Kristinusko ei sisällä Jeesusta

Ei, vaikka tulevaisuuden kristitty olisikin mystikko.
6127
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Koska kristillinen mystiikka perustuu Jeesuksen kärsimyksen voimaan juutalaisen opilla, joka kärsimys todellisuudessa syntyikin kristinuskon luoneen Paavalin omasta toiminnasta, kun Jeesus vastusti heidän uskontoaan, missä uskonnossa on nyt verenvuodatuksellaan uusi liitto.

Jeesuksen uusi tuleminen olisi kristinuskon vastustamista (ilm.12).

Ja tästä syystä ei ole näemmä edes kristinuskon mystiikkaa käsittelevissä teologipohdinnoissa mahdollista mainita Jeesuksen ihmetekoja, vaikka ne ovat jopa tämän päivän tiedettä.

Miten täydellisesti kristinusko pystyykään niistä vaikenemaan!

Äänestä
  • Miten kauan piispat pystyvät nyt estämään Jeesuksen uuden tulemisen? Onko teillä jo valittuna aseet taistelua varten? Saisinko tietää mitä ne ovat, niin voisin omani valita?

    Äänestä

Katolinen uskonto sisältää vain kolmiyhteisen jumalan "Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen." Siinä uskossa olevat eivät tee mitään "Herran Jeesuksen nimeen", koska he eivät ole Kristuksen omia ja sisällä Jumalan valtakunnassa.

Äänestä
  • Matteus 7 - Jeesus sanoo - se joka tehdään hänen nimeensä on laittomuuden tekemistä, ja näille hän sanoo, menkää pois, en tunne teitä, te laittomuuden tekijät. Kyseessä on koko kristinusko.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Matteus 7 - Jeesus sanoo - se joka tehdään hänen nimeensä on laittomuuden tekemistä, ja näille hän sanoo, menkää pois, en tunne teitä, te laittomuuden tekijät. Kyseessä on koko kristinusko.

    Koko kristinusko on tehty Jeesuksen nimeen, joka perustuu juutalaiseen syntioppiin, jonka Jumala on Saatana, ja jonka vastustamisesta kristinuskon luonut Paavali tappoi Jeesuksen.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Koko kristinusko on tehty Jeesuksen nimeen, joka perustuu juutalaiseen syntioppiin, jonka Jumala on Saatana, ja jonka vastustamisesta kristinuskon luonut Paavali tappoi Jeesuksen.

    Kirkon kannalta uskonnon eväät ovat todellisuudessa löyhääkin löyhempiä, ja pelkkiä sisällyksettömiä hokemafraaseja.

    Todellisuudessa, jos olisitte Jeesuksen seuraajia, te vastustaisitte syntioppiin tehtyä uutta liittoa Jeesuksen verellä.

    Kirkon ainoa mahdollisuus on valita Jeesuksen evankeliumi Paavalin evankeliumin tilalle, ja tehdä se Jeesukden vaatima 'tieltä kääntyminen' sekä mielenmuutos pois syntiajattelusta.

    Jeesus on astunut alas ristiltä jo vuosia sitten.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Ei, vaikka tulevaisuuden kristitty olisikin mystikko.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu