Joka päivä on konkurssipäivä

39294
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 39

Vanhimmat

Saksassa meneillään jätti mielenosoitus, liikkellä kymmeniä tuhansia trakotoreita.
Ylen puolueeton media uutisoi pienllä ja näytti parin traktorin kuvaa.
Pakotteet puree.

Äänestä

kai tavoitetevat laissaan mailman ennätystä,

Äänestä
  • Näyttää koskevan suurta osaa eurooppaa, Usa on jo laskennallisessa konkurssissa. Tällä hetkellä esim Intia on hyötyjien listalla talous pakotteiden johdannaisissa.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Näyttää koskevan suurta osaa eurooppaa, Usa on jo laskennallisessa konkurssissa. Tällä hetkellä esim Intia on hyötyjien listalla talous pakotteiden johdannaisissa.

    Talouden akselit vaihtuu kiina Intia Brasilia Pakistan venäjä Iran Saudi-Arabia

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Näyttää koskevan suurta osaa eurooppaa, Usa on jo laskennallisessa konkurssissa. Tällä hetkellä esim Intia on hyötyjien listalla talous pakotteiden johdannaisissa.

    USA banaanivaltio

    Äänestä

"Ensi vuonna talous lähtee nousuun 2024".
Hehkutti VVM mies teeveessä syksyllä.
Miten paljon tuokin saa palkkaa noista älynväläyksistään?

Äänestä
  • Talousasioissa ja politiikassa saa ennustaa mitä lystää menettämättä mitään.

    Äänestä

  • Maasumies??

    Äänestä

  • VM:n budjettipäällikkö on talousoikeistomies, joka koittaa myydä EK.n oikeistopolitiikkaa kansalle. Viime vuoden 2023 lopun 14,4 mrd euron valtionvelka yllätti, ja kaveri ei osannut kertoa tuleeko tämän vuoden lopulla 2024 vastaava noin 14,5 mrd euron velkamälli oikeistopolitiikalla.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Talousasioissa ja politiikassa saa ennustaa mitä lystää menettämättä mitään.

    99 prossaa ennusteista on tehty tiimarin lasipallolla....

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Talousasioissa ja politiikassa saa ennustaa mitä lystää menettämättä mitään.

    Näin on, missään firmassa ei välttämättä olisi enää tulevaisuutta hölynpöly puheiden jälkeen. Politiikassa se on vain meriittiä.

    Äänestä

  • Anonyymi00027 kirjoitti:

    VM:n budjettipäällikkö on talousoikeistomies, joka koittaa myydä EK.n oikeistopolitiikkaa kansalle. Viime vuoden 2023 lopun 14,4 mrd euron valtionvelka yllätti, ja kaveri ei osannut kertoa tuleeko tämän vuoden lopulla 2024 vastaava noin 14,5 mrd euron velkamälli oikeistopolitiikalla.

    VM:n budjettipäällikkö on talousoikeistohallituksen jatke

    Yle: Valtionvelkaan tuli uusi, yllättävä kolmen miljardin lisäys – edes budjettipäällikkö ei osaa selittää asiaa tyhjentävästi

    15.12.2023

    "Kokonaisvelka ei lisäänny, budjettipäällikkö Mika Niemelä sanoo. Mutta onko Suomen vuotuinen velkataso 14 vai 11 miljardia euroa, siihen ei löydy vastausta.

    Mutta kun lisäys johtuu ensi vuoden maksujen aikaistumisesta niin otetaanko ensi vuonna siis 3,2 miljardia euroa vähemmän velkaa?

    Tähän budjettipäällikkö Niemelä ei pysty perjantai-iltapäivän tiiviissä puhelinhaastattelussa kansantajuisesti vastaamaan.

    – Otetun velan ja budjetoidun velan määrät eroavat toisistaan joka vuosi. Mukana on aina muutostekijöitä, kuten usealle eri vuodelle jakautuvia määrärahoja, Niemelä sanoo.

    – Siellä voi olla esimerkiksi sadan miljoonan euron määräraha usealle vuodelle. Ellei siitä kulukaan tänä vuonna kuin 5 miljoonaa euroa ja ensi vuonna 95 miljoonaa, niin sitä varten pitää ottaa ensi vuonna velkaa elleivät valtion tulot riitä.

    Hänen mukaansa vuoden päästä voi olla edessä sama tilanne kuin nyt: tammikuun 2025 alussa erääntyviä maksuja pitää kattaa velalla jo joulukuussa 2024.

    Mutta milloin tämä 3,2 miljardin euron siirtyvä palikka kuittaantuu? Vai onko niin, että Suomen vuotuinen velanottotarve onkin pysyvästi 14 miljardia euroa eikä 11 miljardia?

    Budjettipäällikkö ymmärtää kysymyksen ja yrittää hakea vastausta, mutta turhaan.

    – En taida nyt pystyä purkamaan tätä niin, että se olisi ymmärrettävää, hän sanoo."


    Kiemurtelee kuin kala koukussa, ettei kertoisi mitään OrpoPurran talousoikeistohallituksen vastaista.

    Äänestä

ei suomi nouse tällä eu tyylisellä poliitiikalla PITÄS toimia itse ei aina kysyä eu:lta

Äänestä
  • EU:lta ei paljon kysellä, sieltä tulee toiminta ohjeet.

    Äänestä

  • Suomi syö lattialla muruja

    Äänestä

  • Anonyymi00022 kirjoitti:

    Suomi syö lattialla muruja

    Jota pöydästä tippuu

    Äänestä

ETTEKÖ TE VOI LIITTÄÄ LINKKEJÄ JÄRKEVÄSTI ILMAN KAIKKEA SIANSAKSAA SEN MUKANA?

https://www.kauppalehti.fi/uutiset/valvoja-varoittaa-vararikkojen-vyorysta-joka-paiva-kirjataan-suuria-konkurssimaaria/023839b3-9d2d-4f18-8ebe-760f393fac2c

Ai niin, jotkut kun selaa kännykällä. Ei kai se siinäkään ole mahdonta siistiä linkki.

Kauppalehden linkit ovat muutenkin ihmeellistä sotkua. Ilmeisesti kai olettavat kirjoittavansa useamman artikkelin täsmälleen samalla otsikolla ja sen takia pitää linkissä olla otsikon lisäksi myös joku guid, jolloin linkistä tulee tolkuttoman pitkä.

Äänestä

Urpo ja purra on konkurssi keisareita

Äänestä
  • Eikö tämä voisi olla Putinin suunnitelna? Venäläiset on hyviä Shakissa.

    Äänestä

Konkurssit on nyt muotia.

Äänestä
  • Pitää tehdä konkurssi huolella palkat yms rästiin

    Äänestä

Työttömyys lisääntyy.
Pitäisikö lisätä pakotteita!!!!

Äänestä
  • OrpoPurra tarvitsee lisäsopeutuksia 0,5 - 1,5 miljardin euron edestä, siis ainakin 1,5 miljardia euroa. Luuleeko joku että tämä parantaa työllisyyttä, no ei vaan työttömyys tulee kasvamaan tällä leikkauspolitiikalla ihan sikana. Oikeistohallitusppolitiikan 36 miljardin alijäämä perustuu oletukseen 100 000 lisätyöpaikasta. Jos niitä ei tule, alijäämä onkin noin 48 miljardia euroa. Jos työttömyys kasvaa 50 000 hengellä, alijäämä onkin jo noin 50 miljardia euroa tai enemmän. Päälle piilotettu velanottotarve 4 miljardia eli tuottavan valtion omistuksen myynti. Ollaan jo noin 55 miljardissa eurossa, eli historiallinen alijäämä ja lisävelan otto. Veropohjan laajentaminen mm. institutionaalisien sijoittajien lähdeverolla, ja maailmalla ainutlaatuisen listaamattomien yritysten veroedun poistolla sekä solidaarisuusveron alarajan pitäminen 85 800 eurossa 150 000 euron sijaan vähentäisi velanottoa reippaasti. Päälle turhien ja jopa haitallisten yritystukien leikkuri, jota mm. VM on kannattanut ja Marinin kaudella kannatti jopa Suomen Yrittäjät, koska tiesi kepun estävän ne. Lisäksi veronkierron tilkitsemistä, jonka resurssien lisääminen tuo aina lisäverotuloja.

    Äänestä

Osana vihreää siirtymää kohti synkkyyttä

Äänestä

Konkurssi Sanna otti jalat alleen pakeni muualle

Äänestä

Ei Putinin vaan kauhukabinetin ankeuttavan ja eriarvoistavan leikkauspolitiikan tulosta. Kansan luottamus viedään niin yritykset joutuvat vaikeuksiin, vaikka kuinka kannattaisivat työläisvihamielistä OrpoPurran politiikkaa.

Äänestä
  • Putlerin hyödyllinen idiootti tuo kauhukabinetti, joka jakaa maata enemmän kuin yksikään hallitus 1930-luvun jäljeen.

    Äänestä

Monessakin yrityksessä saattohoito menossa

Äänestä
  • Konkursseja eniten 25 vuoteen ja vauhti kiihtyi viime kesästä alkaen.

    Äänestä

Eikö foorumiin saa enää laittaa iltapäivälehtien linkkejä ja lyhyitä lainauksia, vai eikö niitä saa laittaa jos kritisoivat Orpo-Purran hallitusta. Sensuuri iskee heti. No fooruminhan omistaa firma, jonka takaa löytyy kokoomuksen paikallispoliitikko, sarjayrittäjä ja yrittäjäjärjestö/kauppakamariaktiivi. Sen lauluja laulat, jonka leipää syöt.

Äänestä

Kai eu rahastosta muutama 400milj€ saadaan tukea

Äänestä

Jäätiin tänne pohjolan perille, arktiseen maahan täysin läntisen energia kiskonnan armoille. Ollaan haavoittuvia.'
Suomessakin eletään eu nato unissa. Nato Uutis sateenvarjon alla.
Eikä ymmärretä oman itsenäisyyden tärkeyttä. Länteen suomettuminen on heikentänyt Suomea monin tavoin,
Esim. ollaan netto maksajia, netto häviäjiä, länsi energia keinottelun ja raha inflaatio peli kyykytyksen alla, voimattomia.

Tämä raja-hybridi paljasti osaamattoman, toimintakyvyttömän hallinnon Suomessa !
Politikka ja hallinto on kyvytön.
Mutta monin muinkin tavoin omaa maata alas-ajetaan, tuhon asialla on viher vas, ja markkinatalous rosvo kapitalismi.
Siksi selvää haluttomuutta, ja osaamispulaa ja super naivia idealismia esiintyy hallinnossa.
Oma-aloitteisuutta, toimintakykyä ei ole hallinnossa. On vain seurailu toimintaa.
--esim.. meidän pieleen mennyt, toimimaton, kallis,,, ns. pakolais-politiikka jatkuu entisellään.
- oppia ei ole otettu, Ruotsin, Tanskan, Belgian, Hollannin, Ranskan , jne.. ongelmista...
- Miksi vaietaan ???
-Mitä varten osaamattomuus jatkuu jatkuu, verovarojen tuhlaus jatkuu jatkuu.
- Siis pakolais politiikka
- työvoima-politiikka
- raja-hybridi
- raaka ahne sähkö keinottelu ja sähkönsiirto keinottelu...
- Miksi - esim. näitä asioita ei korjata, muuteta toimiviksi..
- Miksi ollaan vain alisteisina netto-maksajina eu, nato,

Äänestä

Sauli Niinistö tuhosi Suomen.

Äänestä
  • Sanna aloitti tuhon nyt pitää säästää

    Äänestä

Kannattaa lakkoilla työpaikkoja häviää siirtyy muualle

Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Eihän tällä ole mitään tekemistä Putinin kanssa! eihän.


https://www.kauppalehti.fi/uutiset/valvoja-varoittaa-vararikkojen-vyorysta-joka-paiva-kirjataan-suuria-konkurssimaaria/023839b3-9d2d-4f18-8ebe-760f393fac2c?ref=iltalehti:a7dc&utm_source=iltalehti.fi&utm_medium=almainternal&utm_campaign=kiintea_kauppalehti_ohjausboksi&utm_content=ohjausboksi&_gl=1*1ahkhzx*_ga*NzIxMTQzOTc1LjE2NjM2MTk5Nzg.*_ga_3L539PMN3X*MTcwNDc4MDM1OS4zNTIuMS4xNzA0NzgzMjE1LjAuMC4w

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu