Mitä hyötyä on kasteesta? Kuka haluaa antaa lapselle syntymälahjaksi kirkollisverovelvollisuuden? Onko lapsen pelastuminen kiinni veden kaatamisesta naamalle? HALOO! Onko tässä rituaalissa mitään järkee!!!
Mitä hyötyä on kasteesta?
Anonyymi-ap
126914
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 126
Vanhimmat
sano tuo Jumalan Pojalle , Jeesukselle Kristukselle , joka sanoo viimeisenä käskynään ennen taivaaseen astumistaan,
"Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun opetuslapsikseni KASTAMALLA heitä
Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen" Matt: 28: 19
kukaan opetuslapsista ei huudellut takaisin Jeesukselle : >"mitä hyötyä siitä on"<
Niin, Jeesuksen opetuslapset eivät olleet aloittajan tapaan ateisteja
Eivät myöskään saatananpalvojia ja syöneet Jeesusta ja juoneet tämän verta tosi Jumalana kuvitellen niiden olevan todellisesti läsnä Herran kuoleman julistamiseksi.
LÖYTYY KRISTINUSKON LUONEEN PAAVALIN 1.KORINTOLAISKIRJEESTÄ 11:23.
Jumalan poika, Jeesus Herra Kristus sanoo Raamatussa - kiivetkää katolle, hyppikää alas ja huutakaa 'Herra on ylistetty Pyhän Paavalin nimeen'!!! Mutta vain siinä tapauksessa, että hyppäätte tarpeeksi korkealta.
Synagogalla ei uskota Jeesukseen vaan rahaan
Juutalaiselle synagogalla on peite myös hellareissa on.
Saatana veti tosiaan Jeesukselle ylistysjohtajana psalmin 91
PELASTUMINEN?! Edelleen kirkon opin pelastus on pelastua palvelemaan lihalla synnin lakia, kun palvoo Jeesusta tosi Jumalana kirottuna uhrina.
LÖYTYY KRISTINUSKON LUONEEN PAAVALIN ROOMALAISKIRJEEN 7. LUVUN KAHDESTA VIIMMEISESTÄ JAKEESTA.
Lutherin sanoin kasteella asetetaan Perkele ihmisen kimppuun koko tämän elämän ajaksi.
Löytyy ev.lut.sivut, Vähä katekismus, liitteet
kyllä se on kimpussa ilman kastettakin !
Mutta Luther ei niin maininnut, ja vain uskovaiset kertovat saavansa demonit uudestisyntymällä kimppuunsa.
Demonit oli JUUTALAISISSA mitä Jeesus ajoi pois
Paavali ei luonut Kristin uskoa Kristus uskoa !
JUUTALAISISSA oli demoneja mm.lagdalan mariassa ja miehessä joka juoksi vuorilla runteli itseään.
Kastejuhlalla on kaksi ulottuvuutta.
Ensinnäkin se on siirtymäriitti. Syntymää, kuolemaa, avioliitton solmimista jne on juhlistettu liki kaikissa kulttuureissa aina. Merkittäville muutoksille osoitetaan huomiota ja se on yhteisön tapa huomioida tapahtunut ja käsitellä.
Sitten on sukonnollinen sisältö joka on pohjimmiltaan taikauskoista hyvän karman toivomista lapselle, koska kaikkihan me uudelle ihmisen alulle hyvä toivomme.
Teidän karmeiden pakanallisten siirtymä- ja muidenkin kannibalististen riittien aika on siirtyä vankilaan vietettäväksi.
Synagogalla ja hellareissa on se kymmenyslaki olkaa levollisella mielellä
Synagogalla ja hellareissa vauva maksaa esinahkan lisäksi kaiken mitä vanhemmat omistaa.
No ei siitä mitään hyötyä ole, paitsi kirkolle.
Raamattu on toista mieltä
Siis onhan tämä vauvojen "kastaminen"kirkon taholta täysin rikollista toimintaa. Siis mistään mitään ymmärtämätön pienokainen liitetään kirkollisveron tulevaksi maksajaksi.
