Auttaako AGM akun lataus?

Anonyymi-ap

Auto seisoi pari päivää, ja nyt n. 2,5 tunnin säteilylämmityksen jälkeen n. -23 pakkasessa startti sanoi entitöikseen vaan Klik, mutta seuraavalla yrittämällä auto jaksoi lähteä käyntiin. Akku on AGM tyyppiä ja lähestyy 8 vuoden ikää.
Koetin ajella akun latauslenkkiä mahdollisimman vähillä sähkölaitteilla, puhallin ykkösellä, jossain vaiheessa auto olisi jo sallinut moottorin sammutusautomatiikan toimia, mutta painoin sen pois päältä ettei turhat startit veisi akusta virtaa, radionkin laitoin kiinni.
Vielä on kovia pakkasia ainakin pari päivää.
Mietin että auttaisikohan akkua selviytymään pakkasten yli jos latailisi akkua vaikka parisen tuntia päivässä sen mitä tolppa antaa kerralla virtaa, tai enemmänkin jos käy välillä kääntämässä kelloon lisää aikaa.
Akkuvirtaa tietysti kulutti ennen starttia kun valot jäi automaatille, niin se sytyttää ajovalot ennen käynnistystä, kun on riittävän pimeää, ja aina kun avaa ovien lukot jos on tarpeeksi pimeää.
Käänsin ajovalot nyt kokonaan pois päältä ettei turhaan sytyttelisi niitä ennen starttia, samoin lämppärin puhaltimen käänsin pois päältä kokonaan että käynnistykseen riittäisi mahdollisimman paljon virtaa. Puhdistin akun pinnakin ettei lika purkaisi akkua.

Vieläköhän tuolla akulla pärjäisi latailemalla sitä kovimpien pakkasten yli, ehkä jaksaa vielä pelata leudommilla keleillä vai onko vaan suunnattava akkukauppaan?

1

198

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kun akku väsyy, niin se pidä enää varausta. Tämä koskee yhtälailla AGM-akkua. Itse vaihdatin akun seitsemän vuoden käytön jälkeen, kun se latauksen jälkeen hiipui jo vuorokauden kuluttua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      212
      7480
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      58
      2933
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      192
      2343
    4. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1753
    5. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      165
      1712
    6. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      20
      1396
    7. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      75
      1251
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      38
      1173
    9. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      27
      1155
    10. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      50
      1029
    Aihe