Säästövinkki

Anonyymi-ap

Jos teillä on eri korvausluokkaan kuuluvia lääkkeitä, niin kannattaa vuoden alussa ostaa ensin ne, joissa matalin korvausluokka ja erityiskorvatut mahdollisimman myöhään. Tämä siksi että Kela-korvaukset alkavat tulla vasta 50 euron alkuomavastuun jälkeen, joten ei kannata käyttää alkuomavastuuseen ylemmän korvausluokan lääkkeitä.

https://www.kela.fi/laakekustannusten-omavastuut

4

241

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minä ainakin ostan vuoden alussa kalleimmat lääkkeet, korvausluokasta välittämättä. Ensi viikolla apteekkiin ostamaan 250 € ja 40 € YE lääkkeet, tuosta 20 € peruskorvattavasta lääkkeestä jonka ostan lisäksi, ei ole paljon vaikutusta tuohon 50 € alkuomavastuuseen. Se alkuomavastuu ei tarkoita omavastuiden summaa, vaan lääkkeen bruttohintaa (lääkkeen hinta maksetaan 50 euroon saakka kokonaan), joten itselläni alkuomavastuu täyttyy kevyesti kertaostoksella.

      • Anonyymi

        Omavastuu tarkoittaa nimenomaan sitä korvaussummaa ( korvausten määrää ), ei kokonaishintaa, lääkkeen hintaa ei oteta siihen mukaan.
        Hyvä keino vuoden vaihtuessa on myös se, että käy vuoden lopussa hakemassa kaikki reseptilääkkeet, jotka on mahdollista saada apteekista ulos korvattavina. Ei tarvitse kaikkia ostaa heti vuoden vaihduttua.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Omavastuu tarkoittaa nimenomaan sitä korvaussummaa ( korvausten määrää ), ei kokonaishintaa, lääkkeen hintaa ei oteta siihen mukaan.
        Hyvä keino vuoden vaihtuessa on myös se, että käy vuoden lopussa hakemassa kaikki reseptilääkkeet, jotka on mahdollista saada apteekista ulos korvattavina. Ei tarvitse kaikkia ostaa heti vuoden vaihduttua.

        ”Hyvä keino vuoden vaihtuessa on myös se, että käy vuoden lopussa hakemassa kaikki reseptilääkkeet, jotka on mahdollista saada apteekista ulos korvattavina. Ei tarvitse kaikkia ostaa heti vuoden vaihduttua.”

        Tuolla tavalla ei voi yleensä säästää, koska se alkuomavastuu on kuitenkin maksettava vuoden ensimmäisistä ostoksista. Paitsi jos vuosikatto on jo tullut täyteen, niin kannattaa vuoden loppupuolella ostaa mahdollisimman paljon lääkkeitä. Mutta sekin sitten kostautuu seuraavana vuonna, kun vuosikatto tulee normaalia myöhemmin täyteen.

        Mutta sillä siis säästää 30 euroa, jos keskittää alkuvuoden ostokset peruskorvattaviin lääkkeisiin.


    • Anonyymi

      Oletetaan että sinulla on kolmentyyppistä lääkettä, joissa korvaukset 40, 65 ja 100 prosenttia ja ne kaikki maksavat 100 euroa.

      Ilman alkuomavastuuta ne maksaisivat 60 euroa, 35 euroa ja 4,5 euroa.

      Alkuomavastuiden kanssa ne maksaisivat 80 euroa, 67,5 euroa ja 54,50 euroa.

      Tappiota tulisi eri ryhmissä siis 20 euroa, 32,50 euroa ja 50 euroa, eli voitat halvimmassa pienimmän tappion muodossa 30 euroa verrattuna ylimpään korvausluokkaan. Tappioiden erot ovat samat, vaikka jokainen lääke maksaisi 500 euroa.

      Apteekki kylläkin onneksi askee samalla ostoskerralla alkuomavastuut pienimmästä korvausluokasta alkaen, mutta minulle kävi eilen niin, että en saanut vielä ostaa yhtä halvimman korvausluokan kallista lääkettä, joten omavastuuta käytettiin 4,5 euron lääkkeisiin. Hävisin tavallaan 30 euroa.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      101
      6547
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      53
      5604
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      72
      4386
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      83
      4274
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      87
      4026
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      81
      1381
    7. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      79
      1215
    8. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      328
      1175
    9. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      35
      968
    10. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      306
      900
    Aihe