Auto seisoi pari päivää, ja nyt n. 2,5 tunnin säteilylämmityksen jälkeen n. -23 pakkasessa startti sanoi entitöikseen vaan Klik, mutta seuraavalla yrittämällä auto jaksoi lähteä käyntiin. Akku on AGM tyyppiä ja lähestyy 8 vuoden ikää.
Koetin ajella akun latauslenkkiä mahdollisimman vähillä sähkölaitteilla, puhallin ykkösellä, jossain vaiheessa auto olisi jo sallinut moottorin sammutusautomatiikan toimia, mutta painoin sen pois päältä ettei turhat startit veisi akusta virtaa, radionkin laitoin kiinni.
Vielä on kovia pakkasia ainakin pari päivää.
Mietin että auttaisikohan akkua selviytymään pakkasten yli jos latailisi akkua vaikka parisen tuntia päivässä sen mitä tolppa antaa kerralla virtaa, tai enemmänkin jos käy välillä kääntämässä kelloon lisää aikaa.
Akkuvirtaa tietysti kulutti ennen starttia kun valot jäi automaatille, niin se sytyttää ajovalot ennen käynnistystä, kun on riittävän pimeää, ja aina kun avaa ovien lukot jos on tarpeeksi pimeää.
Käänsin ajovalot nyt kokonaan pois päältä ettei turhaan sytyttelisi niitä ennen starttia, samoin lämppärin puhaltimen käänsin pois päältä kokonaan että käynnistykseen riittäisi mahdollisimman paljon virtaa. Puhdistin akun pinnakin ettei lika purkaisi akkua.
Vieläköhän tuolla akulla pärjäisi latailemalla sitä kovimpien pakkasten yli, ehkä jaksaa vielä pelata leudommilla keleillä vai onko vaan suunnattava akkukauppaan?
Auttaako AGM akun lataus?
Anonyymi-ap
1
198
Vastaukset
- Anonyymi
Kun akku väsyy, niin se pidä enää varausta. Tämä koskee yhtälailla AGM-akkua. Itse vaihdatin akun seitsemän vuoden käytön jälkeen, kun se latauksen jälkeen hiipui jo vuorokauden kuluttua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po2127480- 582933
- 1922343
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101753Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.1651712Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke201396- 751251
Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,381173Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä271155Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty501029