On se kumma, että tänä päivänä on ihmisiä, jotka haluavat mieluummin uskoa ihmisiin, jotka elivät tuhansia vuosia sitten kuin elää nykystandardien mukaan. Toki nämäkään ihmiset eivät todellisuudessa ymmärrä edes miten tuolloin elettiin, vaan elävät epätodellisen kuvittelmien mukaan
Kyllähän se hieman yksinkertaiselta tuntuu , mutta entisenä uskovaisena minulla on toisaalta ymmärrys siitä, että jokinhan saa ihmiset joukolla tuolla tavoin kuvittelemaan ja levittämään omia pään sisäisiä hallusinaatioitakin joukolla
Ryhmäpaine ja sosiaaliset klikkeymät, niillä on suurempi painoarvo ihmisen ajatteluun kuin ehkä ihminen itse ymmärtää tai on valmis sitä myöntämään.
Kyllähän ihmiset ihan tosissaan uskovat enkeleihin, demonihin, maahisiin ja Moosekseen historiallisena henkilönä.
Tästä tulikin aasin siltaa Jeesukseen. Raamatun mukaan hän uskoi Mooseksen olleen todellinen henkilö. Jos hän oli oikeasti elänyt ihminen, oliko hän Jumala vai miksi ei tiennyt kyseen olleen satuhenkilöstä vai oliko ollut ollenkaan?
Lightning
Kyllähän se hieman yksinkertaiselta tuntuu , mutta entisenä uskovaisena minulla on toisaalta ymmärrys siitä, että jokinhan saa ihmiset joukolla tuolla tavoin kuvittelemaan ja levittämään omia pään sisäisiä hallusinaatioitakin joukolla
Ryhmäpaine ja sosiaaliset klikkeymät, niillä on suurempi painoarvo ihmisen ajatteluun kuin ehkä ihminen itse ymmärtää tai on valmis sitä myöntämään.
Kyllähän ihmiset ihan tosissaan uskovat enkeleihin, demonihin, maahisiin ja Moosekseen historiallisena henkilönä.
Tästä tulikin aasin siltaa Jeesukseen. Raamatun mukaan hän uskoi Mooseksen olleen todellinen henkilö. Jos hän oli oikeasti elänyt ihminen, oliko hän Jumala vai miksi ei tiennyt kyseen olleen satuhenkilöstä vai oliko ollut ollenkaan?
Lightning
Vastaukset 19
Vanhimmat
Lähetys suoraan espoon kirjaston saatanalliselta osastolta
Toinen vaihtoehtohan on se, että Mooses on todellinen historiallinen henkilö johon Jeesus viittaa.
Ai niin justiinsa, hyvä vitsi. Mies taikasauvan kanssa lähettämässä vitsauksia Egyptiin ja siirtämässä kokonaista merta tieltään .. mikään historian kirja ei mainitse moosesta silti edes. Mooses on hyvin pottermainen taukosauvoineen ja kummatkin ovat satuolentoja.
Lightning
Heihän Mooseksella ollut taikasauvaa. Olet lukenut Harry Potteria liikaa.
Oli jokin keppi...olen siitä varma.
Lightning
2.Mooseksen kirja:
4:2 Herra sanoi hänelle: "Mikä sinulla on kädessäsi?" Hän vastasi: "Sauva".
4:3 Hän sanoi: "Heitä se maahan". Ja hän heitti sen maahan, ja se muuttui käärmeeksi; ja Mooses pakeni sitä.
7:10 Niin Mooses ja Aaron menivät faraon tykö ja tekivät, niinkuin Herra oli käskenyt. Aaron heitti sauvansa faraon ja hänen palvelijainsa eteen, ja se muuttui käärmeeksi.
2.Mooseksen kirja:
7:17 Sentähden Herra sanoo näin: Tästä olet tunteva, että minä olen Herra: katso, minä lyön sauvalla, joka on kädessäni, virran veteen, ja se muuttuu vereksi.
14:21 Ja Mooses ojensi kätensä meren yli. Niin Herra saattoi vahvalla itätuulella, joka puhalsi koko yön, meren väistymään ja muutti meren kuivaksi maaksi; ja vesi jakautui kahtia.
14:22 Ja israelilaiset kulkivat meren poikki kuivaa myöten, ja vesi oli heillä muurina sekä oikealla että vasemmalla puolella.
Mooses on tosiaan tarunomainen henkilö, joka teki valtavia ihmeitä ja sai jutella kasvotusten Jumalan (enkelin) kanssa. Mutta onko hän todellinen vai ei: siitä tutkijat eivät ole yhtä mieltä, vaikka valtaosa pitääkin häntä fiktiona.
Jeesuksesta tutkijoiden enemmistö uskoo hänen olleen todellinen ihminen, historian henkilö. Jumala hän ei tietenkään voinut olla, koska Jumala ei ole ihminen, jos on ylipäätään olemassa. Mitään todisteita Jumalasta tai jumalista ei ole koskaan esitetty.
Hain kerran yliopistoon teologian opintoihin ja hakukokeen yhdessä osiossa oli eräästä suomalaisesta tutkijasta, nimeä en enää muista, mutta hän ei pitänyt Moosesta todellisesti eläneenä ihmisenä vaan tulkitsi moosesten kirjojen kuvaavan enemmän jonkinlaista ihanneyhteiskuntamallia.
Lightning
Mooseksen lait ovat raakoja ja epäinhimillisä, sortoon ja syrjintään kehottavia.
Jeesus piti Moosesta todellisena henkilönä, vaikka tämä on fiktiota. Jeesus piti myös luomismyyttejä, tulvakertomusta ja Sodoman hävitystä todellisena historiana.
