sairaaloita. heh, puolustelee turvallisuudella ja laadukkaalla hoidolla!!!!! Heheee.. on heillä syitä. Kyllä se turvallisuus ja laadukkuus on silloin kun hoitoon pääsee lähelle ja nopeasti, Ei se että sairaalaan mennään lappiin asti 12 tuntia autossa.
Millaset ajatukset heillä oikein on? Ei ole järkeä päässä.
Syy on vain se raha,mitä paremmin he saavat jonkun asian päätyyn asti laiksi, sen enempi kyseinen ministeri tienaa. Hän saa palkkion siitä että on saanut jonkun ehdotuksen päätökseen. Raha siis ennen kuin ihminen ja terveys. Törkeetä.
Onneksi en ole äänestänyt enkä tule äänestämään. Ei tarvi hävetä moisia luusereita, jotka ei pidä kansan puolta.
Millaset ajatukset heillä oikein on? Ei ole järkeä päässä.
Syy on vain se raha,mitä paremmin he saavat jonkun asian päätyyn asti laiksi, sen enempi kyseinen ministeri tienaa. Hän saa palkkion siitä että on saanut jonkun ehdotuksen päätökseen. Raha siis ennen kuin ihminen ja terveys. Törkeetä.
Onneksi en ole äänestänyt enkä tule äänestämään. Ei tarvi hävetä moisia luusereita, jotka ei pidä kansan puolta.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Virkamiehet ovat ehdottaneet sairaaloiden toimintojen karsimista. Et voi äänestää virkamiehiä.
Toimintoja on jo karsittu roimasti. Tutkimusten mukaan hoidosta 40 % tilataan
jo yksityiseltä ostopalveluna, kun kunnallinen ei kykene vastaamaan siihen
lisääntyneeseen kysyntään. Kiuru sai siis hoitoalan lopullisesti sekaisin sillä
että määräsi hoitajamitoituksen, mutta unohti järjestää siihen hoitajat
sekä rahoituksen. Elävä esimerkki demarien jatkuvasta tunaroinnista.
Kuten huomaamme, naiset ministereinä ei saa kun sotkua aikaan. Berner sekotti taksialan, kiuru sote alan, , nyt on koulut sekasin, kaupan ala on sekasin, postit on loppuneet, pankit ei toimi, päiväkodit ei toimi, harrastukset ei toimi.... kaikki on suomessa täysin sekasin, loppuneet tai sekasin, työpaikat ei toimi,....
Suomi on sekasorron maa.
Ainoo mikäa toimii pakotetusti on edduksunta, suurine palkkoineen ja etuineen Sinne ne rahat menevät ministereiden taskuun ja paratiisisaarelle piiloon, joten pakko lopettaa koko suomi.
Kokoomuslaiset haluavat palveluita vain rikkaille kaltaisilleen Amerikan malliin muut voivat kuolla sairaalan aulaan pääsemättä hoitoon.
Siinä teille kyky puolueen agendaa Suomeksi.
Totta ja idiootit äänestävät oikeistopuolueita, vaikka olisivat köyhiä. Kokoomus on aina aiheuttanut laman, eikä tajua valtiontaloudesta yhtään mitään.
Persut ovat samanlaisia mutta rasismilla höystettynä.
>simiti<
Nyt menee poliitikot, puolueet ja virkamiehet sen verran, sekaisin että tästä tulee hyvä keskustelu suomi24:lle.
KULEPPAS! Politiikot ja virkamiehet OVAT KESKENÄNÄN TEKEMISISSÄ ASIOIDEN KANSSA. Virkamiehet ovat täysin selvillä mitä poliitikot tekee ja toisinpäin. He työskentelevät yhdessä? Virkamiehet ovat poliitikkojen asiantuntijoita.
Virkamihet valmistelevat lait ja ministeri esittelee sen.
Miten sin oikein ajattelet muuten sen olevan.
Eikös tämänkin keskustelun aiheesta poliitikot ja virkamiehet ole vähän eri linjoilla?
On tuossa tiettyä logiikkaa. Sairaaloissa on kyllä tarpeeksi kirurgeja ym mutta pulaa hoitajista yms matalamman koulutuksen henkilökunnasta siitä johtuvat pitkät jonot. Jos ei tavalla tai toisella saada toimintaa tehostettua(tai rahoitusta suomeksi sanottuna) niin ovi säppiin voi olla varteenotettava vaihtoehto.
Hoitajapuolan ainoa parannuskeino on PALKANKOROTUS.
He tekevät raskasta työtä orjapalkalla.
Terveysministeriön Patja antoi hyvän ohjeen: Ei tarvitse mennä päivystykseen. Varmista vain aamulla, että sinulla on aika omalle terveysasemalle.
Saitraalat ajetaan alasm jottei kansalaiset kerkii sariaalaan ja kuolee kotiinsa. Niin on vanhusten kanssa nykysin tehty, jätetään kotiin kuolemaan vailla hoitoa.
Nyt muita lopetetaan sairaalat ettei pääse lääkäriin. Monikin väistää lääkärikäynnit, kun on tuhansia kilometrjä sairaalaan.
Tuhansia kilometrejä sairaalaan? Euroopassa on vain yksi maa, jonka ääripisteiden välillä on tuhansia kilometrejä. Terveisiä sinne itänaapuriin.
ON MENOSSA SUURI PUHALLUS TÄMÄ ON TERVEYDENHUOLLON KUNNALLISTA ALAS AJOA JA NÄIN KOKOOMUS KESKITTÄÄ VALTAA TULON SIIRTOA VARASTAMISTA KÖYHILTÄ RIKKAILLE YKSITYISILLE KAPITALISTEILLE OSAKKEEN OMISTAJILLE JOKA NÄKYY VEROTTOMANA OSINKO TUOTTONA KAPITALISTIN TILEILLÄ. NÄIN TOIMII KONNIEN HYVÄVELI VERKOSTO LAKIA TEKEMÄLLÄ, MUUTTAMALLA JA LAILLISESTI SUHMUROIMALLA.
KIURU keksi kaiken pelastavan hoitajamitoituksen ja määräsi sen voimaan.
Mutta ei antanut siihen uudistukseen hoitajia eikä liioin rahaa.
Vann demarit alibudjetoivat soten ja oikein rankasti eli kunnallistaminen meni
vahvasti perseelleen.
Huomaa että eduskuntalaiset eivät ole kansan asialla, vaan itsensä asialla. Itselleen imuroivat yhteiskunnan varoja, ja sen vuoksi rahaa ei ole edes sairaalan ylläpitoon. Eikä juuri muuhunkaan. Nyt on kaiken huippu että pakotetaan pörssisähköön, johon kellään ei ole varaa,
Eräs lääkäri pohti , miksi ei vähennetä sote sopan johtoporrasta ja käytetä miljardit sairaanhoitoon ?
Eipä sitä apua nykyisessä järjestelmässäkään saa.