Ei vapaat seurakunnat verota vaikka kastavat lapsia
Raamatussa ei ole mitään tämänkaltaista kastetta, ei ole vaikka koko elämäsi ja täältä ikuiseen ja takaisin väittelit: Ennen kastetta pappi kysyy vanhemmilta, haluavatko he, että lapsi kastetaan kristilliseen uskoon. Pappi voi myös sopia vanhempien kanssa, että kysymyksen sijaan pappi toteaa asian. Vanhemmilta ja kummeilta kysytään myös, haluavatko he huolehtia lapsen kristillisestä kasvatuksesta.
Tämän jälkeen pappi tekee ristinmerkin lapsen otsaan ja kaikki läsnä olevat rukoilevat yhdessä lapsen puolesta.
Rukouksen jälkeen seuraa raamatunlukua ja papin puhe. Puheessa voivat olla mukana ne asiat, joista vanhemmat ja pappi ovat ennen ristiäisiä keskustelleet.
Varsinainen kastetoimitus tapahtuu kastemaljan äärellä. Vesi kaadetaan kastemaljaan ennen toimituksen alkua tai juuri ennen kastamista. Kastaminen alkaa Raamatun lukemisella ja uskontunnustuksella.
Kasteessa pappi kastelee lapsen pään kolme kertaa vedellä, sanoo lapsen nimen sekä sanat: "Minä kastan sinut Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen." Tämän jälkeen lapsi siunataan niin, että pappi sekä vanhemmat ja kummit asettavat kätensä lapsen pään päälle.
Kasteen jälkeen voidaan sytyttää kastekynttilä. Lopuksi rukoillaan vielä yhdessä ja lauletaan yleensä virsi.
Et löydä Jumalan ilmoituksesta luterilaisen kirkon kastekaavaa, etkä kastemaljaa, et kolme kertaa pään valelua, et kummeja, et vanhempien suostumusta kasteeseen.
Jeesus käski kastamaan isän ja pojan ja Pyhän Hengen nimen
Et löydä Jumalan Sanan ilmnoituksesta uudestikastetta, et kastealtaita tai symbolikastetta
rikollisia ne kai oli Vanhan liiton aikanakin , kun noudattivat Jumalan käskyä:
"Sukupolvesta sukupolveen ympärileikattakoon jokainen poikalapsi teidän keskuudessanne kahdeksan päivän vanhanan , niin hyvin kotona syntynyt palvelija , kuin muukalaiselta KENELTÄ TAHANSA . rahalla ostettu , joka ei ole sinun jälkeläisiäsi ."
"Ympärileikattakoon sekä kotonasi syntynyt että rahalla ostamasi ; ja niin minun liittoni on
merkitty teidän lihanne iankaikkiseksi liitoksi." 1 Moos: 17: 12-13
Uuden liiton kaste:
"Kristuksen ympärileikkauksella ollen haudattuina hänen kanssaan KASTEESSA."
Kol: 2: 11-12
YMMÄRSIKÖ 8 päivän ikäinen vauvaa kaiken Mooseksen lain ja temppeliuhrit ,
helluntailainen väittää , että pitää ennemmin ymmärtää kuin noudattaa KÄSKYÄ !
kastekäsky: Matt: 28: 19
Taas meni metsään: "Et löydä Jumalan Sanan ilmnoituksesta uudestikastetta, "
Ap 19 kertoo, kuinka Paavali kastoi UUDESTAAN sellaiset, jotka oli kastettu Johanneksen kasteella. Heidät kastettiin Jeesuksen nimeen.
"»Millä kasteella teidät sitten on kastettu?» kysyi Paavali. He vastasivat: »Johanneksen kasteella.» Silloin Paavali sanoi: »Johannes tosin kastoi vedellä parannukseen, mutta hän kehotti ihmisiä uskomaan toiseen, joka oli tuleva hänen jälkeensä, Jeesukseen.» Tämän kuultuaan he ottivat kasteen Herran Jeesuksen nimeen"
Eu kastettu ketään uudestaan kristillisellä kasteella
Ketään Jeesukseen kastettua ei kastettu uudestaan
Puhut asiaa
Kaikki kristityt kirkoissa on kastettu Jeesuksen nimeen. Et voi uudestaan kastella ketään himojesi mukaan pelle eksyttää
Ei todellakaan ketään kastettu uudestaan Jeesuksen jälkeen
Loukkaat muuten kristittyjen uskontorauhaa ja uskontoa ihmisoikeuksia myös
Synagogalla on se juutalaisten peite
Niin Johannes ei nyt ole täällä tänään ja Jeesus on noussut kuolleista.
Johannes on siis kaatanut helluntailaisia täällä vai niin
Sen voit lukea Raamatusta
niin, siis missä kohtaa raamatussa , että 8 päivän ikäinen vauva YMMÄRSI olevansa Jumalan liitossa , kun vanhemmat ihan "väkisin" noudattivat Jumalan käskyä. > (1 Moos: 17: 12-13)
Ja jos taas totta puhutaan, niin Mooseksen Jumala on se Jeesuksen sanoma Saatana, mikä on myös arkeologisin todistein todistettu (Baal-jumala).
Ja asuu tulivuoren sisällä. Löytyy 5.Moos.4:10 alkaen kun antaa käskynsä. Ihan mahdotonta teidä osata lukea ja vielä ymmärtääkin, NIINKÖ??
Lisäystä - pissaako teidän päissänne on??
Ympärileikkaus ja vauvojen kastaminen ovat aivan turhia:
Gal 5
"Katso, minä, Paavali, sanon teille, että jos ympärileikkautatte itsenne, niin Kristus ei ole oleva teille miksikään hyödyksi."
"Sillä Kristuksessa Jeesuksessa ei auta ympärileikkaus eikä ympärileikkaamattomuus, vaan rakkauden kautta vaikuttava usko."
ei tietenkään , "ole Kristus hyödyksi" koska Vanhan liiton ympärileikkaus on Uuden liiton kasteen esikuva , Vanhan liiton ympärileikkauksen liitto PÄÄTTYI Uuden liiton KASTEESEEN Kristukseen.
toki , alkuseurakunnalla oli VAIHTOEHTO , pysyä jatkaa perhekuntineen edelleenkin ympärileikkaus ja Mooseksen laki , ja noudattaa siis Vanhan liiton käskyt , > "Kristus ei ole teille miksikään hyödyksi" .
kristinuskon historian tuntemus auttaisi hyvinkin .
Vanhan liiton ympärileikkaus on Uuden liiton kasteen esikuva.
"Kristuksen ympärileikkauksella ollen haudattuina hänen kanssaan kasteessa:"
Kol: 2: 11-12
Oliko ympärileikkaus turha??? Erehtyikö Jumala???
Ympärileikkaus on Jumalan liiton merkki juutalaisille miehille. 😺
Rakkaus
Kristuksen eli Messiaan
>>>"juutalaiset"<<<
luepas tarkemmin: 1 Moos: 17: 12-13 ,
"KAIKKI poikalapset kahdeksan päivän vanhana , keneltä tahansa , joka ei ole sinun
jälkeläisiäsi" 1 Moos: 17: 12
Vauvakaste on kristiityjen Jeesuksen liitto merkki Jumalan liitto taivaasta.
Se liiton Jumala asuu kyllä tulivuoren sisällä, ja uskonnon mukaan se taivaassa asuva Jumala on sitten se Jeesuksen nimeen teurastettu uhrilammas sille (Gal.3:13 ja Matt.13:33 sekä 1.Kor.5:7).
No, eipä taida tenavat kirkollisveroja maksella.
Kirkon uskon mukaan ristiäisissä toimitettava kaste on parasta, mitä vanhemmat voivat lapselle antaa, sillä siinä on kyse Jumalan rakkaudesta.
https://evl.fi/perhejuhlat-ja-pyhat/ristiaiset/
Ennen kaikkea se on tietenkin tapa joka on kuulunut kiinteästi Suomalaiseen kulttuuriperimään. Tiettävästi ei ole yhtään tapausta josta olisi tullut tuon seurauksena kovasti traumatisoitunut ihminen joten siinä mielessä sitä voitaneen jatkaa edelleen.
Ehkä voisit itse avata hiukan sitä että mitä mahdollista hyötyä tuosta pitäisi saada. Onko erityisesti jotakin mitä koet että pitäisi saada palkkioksi.
Miten Jumalan rakkaus liittyy siihen, että pappi valelee lapsen päätä vedellä?
