Ei kai tuollaista Haaviston kaltaista uskalla lähettää minnekään Suomea edustamaan joten pakko äänestää sitten Stubbia jatkoon vaikkei yhtään mieli tekisi. On sentään ihmisen oloinen ja näköinen eikä mikään miehimys.
Ei ole Pekkaa pahempaa
Anonyymi-ap
30450
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Pekka on paras . Nyt kaikki hinaajat ja nuohoojat äänestämään .
Ilman muuta äänestän Stubbia.
Haavisto rahtaa vain terroristeja Suomeen terroristileiriltä ja vielä yksityisjeteillä suomalaisten veronmaksajoen piikkiin. Siinä ei paljoa ilmastonmuutos paina kun Pekka lähettää lentokoneita maailmalle hakemaan terroristeja Suomeen ja äänestämään Pekkaa.
Onhan se Pekka ollut jo aiempien tehtävien aikana mm. Saudeissa, Iranissa, yms lähi-idän maissa, puolisonsa kanssa. Ja hän on sanonut että kyseisissä maissa he ovat saaneet puolisonsa kanssa mitä parhaimman kohtelun. Johtuen siitä että kyseisissä maissa homous on kiellettyä, joten sitä suuremmalla syyllä näiden maiden on ollut kunnia-asia huolehtia heidän turvallisuudestaan, koska näissäkin maissa ymmärretään että länsimaissa homous on sallittua.
Oletko käynyt arabian maissa. Suurin yllätys on,et monessa maassa miehet kadulla kulkee käsikädessä. Katsos kaikilla ei ole varaa ostaa puoliso...
Olihan se jo melkeimpä varma ettei Jussi pääse toiselle kierrokselle. Nyt pitää sitten valita kahden huonon väliltä. Valitakko mamuterroristi-Pekka vai Suomen armotta lihoiksi paloittelua haluava globalisti Stubbi. Kaippa se on sit ääni stubbille koska en helvetti vie halua nähdä melkein 70v homomiestä kumppaninsa kanssa kättelemässä ja tanssimassa linnanjuhlissa. Jotain positiivista sentäs että suomessa pressalla todella vähän valtaa.
Jos näistä on pakko valita niin en äänestä kummankaan puolesta vaan Peccaa vastaan
Onhan se nii,et puolue olisi pitänyt harkita tarkkaan ketä laittaa ehdolle.
Katsokaa kok ehdokkaan puolison taustaa ei taida todellisuudessa tietää. Lakimies ja kaksoiskansalaisuus ym. Voisi sanoa,et uskaltaako.
Tekevät töitä yhdessä...Ovat asuneet erillään vuosia... Nyt pitäisi ruveta maksaa palkkaa puolisolle epäilys herää mistä..tämä tulee mitä suunnitelmia..
Itse ehdokas asunut pois Suomesta vuosia ei edes veroja maksa Suomeen...virhe lista pitkä itsekin ihmettelen,et
No se ei paljoo eteläpohjalaisten äänet meinaa mitään, meitä on niin vähän. Vaalit ratkeaa mitä ruuhkasuomessa äänestetään. Me ollaan periferiaa eikä meitin äänillä ole merkitystä kuin hyvin vähän.
Niinhän se aina on. Täällä luullaan ja rehvastellaan vaikka mistä. Kannattaa tutkia tilastoja ja todeta, missä tilastoissa sitä oikeasti ollaan Top3-asemassa. Mielestäni niistä valitettavasti suurin osa on sellaisia, joista valtakunnalle vain aiheutuu kustannuksia (ylipaino, diabetes, ms, ylipaino, kolaroiminen, huumeiden lisääntyminen ja mm rattijuoppotilastoissa, siinä kilpaillaan itäsuomalaisten kanssa. Välillä oltiin auringonlaskun maakunta, nyttemmin auringonnousun, arvaa mitä on tiedossa sen jälkeen: aurinko on laskemassa, tietysti. Tilastoja pitää osata myös lukea, objektiivisesti ja kokonaisvaltaisesti. Jos Seinäjoki on ykkönen jossain hyvässä, löytyy kuitenkin enemmän niitä tilastoja, joissa ollaan ykkönen pahassa. Yhden tilaston tietoon luottaminen on harhaanjohtavaa. Tuudittautuminen johtaa hyvän kokonaiskehityssuunnan pysähtymiseen.
Tänään lehdessä. E–P:lla nuorten aikuisten koulutustaso on laskenut vuodesta 2010 lähtien maakunnista neljänneksi eniten.
Oppimisympäristöt sinällään ovat kunnossa. Siitä kertoo muun muassa se, että opiskelijat ovat itse rankanneet Seamkin kolmesti peräkkäin Suomen parhaaksi ammattikorkeakouluksi. Sijoitus perustuu ammattikorkeakoulujen valtakunnalliseen AVOP-kyselyyn, johon vastaavat valmistumisvaiheessa olevat opiskelijat.
Menetämme maakunnista eniten opiskelemaan lähtevää, 15–24-vuotiasta nuorisoa, sillä korkeakoulutuksen aloituspaikat puuttuvat.
Syy löytyy helposti .Mitä kauempaa pitää lähteä opiskelemaan sitä varmempi että opiskelu jää vähiin.
Asumistuki poistetaa niin opiskelijat vähenee ei lyhene vaan loppuu kokonaan.
Kiitos nykyinen hallitus
Stubb saa ääneni.
Yhden näkemyksen mukaan naiset äänestävät Haavistoa ja miehet Stubbia. Koska kansalaisina Suomessa naisia on enemmän, nyt kannattaakin käydä äänensä antamassa.. Seuraava kierros alkaa jo tämän viikon keskiviikkona!!
No kyllä minä ainakin miehenä äänestän Haavistoa, olen hetero mutta ei mua haittaa jos joku on jotain muuta, se on pikku nyanssi loppujen lopuksi. Perustan päätökseni asiaperusteisiin. Jos Stubin tilalla olisi Rehn, äänestäisin Haaviston sijaan Rehniä. Mutta nyt koska asetelma on Stubb vs Haavisto, niin tilanne on toinen. Stubb on mielestäni liian elitistinen, ja hän on myös tietyllä tapaa liian lipevä opportunisti, joka tykkää vain paistatella parrasvaloissa, ja asia-asiat menee helposti vasemmalla kädellä vähän sinne päin. Sen sijaan Haavisto, on enemmän hiljainen puurtaja, työmyyrä, joka antaa tekojen puhua puolestaan. Välillä on Haavistokin tehnyt virhearvioita, mutta hoitanut silti pestinsä paremmin kuin Stubb. Siksi Haavisto.
Persut tuhosivat itse Hallahousun mahdollisuudet lapsellisella öykkäröinnillään. Duunareiden ääniä Jussi menetti lisäksi valehtelija- Purran takia, joka on ottanut elämäntehtäväkseen yhteiskunnan heikoimpien päähän potkimisen.
Eihän siltä Halla-aholta mitään edustushommat onnistu sulkeutunut autisti. kellarissa lukenu kirjoja koko ikänsä,hikeä pukkaa heti kun joutuu televisioon,yleisradion kameramies olis tälle ilmajokisten mestarille paras virka. nyt on loppupeleissä maailman miehet ja niistä Haavisto tunnetaan koko maailmassa joten mun ääni menee sille.
Persut on silkkaa sontaa
Aloittaja on piilopuppeli ja kilahti.
Kyllä nyt jumankauta hävettää olla suomalainen, ei nouse lippu tankoon enää itsenäisyyspäivänä, häpeän syvästi niiden viime sodassa kaatuneineiden ja haavoittuneiden suomalaisten puolesta, hävettää olla suomalainen.
Mua hävettää enemmän se, että asuu Etelä-Pohjanmaalla. Harmaata aluetta tämä nyt kaikkien silmissä.
Kyllähän se joku muu jolla sontaa on aika ajoin elimissään.
Persut on vääristelijöitä ja valehtelijoita! Ja persujen todellinen kannatus on aivan jotain muuta kuin Halla-ahon äänimäärä. persut tule rytinällä alas!!
On kuule ollut jo sellaisissa paikoissa, joista et voi uneksiakaan.
Tottakai stubbia . Hän ja vaimonsa edustavia ulkomaita myöten . Ja stubin vaimokin korkeesti koulutettu
Stubb on liian elitistinen ja lipevä, sekä kova valehtelemaan ja myös opportunisti. Hän aikoo myidä Suomen lihoiksi, koska "hei, me tienataan tällä, sori siitä". Älkää nyt ihmeessä sellaista äänestäkö. Mieluummin Haavisto, olkootkin sukupuolisuuntaukselta mitä huvittaa, niin asiamies ja tekee työnsä kansan eduksi.
Koulutettu, mutta ei siltikään oppinut. Ketku, ei ole mitä esittää, valitettavasti. Takki auki kaikki kaikkeen, riistää puheenvuoron vastakkaiselta ja toimittajalta. Yliarvioi itsensä ja resusinsa, Puuttuu silti sivistystä, sydämen sivistystä.
Hyi yäk
"Mieluummin Haavisto, olkootkin sukupuolisuuntaukselta mitä huvittaa, niin asiamies ja tekee työnsä kansan eduksi."
Mutta minkä kansan? Ei ainakaan suomalaisten.
Haalii Suomen täyteen terroristeja ja muita elättejä.
Näin se on