Toinen vanhempani on isänsä puolelta aatelinen. En ole sitä mitenkään hehkuttanut, en tietenkään, eikä aatelistolla ole tänä päivänä mitään merikitystä.
Mutta toisinaan ottaa päähän, että minne varat hävisivät vuossatojen saatossa?
Olen siis tavallinen maija meikäläinen, toinen vanhempani oli samoin tavallinen, hänen vanhempansa olivat taviksia. Olis sitä aateliston rahaa kuitenkin saanut säästyä myös meille jälkipolville.
Mihin katosivat aikoinaan aateliston rahat?
5
411
Vastaukset
- Anonyymi
Kysymys omaisuudesta on harvoin kyse käteisestä (tai talletetusta) rahasta.
Kyse on kiinteästä omaisuudesta, osakkeista, osuuksista yrityksiin, kiinteistöjä, asunto-osakkeita, maa-alueita (metsää ym.)
Moni luulee, että "rikkailla on rahaa". On todennäköisempää, että omaisuus on kiinni jossain kiinteämmässä materiassa. Ei ole järkeä säilöä rahaa, kun se ei säilytä arvoansa, eikä tuota mitään.
Entisajan omaisuudet on hummailtu pois, ne on käytetty leveään elämään jonkun aiemman sukulaisen toimesta. Tyypillistä on, kun saadaan perintönä vaikkapa osakkeita. Miten ne osakkeet saisi mahdollisimman nopeasti myytyä pois ja äkkiä isoa Mersua tilalle?
Hirveästi on sitä porukkaa, joka ymmärtää käyttää rahaa mahdollisimman paljon, mutta ei ymmärrä sen tienaamisesta yhtään mitään.- Anonyymi
😋😍😋😍😋😍😋😍😋
😋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#18227240
🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞
- Anonyymi
Vanha aateli oli aina "köyhää" ja velkaista.
Uudemmassa aatelissa oli enemmän kaupalla tai muulla tavalla rikastunutta porukkaa. - Anonyymi
Mikäänhän ei estä vastaavankaltaisen varallisuuden luomista. Aloittamalla vaikka holding-tyyppisen osakesijoittamisen. Tai sitten perustaa yrityksen, jota kärsivällisesti lähtee kasvattamaan.
Ongelma tulee tietenkin jo alussa. Säästäminen ja vaurastuminen vaatii elintason pienentämistä. Täytyy jäädä rahaa säästöön, jolla kasvattaa salkkua, tai yritystä. Se taas vaatii elintason pitämistä vaatimattomana.
Nykymeininki on "kaikki-mulle-heti-nyt", vaikka velkarahalla sähköautoa alle ja elintaso pitäisi olla 2000eur-nettopalkalla parempi kuin lääkärillä. Kaikki pitäisi saada ilman vaivannäköä ja äkkiä! - Anonyymi
Tämä rahojen katoaminen ei koske vain aatelistoa, vaan ihan mitä tahansa perintöä. Monesti, kun perintöä saadaan, se pitää käyttää mahdollisimman nopeasti. Äkkiä on isoa autoa alla ja raha kuluu nopeammin, kuin sitä keretään tienaamaan.
Toinen juttu on, että minkälaista perintöä. Syrjäkylällä oleva hapan omakotitalo on arvoton. Metsäpalsta ja muu maa voi olla arvokas, voi säilyttää, tai kasvattaa arvoaan.
Osakkeet on parasta, niille ei tarvitse tehdä mitään, sen kuin antaa olla ja osinko tulee, jos on tullakseen. Toki siinäkin on se, että minkälaisia osakkeita.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2812926Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka522313Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3481997- 1151733
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1081675Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121375- 661317
- 681253
- 581232
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl771181