Maan magneettikenttä

Tiesitkö, että jos maa olisi yli 10000 vuotta vanha, niin sen magneettikentän tuottavan sähkövirran alkuperäinen voimakkuus olisi sulattanut planeetan? Luomiseen uskova professori, tohtori Thomas Barnes huomasi, että vuodesta 1835 lähtien mittaukset ovat osoittaneet maan magneettikentän heikentyvän 5% vuosisadassa. Hän ehdotti, että maan magneettikentän aiheuttaa heikentyvä sähkövirta maan metalliytimessä. Hänen laskelmansa – perustuen reaalimaailman havaintoihin – näyttävät, ettei maa voi olla vanhempi kuin 10000 vuotta!
Tämä aiheuttaa melkoisen ongelman evolutionisteille, jotka eivät pysty sovittamaan heidän tarvitsemiaan miljardeja vuosia havaittuun heikentyvän virran malliin. He pitävät parempana itsensä ylläpitävää dynamojärjestelmää – vaikka he eivät ole saaneet aikaan toimivaa mallia vuosikymmenien tutkimuksesta huolimatta.
Yksi Barnesin työn kritiikki koskee todisteita siitä, että maan magneettikenttä on kääntynyt monta kertaa. Fyysikko, tohtori Russell Humphreys uskoo, että nämä kääntymiset sopivat raamatulliseen malliin. Humphreys muutti Barnesin mallia ottamaan huomioon erityiset vaikutukset nestemäisestä johtimesta, kuten maan ytimen ulko-osan sulasta metallista. Jos neste virtaisi ylöspäin (johtuen konvektiosta – kuumat nesteet nousevat, kylmät nesteet vajoavat) tämä voisi joskus saada magneettikentän kääntymään nopeasti. Tohtori Humphreysin malli selittää myös, miksi auringon magneettikenttä kääntyy joka yhdestoista vuosi.
Maan magneettikenttä on vahva todiste evoluutioita ja miljardeja vuosia vastaan.
Voit lukea lisää englanniksi täältä
→ creation.com/magfield
Kuvat: Aurora (revontulet). Tämä johtuu avaruudesta tulevista varautuneista hiukkasista, jotka osuvat maan ilmakehään. Nämä hiukkaset kiertyvät kohti napoja maan magneettikentän vaikutuksesta (joka myös ohjaa monet hiukkaset vaarattomasti avaruuteen).

19

398

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Laitetaanpa tähän nyt vastinetta Artolle ilman lähdettä, josta jutun kopioin:
      Maapallon navat ovat vaihtaneet paikkoja useaan otteeseen planeetan historian aikana. Viimeksi niin kävi 790 000 vuotta sitten, jolloin magneettinen pohjoisnapa siirtyi Antarktikselta nykyiseen sijaintipaikkaansa arktiselle alueelle.

      Napaisuuden seuraavan kääntymisen ajankohdasta tutkijoilla ei ole yhtenäistä näkemystä, mutta heikomman magneettikentän seurauksista ei juuri tarvitse kinastella.

      Maan magneettikentän heikkeneminen voimistaa Maahan pääsevää avaruussäteilyä. Korkeaenergisiä hiukkasia syöksyy ilmakehämme läpi, särkee herkkää elektroniikkaa ja iskee otsonikerrokseen aukkoja, joiden kautta maapallolle pääsee esimerkiksi ihosyöpää aiheuttavaa UV-B-säteilyä.

      VIDEO: Nasa tarkkailee Maan magneettikentän aukkoja

      Maan magneettikentän heikoin kohta – niin kutsuttu Etelä-Atlantin anomalia – ulottuu Etelä-Amerikan Chilestä Afrikan Zimbabween. Se myös kasvattaa alaansa kaiken aikaa ja heikkenee entisestään. Nasa pitää tätä magneettikentän “aukkoa” silmällä, koska se saattaa häiritä alueen yllä kiertäviä satelliitteja, jotka eivät enää ole suojassa Auringosta lähteneiltä hiukkasilta.

      Hyvä uutinen on se, että Maan magneettikentän voimakkuus palaa entiselleen napojen kääntymisen jälkeen.

      Maan magneettikentän täydellistä romahdusta ei onneksi ole tulossa lähitulevaisuudessa, ja jos se ylipäänsä tapahtuu, niin tutkijoiden arvioiden mukaan vasta miljardin vuoden kuluttua.

      • Anonyymi

        790000 v sitten...hehehehehheehhe


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        790000 v sitten...hehehehehheehhe

        No sehän on helppo tutkia. Yksinkertaisella jääkairauksellakin päästään Antarktiksella helposti 400 000 vuotta sitten muodostuneeseen jäähän. Se on hiukan enemmän kuin sinun satujesi 6000 vuotta...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No sehän on helppo tutkia. Yksinkertaisella jääkairauksellakin päästään Antarktiksella helposti 400 000 vuotta sitten muodostuneeseen jäähän. Se on hiukan enemmän kuin sinun satujesi 6000 vuotta...

        Ihmistekoista


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ihmistekoista

        Toki jääkairaukset ovat ihmistekoista.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        790000 v sitten...hehehehehheehhe

        Maapallo on 8000 vuotta vanha...hehehehehheehhe


    • Anonyymi

      Tässä lisää:

      Maan magneettikenttä ei ole staattinen. Se on heikentynyt 1800-luvun alun ja vuoden 2020 välillä keskimäärin yhdeksän prosenttia, eniten Etelä-Atlantilla.[5]


      Napojen liikkeet 1945–2000.
      Maan magneettikentän navat vaeltavat useita kilometrejä vuodessa. Navat eivät ole täsmälleen vastakkaisilla puolilla maapalloa ja liikkuvat toisistaan riippumatta. Tällä hetkellä magneettinen etelänapa on kauempana etelänavasta kuin magneettinen pohjoisnapa on pohjoisnavasta. Pohjoisessa sijaitseva napa liikkuu nykyään noin 40 kilometriä vuodessa luoteeseen. Se sijaitsi 1900-luvun puolivälissä Walesin prinssin saarella, mutta nykyään hieman Ellesmerensaaren länsipuolella.[3]

      Paleomagneettisten tutkimusten avulla on päätelty, että viimeisen 330 miljoonan vuoden aikana maan magneettikenttä on vaihtanut napaisuuttaan yli 400 kertaa. Keskimäärin maan magneettikenttä vaihtaa napaisuuttaan 700 000 vuoden välein. Vaihteluväli on kuitenkin epäsäännöllinen, alle 100 000 vuodesta kymmeniin miljooniin vuosiin. Viimeisin napaisuuskäännös tapahtui noin 780 000 vuotta sitten. Vaihdoksen aiheuttavaa mekanismia ei tunneta kunnolla, mutta vaihdos ei ole äkillinen vaan kestää arviolta 1 000 vuodesta 8 000 vuoteen. Napaisuuskäännöksen aikana Maan magneettikentässä saattaa olla useampia napoja.[6]

      • Anonyymi

        ihmistekoista!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        ihmistekoista!

        Toki tieteellinen tutkimus on ihmistekoista, vaikka siinä koneitakin köytetään avuksi.


    • Anonyymi

      > Tiesitkö, että jos maa olisi yli 10000 vuotta vanha, niin sen magneettikentän tuottavan sähkövirran alkuperäinen voimakkuus olisi sulattanut planeetan?

      Eipä ole oikein Artolla eikä hänen piilotetulla lähteellään edes peruskoulun perusfysiikka hallussa...

      • Anonyymi

        Joo, on tuossa tällä kertaa nimi mainittu, mutta ei lähdettä mistä juttu on kopioitu. En kyllä ainakaan pikaisella haulla löydä ketään Thomas Barnes -nimistä miestä, joka olisi fysiikan ja tähtitieteen asiantuntija.

        Voisitko Arto valaista, että kenestä se nimisestä on kysymys?


      • Anonyymi

        Suomi vapautui jääkauden jääpeitteistä n. 10 000 v. sitten, jonka jälkeen tänne vähitellen syntyi vakituista asutusta. Suomi oli itse asiassa laaja saaristo, josta maan nousun myötä vähitellen muotoutui nykyinen maamme.
        Alkuasukkailla ei varmastikaan ollut mitään tietoa magneettikentän sähkövarauksista.
        Ei ole ollut monella nykypäivänkään ihmisellä.

        Niin että unohdetaan nyt koko asia.


      • Anonyymi

        Soopaa


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Suomi vapautui jääkauden jääpeitteistä n. 10 000 v. sitten, jonka jälkeen tänne vähitellen syntyi vakituista asutusta. Suomi oli itse asiassa laaja saaristo, josta maan nousun myötä vähitellen muotoutui nykyinen maamme.
        Alkuasukkailla ei varmastikaan ollut mitään tietoa magneettikentän sähkövarauksista.
        Ei ole ollut monella nykypäivänkään ihmisellä.

        Niin että unohdetaan nyt koko asia.

        Soopaa


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Soopaa

        Joo, kreationismi on täyttä soopaa.


    • Anonyymi

      En tiennyt että heikko uskosi hakee tukea jo noinkin epätoivoiselta suunnalta. Toisaalta, kelpaahan sinulle hiekkahimin eeposkin.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Tässä tuore video (siis vuonna 2025) Ben Davidsonilta. Synkkiä näkymiä maalailee. Puhutaan 25 vuotta tästä vuodesta 2025 eteenpäin ja silloin navat ovat vaihtaneet paikkaa. Toki sitä ennen aurinko voi puhaltaa sähköt pois planeetalta plus kaikkea muuta ikävää. Kukapa näitä maailmanlopun ennustajia haluaisi kuunnella, mutta merkit (siis data) viittavat siihen, että jotakin on jo alkanut tapahtua...

        https://www.youtube.com/watch?v=gq2xdtMUNY0


    • Anonyymi

      Uskonto on keksittyä puppua jolla hallitaan ihmisiä ja viedään heidän rahat.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      148
      2493
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      180
      1728
    3. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1598
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      69
      1543
    5. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      6
      955
    6. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      80
      938
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      68
      871
    8. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      61
      846
    9. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      188
      834
    10. Milloin viimeksi

      Tunsit perhosia vatsassa? 🦋🦋
      Ikävä
      61
      808
    Aihe