Raamatussa ei ole pelastusvarmuus-sanaa

Pelastusvarmimmat uskontolahkot jakavat itselleen taivas ja ylöstempaus paikat jo maan päällä.
Kyse on kuitenkin käärmeen ja pastoreiden lupauksista.
4140
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Mitkä henget tekevät helluntailaisista pelastusvarmoja ja ylöstemnattuja ?

Äänestä
  • Joutilaat luterilaiset ovat palstalla pastoriensa kehoituksesta sekä ylemmän tahon käskystä työkseen vainoamassa Jeesuksen seuraajia ja kirjoittamassa valheita helluntailaisista.

    Äänestä

Luterilaisilla ei ole pelastusvarmuutta, koska sitä ei todellakaan ole.
Vauvakastetut yrittävät turvautua vauvakasteeseen, mutta kun he eivät muista siitä mitään, niin se epäilyttää!

Äänestä

Roomalaiskirje:
8:38 Sillä minä olen varma siitä, ettei kuolema eikä elämä, ei enkelit eikä henkivallat, ei nykyiset eikä tulevaiset, ei voimat,
8:39 ei korkeus eikä syvyys, eikä mikään muu luotu voi meitä erottaa Jumalan rakkaudesta, joka on Kristuksessa Jeesuksessa, meidän Herrassamme.

Filippiläiskirje:
1:6 varmasti luottaen siihen, että hän, joka on alkanut teissä hyvän työn, on sen täyttävä Kristuksen Jeesuksen päivään saakka.

Varmuudessa on kyse siitä, että Jumala on uskollinen ja vie alkamansa hyvän työn päätökseen asti, mutta epävarmaksi lopullisen pelastumisen tekee se, että se on kuitenkin ihmisen uskollisuudesta kiinni. Jos joku kieltää Herran, niin Herra on kieltävä hänet.

2.Timoteuksen kirje:
2:12 jos kärsimme yhdessä, saamme hänen kanssaan myös hallita; jos kiellämme hänet, on hänkin kieltävä meidät;

Paavali ei ollut varma omasta pelastuksestaan ennen kuin ihan viimemetreillä, vähän ennen teloitetuksi tuloaan.

1.Korinttolaiskirje:
9:26 Minä en siis juokse umpimähkään, en taistele niinkuin ilmaan hosuen,
9:27 vaan minä kuritan ruumistani ja masennan sitä, etten minä, joka muille saarnaan, itse ehkä joutuisi hyljättäväksi.

2.Timoteuksen kirje:
4:8 Tästedes on minulle talletettuna vanhurskauden seppele, jonka Herra, vanhurskas tuomari, on antava minulle sinä päivänä, eikä ainoastaan minulle, vaan myös kaikille, jotka hänen ilmestymistään rakastavat.

Kehoitus valvoa ja seurata Jeesusta kuuluu joka päivä uskovan elämään. Ei ole itsestään selvää, että usko säilyy. Jos alat epäillä Jumalan sanaa, niin sitä seuraa epäusko ja epäuskoa seuraa uskon loppuminen, ja uskon loppumista seuraa Herran kieltäminen, ja Herran kieltämistä seuraa kadotus. Minä, jos kuka, olen tästä tietoinen. :)

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Pelastusvarmimmat uskontolahkot jakavat itselleen taivas ja ylöstempaus paikat jo maan päällä.
Kyse on kuitenkin käärmeen ja pastoreiden lupauksista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu