Siis sinne osaa Maailmaa jossa on talvi ja pakkasia. Sekä sotilaiden että kalustonkin kannalta olisi ollut järkevää molemmin puolin, että Venäjä ja Ukraina olisivat aloittaneet näinä kahtena sotavuotenaan tulitauon siinä joskus marraskuun alussa, ja jatkaneet sotimista taas vaikka kesäkuun alussa.
Samoin olisi tietysti pitänyt tehdä myös Talvi- ja Jatkosodassa. Olisi säästytty lukemattomilta paleltumilta ja amputoinneilta kylmyyden takia.
Itse herkästi etenkin sormista palelevana ihmisenä ei kyllä talvella rintamalle huvittaisi lähteä, tai sitten "lähteä" voisin siellä kyllä. :) Kesä ja syksy on sotimista varten. Ei tarvinnut Vietnamissa hiihtää.
Samoin olisi tietysti pitänyt tehdä myös Talvi- ja Jatkosodassa. Olisi säästytty lukemattomilta paleltumilta ja amputoinneilta kylmyyden takia.
Itse herkästi etenkin sormista palelevana ihmisenä ei kyllä talvella rintamalle huvittaisi lähteä, tai sitten "lähteä" voisin siellä kyllä. :) Kesä ja syksy on sotimista varten. Ei tarvinnut Vietnamissa hiihtää.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ja viholliset keskenään paistaisivat samalla nuotiolla makkaroita ja tarjoisivat toisilleen ja kehuisivat toistensa ohjuksia.
Jos jollakin paleltuisi varpaat, viholliset kaivaisivat repustaan villasukkia avuksi.
Sitten olisi hauska nähä putinin köörin naamat suorassa lähetyksessä.
No ehkä en oikein tajunnut viestiäsi, tai sitten tajusin sen väärin, mutta voishan sitä sopia uusia sääntöjä sotimiseenkin. :)
Sotiminen ylipäänsä on typerää, mutta harvinaisen typerää se on talvella. Talvella voisi molemmat osapuolet punoa strategioitaan, vahvistaa kalustoaan yms.
Kyllä ruumiiden säilytys hellekesällä on aika vaikeata ja epähygieenistä ja taistelumuonatkaan eivät tahdo säilyä.
Ennen sotaa pitää sotilaan varustautua kunnollisilla välikerrastoilla, villasukilla ja muilla useilla ohkaisilla väliasuilla kerrospukeutuen.
Kommandopipot ja karvahatut messiin mukaan!
Kesällä on parempi makailla rannalla kaljaa ja siideriä vetäen ja syssymmällä sitten marjastamaan ja sienestämään tulevaa talvisotimista varten.
Joulun ja uudenvuoden voisi sotataukoa pitää että kerkiää ainakin kinkun paistaa.
No mitä niitä ruumiita säilyttelemään rintamalla. :) Ja on niitä hyvin säilyviäkin taistelumuonia. Säilykkeet vaikka.
Noh, olisinkin laiska sotija. Pakenisin Pattayalle talveksi, ja palaisin taas muuttolintujen kanssa rintamalle kevään tullessa takaisin Isänmaan palvelukseen. Heh.
Kyllä on höhlä aloitus, Talvitauko sotimiseen, pitääkö olla myös kahvitauko ja ruokatauko.
No nehän kuuluvat sotimiseen jo luontaisesti. Ajattelin vaan inhimilliseltä kantilta. Ehkä liian tunteella. :D No pitäisivät nyt edes taukoja pahimmilla pakkasilla ja huonoilla röntkäkeleillä, kun maa on märkää ja upottavaa.
Afganistanissa aikoinaan sodittiin silloin kun ei ollut tulvia, pakkasia tai kelirikkoa. Mutavellissä oli vaikea liikkua niin sota oli seis.