Nyt leikkausta tarvitaankin jo 2 miljardin edestä.
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000010140451.html
Miten puolue, jonka nimi on PerusSuomalaiset voi edistää "Suomen hyvinvointia"?
Eihän nämä leikkaukset kohdistu koskaan muuta kuin köyhiin. Mitä tätä voidaan pitää hyvänä asiana IMF:ssä? Mitä tietoa he tästä asiasta saavat, että voivat pitää sitä hyvänä asiana? Taasko tästäkin valehdellaan maailmalla?
Kun IMF jotain käskee, niin Suomi tekee heti perässä
21
266
Vastaukset
- Anonyymi
Taas ajetaan suomea kohti lamaa.
- Anonyymi
IMF pitää hallituksen tavoitetta vähentää julkisen talouden alijäämää tervetulleena, mutta sen mukaan tavoitteen saavuttamiseksi tarvitaan vahvempia poliittisia toimia.
Mitä nuokin tuosta tietävät?
Keinoja kaihtamatta. - Anonyymi
Sama se kuinka moni jää työttömäksi ja masentuu sekä tappaa itsensä kun rahat eivät riitä elämiseen.
Pääasia on ETTÄ IMF ON TYYTYVÄINEN!- Anonyymi
IMF ajaa suomen konkurssiin ei sillä etteikö meidän päättäjillä olisi oma osuutensa asiaan mutta...
- Anonyymi
Ilman muuta,kaikki arvot rahaan pohjautuvia nykyään.
Ihmisarvon kunnioittaminen on roskiin heitetty asia.
- Anonyymi
Jos ei tottele niin rahahanat Suomen kiinni 10 miljardin lainat no no
- Anonyymi
Uskokaa jo suomen ylipöhöttynyttä järjestelmää on pakko karsia sekä elämisen ja asumisen kustannuksia saatava alemmaksi muutoin tämä maa menee konkkaan....
- Anonyymi
Pikemminkin niitä ollaan nostamassa, juuri tämän vuoksi kysynkin, mitä IMF Suomen todellisuudesta tietää?
Ei yhtään mitään, eikä se edes välitä siitä.
Ei heitä kiinnosta muu kuin raha.
Ei suomen köyhät heitä kiinnosta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pikemminkin niitä ollaan nostamassa, juuri tämän vuoksi kysynkin, mitä IMF Suomen todellisuudesta tietää?
Ei yhtään mitään, eikä se edes välitä siitä.
Ei heitä kiinnosta muu kuin raha.
Ei suomen köyhät heitä kiinnosta.Nykyinen hallitus yrittää nopeasti ratkaista ongelmia mutta todellisuudessa vain pahentaa niitä...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pikemminkin niitä ollaan nostamassa, juuri tämän vuoksi kysynkin, mitä IMF Suomen todellisuudesta tietää?
Ei yhtään mitään, eikä se edes välitä siitä.
Ei heitä kiinnosta muu kuin raha.
Ei suomen köyhät heitä kiinnosta.Kokoomuksen kädenjälki näkyy valitettavasti...
- Anonyymi
Se IMF:n kaveri saattaa olla EK:n mies ja kotiosoite Suomi.
- Anonyymi
Kyllä se IMF kerää Suomelta 0,5% budjettinsa (pääoman) seteleitä joka vuosi!
Helppoa se on tilata kohdennettu lausunto Suomelle poliittisella verukkeella.
Eivät puutu verottomiin rikkaiden Säätiöihin, Yleishyödyttömiin yhteisöihin (hyväveli) saati Keski Euroopan rappiotalouksiin, joille suomesta valutettu 50 miljardia velkavastuita?
IMF talousennuste +3,1% vuodelle 2024, vähän on ristiriidassa .
Suomen julkinen talous on suurelta osin kahlittu EU yhteisvelkavastuuseen ja korkoihin.
Suomi verottaa välillisillä veroillaan tavallisen yrittäjän ja palkansaajan nahkurin orsille.
Ei ihme miksi rikkaat asuu Monacossa, Sveitsissä jne, miksi maksaa turhaan veroja.
- Anonyymi
tottakai tekee. tämähän on loisvaltio jolla ei ole mitään omaa. ylipaisunut valtionhallinto täynnä nyhjäkkettäitä miettimässä kuinka voisi vielä paremmin itseänsä ja lähisukulaisia elättää.
- Anonyymi
Suomessa on liian suuri hallitus ja eduskunta maan kokoon nähden sekä virkamies ja naiskoneisto. Tämä se vasta kalliiksi tulee.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Suomessa on liian suuri hallitus ja eduskunta maan kokoon nähden sekä virkamies ja naiskoneisto. Tämä se vasta kalliiksi tulee.
Jos tätä ei kyetä karsimaan ajoissa kohta kaikilta menee työt eikä sekään ole taattu että eusta on siinä vaiheessa auttajaksi kun silläkin menee kohta niin huonosti?🤔🤨🙄
- Anonyymi
IMF on pörssirikollisjärjestö, jota Suomessa äärioikealle radikalisoitu, eduskunnan yksipuoluejärjestelmä, veroparatiisiyrityksiksi muutettuine ek-medioineen, ei uskalla kritisoida saati kyseenalaistaa.
https://finnwatch.org/fi/julkaisut/osinkoverojaerjestelmaen-epaetasaisesti-jakautuvat-hyoedyt-seurantaraportti
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/suomen-rikkaimmat-ihmiset-nauttivat-etua-jolla-kerataan-satoja-miljoonia-euroja-ilman-veroa-professori-taysin-omituista/5cf5e68b-025b-4659-beb7-b8ad6ff4d881?ref=iltalehti:5fd4&utm_source=iltalehti.fi&utm_medium=almainternal&utm_campaign=kiintea_kauppalehti_ohjausboksi&utm_content=ohjausboksi
Ökyrikkaille perintö- ja verosuunnittelija-osake-vakuutuskuoririkollisille, virtaa verokeitaisiin valtavia verovuotoja, jopa miljoonia per koijari, mutta näistähän ei valtion talouden kohdalla puhuta eikä uutisoida mitään, vain köyhimpien kimpussa ja ns. julkisen sektorin ollaan, vaikkei sitäkään Suomessa, juuri ole enää olemassakaan. - Anonyymi
Tälläkin hetkellä Suomessa on valtava määrä, ökyrikkaiden perintö- ja verosuunnittelija-pörssirikollisten, täysin veroja vältteleviä yrityksiä, kaiken maailman taidekauppoja ja vale-voittoa-tavoittelemattomia säätiöitä-yhdistyksiä-järjestöjä, joiden suojissa kaiken ilmaiseksi saaneet, välttyvät osallistumiselta valtion ja yhteiskunnan kuluihin, mutta ovat monenlaisten tukien nettosaajia verovälttelyynsä.
Eräskin "taideliike" on viimeiset kymmenen vuotta, ollut säännöllisesti "liike lopetetaan" mainokset ikkunassa ja kohta taas hetken päästä, sama "taidemyynti" rumba jatkuu, kuin ei mitään.
Perintörikkaiden kotitalousvähennykset tulisi poistaa ensimmäisinä. - Anonyymi
Koko eu tulee kaatumaan omaan mahdottomuuteensa siihen olisi hyvä varautua ajoissa suomessa...
- Anonyymi00023
IMF ajaa rahaeliitin etuja.
- Anonyymi00024
IMF on korruptuneitten roistojen järjestö. Kun IMF vaatii talouskuria
se tarkoittaa rikkaille rahaa niinkuin Suomessa nyt.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1992280Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka32099Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3171837- 941600
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois831475Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001230- 671170
- 251111
- 481027
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl73996