Pelastautukoon ken voi!
Apua, Helsingissä sataa lunta!
Anonyymi-ap
46394
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 46
Vanhimmat
Jos muuttaa Helsinkiin, niin muuttuuko uusavuttomaksi heti vai myöhemmin? 🤔
On jo muutunut uusiavuttomaksi jos tuolaista kyselee.
Niin, jo vanhempana miehenä voin kertoa, että on Suomessa ja Helsingissä ennenkin talvella satanut lunta. Silloin lumisade on ollut normaalia, talveen kuuluva. Nyt viherpiipertäjät ja uusavuttomat toimittajat kait kutsuvat tätäkin lumisadetta hirviö lumisateeksi.
Äläs pelottele faktoillas😅
😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋
❤️ Nymfomaani -> https://l24.im/ecC7ux#kissagirl21
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞
Muualla Suomessa sitä ei sadakkaan, vain Heldingissä.
Muualla on paljon vähemmän liikenettä kun pk-seudulla siksi ei ole niin haitallista jos tulee keralla enemmän lunta ladella kun pk-seudulla.
Aha. Oletko paljonkin ajellut esim. Tampereella, kun sataa kunnolla lunta?
Kyllä tampereellakin tulee ongelmia jos tulee pajon lunta kerralla ei se eroa pk-sudusta mutta jossain salossa on ihan eri asia.
Mutta jotenkin uutisoinnin mukaan se on se Helsinki mikä on aina kaaoksessa, kun vähän lunta tupruttaa. Johtuuko osittain siitä, että Helsingin kaupunkisuunnittelu pohjautuu pitkälti lumettomiin talviin? Kun eihän sitä lunta tarvitse mihinkään kasata.
Väärin, Helsinki on perustettu v. 1550. Kaupunkikaava on ajalta, jolloin liikuttiin hevosilla. Keskustan kadut ovat kapeita. Sama on muuallakin, esim. Tukholma, Rooma, jne...
Saman verran oli täällä maaseudullakin kuin Teillä siellä Helsingissäkin polkupyörällä liikkeellä.
Sama se on Suomessa muidenkin kaupunkien keskustoissa. Kadut ovat kapeat, mutta muut eivät vaan valita siitä yhtä paljon kuin Helsinkikeskeinen media.
Keskustan kadut kapeita?
Vuoden luontokuva vuonna 2008: Lunta ja jäätä ei ole enää missään. Yhyy, nyyh ja ryys!
Se on heti " Lumi inhferno " , kun Helsingissä sataa lunta. Muualla Suomessa, on ihan normaali talvikeli.
Milloin ne luvatut lumettomat talvet oikein tulevat?!
Kunhan venäläisten helevetti lämpiää.
Mitäs mieltä tsatilaiset itse ovat tuosta Helsinkiä kohdanneesta katastrofista, mitä muualla Suomessa kutsutaan lumisateeksi?
Liikuttavaa huolenpitoa, mutta täältä paikanpäältä tilanne näyttää varsin rauhalliselta. Kaduilla on lunta, mutta sporat kulkee ja muutenkin kaikki sujuu aika normaalisti. Kuten tyypillistä tällaisilla kesillä keskustan työpaikkoihin tulee vähemmän väkeä ja ollaan enemmän etätöissä. Ilmeisesti sisääntuloteillä on joku kolari, kun liian innokkaasti Helsinkiin pyrkineet eivät ole malttaneet ajaa kelin edellyttämällä tavalla.
Onneksi tai ikävä kyllä (mitä kukakin toivoo) Helsingissä ei ole mitään kaaosta.
Kiitos rauhoittavasta tiedosta. 👍 Aamun median uutisoinnin perusteella pelkäsin jo pahinta.
Elämä Suomessa on ainakin toistaiseksi niin rauhallista, että "kriisitunnelmaa" pitää hakemalla hakea sieltäkin, missä sitä oikeasti ole. Nautitaan talvisäästä - kerrankin myös Helsingissä.
-Taisit KT tarkoittaa "tällaisilla keleillä" eikä "kesillä":)
Juuri näin.
Kiitos.
Lapsemme näkevät lunta!
Unta yöllä, lunta päivällä😵
Somalia on Lämmin ja Turvallinen maa😉
Onko tämä sitä ilmaston muutosta.Muualla lämpenee,suomessa kylmenee.Onko iömaston muutos
edes totta.
Muuten hyvä provo, mutta ongelma ei ole lumi vaan sen määrä ja kun tiiviisti rakennettu, niin lunta ei mahdu teiden varsille kuin rajallinen määrä, tiet kapenee, katujen varsilla paljon autoja jotka peittyy aura-autojen linkoamaan lumeen jne.
Helsingin ruuhkissa liikkuu läehes 100 000 autoa per päivä kun landella näkee yhden auton viikossa ajavan ohi torpan.
Landella tietty kun on 1 kämppä per 100 hehtaaria, niin lumi ei ole mikään ongelma.
Vaike Helsingissä mitään katastrofitunnelmaa on havaita. Kelit vaihtelee ja niiden mukana liikenteen sujuvuus. Lumen poisto tietenkin maksaa sekä kaupungille että taloyhtiöille, mutta ei tällaista ole läheskään joka talvi.
Nyt Helsingissäkään ei ladut tarvitse tykkilunta. Tykkilumi on jo ilmastonkin kannalta ihan hullua hommaa.
Hiihto on pahimmillaan todella "luonnonläheinen" rento harrastus. Ensin lumi tykitetään, sitten latukone tekee ladut ja kun sitten lähdetään hiihtämään niillä parhaiten tähän keliin sopivilla suksilla (joita on tietenkin 3-5 paria, jotta muovin määrä maksimoitaisiin), niin pohjaan laitetaan ympäristömyrkky fluoriyhdisteitä ja huudetaan saatanoita ja perkeleitä laturaivon vallassa jos joku töpeksii ladulla.
Itse hiihdän umpihankisuksilla mökillä ehkä 10-20 kilometriä talvessa silloin kun lunta on.
IL lähettää suoraa kuvaa siitä, kun Helsingissä sataa lunta! 🤣
Eikö ne tiedä mitä lumi on.
Voisi sataa lunta kunnolla muutaman päivän
Osana lumi siirtymää
Voisi tulla muutama metri
Miten on, vieläkö te helsinkiläiset olette hengissä tuon infernon jäljiltä?
Kyllä tekisi hyvää kunkaikki ottaisi kolat ja lapiot käsiinsä ja kävisivät kuomaan lunta alueensakaduilta ja vaikkapaikäihmisten portinpielistä , tulisi vähän liikuntaa ja tuottaisi hyvää mieltä itselleen ja naapureilleen
Jos tuli yli 3cm, se tietää sitä että on parempi tehdä itsemurha.
Hesassa on muka "kaaos" kun toisella niistä "kehä" teillä sataa lunta.
Aivan niinkuin muka jossain suurkaupungissa, niin siinäkin tuppukylässä tulee muka "kaaos"
Variksetkin nauravat niille koks pelleille.
Menkää autotalliin kevääksi.
Lumisade Helsingissä tuntuu olevan suurempi järkytys kaikille muille paitsi helsinkiläisille. Ainakin kantakaupungissa kaikki sujuu normaalisti. Wolttikuskit polkee ja ratikat kulkee eikä kahviloista latte ole loppu.
No hätä och ingen panik.
Mites tänään? Leijaileeko Helsingissä lunta taivaalta?
Onko Helsingissä kaaos? 😂
Vihreiden ennustukset. HAHAHAHHAHHHiii:)