Ääriilmiö,kun ei nyt oikein avaudu ,

Lämmittääkö hiilidioksiidi ilmastoa vai ei.Voiko pohjoisella pallon puoliskolla olla nyt liian vähän hiilidioksiidia vai liikaa.Se hiilidioksiidi on kuitenkin ykkös agenda .Koko höpötys perustuu siihen.Ei oikein riitä selitykseksi ihmisen tuottama helvetin pakkanen.Nyt en kysy vihreiltä hörhöiltä vaan asian osaavilta.
14168
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Lämmittää. Ilmastoa. Maapallolla.

Äänestä
  • Aivan oikein, nykyään ei kesällä lämpötila laske yöllä. Koska ilmastomuutos.

    Äänestä

  • eli ilmakehää.

    siksi on niin helkkarin kuuma koko ajan.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    eli ilmakehää.

    siksi on niin helkkarin kuuma koko ajan.

    Nytkin? Ulkolämpömittari näyttää tällä hetkellä -24,5°C (sijainti 120 km Helsingistä luoteeseen). Lunta on maassa noin 30 senttiä.

    Äänestä

Ovathan luokka huoneet joissa co2 pitoisuus kohoaa 2000 ppm kuin pätsejä, joten miksi muutos 440 -> 450 ppm ei tekisi maapallosta laavamerta. 😂

Äänestä

Katso Etelänapamantereen tilannetta.

Äänestä
  • Niin, maapallon historian aikana navat ovat olleet suuremman aikaa sulat kuin jäässä.

    Äänestä

  • Nyt on eteläisellä maapallon puoliskolla kesäaika ja Etelämantereella lämpötila miinus 30-40 C.
    Talvella siellä paljon enemmän.
    Eikä Etelämanner ole pelkästään se niemen kärki, joka yrittää ulottua Etelä-Amerikaan asti.

    Äänestä

  • Se, että Suomessa on tammikuussa lunta ja pakkasta, ei kylläkään ole mikään sään ääri-ilmiö vaan normaalia Suomen talvea…

    Äänestä

Lämpeneehän ilmasto. Mutta, noi ilmalämpöpumput pumppaa nyt kaiken lämmön täällä suomessa lämmitykseen niin siksi ulkona kova pakkanen. Talot liian tiivitä ja ilmalämpöpumppija liikaa suomessa. Ovet auki ja fossiilisella nyt äkkiä lämmittämän niin saadaan pakjaset taittumaan ja sähkön hinta alas.

Äänestä

Ilmasto on lämmennyt, mutta säät kylmenneet, siksi mitään eroa entiseen ei huomaa. Sama tilanne keskimäärin kaikkialla maailmassa.

Äänestä

Hiilidioksidi jäähdyttää ilmaa. Kyllähän sen huomaa jos laskee hiilidioksidisammuttimesta kaasua ulos niin helkkarin kylmää se on. Sen lisäksi ilmakehän hiilidioksidi estää infrapunasäteilyn tuloa auringosta. Sekin jäähdyttää ilmakehän alaosaa.

Äänestä

Nyt kuulostaa covidmaiselta.
Ei mitään oireita mutta kipee.

Kaikkee sitä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Lämmittääkö hiilidioksiidi ilmastoa vai ei.Voiko pohjoisella pallon puoliskolla olla nyt liian vähän hiilidioksiidia vai liikaa.Se hiilidioksiidi on kuitenkin ykkös agenda .Koko höpötys perustuu siihen.Ei oikein riitä selitykseksi ihmisen tuottama helvetin pakkanen.Nyt en kysy vihreiltä hörhöiltä vaan asian osaavilta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu