OHO! Somaliassa voi äänestää Suomen pressan vaaleissa

Mites tää nyt on mahdollista? Somalithan ovat tulleet Suomeen pakoon jotain sotaa. Heille on myönnetty turvapaikkaan perustuva oleskelulupa sen takia. Mutta nyt Somaliassa oleskelee niin paljon Suomen kansalaisuuden saaneita somaleja, että sinne on kannattanut järjestää jopa äänestyspaikka.

Miten on mahdollista, että Migri on viime aikoihin asti myöntänyt somaleille turvapaikkoja, jotka sitten lomailevat Somaleille?
42397
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 42

Vanhimmat

Hesarikin kirjoitti Somaliassa sijaitsevista presidentin vaalien äänestyspaikoista.

Artikkeli tarjoaa hyvän kuvan siitä, miten Suomeen tullaan ensin pakoon "sotaa". Ja kun saadaan passi, niin lomaillaan kotimaassa pitkiäkin jaksoja. Esimerkiksi herra nimeltä Mustafa Ali, joka on saanut Suomen passin, mutta viihtyy siinä määrin hyvin Somaliassa, että aikoo perustaa perheen omien sanojen mukaan leppoisaan Hargeisaan. Bisnesmiehenä Ali myös tietää:

– Somali­maassa on Suomea enemmän mahdollisuuksia esimerkiksi yrittäjyyteen, Ali todistaa."

Voi jessus!

Äänestä
  • Sen kyllä uskon että Somaliassa on helpompi olla yrittäjä kuin Suomessa, Suomen byrokratia ja viranomaisten jatkuva valvonta ja täysi joustamattomuus tappaa kyllä kaikki yrittämisen halut

    Äänestä

Somaleita ei voitu koskaan palauttaa, kun kuulemma olisivat joutuneet hengenvaaraan. Estääkö Suomen passi väkivallan kohteeksi joutumisen?

Äänestä

Mikäpä siellä lomaillessa kun kelan tuet noin 3000 eur. Netto virtaa tilille koko ajan.

Äänestä
  • No, nythän persut voi puuttua tähän. Tuskin muuten Halla-ahoa äänestävät, hehhhŕh

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    No, nythän persut voi puuttua tähän. Tuskin muuten Halla-ahoa äänestävät, hehhhŕh

    Onko siis persut ainoa puolue joka asiasta välittää - aika paha?

    Äänestä

Eivät muuten persuja äänestäneet.

Äänestä
  • Pekkaa korkeintaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Pekkaa korkeintaan.

    Ainakin Andersson ja Stubb oli saanut somaleilta ääniä.

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    Ainakin Andersson ja Stubb oli saanut somaleilta ääniä.

    Jaha.

    Äänestä

Saatanan palvojat himoitsee poistaa venäläisiltä kaksoiskansalaisuuden mutta terroristipedofiileille ja rosvoille he mielellään antavat ikuisen jäsenkirjan satanistivaltioon.

Äänestä
  • Kaksoiskansalaisuus pitäisi poistaa.

    Äänestä

Tämä uutinen pistää vihaksi. Kaikki Somalit pitäisi nyt palauttaa Somaliaan ja sossu tuet pois

Äänestä

Palautukset turvalliseen somaliaan alkaa Jussin tultua pressaksi.

Äänestä
  • Voi kuinka pahasti joudut pettymään, jos Jussista tulee pressa. Mikään somalien kohtelussa ei tule muuttumaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Voi kuinka pahasti joudut pettymään, jos Jussista tulee pressa. Mikään somalien kohtelussa ei tule muuttumaan.

    Antaa lapsen elää sokeassa uskossaan että kaikki tummaihoiset ja heidän kanssaan hyvää pataa olevat suvakit laivataan pois suomesta. On pettymys sitten kahta kauheampi :-D

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Voi kuinka pahasti joudut pettymään, jos Jussista tulee pressa. Mikään somalien kohtelussa ei tule muuttumaan.

    Koska somaleita ei vaan voi noin vaan palauttaa.

    Äänestä

Mitä tässä nyt itketään, somali kuuluukin Somaliaan, se tosin maksaa, mutta pitkässä juoksussa me vain voitamme...

Äänestä
  • Sossutuet niille maksetaan Suomesta, vaikka asustavat Somaliassa.

    Äänestä

  • Anonyymi00019 kirjoitti:

    Sossutuet niille maksetaan Suomesta, vaikka asustavat Somaliassa.

    Niin, sanoinhan että se maksaa, mutta eikö silti ole parempi, että ovat siellä, eikä täällä?

    Äänestä

Aloittaja taitaa olla pöllyssä tai sitten vaan provosoi. Suomen kansalaisia varten oli järjestetty äänestämismahdollisuus myös Somaliassa, kuten monessa muussakin valtiossa. Paino sanalla _Suomen kansalainen_.

