Ukraina entistä syvemmin kusessa

Uskomatonta aseteknologiaa naapuriltamme.

https://youtu.be/Q17ROafd4D4?si=Ftf67OfsUdn4BxoY
15246
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Mahtaa Natoakin pelottaa ja v...tuttaa kun ei pärjää.

Äänestä
  • S. NIINISTÖN USA-NATO TUHOUTUI UKRAINASSA

    S. Niinistö hävisi Venäjälle henkilökohtaisen sotansa.

    Venäjä maalittaa muutamassa minuutissa minkä tahansa sotilaskohteen. Ne tuhotaan systemaattisesti ja tarkasti.


    Venäjä ei halunnut mennä Itä-Ukrainaan, koska se luotti Saksaan ja Ranskaan YK:ssa päätettyjen Minskin rauhansopimusten täytäntöön panossa.

    Venäjä halusi neuvotella rauhanomaisen ratkaisun, koska Länsi-Ukrainan asukkaat sekä Itä-Ukrainan tulitusalueen asukkailla on keskinäisiä sukulaisuuksia ja sukulaisuuksia Venäjällä.

    Kun Venäjälle tuli selväksi, että USA ja EU-maat, liittokansleri Angela Merkel, Ranskan presidentti François Hollande, Norjan entinen pääministeri NATO:n Jens Stoltenberg, Kokoomuksen henkilö S. Niinistö, USA:n vallan alla olevat Ukrainan natsit pettivät kaikki rauhansopimukset — niin Venäjä meni pitkälle rajalle pienellä 90000 miehen joukolla suojaamaan Itä-Ukrainan siviilejä, joita tulitettiin USA-NATO:n, EU-maiden ja Kokoomuksen S. Niinistön toimittamilla tykeillä ja ammuksilla. Törkeä rikos.

    Venäjä jäi puolustusasemaan, koska silloin tappiot jäävät pieniksi. Kiovan joukot hyökkäsivät Itä-Ukrainaa vastaan. Tämä on sisällissota, joka nyt on jatkunut 9 vuotta.

    Venäjä tuhoaa vain sotilaskohteita. Myös silloin kun Ukrainan natsihallinto sijoittaa sotilaskohteita siviilien lähelle eli käyttävät siviilejä ihmiskilpinä, heidä sitä tietämättä. Silloin kuolee myös jonkin verran siviilejä, vaikka Venäjä ei sitä halua. S. Niinistö valehtelee kakki nämä asiat median välityksellä, mikä on rikos.

    Venäjä haluaa sodan päätyttyä toimia ukrainalaisten ihmisten kanssa, kuten ennen USA:n järjestämää vallankaappausta helmikuussa 2014. Samana vuonna S. Niinistö päästi omin päin USA-NATO:n Suomeen, mikä on vastoin perustuslakia ja siten rikos ja valtiopetos ja maanpetos, josta kaikista tuomiot

    USA-NATO:n, EU-komissio ja EU-maat

    Venäjä ei käy täysimittaista sotaa Ukrainassa.

    Siksi sitä sanotaan erikoisoperaatioksi.
    Toisin sanoen Venäjä hoitaa sitä tehtävää Ukrainassa, jonka hoito olisi kuulunut YK-joukoille.

    Venäjä olisi voinut pimentää Ukrainan internetin, vesi- ja sähkölaitokset. Sitä Putin ei halua.

    Venäjä aloitti uudelleen varustautumisen ja lisäjoukkojen mobilisoinnin samanaikaisesti, kun pieni 90000 miehen joukko puolusti Itä-Ukrainaa. Sen joukon varustelu oli vanhentunutta.

    Varustelu ja mobilisointi valmistui jouluksi 2022. Samalla puolustusasema vahvistettiin kulutussotaan. Hyökkäävän Ukrainan tappiot olivat lähes alusta asti suuret. Erityisesti sen jälkeen kun Venäjä uudisti kaiken nykyaikaiseen huippukuntoon.

    Venäjä ei halua siirtyä Länsi-Ukrainaan, vaikka sen sotilaallinen voima tässä vaiheessa riittää.

    Lännen johtajat veivät Ukrainan varmaan itsemurhaan.

    Sotilasanalyysin kova ammattilainen USA:n eversti Douglas Macgregor:

    "Sanoimme alusta lähtien, ettei USA-NATO:n aseistamalla Ukrainalla ole mahdollisuutta voittaa Venäjää yhtään paremmin kuin Meksiko voittaisi Yhdysvallat".

    Venäjä jatkaa mobilisountia, koska S. Niinistö lähti vehkeilemään NATO:lla ja ohjusasrmilla. Tilanne on paljon vaarallisempi kuin vuoden 1962 Kuuban ohjuskriisi.

    Suomen osalta Kokoomuksen henkilö S. Niinistö teki hivittävän suuren virheen ja rikoksen. Ajatelkaa itse.

    Äänestä

Itse laserissa sitten lukee Made in U.S.A. tai Made in China...

Äänestä
  • Kiinalaisissa Lasereissa lukee jälkipainatuksena yleensä USA.

    Äänestä

Tiltu kuvittelee joku darth vader olevansa,,pyhhh

Äänestä
  • Darth Vader...😂😂😂

    Äänestä

Saksa ei ole antanut Ukrainalle lupaamiaan kovia aseita
Miksi? Haluaako Saksa, että Ukraina häviää sodan ja antaa Putinille oikeuden hyökätä mihin vain?

Äänestä
  • Saksa muistaa 1941-1945 läksyn.

    Äänestä

Venäjähän on valovuosia edellä teknologiassa monellakin alalla. Näin se vaan on !

Äänestä
  • "Venäjähän on valovuosia edellä teknologiassa monellakin alalla."

    Hauskaa parodiaa .

    😁

    1Äänestä

USA ja Venäjä ihan tällä viikolla pääsi sopimukseen ,että edelleen USA n astronautit kulkee Venäläis rakettien kyydillä avaruuteen avaruusasemalle ! Kun ei omia luotettavia raketteja ole siihen tarkoitukseen.

Äänestä
  • Eikö ole ihmeellistä, Venäjä vie ja tuo yhteiselon merkkinä kaikesta huolimatta?

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Eikö ole ihmeellistä, Venäjä vie ja tuo yhteiselon merkkinä kaikesta huolimatta?

    Onneksi suhteet säilyvät jollain tasoilla. Hienoa.

    Äänestä

Lansi tekniikka ei ole osoittanut ylivoimaisuuttaan, eikä kehitys näy nykyaikaisuutena.

Leopard, Challenger, Abrams - Peperi-Tiikerit.

Äänestä
  • Abramsiin puree venäläinen panssarintorjunta ohjus siinä missä Leopardeihin, jne

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Uskomatonta aseteknologiaa naapuriltamme.

https://youtu.be/Q17ROafd4D4?si=Ftf67OfsUdn4BxoY

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu