Täällä suomennos perustuslain kohdista

Menkääpä osoitteeseen: www.veu.fi ja sieltä klikatkaa kohtaa "EU:n perustuslaista".
Sieltä pääsette lukemaan VEU:n puheenjohtaja Ulla Klötzerin laatiman EU:n perustuslakiarvioinnin.
Vaikka sivut ovatkin selkeästi EU-kriittisen ryhmän tekemät, on minusta Klötzerin arviointi sellainen, että jokainen maalaisjärjellä varustettu henkilö voi olla siitä samaa mieltä. Ja jos nyt vähän malttaa käyttää aikaansa ja syventyä ajattelemaan mitä lukee, ei teksti ole lainkaan vaikeaselkoista.
Suosittelen, ja suositelkaa tekin eteenpäin!
4264
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kansanäänestys tästä perustuslaista niin kun muuallakin.

Oma ääni, voin sanoa sen:

Ei.

Äänestä

eikä halunnut saada tällaista aikaiseksi!

On suorastaan käsittämätöntä että on väitetty ettei mikään muutu EU:n perustuslain myötä. Täyttyvätkö maanpetoksen tunnusmerkit vai onko vahinko tehty jo aiemmissa vaiheissa?

Äänestä

On parasta ottaa itse selvää perustuslakitekstistä. Esimerkiksi Ylen sivuilla oleva Aamu-TV:n sarja ei paljon asiaa avaa. Siinä Kimmo Kiljunen väittää, että perustuslaki vie EU:ta poispäin liitovaltiosta enemmän hallitusten väliseen suuntaan. Seppänen ja Väyrynen taas sanovat, että EU:sta tulee perustuslain myötä liittovaltio. Siitä sitten pitäisi tavallisen kansalaisen ottaa selvää perustuslain todellisesta sisällöstä. Lisäksi kyseisessä sarjassa pääroolissa on äärifederalisti Teija Tiilikainen, jonka mielestä kansallisvaltioiden aika on ohi. Tiilikainen ylistää perustuslakia varauksetta.

Vielä on varsin hyvin muistissa miten kansalaisia sumutettiin EMU-asiassa. Parhaimman tiedon saa kun lukee perustuslain itse eikä sokeasti luota mihinkään kimmokiljusiin. Perustuslaista kannattaa lukea ainakin I OSA, joka sisältää mielestäni perustuslain tärkeimmät kohdat.

Nuo kriittiset kirjoitukset ovat myös varsin hyviä, sillä ne tuovat esiin niitä perustuslain kyseenalaisimpia kohtia, joista valtamediossa vähemmän kerrotaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Perehtykää! kirjoitti:

Menkääpä osoitteeseen: www.veu.fi ja sieltä klikatkaa kohtaa "EU:n perustuslaista".
Sieltä pääsette lukemaan VEU:n puheenjohtaja Ulla Klötzerin laatiman EU:n perustuslakiarvioinnin.
Vaikka sivut ovatkin selkeästi EU-kriittisen ryhmän tekemät, on minusta Klötzerin arviointi sellainen, että jokainen maalaisjärjellä varustettu henkilö voi olla siitä samaa mieltä. Ja jos nyt vähän malttaa käyttää aikaansa ja syventyä ajattelemaan mitä lukee, ei teksti ole lainkaan vaikeaselkoista.
Suosittelen, ja suositelkaa tekin eteenpäin!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu