Lepo Herrassa on parempi kuin mikään sapatin käsky

Anonyymi-ap

Se, joka on saanut levon teoistansa, on uuden liiton Jumalan lapsi. Ei tarvitse tehdä mitään voidakseen pelastua. Riittää, että olla ähöttää ja uskoo evankeliumin. Ei tarvitse miettiä sitä, mitä saa ja mitä ei saa tehdä.

Adventistille on tällainen lepo utopiaa, koska adventisti ei ole syntynyt uudesti ylhäältä Jumalan lapseksi. Laki ei ketään uudesti synnytä. Eikä uudestisyntynyt uskon säilyessä mene "lain alle" niin kuin adventistit.

14

391

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Adventisti joutuu kysymään seurakunnan pastorilta saako hän mennä töihin sapattina, kun pomo niin vaatii. Ja mitä saa kotona tehdä: saako kolata lunta pihalta, jotta pääsee "pyhään ilmapiiriin" kirkkoon. Ja niin edelleen.

      Raskasta on tuollainen elämä ja kun pelastus on kiinni siitä, miten hyvin onnistuu sapatin pitämään, niin levosta on turha edes haaveilla. Lepo Herrassa on utopiaa adventistille.

      • Anonyymi

        🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒

        🍑 ­­N­y­­­m­­f­­­o­­­m­­­a­a­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#181950357

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      Valheesi ei hetkauta.

    • Anonyymi

      Se on samalla myös sitä että olemme vapaan lapsia, emme orjattaren lapsia. Ja liiton lakattua emme ole sen alaisia ja laki on enää vain pahantekijöille. Kuka haluaa ojentautua lain mukaan, ilmottautuu pahantekijöiden joukkoon. Heidät Jumalan laki tulee armottomasti tuomitsemaan. Heillä ei ole mitään millä itseään puolustaa kun Jumalan laki käy tuomiolle ja sen on selvää miten se tuomio tulee päättymään.

      Ei sitä kukaan sitä vihaa halua ottaa vapaaehtoisesti päälleen, mikä lakiin on sidottu eikä sitä kirousta mikä sillä langetettu ihmisten pääälle, vaan haluaa olla siitä vapaa Kristuksessa.

      • Anonyymi

        Niinpä sinäkään et tee syntiä, kun rikot lakia vastaan, koska lakia ei ole pantu sinua varten vaan se on pantu pahantekijöille. Kun himoitset pahaa, niin se ei ole syntiä, koska sinulle ei lakia lueta. Kun herjaat ylhäältä alaspäin muita, että heillä ei ole Hengen elämää, niin ei se ole herjausta, koska sinulle ei ole herjaamisen kieltävää lain käskyä.


    • Sitähän se on, että lepopäivä on todella todella hyvä, mutta ei lakina pakkona.
      Kristittyä ohjaa Henki sisältä oikeaan ja lepo Herrassa on sitä juuri, että ylistys saattaa alkaa vaikka kävellessä ja se tuo levon ja rauhan Herrassa ja se lepo ja rauha on sellaista, että käskemällä tai yrittämällä sitä ei saa.
      Se syntyy kaikki yhteydestä siis elävästä yhteydestä Jumalaan.

    • Anonyymi

      Ei sapatti meitä pelasta, vain yksin Jeesus vain yksin Jeesus !!

      Siunausta kaikille toivoo yks, advari veli.

    • Anonyymi

      Mitä tarkoittaa se, että "on saanut levon teoistaan"?

      Onko se sitä, että olla ähötetään tekemättä mitään ja nautitaan Pyhän Hengen virvoittavasta vaikutuksesta?

      Vai onko se sitä, että soitetaan lumisena päivänä seurakunnan pastorille ja kysytään saako lumet aurata pihalta, jotta pääsee kirkkoon "pyhään ilmapiiriin"?

      Ja kysytään sitä, saako takkaan sytyttää tulen, kun tuli sähkökatkos ja talo kylmenee?

      Ja saako mennä töihin, kun työnantaja sitä vaatii. Lupa annetaan, koska työttömän kymmenykset ovat paljon pienemmät kuin työssä käyvän kymmenykset.

    • Anonyymi

      Levon teoistaan on se, että Jeesus on täyttänyt lain puolestamme. Sitä työtä ei meillä enää ole. Tai vaikka sitä työtä teemme, ei siitä mitään hyötyä ole, kun laki on vain tuomioksi niille, joita se koskee.

      Jumala ei lue lain kirjoja tuomiolla Jumalan lapsille, vaan heidät Jumala tunnistaa Pyhästä Hengestä ja heidän tekonsa tulevat siitä. Jos ne eivät ole Pyhässä Hengessä tehtyjä, niin silloin teot ovat tuomioksi. Silloin Jumalan lapselle on tapahtunut galatalaiset ja hän menettänyt Hengen yhteyden. Siten se pelastus ei ole oppi, että nytpä minä olen pelastunut kun Raamattu kerran näin sanoo ja asia on sillä selvä. Se on aivan konkreettinen asia elämässä että ihminen vaeltaa Hengen johdatuksessa ja teot ovat Jumalan tekoja eikä opillinen tai teologinen asia, vaan se tulee ihmisen kohdalla todeksi kun niin on ja hän kyllä huomaa sen mikä ero siinä on tavanomaiseen tasamaan tallaamiseen.

      • Anonyymi

        Pyhä Henki johdattaa ihmisen lukemaan ja opiskelemaan Mooseksen lakia, jotta voi pitää tarkoin kaikki Mooseksen lain käskyt. Joka ei halua lakia noudattaa, hänessä ei ole Pyhää Henkeä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pyhä Henki johdattaa ihmisen lukemaan ja opiskelemaan Mooseksen lakia, jotta voi pitää tarkoin kaikki Mooseksen lain käskyt. Joka ei halua lakia noudattaa, hänessä ei ole Pyhää Henkeä.

        Ei kun tutkimaan.


    • Anonyymi

      Katso kaikki urheilukanavat suomen selostuksella vuosi vain 99,99€!!
      mm. Mestarien Liiga, Valioliiga, LaLiiga, BundesLiiga, F1, NHL, Liiga, Mestis...

      Tutustu lisää: www.iptvsuomi.fi

    • Anonyymi

      Omaiset olivat huolissaan mummosta, sairaalassa saattohoito- osastolla.
      Menin katsomaan, toki mummo oli ” lähtö tunnelmissa”. Hän kohotti päätään tyynystä, hymyili ja totesi: ”Minä sitä kyllä lähden pian kotiin, en ole varma, lähdenkö asunnolle vaiko Taivaan kotiin”? Totesin, ettei mumolla ole mitään hätää, jäljellä vain hyviä vaihtoehtoja, jotka eivät sulje pois kumpaakaan kotiin lähtöä. Kerroin omaisille: ” Ei tarvitse olla huolissaan mummosta, mummo kertoi odottavansa pian kotiin lähtöä, asunnolle tai Taivaaseen”. Hänellä on huoli, omaistensa Taivas kotiin lähdöstä.
      Olen paljon kohdannut onnellisia kotiin lähtöjä, myöskin toisenlaisia lähtö tunnelmia.

    • Anonyymi

      Kuoleman hetkellä ei enää pitäisi olla uskonnollisia kiistoja.

      Tai jos on on, ei matka johda sinne taivaan kotiin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      100
      2944
    2. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2624
    3. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      70
      2372
    4. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      27
      2305
    5. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      20
      2016
    6. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      86
      1837
    7. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      7
      1719
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      21
      1544
    9. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      31
      1412
    10. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      8
      1286
    Aihe