"Yandex taxi jätti meidät siihen pellon reunaan ja se pelto oli ylitettävä" sanoi joku noista Urhoista. Onneksi meidän valpas rajavartiolaitos pelasti heidät nopeasti ja nyt unelmat alkavat toteutua: Ilmainen koulutus, opintorahat ja muut etuudet mitä vain keksii ikinä pyytää.
Rakan, Abdullah, Altaif ja Nehad Kahlasivat lumessa
Anonyymi-ap
4125
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Rajavartioita on lisättävä ettei vilu pääse yllättämään tulijoita.
Nämä miehet tulivat valtakunnanrajan yli, eikä rajavartijat havainneet heistä mitään.
Vasta sitten, kun nämä pyysivät siviiliä kutsumaan ambulanssin ja poliisin, heidät otettiin kiinni.
Ei tämä anna hyvää kuvaa rajan valvonnasta. Talvella maastoon jää jäljet, mutta kesällä siellä voi retkeillä kaikessa rauhassa. Tulijat eivät jää välttämättä kiinni rajan läheisyydessä, elleivät nämä sitä itse halua.
No tuota - jos rajavartijat ei huomaa se tarkoittaa lähinnä että vieraiden laukkuja ei kanneta niin auliisti.
Rajavartijoiden tehtävähän on nykyään ottaa vastaan turvapaikka-anomuksia ja ohjata laittomat tulijat lämpiöön odottelemaan ilmaista kuljetusta ruokailemaan.
Se "kiinnijääminenhän" tässä on se avain kaikkeen hyvään Suomessa.
Kahlasivien suku on mereltä ja toisinaan niitä esiintyy ankarina pakkastalvina.