistelun länsimaissa. Ainoa uhka on enää islam. Kristinusko on menettänyt merkityksensä ihmisten elämässä.
Mikään uskonnollinen mahti ei vainoa sapatisteja eikä tapa heitä. Sunnuntai ei ole pedon merkki. Sen pyhittäjiä on jäljellä enää kourallinen.
Islam on ainut uskonto joka todella leviää. Ja siinähän kunnioitetaan lakia aivan samalla tavalla kuin vanhassa liitossa. Siinä mennään lakien mukaan ja niistä saa samalla tavalla maksaa hengellään kuten vanhassa liitossa. Siksi kai se onkin niin suosittu kun ei ole luopiouskoa, vaan asiat tehdään oikeasti siten kuten laki määrää. Joidenkin mielestä se tosin on ihmisoikeuksien vastaista ja siitä pitäisi sanoa pahasti. Mutta ei kaikkien mielestä, vaan on rauhan uskonto, joka on vain ymmärretty väärin.
Islam on kaikkeamuuta kun rauhanuskonto.
Sen jokaisen pitäisi tietää.