Suuruusluokka maximi. Verkkokauppa. Meduusan juttuja.
Yle: Pietarissa hehtaaripalo. Työntekijät sytyttäneet.
Anonyymi-ap
26210
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Palon syystä ei toistaiseksi ole varmuutta. Latviasta käsin toimiva venäläinen riippumaton nettilehti Meduza kertoo, että palon sytytti mahdollisesti yhtiön henkilökunta.
Meduzan mukaan yhtiön ulkomaalaistaustaisten työntekijöiden kesken oli syntynyt tappelu, jota selvittelemään oli kutsuttu poliisi. Tämän jälkeen poliisi oli tehnyt ratsioita yrityksen tiloihin. Vahvistamattomien tietojen mukaan poliisit olivat pidättäneet ihmisiä viedäkseen heidät Ukrainan sotaan.
Mikähän on motivaation taso väkisin rintamalle viedyillä? En uskaltaisi sellaisille ainakaan aseita antaa, koska saattavat ampua kohti...
Vähän eri meininki, kuin SuurSuomen sotimisessa.
Lapion voi että kaivaa juoksuhautoja tai ruumishautoja. Miinanpolkijaksikin kelpaa.
Sellaista se on elää diktatuurimaissa...,,,
Venäjän palvelu ja infra tuhoutuu pala palalta.
Aina joku iso laitos tulessa.
MAHTAVA UUTINEN - voi tätä onnen päivää 💓
No alkaa olla tavallisen kansan mahdollisuudet vähissä osoittaa mieltään Venäjän hallintoa vastaan. kansa käyttää niitä mahdollisuuksia mitä sillä on vielä jäljellä
yhtenä, on tulipalojen sytyttely.
Vähän sama kuin duunarit tuikkaisivat Nesteen Porvoon jalostamon tuleen, kun eivät hyväksy Orpon työmarkkinaheikennyksiä.
Ei huono idea......mutta iskee veronmaksajiin joten ei kannata.
Vihreät voisi polttaakin, mutta onhan neste itse sulkenut kannattavia laitoksia, huoltovarmuus ei kiinnosta. Panssarivaunutkin toimisi sodassa tuontipolttoaineella.
Maksettu palo niin sitä pitää.
Palon syttymis syy on epäselvä. Li-ion akkuja on syttynyt itsekseen joitain kappaleita. Varmaan tuollakin oli sähköpotkulautoja, sähköpyöriä, droneja, läppäreitä, taskulamppuja, varavirtalähteitä ja vara-akkuja ihan riittävä määrä. Eli ei ole välttämättä tuhotyö.
Sivun mukaan ruokatavaraa ja muuta sellaista.
Tahallaan sytytettyjä tulipaloja on melkein mahdotonta estää.
Juurikin niin.
Suomessakin on noita tahallaan sytyttejä tulipaloja ollut. Muuten vaan syttyneitä isoja navettapaloja ja leipomopolokin vähän aikaa sitten.
Kirkkojakin on mennyt jokunen.
Nyt on kyllä tuo mittaluokka vähän eri kokoa. Tuolla oli sisällä yli 1500 ihmistä kun palo syttyi.
Hallin koko 7 hehtaaria, mukavasti tappiota russakoille.
Putinin temppu se on.
Mutta jos tuokin oli muutettu rakettitehtaaksi.
Venäjä on sotataloudessa ja lähes kaikki teollisuuslaitokset on pantu palvelemaan tätä tarkoitusta. Kaiken lisäksi sotatalous nostaa bruttokansantuotetta hurjasti.
Kyllä noita tulipaloja syttyy jos on vanhat rakenteet ja sähkötyöt.
Mutta kyllä sinne rintamalle lähetettiin kumisaappaittein kanssa ilman asetta ja joogamatto kainalossa. Yhden lehtikuvan mukaan. Ei varmaan totta?
Niitä Dagestanin köyhiä poikia.
kerrankin hyvä uutinen siltä suunnalta..
Lisää noita, palaisi vaan pietari ja moskova kokonaan.
Taas joku polttanut mahorkkaa????