Nainen hallitsijana

Koskapa vaparit mainostavat olevansa paitsi ihmisoikeuksien edistäjiä, niin myös feministejä, mietinkin miten vaparit suhtautuvat ajatukseen naisesta hallitsijana?
Myötäileekö ajatus kenties tällaista näkemystä:
Muuten ne ovat samanlaisia kuin toisetkin, paitsi että niitä hallitsee nainen. Siinä määrin ne ovat rappeutuneet ei vain vapaiden vaan vieläpä orjienkin alapuolelle.
3116
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tätä voisi kysyä myös muilta kuin vapareilta, palstalla on kuitenkin monenlaisia kirjoittajia.

Äänestä

Samainen kirjoittaja kertoo myös seuraavaa:
He jopa luulevat naisissa olevan jotakin pyhää ja profeetallista eivätkä torju heidän neuvojaan tai jätä heidän lausuntojaan huomiotta. . . Mutta aikoinaan germaanit kunnioittivat myös Albrunaa ja monia muita naisia, eivät tosin imarrellakseen heitä eivätkä tehdäkseen heistä jumalattaria.

Kirjoittaja myös mainitsee varsin mielenkiintoisesti aviorikoksen: Suureen väkilukuun nähden aviorikokset ovat erittäin harvinaisia. Niistä rangaistaan välittömästi, ja se on jätetty aviomiesten tehtäväksi: mies karkottaa sukulaisten läsnä ollessa kotoaan alastomaksi riisutun aviorikkojan, jolta on leikattu hiukset, ja ajaa hänet ruoskalla läpi kylän.
Vertailuksi selityksissä kerrotaan, että Rooman turmeltuneissa aatelispiireissä aviorikos oli muotiasia, jota ei pidetty minään.

Mainittakoon, että teos josta lainaukset ovat, oli ensimmäisessä maailmansodassa saksalaisten sotilaiden repuissa ja toisen maailmansodan aikana siitä otettiin käyttöön saksalaisten sotavoimien käyttöön erikoispainos. Samoin teos vaikutti Saksan irtautumiseen Rooman kirkosta aikoinaan ja teos ylläpiti saksalaisten kansallistietoisuutta.
Kääntäjän mukaan latinan sana germanus tarkoittaa mm. aitoa, puhdasta ja sekoittumatonta.

Alussa mainittu heimo, jota hallitsi nainen, on selostuksen mukaan todennäköisesti ollut heimojen yhteistä kulttia johtanut papitar, jota on luultu yksinvaltaiseksi hallitsijaksi.

Ihan kaikkea Tacituksen kirjoittamaa ei pidä ottaa sellaisenaan, olihan hän mm. kuulemma sitä mieltä, että Itämeren alueella vallitsi trooppinen ilmasto.
Lainaukset ovat siis Publius Cornelius Tacituksen teoksesta Germania.

Voinemme ainakin ajatella ettei Tacitus ollut kristitty.

Äänestä

Kannattaa muuten liittyä vapareihin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Koskapa vaparit mainostavat olevansa paitsi ihmisoikeuksien edistäjiä, niin myös feministejä, mietinkin miten vaparit suhtautuvat ajatukseen naisesta hallitsijana?
Myötäileekö ajatus kenties tällaista näkemystä:
Muuten ne ovat samanlaisia kuin toisetkin, paitsi että niitä hallitsee nainen. Siinä määrin ne ovat rappeutuneet ei vain vapaiden vaan vieläpä orjienkin alapuolelle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu