Olen huomannut, että jotkut kirjoittajat etsivät aina joitakin virheitä tai epätarkkuuksia toisten viesteistä ja puuttuvat niihin. He harvoin tai eivät koskaan kehu toisen viestin hyviä kohtia ja jätä huomiotta mahdollisia vajavuuksia tai virheitä. Mutta miten Pyhä Henki johtaa vastaamaan toisen viesteihin?
Vastaako Henki?
Vastaako Henki?
Vastaukset 13
Vanhimmat
Pyhä Henki kehottaa nuhtelemaan, varoittamaan ja kehottamaan. Jos sitä ei koskaan tee, niin silloin ei Pyhä Henki johdata.
1.Timoteuksen kirje:
5:1 Älä nuhtele kovasti vanhaa miestä, vaan neuvo niinkuin isää, nuorempia niinkuin veljiä,
5:20 Syntiä tekeviä nuhtele kaikkien kuullen, että muutkin pelkäisivät.
2.Timoteuksen kirje:
4:2 saarnaa sanaa, astu esiin sopivalla ja sopimattomalla ajalla, nuhtele, varoita, kehoita, kaikella pitkämielisyydellä ja opetuksella.
Tiituksen kirje:
1:13 Tämä todistus on tosi; sentähden nuhtele heitä ankarasti, että tulisivat uskossa terveiksi
2:15 Puhu tätä ja kehoita ja nuhtele kaikella käskyvallalla. Älköön kukaan sinua halveksiko.
Olet väärässä, jos olet sitä mieltä, että Pyhässä Hengessä vaeltava ei saa nuhdella, varoittaa ja kehottaa, ja jopa tuomita, kunhan vain tuomitsee oikein!
Johanneksen evankeliumi:
7:24 Älkää tuomitko näön mukaan, vaan tuomitkaa oikea tuomio."
Pyhä Henki johtaa oikeisiin tuomioihin ja käskee pysyttäytyä erillään niistä, jotka eivät Hengessä vaella vaan ovat pahennukseksi Jumalan seurakunnalle ja pyrkivät vahingoittamaan sitä.
1.Korinttolaiskirje:
5:9 Minä kirjoitin teille kirjeessäni, ettette seurustelisi huorintekijäin kanssa;
5:10 en tarkoittanut yleensä tämän maailman huorintekijöitä tai ahneita tai anastajia tai epäjumalanpalvelijoita, sillä silloinhan teidän täytyisi lähteä pois maailmasta.
5:11 Vaan minä kirjoitin teille, että jos joku, jota kutsutaan veljeksi, on huorintekijä tai ahne tai epäjumalanpalvelija tai pilkkaaja tai juomari tai anastaja, te ette seurustelisi ettekä söisikään semmoisen kanssa.
5:12 Sillä onko minun asiani tuomita niitä, jotka ovat ulkopuolella? Ettekö tekin tuomitse vain niitä, jotka ovat sisäpuolella?
5:13 Mutta ulkopuolella olevat tuomitsee Jumala. "Poistakaa keskuudestanne se, joka on paha."
Ei siis pidä lähteä pois maailmasta – uskosta osattomien seurassa saa viettää aikaa – mutta pitää tarvittaessa tuomita oikein sisäpuolella olevat ja erottaa pahat pyhien yhteydestä. Näin Pyhä Henki opettaa vai etkö usko sitä, että tämä on Pyhän Hengen antamaa opetusta? Jos et sitä usko – sehän on Uudessa testamentissa seurakunnalle annettu ohje – niin miten voit tietää, mikä on Pyhän Hengen opetusta ja mikä ihmisten tyhjää puhetta, vaikka olisi Hengestä ja Hengessä vaeltamisesta lörpöttelyä?
Raamatun ohjeet onkin annettu nettikirjoittajille ainoastaan ja heitä silmälläpitäen.
Se nyt vain on niin, että jos ja kun silmät on avattu näkemään, niin ei niitä virheitä todellakaan tarvitse etsiä.
Ne virheet ja harhaopit / valheet näkyvät todella selvästi.
Mutta ehkäpä sille, jonka silmät eivät ole vielä auki, eikä Herra ole vielä antanut ymmärrystä ja tietoa, voi silloin vaikuttaa siltä, että toinen näkevä etsimällä etsii virehitä.
Mutta rehellisyyden nimissä on toki niinkin, että täällä osa todellakin haluaa löytää virheitä sieltäkin, missä niitä ei ole, mutta syynä on se yleeeensä, että heillä on eri käsitys laajalti Raamatun opetuksista.
Hyvänä esimerkkinä ovat nämä sapattipapattajat ja tämä eräs joka väittää jopa niin, että Paavali on riivattu ja eksyttäjä ja valehtelija pahimmasta päästä.
Eli on toki tuollaisiakin, mutta oikeasti voin sanoa sen, että Tieto lisää tuskaa.
Saarn. 1:18 Sillä missä on paljon viisautta, siinä on paljon surua; ja joka tietoa lisää, se tuskaa lisää.
Tämä siis tarkoittaa käytännön tasolla sitä, että jos ja kun on Herralta saanut silmävoidetta, niin kaikki pahuus ja väääryys ja väärä toiminta ja valheet paljastuvat todella selvästi, ja sen kaiken pahuuden ja vääryyden näkeminen ahdistaa todella, ja silloin siis ei todellakaan tarvitse etsiä väärää / valhetta, sillä kaikki näkyy inhottavan selvästi.
Tuolla oli toisessa ketjussa kysely siitä juuri, että kun Sana kehoittaa anomaan ymmärrystä ja viisautta ja tietoa, ettikö sitä muka saisikaan.
Mutta se joka menee sitä anomaan tietäköön senkin, että kun sitä saa, niin kaikki näyttäytyy todella mustana tässä maailman ajassa, eli tieto todella lisää surua ja tuskaa !
Saarn. 1:18 Sillä missä on paljon viisautta, siinä on paljon surua; ja joka tietoa lisää, se tuskaa lisää.
Kyllähän Raamatun kirjoittajat ovat olleet pitkänäköisiä. Silloin kun asiat on kirjattu ylös se on ollut tavattoman vaikea prosessi eikä ole ollut edes kirjoituskonetta painokoneesta puhumattakaan.
Mutta silti Raamatusta löytyy täydelliset ohjeet nettikirjoittelijoille millaisia heidän tulisi olla.
Raamattu ei erittele nettikirjoittajia erikseen.
Raamattu kertoo sen vain, että miten meidän tulee kohdata uskovaksi itseään nimittäviä.
Sekä miten suhtautua ja toimia ulkopuolella olevia kohtaan.
Eli ulkopuolella olevat tuomitsee Jumala !
Ja heille tulee vain julistaa ilosanomaa !
Mutta sille joka itse sanoo itseään uskovaksi, on toiset ohjeet !
Tässä asia kiteytetysti:
9 Minä kirjoitin teille kirjeessäni, ettette seurustelisi huorintekijäin kanssa;
10 en tarkoittanut yleensä tämän maailman huorintekijöitä tai ahneita tai anastajia tai epäjumalanpalvelijoita, sillä silloinhan teidän täytyisi lähteä pois maailmasta.
11 Vaan minä kirjoitin teille, että jos joku, jota kutsutaan veljeksi, on huorintekijä tai ahne tai epäjumalanpalvelija tai pilkkaaja tai juomari tai anastaja, te ette seurustelisi ettekä söisikään semmoisen kanssa.
12 Sillä onko minun asiani tuomita niitä, jotka ovat ulkopuolella? Ettekö tekin tuomitse vain niitä, jotka ovat sisäpuolella?
13 Mutta ulkopuolella olevat tuomitsee Jumala. "Poistakaa keskuudestanne se, joka on paha."
Unohdin kokonaan, että vr62, lateraalinen ja luetaankosanaa on täällä.
Siinä meillä on malliesimerkki henkilöstä, joka näkee vikoja vain muissa, mutta ei lainkaan itsessään.
Kehottaa muita menemään peilin tai Herran eteen, mutta itse ei sitä koskaan tee. Sanoo kyllä käyneensä Herran edessä, mutta jokainen kerta hänessä oleva Pyhä Henki vahvistaa vain sen, että hän on oikeassa ja viaton.
Merkillinen Pyhä Henki, kun ei näytä toteen hänen itsensä lihallisuutta ja syntiä. Muissa oleva Pyhä Henki sen kyllä paljastaa, mutta hänessä ole henki ei siitä mitään tiedä.
Kyllähän vr62 tutkistelee itseään, mutta huomaa vain sen - mitä Herra nosti juuri sydämelleni - että
'Jumala, minä kiitän sinua, etten minä ole niinkuin muut ihmiset, riistäjät, väärämieliset, huorintekijät, enkä myöskään niinkuin tuo publikaani."
Paatunut ihminen ei tosiaan huomaa itsessään olevaa syntiä ja lihallista käytöstään, vaan ihan aidosti uskoo vaeltavansa hengessä ja tekevänsä kaiken Jumalan tahdon mukaan, vaikka muille on ilmeistä, että hän on lihallinen ja rypee synnissä.
Sitä se teettää, kun on puhdistanut astian ulkokuoren, mutta on sisältä täynnä kaikenlaista saastaa, ahneutta, ilkeyttä, pahuutta ja vihaa. Osaa kyllä tekeytyä hurskaaksi ihmisten edessä ja uhriutuu, mutta Pyhä Henki tuntee ja ilmoittaa muille millainen hän on.
Ja tästäkö tulisi vaieta?
Kyllä aikanaan. Tuollaisten kanssa ei kannata alkaa vängätä. Se ei lopu koskaan. Taas on kohta palsta täynnä pitkiä viestejä huutomerkkeineen !!!
Ja kysyy, missä olisi muka joskus väärin tehnyt, niin korjaa sen heti, kun on käynyt ensin Herran edessä sitä kysymässä!
Mutta ei tuollaiselle tarvitse enää vuosikymmenen jälkeen kaivella esiin hänen menneitä ja nykyisiäkään virheitä. Jokainen Hengessä vaeltava kyllä erottaa sen, millaisessa hengessä hän kirjoittaa ja vaeltaa. Se ei ole Jumalan Pyhä Henki. On vain ilkeä lihallinen ihminen.
Tuon mukaan uskovat, tai uskovina esiintyvät pilkkaajat pitäisi tuomita rajumman mukaan.
Ateisteille, taasen jotka pilkkaavat pitäisi kertoa se ilosanoma että Jeesus on vapauttanut uskovan synnin ja lain kirouksesta. Siitäkin huolimatta että toisilleen kovin tuomiota langettavat.
Näin olisi toimittava.
Ateisteille ei kannata puhua yhtään mitään. Eivät he usko, vaikka joku kuolleista tulisi heille todistamaan.
Juuri heissä onkin toivo. Oikeastaan heidän vuokseen juuri pitää esittää ettei usko sitä vähä-älyisyyden ja kiihkomielisyyden risteytymää mitä fariseukset lainkiihkossaan esittävät. Heidän palvellen asia tuodaan julki. Fariseusten osalta toivo on jo menetetty.
evankeliumihan on kaikille julistettava, jotta jumalattomista kuoriutuu joissakin autuvaissa "poikkeustapauksissa" Jumalan uuvestisynjytys kun hyöt ottavat vastaan ijankaikkisen Elämän Henkens ja sen pitävät "loppuun" asti syjänmissääns Sinettinääns.
Selef Urge
Hyvä aloitus ! Jos ei ole itsekritiikkiä ja luulee olevansa jo melkein täydellinen niin voi meitä. Herra armahda meitä ja anna anteeksi, että niin helposti tuomitsemme muita.
Hellarit uskoo että Jumalan sana eli Raamattu on sama asia kuin Jumalan Sana eli Jeesus. Siksi tulkitsevat sen täydellisesti ja eivät siedä sitä jos joku toinen ei ymmärrä sanaa.