Leppävaarassa nyt -23 C-astetta. Onko Espoossa jossain vielä kylmempää?

Anonyymi-ap

Keskiviikon puolella jo mennään, kello on 01:34. Pakkasmittari näyttää mukavan pyöreätä -22 C-asteen lämpöä.

Tuskin tämä koko Espoon ennätys tälle päivälle kuitenkaan on?

9

236

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tämän talven pakkashuiput on nyt nähty. Enää mittari näyttää -14 astetta, ja siitäkin valutaan koko ajan lämpöisen suuntaan. Maanantaina alkaa jo plussakelit pysyvästi.

      Tämä talvi alkaa olla taputeltu. Lumenkolausta silti tulee vielä kunnollakin.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Torstaina 18.1.2024 Espoossa satoi yhden vuorokauden aikana 32 cm lunta.

      Kolasin 14.00 aikaan ensimmäisen kerran, ja mittasin uuden lumen paksuudeksi 20 cm. Uudelleen kävin kolaamassa 23.00 aikaan, ja silloin uuden lumikerroksen vahvuus oli 10 cm.

      Tänä aamuna lunta oli jälleen 2 cm kerros. Koko 24 h ajanjakson määrä oli siis 32 cm uutta lunta.

    • Anonyymi

      Forecan mukaan lumen paksuus Espoon Tapiolassa oli 17.1. keskiviikkona 41 cm. Nyt perjantaina 19.1 se olisi 55 cm.
      https://www.foreca.fi/Finland/Espoo/havaintohistoria?s=1020002985

      Tuon mukaan keskiviikon ja perjantain välissä olisi Forecan tilaston mukaan satanut vain 14 cm uutta lunta.

      Kansalaisen lumikolalla kolaamalla ja puisen metrimitan kanssa tarkistettuna uutta lunta tuli yli tuplasti tuo määrä, eli siis yli 30 cm

    • Anonyymi

      Etelän vetelät paleltuu . Täällä Muoniossa -30 on vielä kesäkeli.
      Yli -50 kun on pakkasta niin alkaa vähän tuntumaan, silloin ei enää auton muoviosat kestä.

      • Anonyymi

        Täytyisi teidänkin siellä Muoniossa oppia valitsemaan sellaisia autoja, jossa ei ole ulkopuolella mitään halkeilevia tai sulavia muoviosia lainkaan, Tässä on naapurimaa Siperiasta opetusfilmi, kuinka autoilu sujuu -50 C asteen pakkasillakin.
        https://www.youtube.com/watch?v=lH6r6J3WsDk

        Perusvälineenä on halpa kuormapressu, ja polttoöljyllä toimiva puhallin. Autossa ei saa olla niitä muoviosia tyrkyllä, kun talviautoilu nissä oloissa suoritetaan.

        Öljytikusta tarkastetaan, koska vaseliiniksi jähmettynyt moottoriöljy on sulanut, ja sen jälkeen voi vääntää koneen käyntiin, Toimii myös Muoniossa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Täytyisi teidänkin siellä Muoniossa oppia valitsemaan sellaisia autoja, jossa ei ole ulkopuolella mitään halkeilevia tai sulavia muoviosia lainkaan, Tässä on naapurimaa Siperiasta opetusfilmi, kuinka autoilu sujuu -50 C asteen pakkasillakin.
        https://www.youtube.com/watch?v=lH6r6J3WsDk

        Perusvälineenä on halpa kuormapressu, ja polttoöljyllä toimiva puhallin. Autossa ei saa olla niitä muoviosia tyrkyllä, kun talviautoilu nissä oloissa suoritetaan.

        Öljytikusta tarkastetaan, koska vaseliiniksi jähmettynyt moottoriöljy on sulanut, ja sen jälkeen voi vääntää koneen käyntiin, Toimii myös Muoniossa.

        Juu terveisiä vaan täältä pohjolasta, minunkin puolestani. Vähän idempää kylläkin, tässä oottelen saunan lämpiämistä.
        Mut mites nyt kun mulla on sähköauto, eikä siinä ole moottoriöljyjä, mutta tosi paljon muovia? Se on oikeinkin kiva peli, mutta öljytikkuakaan ei oo. Mistäs sen öljyn juoksevuuden nyt näkee? Onhan tuossa kylällä kyllä autohuolto, jos juoksis sinne niin kaipa ne antas vähän vilkasta öljyn juoksevuutta.
        Hiukan ne muoviosatkin alkoi nyt mietityttää. Ei niitten kanssa ole ollut mitään ongelmaa, mutta saattaahan sitä tulla. Edellinen auto oli Mazda 6 ja siinä oli myös muovipuskuria ja vaikka mitä muoviosaa, mutta ei ikinä minkäänlaista ongelmaa missään.
        Pitäskös muuttaa Espooseen, ihavvaan varalta? Ei kyllä tekis yhtään mieli sinne.
        Espoosta ei oo kokemusta, mutta 2000-luvun alussa olin pari vuotta Vantaalla. Oli rauhatonta seutua, eikä talvea juuri huomannut ja niissä vesistöissä oli niin likasta vettä, ettei tullut mieleenkään mennä uimaan.
        Tulin tänne takasin ja oottelen täällä, kun turisti tulee toheltamaan luottokorttiensa kanssa. Joka vuosi ne on tulleet, ja nyt tulee taas noita brittejäkin.


    • Anonyymi

      > Espoosta ei oo kokemusta, mutta 2000-luvun alussa olin pari vuotta Vantaalla.

      Tervetuloo vaan käymäsilleen tänne Espooseen. Täällä on pitkäaikainen tapa, että kaikkia vantaalaisia ja niiden tuttavia vedetään pikkuisen nekkuun.

      Se ei kai haitanne mitään? Ja että saadaan kuitenkin alueen perinne pidettyä eheänä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      41
      3456
    2. 35
      2958
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      141
      2809
    4. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      69
      2300
    5. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      41
      1772
    6. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      86
      1525
    7. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      66
      1053
    8. Nainen, koska nähtiin viimeksi

      Mikä päivä? Tarkemminkin voit kohtaamistamme kuvailla. 🤗
      Ikävä
      51
      1026
    9. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      77
      997
    10. Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.

      Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois
      Hybridi- ja sähköautot
      3
      837
    Aihe