Tuollaista kyselee sellainen joka ei usko Raamattua
Missä se sitten sanotaan Raamatussa?
Raamatussa on ohje kastaa ja opettaa
Kohta kyselee ehkä miten Jumalan rakkaus liittyy Jeesukseen
Kyseessä on perinteinen tapa. Aivan kuten hautajaisetkin sitä ovat. Yhtä hyvin voitaisiin vainajakin kipata tylysti hautaan sillä eihän se kenenkään pelastusvarmuus siitä kiinni ole siunataanko erikseen hautaan vai ei. Ratkaisevaahan on se miten ihminen on itse uskonut ja elänyt.
Mielestäni on kuitenkin hienoa että meillä on näitä Suomalaiseen kulttuuriperimään vankasti sidottuja perinteitä sillä mistä sinäkään rutkuttaisit jos niitä olisi.
>>>"kastaa ja opettaa"<<<
yhtälailla kuin Vanhan liiton aikana kansa NOUDATTI Jumalan käskyä, > ympärileikkaus 8 päivän vanhoille poikalapsille , tytöistä kaksi kyyhkysenpoikasta .
ei kansa ruvennut ivaan Jumalan käskyä , >>>"mitä se 8 päivän vanha vauva mitään ymmärtää Mooseksen lain ja uhraamiset "<<<
he uskoivat Jumalan käskyyn !
Missä kohdassa sellainen kuin äsken sanoit?
Et enää puhujaan mitään Jumalasta.
Oletko nimikristitty?
Matt: 28: 19-20
Tuo Jumalan rakkaus tuli mainituksi jo aikaisemmin.
Yritä nyt kuitenkin kaikkesi että saataisiin tällainen kaunis Suomalainen kulttuuriperinteeseen kuuluva kirkollinen tapa loppumaan. Tilastothan jo näyttävätkin kasteen vähenemistä. Siinä suurimpana tekijänä taitaa tosin olla maahanmuuttajien lisääntyminen jotka tunnetusti viittaavat kintaalla kristillisille perinteille. Tavallaan olet heidän kanssa samalla asialla.
Olet siis kulttuurikristitty.
Juutalainen tiira ei lue uutta testamenttia
>>>"lapsen päätä vedellä"<<<
on hengellinen hautaaminen , "haudattu yhdessä hänen kanssaan kasteessa Kol: 2:
Kristityt uskovat Jumalan käskyyn !
Juutalainen ei voi uskoa Jeesukseen.
Ja uudessa testamentissa tehdään juutalaisten jumalan kanssa uusi liitto Jeesuksen verellä palvomalla tämän teurastamista Jumalana.
Vaihda levyä, jahvekultti,
No onhan tuon perustuksille rakennettu vuosien saatossa näinkin hyvä paikka elää,
vaikka en omasta mielestäni mikään jeesustelia olekkaan,niin kyllä tähän lyhytjänteiseen ja alati muuttuvaan maailmaan kaipaan jotain pysyvää, perinteitä ja historiaa kunnioittavaa.
https://www.youtube.com/watch?v=WkPLmWlniEQ
Tuon virren sanoja tapailin tuohon.
Pentti Linkola, Runebergin isänmaavirsi.
Sitten on se Mooses käsky älä väärennös älä sano väärää todistusta kenestäkään. Moosesm siinailla.
Kaste ilman uskoa on turha.
Vain muutama prosentti evlut klrkossa kastetuista uskoo. 😺
Ja Lutherin sanoin kasteella asetetaan Perkele ihmisen kimppuun koko elämän ajaksi - ehkä se on kuitenkin edellytys uudestisyntymiselle, että saa demonit kimppuunsa myös. Onko se mielestäsi turhaa?
Näillä juutalaisilla on kyllä kummallisia kuvitelmia, että Saatanan kanssa liiton tekeminen edellyttäisi myös uskoa.
Se on ihan oma kuvitelmasi, jahvekultti.
Jeesus joutui heti kasteen jälkeen erämaahan perkeleen kiusattavaksi:
"Sitten Henki vei Jeesuksen ylös erämaahan perkeleen kiusattavaksi." Matt: 4: 1
(Jeesuksen kaste on Matt: 3: viimeiset jakeet , > jatkuu Matt: 4: 1)
Niinpä - Lutherin sanoin vanhemmat kyllä hoitavat lapselle tuon liiton valmiiksi ja merkin otsaan. Ei siinä kummempaa tarvita.
ei omaa uskoa pidä palvoa , vaan usko Kristukseen , ( ei omaan uskoonsa . . .
Jumalan käsky: 1 Moos: 17: 12-13
helluntailaiset ja Jehovat nimittää saatanan kanssa liittoon !
Katekismus on suoraan valheittesi isältäsi. Yksikään Mooseksen lain käsky ole koskaan koskenut pakanoita. Mooses määräsi: Älkää lisätkö mitään siihen, mitä minä teille määrään, älkääkä ottako siitä mitään pois, vaan noudattakaa Herran, teidän Jumalanne, käskyjä, jotka minä teille annan.
Sapattikäsky kuuluu Mooseksen sanoin: Kuusi päivää tehtäköön työtä, mutta seitsemäs päivä olkoon teille pyhä sapatti, levon päivä, Herralle pyhitetty. Kuka ikinä silloin työtä tekee, se surmattakoon.
Kunnioita isääsi ja äitiäsi-käsky kokonaisuudessaan: jos jollakin on uppiniskainen ja kovakorvainen poika, joka ei ota kuullakseen, mitä hänen isänsä ja äitinsä sanovat, eikä tottele heitä, vaikka he kurittavat häntä,
ja sanokoot kaupunkinsa vanhimmille: 'Tämä meidän poikamme on uppiniskainen ja kovakorvainen, hän ei ota kuullakseen, mitä me sanomme, vaan on irstailija ja juomari'. ja sanokoot kaupunkinsa vanhimmille: 'Tämä meidän poikamme on uppiniskainen ja kovakorvainen, hän ei ota kuullakseen, mitä me sanomme, vaan on irstailija ja juomari'.
Silloin kaikki hänen kaupunkinsa miehet kivittäkööt hänet kuoliaaksi. Poista paha keskuudestasi, ja koko Israel kuulkoon sen ja peljätköön.
Älä tapa käsky-koski vain murhaamista rauhan aikana, muutoin Mooses käski: niin surmaa sen kaupungin asukkaat miekan terällä ja vihi tuhon omaksi se ja kaikki, mitä siinä on, ja tapa sen karjakin miekan terällä.
Älä sano väärä todistusta-käsky ei kiellä valehtelua, vaan oikeudessa väärän todistuksen antamista: Kahden tai kolmen todistajan todistuksen nojalla kuolemaan tuomittu surmattakoon; yhden ainoan todistajan todistuksen nojalla älköön häntä surmattako.Jos väärä todistaja nousee jotakuta vastaan ja syyttää häntä jostakin rikkomuksesta,
niin astukoot molemmat riitapuolet Herran eteen, pappien eteen ja niiden eteen, jotka siihen aikaan ovat tuomareina.
Ja tuomarit tutkikoot tarkoin asian, ja jos todistaja on väärä todistaja, joka on tehnyt väärän syytöksen veljeänsä vastaan,
niin tehkää hänelle samoin, kuin hän aikoi tehdä veljellensä. Poista paha keskuudestasi.
Mooses määräsi myös heti käskyjen alussa: joka vein sinut pois Egyptin maasta, orjuuden pesästä, puhu israelilaisille ja sano.
Luterilaisen katekismus on käärmeen myrkkyä.
1 Moos: 17: on Raamatun sanaa, eikä katekismus .
tiedoksi.
>>>"vanhemmat hoitavat"<<<
niin tekivät jo ennen meitä eläneetkin.
"Sukupolvesta sukupolveen , ympärileikattakoon jokainen poikalapsi teidän
keskuudessanne kahdeksan päivän vanhana:" 1 Moos: 17: 12
lapsen vanhemmat huolehtivat , lapsensa Jumalan liittoon,
"ja niin minun liittoni on merkitty teidän lihaanne iankaikkiseksi liitoksi" 1 Moos: 17: 13
Vanhan liiton ympärileikkaus on uuden liiton kasteen esikuva:
"Kristuksen ympärileikkauksella ollen haudattuina hänen kanssaan kasteessa."
Kol: 2 : 2: 11-12
Liiton Jumala - vanhan ja uuden on juutalaisten Jumala, joka asuu tulivuoressa, VT:n Jumala Baal, Jahve, JHWH, Allah, ja Jeesuksen sanoin se on Saatana - myös arkeologisin todistein. Myös teidän Jumala juutalaisen opilla, mutta ei Jeesuksen puhuma Jumala.
Olisitteko ystävälliset ja vaihtaisitte Saatanallenne oman nimen ja lopettaisitte Jumalan herjaamisen ja Jeesuksen herjaamisen.
Ihan omaa oppiasi, jahvekultti.
Asuu tulen liekeissä. Antaa teille liittonsa 5.Moos.4:10 alkaen.
Jeremia 7 sitten löytyy, että miten juutalaiset varastivat Israelin Jumalan - Jeesuksen opettaman - nimiin Jesusalemin temppelin ja ryhtyivät valehtelemaan maailmalle, että Saatana olikin Israelin Jumala.
Älä höpötä, jahvekultti!
Ei ollut, vaan Jeesuksen opettama taivasten valtakunnan isä Jumala. Augsburgin tunnustuksen tosi Jumala.
Älä höpötä, jahvekultti!
Kun tilanne äityy teidän todelliseksi vainoksi, kun ihmisille selviää, että olette palvoneet Saatanaa ja väittäneet sen olevan Jumala ja tätä varten on maksettu kirkollisveroa ja rakennettu valtiorahoilla kirkkoja, niin enpä haluaisi olla teidän asemassanne.
Tämä on se juutalaisten viimmeinen kosto teille - agiteeraavat hyeenalauman ihan itse teidän kimppuunne.
Juutalaiset eivät nimittäin tarvitse teitä enää mihinkään, kristinusko on nyt loppuunkäytetty hyöty.
Mutta katsokaa - ihmiset - saatananpalvonta ei laannu tippaakaan Jeesuksen nimen hyväksikäytöstä totuudenkaan edessä. Uskovaisen lasisilmät eivät edes värähdä. En ole koskaan edes epäillyt, etteivätkö he tietäisi totuutta.
Kiusattavaksi?! Perkelehän lupasi kaiken, kuten on teillekin luvannut, kun vain kumarratte sitä.
Jeesus ei kumartanut, mutta te kumarsitte ja syvään - jopa polvillenne kun julistatte ehtoollisella Herra Jumalan kuolemaa Jeesuksen nimeen kuvitellen tämän veren ja ruumiin olevan todellisesti läsnä.
Tehän mainostatte hienoa pelastustanne ja pelkkää armoa yksin uskosta, eikä mitään tarvitse tehdä kuin polvistua ehtoolliselle kumartamaan temppelissä olevaa hävityksen kauhistusta ja turmion iljetystä.
1.Kor.11:23
Raamatun Sana on Jehoville , >>>"saatanallenne"<<< . . .
Mielestäni uskoa voi monella tavalla,ei siihen välttämättä pappeja eikä kirkkoja tarvita,
voipi olla ns.suora linja "taivaaseen"ja käydä äänetöntä vuoropuhelua toiveineen.
No kukin ehkä tekee kuten parhaaksi näkee siinäkin asiassa , joten antaa olla nämä jutut
Mene pois jos et kestä keskustelua!
Lapsi ei voi ilmaista nykyistä eikä tulevaa tahtoaan. Kastattaminen on väärin, mikä vasta nykyihmiselle suurin joukoin alkaa osoittautua kataluudeksi. Kaikilla on lupa, mutta vasta aikuisen ruumiin ja sielun voimissa, tehdä päätökset, joilla sitoutuu johonkin.
Vanhempien kasvatusoikeus alaikäiseen nähden ei sisällä oikeutta tehdä sellaisia sitoumuksia, jotka velvoittavat myöhemmin.
Sinä olet yksi niistä, joka pappina ja teologina olet pitänyt yllä ihmissyöntikulttia Saatanalle Jeesuksen nimeen valehdellen tämän olevan Jumala. Äläkä, perkele, väitä ettet olisi tiennyt.
Tämän todistaminen Raamatusta on koko Lutherin opin ydin.
