miksi olla jehova?

miksi ihminen kääntyy jehovaksi? jehovilla on hyviä aatteita, joita toteuttamalla elämästä voi kenties tulla parempaa. mutta miksi kääntyä johonkin tiettyyn uskoon, miksei vaan poimi oppeja monista asioista, uskonnoista yms. jotta elämä olisi parempaa? onko se se yhteisöllisuus joka vetää ihmisiä puoleensa
6370
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Jehovantodistajat tekevät aggressiivista käännytystyötä kotiovilla, joten he kyllä löytävät potentiaaliset käännynnäiset.

Sellaiset, joilla on huono vaihe elämässä (kuolemantapaus, muu murhe, henkisiä vaikeuksia...).

Äänestä

Harvat meistä pystyisi noudattamaan näitä raamatun periaatteita mistä pidetään kiinni jos emme kuuluisi samaan yhteisöön. Yhteisön kautta saadan paljon tukea toisilta kokouksissa, vapaa-aikana jne.

Ja miksi pitäisi poimia lisää muista uskonnoista, jos soveltaa raamatussa olevia muutamia yksinkertaisia ohjeita, elämä on(tämä ei ole dna mainos) parempaa. Ei kaikkea tarvitse selittää erikseen, vaan ihmisen tulisi muutenkin ymmärtää mikä on oikein ja mikä väärin.

Ei kokouksissa pelkästään puhuta siitä miten tulisi elää tässä maailmassa, vaan siitä mitä hyötyä siitä on kun elää niinkuin olisi parasta kaikkien kannalta.

Mutta jos ei ole kiinnostunut uskonnosta sekin on tietysti hyvä asia että osaa elää niinkuin ihmisten tulisi elää.

Äänestä

Jehovantodistajat ovat kuin yhtä perhettä. Kaikilla on sama toivo paratiisista ja samat periaatteet. Ja todella paljon ystäviä.

Itseni kasvatettiin Jt-uskontoon ja voin sanoa, että kaikki parhaimmat ystäväni ovat tai olivat Jehovantodistajia.

Jt-uskonto luo mielestäni turvalliset puitteet normaaliin elämään.

Itse en ole enää "joukoissa mukana", mutta eihän se liikkeen ajatusta huononna. Jt-ihmiset ovat yleensä ottaen ihania ihmisiä.

Itse olen pettynyt johtohenkilöihin ja leväperäisyyteen, mutta se on tietysti eri asia.

Eli vastaus kysymykseen: Saman uskonnollisen vakaumuksen luoma yhteisöllisyyden tunne on hieno ja voimakas tunne.

Äänestä
  • harvassa ne ystävät siellä on,ja rakastaminen on ehdollista.kavereita ne voi olla,vaan sitäki huonosti.ei ny sentäs ystäviä.ystävää näytetellään jos jaksaa lampata kaikissa kokouksissa,hirveesti kentällä ja hymyillä aina ja kaikkialla,muuten ei päivää juuri sanota.

    paras ystävä otti ja kuoli. seuraavaks paras on aina väsyny kun leipätyö vie mehut ja toisekseen kun salinporukka merkannu kun kehtas alkaa seurustella vääräuskosen kanssa.yrittää silti sinnitellä vaikka sitä katotaan kieroon,ku tietävät muut paremmin mikä hälle hyväksi.

    paras frendi jolta saa apua kun tarvii on puolta vanhempi mummeli joka ihan tavallinen luterilainen.voi soittaa vaikka keskelä yötä,ja muutenkin auttaa kun tarvis,ja toisinpäin.
    joo on varmaan turvallista kun ei mitään muuta elämässä kun raamattu.
    yleensä ottaen ne ei ole ihania ihmisiä,vaan ihan muutamat vaan ainaski mun kokemus tämä.

    Äänestä

minulta jehovat veivät parhaan nuoruuren ja lapsiltani isovanhemmat. Revi siitä huumoria hitlerimäisesti.

Äänestä
  • Hei,
    Olet oikeassa. Jehovien perimmäinen tarkoitus on vain rahastaa. Onhan se Amerikkalainen keksintö. Ne ihmiset, jotka siihen kuuluvat, lähinnä miehistö, ovat vain heikkoja ja omaavat täydellisen puutteen itseluottamuksesta. He vain pakenevat todellisuutta. Johtajat ovat business-ihmisiä, jotka eivät köyhiä edes joukkoonsa halua. Jos olet köyhä, niin joudut lehtiä jakelemaan nöyryyttäväti kadun kulmille. He vaativat tietyn prosentin omista tuloistasi testamentin itselleen kuoltuasi. Itse en kuulu vähäuskoisiin, mutta olen nähnyt tapauksen liian läheltä. He eivät joukkoon kuultuaan enää pysty käsitteleään asioita omilla aivoilla, he menevät paniikkiin, jos niin joutuvat tekemään. Sehän on mahtava yritys, jolla on autuaita työntekijöitä, kunhan muistaa toimittaa rahaa johtajilleen. Voiko parempaa yritystä olla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


gerbera kirjoitti:

miksi ihminen kääntyy jehovaksi? jehovilla on hyviä aatteita, joita toteuttamalla elämästä voi kenties tulla parempaa. mutta miksi kääntyä johonkin tiettyyn uskoon, miksei vaan poimi oppeja monista asioista, uskonnoista yms. jotta elämä olisi parempaa? onko se se yhteisöllisuus joka vetää ihmisiä puoleensa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu