Mitä tapahtuu kuoleman jälkeen?

Anonyymi-ap

Kertokaapa kristityt miten meidän käy kuoleman jälkeen. Pääsemmekö taivaaseen heti, vai joskus miljoonien vuosien kuluttua ns. Viimeisenä päivänä. Miten sielu saa aikansa kulumaan odottaessaan sitä kaukaista "viimeistä päivää".

13

520

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jatko riippuu siitä tuhkataanko vai laitetaanko arkkuun.

      • Anonyymi

        Lopullinen koostumus melko sama. Läjä alkuaineita.


      • Anonyymi

        🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒

        ❤️ ­­N­­y­­m­f­o­­­m­a­­a­­n­­i -> https://l24.im/ecC7ux#kissagirl21

        🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞


    • Anonyymi

      Raamattu kertoo.

    • Anonyymi

      Kai se on ajan rajan tuolla puolen.

      • Anonyymi

        Saisko jotain nykyaikaisempaa tietoa/todistetta??? Vanhat vuosien varrella muuttuneen jutut alkaa kyllästyttämään.


    • Anonyymi

      kun kuolee dementoituneena niin pääseekö taivaaseen dementoituneena ?
      Onko se taivaaseen pääseminen jokin tietty ikä millaisina siellä ollaan ?

      • Anonyymi

        kun kuolee dementoituneena niin pääseekö taivaaseen dementoituneena ?
        Onko se taivaaseen pääseminen jokin tietty ikä millaisina siellä ollaan ?

        Keho on eriasia kuin sielu.Jätät vanhan kehosi ja sielusi on sitä mitä ennenkin.
        Kun jätät tämän,olet iloinen,kevyt ja onnellinen.
        Tämä maa on kuin oppikoulu,sinun pitää kasvaa ja kokea.
        Taivas on mutta sinne on pitkä matka.


    • Mitä tapahtuu kun nukut?

    • Anonyymi

      Lutherilla oli raamatullinen käsitys kuolemasta. että kuoleet nukkuvat unitilassa josta heidät vasta viimeisenä päivänä herätetään." Kirkon pyhät toimitukset, siv. 383.

    • Anonyymi

      Kun simpassi kuolee viidakossa niin mitä sille tapahtuu?
      Ihmisellä on lähes samat geenit ja kohtalo olisi samanlainen.

    • Anonyymi

      Otetaan vaikkapa esimerkiksi se että 1 Timoteuksen kirje 6:16 puhuu Jeesuksesta ainoana jolla oli (siis silloin sen kirjoittamisen aikaan) kuolemattomuus.

      Jos Jeesus on ainoa jolla on kuolemattomuus, se tarkoittaa sitä että ihmisillä (kuten heillä jotka kuolivat silloin ensimmäisellä vuosisadalla ja sitä ennen) ei ollut kuolematonta sielua.

      Ja tämä taas tarkoittaa sitä että raamatunkohdat joiden mukaan kuollut ihminen "ei ole tietoinen mistään" (kuten Saarnaaja 9:5, 10 ja Psalmi 146:4) ovat kirjaimellisia.

      Tämä on sopusoinnussa sellaisten kohtien kanssa kuten Johanneksen 3:13 jossa Jeesus sanoi että kukaan ei noussut taivaaseen. Tässä hän tarkoitti henkiolentojen taivasta (ei siis sitä taivasta jossa linnut lentävät ja jonneka Elija temmattiin).

      Tämä on kanssa sopusoinnussa sen kanssa mitä Jeesus sanoi Johannes Kastajasta (Luukkaan 7:28) "Minä sanon teille: yksikään naisesta syntynyt ei ole Johannesta suurempi, mutta kaikkein vähäisin, joka on Jumalan valtakunnassa, on suurempi kuin hän." Kaikkein vähäisin, joka on Jumalan valtakunnassa, on suurempi kuin Johannes koska Johannes ei myöskään mennyt taivaaseen.

      Siis ihmisellä ei ole syntyperäisesti kuolemattomuutta (kuten Raamattu osoittaa), ja kuolleet ihmiset eivät ole tietoisia mistään (kuten Raamattu osoittaa).

      Tästä syystä Jumala ei sanonut Aadamille että häntä kidutettaisiisn ikuisesti vaan että palaisi takaisin siihen tilaan jossa hän oli ennen kuin hänet luotiin. Ja missä Aadam oli ennen kuin hänet luotiin? Ei missään. Hän siis palasi kuollessaan takaisin samaan olemattomuuden tilaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      21
      2024
    2. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      128
      895
    3. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      138
      701
    4. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      626
    5. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      94
      597
    6. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      541
    7. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      88
      540
    8. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      12
      537
    9. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      11
      533
    10. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      66
      527
    11. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      298
      526
    12. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      525
    13. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      36
      492
    14. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      26
      474
    15. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      36
      470
    16. Olen ajellut Dieseleillä yli 50 vuotta.

      Enkä ole koskaan kaivannut sähköautoa.
      Hybridi- ja sähköautot
      106
      447
    17. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      51
      437
    18. Kerro muuten miksi

      Estit somessa?
      Ikävä
      41
      434
    19. Vaikea on tämän

      Jälkeen suhtautua sinuun ilman ettei muista kirjoituksiasi.
      Ikävä
      58
      422
    20. S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi

      Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan
      Maailman menoa
      10
      412
    Aihe