pakettiautoksi rekisteröity maasturi

Anonyymi-ap

Saako mitään maasturia rekisteröityä pakettiautoksi niin, että takana voisi pitää kuitenkin lapsen isofix kiinnitteistä turvakaukaloa? ymmärtääkseni laissa lukee, että istuimet saa olla vain yhdessä rivissä, eli käytännössä pelkät etupenkit saa olla. Olen kuitenkin istunut yhden farmari mallisen auton kyydissä, joka oli pakuksi rekisteröity ja takapenkit oli kuitenkin saanut jättää "tilapäistä" kuljetusta varten ja niiden piti normaalisti olla kaadettuna. Pakuksi siis pitäisi rekisteröidä verohelpotusten toivossa.
Saa myös ehdottaa jotain järkevää autoa arkikäyttöön millä voi vetää peräkärryä, neliveto, maavaraa niin, että pääsee lumisateiden jälkeen auraamatonta tietä sujuvasti ja takakontti on vähintään 100cm pitkä eli syvä. Kilsoja tulee noin 15tkm vuodessa ja siksi diesel auto ei houkuttele, mutta bensalla toimivaa autoa en ole vielä löytänyt joka sopisi tarpeisiin. Subaru forester tällä hetkellä, mutta auto ei ole lämmin talvella ja etenkin auton takaosa on kylmä ja ikkunat jäätyy sisäpuolelta vaikka kaikki nupit täysillä ja eber myös. diesel autoissa valinnan varaa ainakin volvo xc70, audi A6 Allroad, landcruiser ja pajero ja varmasti moni muukin, mutta isossa diesel autossa verot äkkiä 1000€ yhteensä ja sillä ostais jo bensaa paljon. ilmeisesti dieselin hinta muutenkin kovemmassa nousupaineessa kun bensa ja senkin takia bensa enempi houkuttelis vaan eihän sellasta autoa ole vastaan tullut mikä kriteerit täyttää.

20

1604

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      lisättäköön vielä, että lava-auto ei käy, koska pitää olla koiralle lämmin paikka. Muuten esim hilux tai navara olisi täydellinen ainakin paperilla ja kaippa ne ihan hyviä on nykyään ajaakkin. eli kahdelle aikuiselle, lapselle ja koiralle pitäs olla paikat lämpösessä.

    • Anonyymi

      Sopivan pienikulutuksinen on esimerkiksi Nissan Nynny 1.6 koneella.

      • Anonyymi

        joo laitan harkintaan sunnyn :) kiitti.


    • Anonyymi

      Kyllähän lava-autoon voi lastenistuimen laittaa sinne lavalle kunhan pukee kunnolla vaatetta päälle ja pressun vielä laittaa.

      Niin säästää kuluissa.

      • Anonyymi

        se kävi mielessä, mutta ei löytynyt isofix kiinnikkeitä lavalta.


    • Anonyymi

      Ei ne valmiina löydy, mutta kyllä myös jälkiasennus on laillinen.

      Poikamies elämästä tykkäävälle olisi serla tullut halvemmaksi.

      Eturauhasen voi tyhjentää eri paikkoihin.

      Kallis paikka voisi olla kuudesti poikineen emännän pesä.

      Vaik yksi elätettävä syntyykin niin poikamies elämän voi unohtaa.

      Myös lava-auton.

    • Anonyymi

      Koirakin piti vielä hankkia. 🐶

    • Anonyymi

      Ja se lapsi. Oliko lapsi oma vai jonkun muun valmiiksi tehnyt?

      Vapaus ja lava-auto on eri asia kuin vaimo, lapsi, koira ja perhe-elämä.

      Ei edes isofix kiinnikkeet näitä voi yhdistää.

    • Anonyymi

      Muilekkin vinkiksi: Kuvioitu talouspaperi tulee halvemmaksi kuin perheen perustaminen.

    • Anonyymi

      Lopulta kun lapsi kasvaa aikuiseksi niin se voi tappaa isänsä tai äitinsä.

      Siinä kiitos vanhenmuudesta.

      Eli nytkin kun on sittarissa paperi tarjous, niin talouspaperia vaan ostamaan ja perhe-elämisen kuluusta säästäen voi toteuttaa lava-auton oston.

      • Anonyymi

        jes, eli lähden nyt sunny kaupoille ja ostan talouspaperia kontin täydeltä. Pitää olla varuillaan ton murhaamisen varalta ja kerron myös äidille nämä sun vinkit. Mitähän se koiran kans sitte? se on jo 12 niin ei varmaan voi kasvattajalle palauttaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        jes, eli lähden nyt sunny kaupoille ja ostan talouspaperia kontin täydeltä. Pitää olla varuillaan ton murhaamisen varalta ja kerron myös äidille nämä sun vinkit. Mitähän se koiran kans sitte? se on jo 12 niin ei varmaan voi kasvattajalle palauttaa.

        Eihän se enää auta sitä talouspaperia ostaa? Mutta osta sen Nissan Sunnyn lisäksi maasturi, vaikka Nissan Terrano II, jotka on edullisia tms. Pidä sitä liikennekäytöstä poistettuna, niin ei juokse vero eikä vakuutusmaksut. Otat sitten liikennekäyttöön kun tarvitsee päästä sitä auraamatonta tietä. Liikennekäyttöönotto maksaa 0 euroa ja liikennekäytöstä poisto 6 euroa. Liikennekäyttöönoton rai poiston tekee netissä muutamassa minuutissa. Näin pysyy kulut kurissa.


    • Anonyymi

      Eiköhän noita löydy, ei tosin pakettiautoina. Yli 3500 kg painavat voi rekisteröidä kuorma-autoiksi. Säästää veroissa, mutta hintaa noille kyllä kertyy. Mutta siitähän ei liene ollut kysekään.

    • Anonyymi

      Väärä laite ja asennustapa jos Eberi ei pidä Subarua lämpimänä. Todennäköisesti laite vain lämmittää moottorin jäähdytysvettä ja ei se paljon lisää auton oman lämmityslaitteen tehoa. Jos haluaa kunnolla lämmintä paketti- ja farmariautoon, on hankittava ilmalämmitin. Niitä saa halvalla tuolta "itämaiden" kauppiailta. Sellainen kun puhaltaa kuumaa ilmaa sisälle 6-8 kW teholla, niin voi vaihtaa helleasuun.

    • Anonyymi

      Kuulostaa vain katumukselta kun lava-autosta, vapaudesta ja muusta hauskasta haaveilee ja on kuitenkin paukkunsa ampunut väärään paikkaan.

      Luotettavin tyttöystävä on nyrkkikyllikki.

      Häneen kun tutustuu ja perustaa perheen niin voi ajaa lava-autolla auringon laskuun ja nauttia vapaudesta ja elämästä.

    • Anonyymi

      Lapsi vie kaikki rahat, se kitisee, käy hermoon.
      Kiva seksikäs tyttöystävä muuttuu äidiksi.

      Myös sulle!

      2.5 v - 7 v lapsi on se kivoin.

      Murkkuikäisenä lapsi on pahimmillaan.

      Aikuisena sovitte välinne.

      Jotain jää kuitenkin sopimatta.🔫🪦😱

    • Anonyymi

      12v koiran voi eläinlääkäri lopettaa heti tai odottaa pari vuotta niin luonto hoitaa.

      Tee oma valintasi ja mieti tätä: Nainen on erittäin kiinnostava kun pussit on täynnä.

      Heti kun pussit on tyhjentyneet niin nainen ei kiinnosta yhtään. Ei yhtään!

      Mutta kun katsot ikkunasta ulos parkkipaikalle ja näet lava-autosi, niin se kiinnostaa kokoajan!

    • Anonyymi

      Saa myös ehdottaa jotain järkevää. Lauseke on kopioitu aloituksesta mutta

      Egon kohotukseen ja ylläpitämiseen ei Dusterista ole. Se ilmenee aloituksen

      esimerkkiautoista mutta edullista ollaan kuitenkin etsimässä.

    • Anonyymi

      Vastasinkin jo tuonne ylemmäksi, eli ostat kakkosautoksi mieleisen maasturin. Pidät sitä liikennekäytöstä poistettuna, niin ei juokse vero eikä vakuutusmaksut. Otat sitten liikennekäyttöön kun tarvitsee päästä sitä auraamatonta tietä. Liikennekäyttöönotto maksaa 0 euroa ja liikennekäytöstä poisto 6 euroa. Liikennekäyttöönoton tai poiston tekee netissä muutamassa minuutissa. Näin pysyy kulut kurissa.

      Näin itse toimin, kun metsästysautoina maasturi ja myös se lava-auto.

    • Anonyymi

      Edullisin oikea maasturi taitaa olla Nissan Terrano II. En tiedä mistä ihmeestä suuri arvostusero johtuu, mutta Terrano ei juuri Land Cruiserista eroa kooltaan eikä maastokyvyiltään, mutta hintaero on suuri.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      100
      6394
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3833
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3200
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      370
      1726
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1398
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1340
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      969
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      956
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      890
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      869
    Aihe