Suomessa on mahdotonta olla luterilainen teologi, pappi tai dosentti, joka ei tätä tietäisi.
#Äläkä, perkele, väitä ettet olisi tiennyt.#
Puhuttelet minua sopimattomalla nimellä, aivan hylättävällä.
Niin - katsokaa - ei hetkahtanut lasisilmä yhtään mihinkään. Eikä koe tarvetta myöskään kiistää - ja se olisikin vain huijaus huijauksen päälle. Tässä teidän omasta opistanne Lutheria:
<<Jos kaikki ne, jotka ovat armon ulkopuolella, ovat nimenomaan luontonsa puolesta VIHAN lapsia, niin on vapaa ratkaisukin luontonsa puolesta VIHAN lapsi, ja jos se jo luontonsa puolesta on tällainen, niin vielä suuremmalla syyllä se on VIHAN lapsi tekojensa puolesta. Mutta eihän VIHAN lapsi luonnostaan kykene tekemään mitään muuta kuin sitä, MIKÄ PAHAA ON, ei sellaista, mikä valmistaa armoon, vaan VIHAAN, siis sellaista, mikä ansaitsee VIHAN!
Ylös siis, te pelagiolaiset ja valmistautukaa teoillanne armoon, vaikka Paavali tässä sanoo, että kaikki niillä ansaitsevat ainoastaan VIHAN!
Olisihan ollut lienteämpää, jos hän olisi sanonut ainoastaan, että »me OLIMME VIHAN lapsia», mutta lisätessään LUONNOSTAAN-sanan hän tahtoi meitä olemaan siinä mielessä, että kaikki se, MITÄ ME OLEMME JA TEEMME, ON PELKÄSTÄÄN VIHAN eikä mitenkään armon ANSAINNUT. Raamatusta tuskin voinet löytää lyhyydessään voimakkaampaa sanaa vapaata ratkaisuvaltaa vastaan.
(Luther: Sidottu ratkaisuvalta. 349, 1982.)<<
<<Uudestisyntymätön ihminen vastustaa Jumalaa joka suhteessa; hän on KOKONAAN SYNNIN ORJA. Uudestisyntynyt sitä vastoin yhtyy sisällisen ihmisen puolesta ilolla Jumalan lakiin, mutta havaitsee jäsenissään SYNNIN LAIN, joka sotii hänen mielensä lakia vastaan. SIKSI HÄN PALVELEE mielellä Jumalan lakia mutta LIHALLA SYNNIN LAKIA (Room. 7:22-25). Tähän tapaan voidaan ja täytyy oikeaa käsitystä selvittää ja opettaa, perusteellisesti, selkeästi ja taiten.
(Yksimielisyyden ohje)<<
Pietarin ja Jeesuksen keskustelu, joka on löytynyt saviruukusta, johon se oli piilotettu, kun kirkko oli käskenyt hävittämään määrättyjä kirjoituksia 300-luvulla
No nyt jäi tuo uupumaan.
Niin, kyllä Jeesuksen sanoma kyykäärmeen sikiö onkin osuvampi.
Niin itse perkeleitä ja kyykäärmeen sikiöitä te valhepuhujat Raamatusta olette - Jeesuksen sanoin: kuvitteletteko te pääsevänne helvetin tuomiotanne pakoon?
Matteus 24:15, kun näette hävityksen kauhistuksen pyhässä paikassa, josta Danielin kirjassa puhutaan, niin mitäpä luulette voiko olla enää edes suurempaa hävityksen kauhistusta ja turmion iljetystä 'temppelissä' kuin saatananpalvonnan kohteena itse Jeesus opettamanaan taivasten valtakunnan isä Jumalana kirottuna ja teurastettuna uhrilampaana, että pelastuu tekemään vaikka sitä pahaa mitä vihaa juutalaisen opin mukaan?
Kuinka todella - Lutheria lainatakseni - vihattavan paha pitää ihmisen kaikessa röyhkeydessään olla, että viattomalla naamalla pystyy edes tätä pahuuttaa opettamaan ja pitämään yllä Jeesuksen kidutuskuolemalla?!