Jo pelkästään nämä seikat alentavat Jeesuksen arvoa profeettana ja opettajana. Miten joku voi palvoa ihmistä, joka piti taruja todellisuutena?
Toki olivat raakoja, sen ajan ihmisille ei ehkä niin raakaa. Mielestäni yhteiskunta muokkaa ihmistä jonkin verran. Nykyiset uskovaiset eivät vastaa oikeasti millään tavalla sen ajan uskovaisten ns standardeja, vaan ovat ihan pullamössöuskiksia ja kelpaisiko kukaan oikeasti sille en ajan Jeesusmyytille, jolle yrittävät kelvata...toki siinä myytissä on varmasti paljon myös hallinnollisesti rakennettua.
Rooman valtakunta elää ja voi hyvin vielä tänäkin päivänä, yksi sen valtakunnan myöhemmän ajan uskonnoista vaikuttaa vieläkin keskuudessamme ja se on kristinusko.
Lightning
Ei Jeesus pitänyt Moosesta satuolentona ja vaikka olisi pitänytkin niin ei olisi tietenkään satuolentoa vastaan taistelemaan. Eikä kukaan ihminen edes varsinaisesti voi edes olla satuolento, vaan pelkästää Jumala, Jeesus ja Pyhä Henki. Niitä satuolentoja vastaan voi taistella. Kuten monet uskovat varsinkin Pyhää Henkeä vastaan taistelevat sen ollessa heidän mielestään satuolento, joka ei toimi kuin paperilla ja käytänössä ei ole olemassa.
Satuolentoja vastaan taistelu on aivan arkipäivää. Ei siinä ole mitään erityisen kohdokasta eikä siten voi itseään nostaa mensan kerhoon. Oikeastaan se laskee siinä osakkeita.
No eipä tässä onneksi mensaan ole vielä haettukaan :) täällä en silloin varmasti olisi satujen kertojien mukana. Puhut siitä ihan asiaa
Lightning
Kuitenkin satuolentoja vastaan taistelu on uskoville arkipäivää. Varsinkin Pyhää Henkeä vastaan siinä ettei sitä ole olemassa kuin teoreettisesti ja jos se jonkin mielestä on totta ja saa ihmisessä aikaan jotain, niin heti on kyse saatanasta. Mikä kyllä tosin on olemassa vaikka Pyhää Henkeä ei ole. Mikä kyllä kumma, että Jumala sallii saatanan, mutta ei toimivaa Pyhää Henkeä.
Aloituksen on kirjoittanut nimimerkki "Henki", joka on tunnustuksellinen saatananpalvoja ja vaarallinen sekopää.
Hän on ottanut käyttöön myös uudet nimimerkit "imbecille", "Holokrates" ja "K.T.S." sekä rekisteröitymättömät nimimerkit "Lightning", "KTS" ja "Pe.ku".
Asiasta on esitetty pitävät todisteet täällä:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17992903/jeesuksen-synnittomyys---osa-3#comment-122835492
Nimimerkki "Henki" on tullut tänne vain provosoimaan uskovia ja myös kiihottamaan adventisteja ja juutalaisia (toraisteja) vastaan. Hänellä on hillitön tarve vääristellä toisten sanomisia ja valehdella.
Hänen kommentteja ei kannata lukea eikä hänen kanssa kannata keskustella ollenkaan.
Perkeleen Temppeli ry on aktivoitunut ja alkanut levittää somessa kaikenlaista valheita.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18224869/perkeleen-temppeli-ryta-johtaa-kirjastotyontekija-henri-hiljander-espoon-kirjastosta
Aloittaja on melko varmasti homo.
Hyvä lyhyt dokumentti.
The Real Mount Sinai - Shocking Exodus Evidence in Saudi Arabia I 4K Short Documentary 2022
https://youtu.be/LZDfGiXJjjI?feature=shared
Meillä on Jumalan Sana, kirjoitetussa muodossa. Se on elävä, ihmeellinen Sana, jonka kautta on kaikki luotu. Meillä on Jeesus Kristus, joka elää tänä päivänä. Hän kutsuu kaikkia luoksensa.
Kyllä Mooses on ollut, elänyt, johdattanut Israelin kansaa. Jeesukseen asti Israelilla oli Vanha Testamentti, ja profeetat, Psalmit. Sitten tuli Jeesus, jota juutalaiset eivät ottaneet vastaan, vaan tappoivat Hänet. Jumala oli sen suunnitellut näin, koska me Uuden Liiton ihmiset saimme pelastuksen Jeesuksen ristinkuoleman tähden.
Jeesus tulee kuitenkin toisen kerran. Maailma näyttää siltä, että kohta.
Toivoisin, että Suomi olisi valmis, kun Jeesus tulee. Jumala on myös tuomion Jumala.
Nuo ovat vain sinun uskostasi käsin olevia asioita, se ei tarkoita, että Mooses tai Jeesus olisivat totta.
Lightning
Mooseksen kirjojen lähteenä on ainakin neljä eri kirjoittajaa tai kirjoittajaryhmää, sitten on vielä (mahdollisesti) erikseen Joosuan ja Aikakirjojen kirjoittajat, jotka mainitsevat sukuluettelot ja Mooseksen (ajan) tapahtumia...
sairaita kaikki kirjoittajat, kun ovat keksineet omasta päästään kaikenlaista ja lainanneet muilta kansoilta näiden taruja ja muokanneet niitä omia tarpeitaan varten.
Sairaita ovat tosiaan nuo Mooseksen lain käskyt ja kertomukset. Ajatella, että aikuiset ihmiset pitävät niitä todellisena historiana!