Narsistisin uskonto

Amerikkalainen uususkonnollisuus ruokkii narsisismia.
Se on selkeästi taloudellista ja hengellistä hyväksikäyttöä.
Se korostaa ja koroittaa omaa itseään ja jäseneksi kuuluvaa.
6100
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Narsismi uskonnossa viittaa henkilön käyttäytymiseen, jossa korostuu itsekeskeisyys erehtymättömyydestä, itserakkaus omasta uskonnosta, huomionkipeys, käsitys oman uskonnon ylivertaisuudesta,, tarve tulla ihailluksi, muut uskonnot eivät ole mitään verrattuna omaan uskontoon.

Äänestä

Jotkut uskovat/helluntailaiset tervehtivät muita uskovia Shalom -sanalla. Emme kuitenkaan ole juutalaisia ja asumme Suomessa emmekä Israelissa. Yrittävätkö nämä Shalomin hokijat jotenkin osoittaa näin muille uskoville suurempaa uskoa ja hengellisyyttä? Minusta tapa on todella typerä.

Äänestä

Sittenhän Taivaassa oli vain oikeaoppisia adventisteja, helluntailaisia ja jehovan todistajia.
Kaikki väittävät tulkitsevat Raamattua ainoastaan oikein.
Taivas olisi sitten kyllä lysti paikka näille uususkonnollisille.

Äänestä

Miten hihhulit tunnistaa ja ovatko he kristittyjä ?

Äänestä

Luterilaiset seurakunnat ovat narsisteja.
Heillä on sateenkaarimessut ja homojen vihkimiset.

Äänestä
  • Sehän ei ole narsismia vaan narsismia on esim. sairaalloinen homousfobia, joka ei perustu mihinkään tosiasioihin vaan silkkaan taikauskoon. Kumma juttu kuitenkin, että kyseiset narsistit eivät tottele Raamattuaan, joka käskee kivittämään homot hengiltä.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Amerikkalainen uususkonnollisuus ruokkii narsisismia.
Se on selkeästi taloudellista ja hengellistä hyväksikäyttöä.
Se korostaa ja koroittaa omaa itseään ja jäseneksi kuuluvaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu