Balttian maissa kuohuu. Kansanedustaja ehdottaa Ottawasta irtaantumista ja itärajan miinoittamista.
Kelpaisi kyllä Suomellekin!
Kelpaisi kyllä Suomellekin!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Hyvä idea ja koska Venäjäkään on moisessa sopimuksessa mukana
Tövkeää! Fuomen miinakievvofta ovi päättämäffä pavaf preffa ikinä.
T: Huoveftunut kafavainen
Pavaafta pvessalta jäi vyksi asia tekemättä. Suomen liittäminen Venäjän keisavikuntaan. Pvessasta olisi tullut vuhtinatav.
Onkohan tarjous yhä voimassa??
Valitettavasti sietäisi harkita.
Rajan miinoittaminen rauhan aikana ei tule kysymykseen. Ajatuskin on absurdi.
Taitaa olla niin, että polkumiinat on korvattu jo tehokkaammilla esteillä. PV ei ole esittänyt polkumiinojen ottamista takaisin puolustusmateriaaliin. Toisaalta, jos ja kun koneet on säilytetty, miinojen massatuotantoon päästään tarvittaessa nopeasti.
Massatuotanto pitäisi olla jo käynnissä kun väkeä tulee pitkin metsiä. Turha sitä keväällä on aloittaa kun metsissä vaeltaa raja-alueella tuhansia luvattomia kulkijoita.
Only in Finland.
Miinat pitää laittaa nimenomaan rauhan aikana. Sodan syttyessä on liian myöhäistä.
Aivan höpöä. Ne miinathan voisi joku vaikka varastaa sieltä metsästä ja käyttää rikollisiin tarkoituksiin.
Joku on poltellut höpöheinää. Ei siinä järki paljon päätä pakota, kun heittelee aivan utopistisia ajatuksia ilmoille.
Juu. Varsinkin itärajan tuollapuolen on höpöä ja votkulia käytetty runsaasti.