Ja yllä on pidetty 2000 vuotta pappien toimesta, kansa on muinoin vain joutunut alistumaan. Sitä pahuuden ja hirveyden määrää mikä tuolloin on ollut synkkien kirkon seinien sisällä tuskin pystyy edes kuvittelemaan. Mukaan pääsivät vasta myöhemmin samaan pahuuteen myös riviuskovaiset ja ryhdyttiin yhdessä suojelemaan yhteistä pahuutta pelon ilmapiirillä.
Ja helppo oli suojella, kun ulkopuolinen maailma oli manipuloitu muka Pyhänä uskontona, johon ei sopinut kenenkään tutkivin poliisisormin edes koskea - olivathan he itsekin tiukasti järjestelmässä mukana korkeinta poliisijohtoa myöten.
Mutta sitten joku pääsi Ison Veljen jäljille, ja Viikatemies katkaisi ensimmäisenä kaulat kolmelta Suomen korkeimmalta poliisivalvontaviranomaiselta. Jatkossa lähti sitten lukematon määrä alempia tasoja.
Te saastaiset siat - jonakin päivänä teidät kaikki on kohdevalaistuna laitettu seisomaan riviin Kyöpelinvuoren harjalle ja kansa saa tietää teistä kaiken.
#Niin, kyllä Jeesuksen sanoma kyykäärmeen sikiö onkin osuvampi.#
Soli niiku sillon, ku kyyikset oli viel huonos mainees. Mummielestä ne on oikeen sulosii. Tieräksää, et noon nykysin rauhotettuiki? Noon aina tervetulleita turiseen aamuherkkuteelle ja herkkukorpulle.
Hyvää muutes Uusista!
#Te saastaiset siat - jonakin päivänä teidät kaikki on kohdevalaistuna laitettu seisomaan riviin Kyöpelinvuoren harjalle ja kansa saa tietää teistä kaiken.#
Mullon kyl hyvät suhteet kyöpelienkin kanssa, mut ei ne enää Kyöpelivvuoressa asu. Ne muutti parkkitaloihin, torneihin ja autiotaloihin, kun noidat vallotti niitten asumukset. Ny siel haisee vaan eltaantunu kahvinpuru ja kissanpissaset luudat. Ja siellon kaamee mökä. Peikotkin kiertää sen kaukaa.
Taikauskoa kaikki tyynni.
Yhtä paljon hyötyä siitä on jostain taikakalusta, amuletista tai muusta.
Tänään saamiemme viimeisien
raamatuntulkintojen mukaan ei ole syntiä,,,😇😇😇
Helsingin roskaaminen kertoo kasteen armon syviä salaisuuksia jälleen kerran !
Itse en ole muutamaa maahan sylkäisyä enempää isänmaata saastuttanut enkä roskannut elämäni aikana.
Mutta eipä ole kasteen armossa tarvinnut päivääkään vaeltaa !
joo tietetään ettet sinä ole uskova vaan se katkera hellarivaari
Et sinä mitään tiedä kunhan huutelet sakin mukana mitä sattuu milloinkin tuubaa.
Älä kitise hellarivaari
Tuon kasteen tapauskovaisena hyväksyn ja ymmärrän,sitä ei konkreettista haittaa kirkon asiakkaalle jää ,aikanaan voi kirkosta erota that's it, mutta tuota poikien ympärileikkausta uskonnollisena "korvamerkkinä"en hyväksy,,miksi tuollainen rituaali,eihän siellä ilman housusuja uskonseuroissa tepastella,,,jossa sitten tarkkailtaisiin ketkä niitä tosiuskovaisia on,,,outoa.
No se nyt ei liene suomen ongelma ei housuilla eikä ilman.
Mihinkä uskontoon tuo verisempi kaste liittyy.
Yhtälailla voidaan kysyä: Mitä hyötyä on rukoilemisesta tai Raamatun lukemisesta tai ehtoollisesta.
Eihän niistä ole ateistille mitään hyötyä, mutta uskovainen saa niistä vahvistusta uskolleen ja kokee , että Jumalan sanan totteleminen tuo siunauksen elämään.
Nykyihminen laskee aina kaikessa sen, että mitä hyötyä siitä on. Oman edun tavoittelu on aina etusijalla, mutta Raamatun opetus on toisenlaista:
"Minkä tahdotte ihmisten tekevän teille, tehkää se heille."