Äänestä
  • Tietysti. Niitä tummaihoisia suomen kansalaisia alkaa asustella siellä Somaliassa jo melko suuria määriä.

    Äänestä

  • Anonyymi00021 kirjoitti:

    Tietysti. Niitä tummaihoisia suomen kansalaisia alkaa asustella siellä Somaliassa jo melko suuria määriä.

    Ne jotka ei ole syntyneet suomessa eivät ole suomalaisia vaikka heillä olisi valtion jäsenkirja.
    Eivätkä muutkaan ole etnisesti suomalaisia jos heillä ei ole suomalaisia esivanhempia.

    Suomalainen voi tarkoittaa suomenkielistä, suomen valtion jäsentä tai suomen sukuista henkilöä.
    Kun kolmas maailmansota on tuhonnut kaiken niin jäljelle jääneet ihmiset matkaa siihen maahan, johon kuuluvat.

    Äänestä

AIVAN HULLUA!!!

MOSKEIJOITAAN VAIN KÄYVÄT TÄÄLLÄ RAKENTELEMASSA SUOMALAISTA MAISEMAA PILAAMAAN!
SIINÄ TUON TÄNNE HAALATUN TYÖVOIMAN TYÖT TÄÄLLÄ SUOMESSA!
TYÖLLISTÄVÄT VAIN SYNNYTYSOSASTOJA SAIRAALOISSAMME NUO LOISET JA ME KÖYHÄT SUOMALAISET SEN MAKSAMME!
IKIOMAT MUSLIMIKOULUTKIN NIILLE PITÄÄ OLLA KUN MEIDÄN "VÄÄRÄUSKOISTEN" KOULUT NIILLE EI KELPAA!
AIVAN HULLUA!

Äänestä

Halla-aho häviää presidentinvaaleissa harmillisesti 40 äänellä, ja Haavisto sai 60 ääntä somaleilta. Mahtaa persuja jurppia :-D

Äänestä

Ihmisoikeudet.

Äänestä

Tuossapa persujen kiusaksi luettelo maista, joissa voi äänestää ennakkoon Suomen presidentinvaaleissa.

A
ALANKOMAAT
ALGERIA
ARABIEMIIRIKUNNAT
ARGENTIINA
AUSTRALIA
B
BELGIA
BRASILIA
BULGARIA
C
CHILE
E
EGYPTI
ESPANJA
ESWATINI
ETELÄ-AFRIKKA
ETIOPIA
F
FILIPPIINIT
G
GAMBIA
GEORGIA
I
INDONESIA
INTIA
IRAK
IRAN
IRLANTI
ISLANTI
ISO-BRITANNIA JA POHJOIS-IRLANTI
ISRAEL
ITALIA
ITÄVALTA
J
JAPANI
JORDANIA
K
KAMBODZHA
KANADA
KAZAKSTAN
KENIA
KIINA
KOLUMBIA
KOREAN TASAVALTA
KOSOVO
KREIKKA
KROATIA
KYPROS
L
LATVIA
LIBANON
LIETTUA
LUXEMBURG
M
MALESIA
MALTA
MAROKKO
MEKSIKO
MOSAMBIK
MYANMAR
N
NAMIBIA
NEPAL
NIGERIA
NORJA
O
OMAN
P
PAKISTAN
PERU
PORTUGALI
PUOLA
Q
QATAR
R
RANSKA
ROMANIA
RUOTSI
S
SAKSA
SAMBIA
SAN MARINO
SAUDI-ARABIA
SENEGAL
SERBIA
SINGAPORE
SLOVENIA
SOMALIA
SVEITSI
T
TAIWAN
TANSANIA
TANSKA
THAIMAA
TSEKKI
TUNISIA
TURKKI
U
UGANDA
UKRAINA
UNKARI
URUGUAY
UUSI-SEELANTI
V
VENÄJÄ
VIETNAM
VIRO
Y
YHDYSVALLAT

Äänestä
  • Karseeta verovarojen väärinkäyttöä.

    Äänestä

Yhdestä biisistä kuulemani mukaan, maksetaan jotain velkaa?

Äänestä

Somalit ovat lähteneet vainoa pakoon ja tulleet suomeen, jossa ovat suomalaistuneet ja saaneet suomen kansalaisuuden. Kun vainoajat kuolevat tai lopettavat vainon niin tottakai suomalainen saa lomailla entisessä kotimaassaan. Kun on kansalaisuuden taistellut itselleen niin ei sitä aleta pois ottamaan vaikka olosuhteet muuttuisivat.

Monelle Somalian suomalaiselle on tärkeää äänestää pressaa joka ei ole täysi juntti vaan hyvä ihminen.

Äänestä

Ei luulisi enää tekevän mieli edes lomailemaan takaisin maahan, jossa vainotaan?

Äänestä
  • Rikkaan Italian siirtomaahan.

    Äänestä

Somalian turvallisuustilanne on hyvin epävakaa 20 vuotisen sisällissodan vuoksi. Valtio on vielä erittäin hauras. Terrorismi suurin turvallisuusuhka. Jotta maa voisi kehittyä, se tarvitsee koulutettuja osaajia.

Suomen ja Somalian suhteita hoidetaan Nairobista. Suomen somalit osallistuvat mm. maiden välisen kaupan edistämiseen sekä kehityshankkeiden toteuttamiseen Somaliassa. Näissä hankkeissa tarvitaan paikallisen kulttuurin tuntemusta ja osaamista. Nämä somalit - jotka ovat Suomen kansalaisia - ovat siis siellä töissä, ja se on pelkästään hyvä asia.

Suomen kansalainen tai oleskeluluvan Suomeen saanut ei ole enää turvapaikanhakija. Hänellä on kaikki Suomen perustuslain suomat oikeudet - ml. vapaa liikkuvuus ja äänioikeus.

Äänestä
  • Puikulapäitä ei pidä auttaa mitenkään. Helsingin katujengeissäkin iso osa näitä

    Äänestä

  • Eikä heille rauhaa tule niin kauan kuin raatelevat tyttöjensä sukuelimiä. Sillä tuomio tulee taivaasta!

    Äänestä

Norjassa ja Tanskassa, tällaista ei katsella hyvällä. Norjassa on jopa mahdollista menettää Norjan kansalaisuutensa, jos tulee ilmi, että turvapaikanhakijana Norjaan tullut lomailee siinä maassa, josta on Norjaan tullut hakemaan turvaa. Sen sijaan Suomessa tämä nähdään luonnollisena asiana.

Äänestä

Myös Lähi-Idästä tulleet ovat ahkeria lomailijoita. Valittelevat vielä, että Migri on hidas päätöksissään.

Äänestä

Varmasti al-holistakin tulee Haavistolle ääniä.

Äänestä

Ei ole kovin monta valtiota, jossa ei voisi äänestää Suomen vaaleissa. Mongoliassa ja Venäjälläkin voi äänestää.

Äänestä

Halla-Aho on heidän ehdokas. Halla-Aho osaa Afrikaansia. Kun EU perustettiin vuonna 1995, niin afrikkalaiset tekivät EU:sta etniset saman tien siitä syystä, että Euroopasta puuttui yksi yhteinen kieli ja EU-jäsenmaiden yhteiseksi kieleksi valittiin Englanti. Silloin Englanti oli vielä EU:n jäsenmaa. Englannin kieltä on muutettu aika paljon eurooppalaisten puhetyyliin sopivaksi ja amerikkalaiset ovat muuttaneet omaa englannin kieltään sen mukana.

Afrikaansia osaa vain Afrikan johtoryhmä, joka on veljesliitto. Afrikassa on yksi yhteinen kieli johtoryhmän kokouksissa. Naiset eivät saa opetella Afrikaansia, eikä sitä opeteta missään. Eikä sitä puhuta missään Afrikan maassakaan. EU:ta johdettiin Suomesta ja Afrikan Unionia olisi johdettu Kongosta. Kongoon tuli sisällissota, koska moni muukin halusi ryöstää koko EU:n itselleen ennen kuin EU:ta oli varsinaisesti ehditty edes perustaa sen enempää. Kongon sisällissota alkoi jo vuonna 1996.

Ahtisaarikin oli Afrikaansin kielen osaaja. Mustan ihonvärin pystyy valkaisemaan. Suomen kansalaiset pystyvät äänestämään vaaleissa suurlähetystössä. Ahtisaari hoiti lähinnä Namibian asioita Suomessa ja Halla-Aho on tullut Suomeen Kongosta.

Äänestä

Ei mitään järkeä enään missään. Sossut on sekottanut ihan kaiken vallassa ollessa. Äänestäkää jo oikein meidän on päästävä SDP:stä eroon.

Äänestä

Zaharova ilmoitti, että Suomen venäläiset voivat äänestää Putinia maaliskuussa Tehtaankadulla.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Mites tää nyt on mahdollista? Somalithan ovat tulleet Suomeen pakoon jotain sotaa. Heille on myönnetty turvapaikkaan perustuva oleskelulupa sen takia. Mutta nyt Somaliassa oleskelee niin paljon Suomen kansalaisuuden saaneita somaleja, että sinne on kannattanut järjestää jopa äänestyspaikka.

Miten on mahdollista, että Migri on viime aikoihin asti myöntänyt somaleille turvapaikkoja, jotka sitten lomailevat Somaleille?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu