MOT. Isot eläinlääkärilaskut raivostuttavat lemmikkien omistajia.

Anonyymi-ap

MOT. Yle TV1. Maanantaina 29.01. klo 20:00
Isot eläinlääkärilaskut raivostuttavat lemmikkien omistajia. Tuhansien eurojen hoidot nostavat myös eläinlääkäreihin kohdistuvia paineita. MOT löytää vielä uuden tavan, jolla markkinajohtaja tekee voittoa omistajilleen. Kuulovammaisille tarkoitettu tekstitys: suomi. Äänitekstitys: suomi.
Hän saa hoitoa, kuin perheen jäsen. 10 000 € mennyt, ihan OK.

8

204

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Piikki tai viidentonnin leikkaus. Häntäkään ei, siis....

    • Anonyymi

      Lemmikit ei kaikille.

    • Anonyymi

      Sirutus taisi mennä ohi.

    • Anonyymi

      Hulluutta laittaa euroakaan tuollaiseen humpuukkiin.

    • Anonyymi

      Kesällä tulee 5 vuotta, kun mun koiraani jouduttiin lopettamaan. Tuolloin kävin eläinlääkärillä siksi, että huomasin koiran aristelevan kovan luun syömistä. Se siirsi sen luun toiselle puolelle suussaan. Ajattelin, että sillä on hamms hajonnut. Menin eläinlääkäriin ja kerroin murheen. Eläinlääkäri tarkisti suun ja sanoi, että se pitää kuvata. Kuvasivat ja sanoivat, että ei välttämäti johdu nyt hampaista vaan epäilevät suusyöpää. No antoivat kipulääkkeet ja sanoivat, että jos ei helpota, niin sitten pitää ottaa patologille näyte. Mikä piru siinä oli, että ei voinut samalla käynnillä ottaa sitä näytettä?

      No ei helpottanu ja mentiin ottatuttamaan se näyte ja taas kuvattiin päätä ja suuta ja tietty nukutettiin. Eli maksettiin uudelleen kaikki. Miksi ei jo alunalkaen voitu ottaa sitä koepalaa, kun koira oli ensimmäisellä kerralla nukutuksessa? Kaikkineen jo silloin tuli maksamaan 2500 euroa. Koira meni niin huonoon kuntoo, että koira piti lopettaa ennenkuin patologin vastaus tuli. Ehdottivat vielä päivystyksessä, kun koiraa vietiin piikille, että siirretään koira eläinsairaalaan. Suusyöpä on niin agressiivinen, että se vie äkkiä.

      Käytin tämän nykyisen koiran 4 vuotis"neuvolassa". Sillä oli kulmahampaassa vähän keltaista. Niin ehdottivat, että laitetaan aika kuukauden päähän ja putsataan hampaat. Siis yhden hampaan takia, missä on vähän keltaista. Olis maksanu nukutuksineen noin tonnin. En vieny.

      Kyllä ne rahastaa ja keksivät kaikenlaisia vaivoja, että voisivat lisätä laskun loppusummaa.

    • Anonyymi

      Vakuutus vissiin kallis,

    • Anonyymi

      Meillä reilu 10 vuotias koira alkoi oireilemaan ei oikein enää jaksanut. Päätös oli helppo. Ei tutkimuksia, ei hoitoja, ei turhaa kärsimystä eläimelle vaan lopetus eläinlääkärin luona. Koiran aika vain tuli täyteen.

    • Anonyymi

      Tämä YLE-yhtiön MOT:in ohjelma oli kyllä melkomoinen rimanalitus kaiken kaikkiaan.

      Tarkoituksena alun perin oli kai ottaa keskustelun alle jyrkästi kohonneet eläinlääkärien hoitokulut. Pienet eläinlääkärifirmat ketjuttanut Evidensia Oy tekee 77 miljoonan euron liikevaihdollaan 22 miljoonan liikevoiton.
      https://urly.fi/3qiJ

      Tuollainen 29% suuruinen liikevoitto on aivan posketon luku, kun se nyysitään kissoja ja koiria hoidattavilta ihmisiltä. Tätä kartellihinnoittelun tuomaa voittosummaa olisi MOT-ohjelmassa voinut ruotia edes hiukan lisää.

      Sen sijaan koko ohjelma keskittyi eläinlääkkeiden lääketukulla tienattavaan 1...2 miljoonan euron rahasumman kauhisteluun. Tämän sinänsä pienen sivusumman selvittelyyn käytettiin vaikka kuinka paljon aikaa. Se jutun pääasia unohtui tekijöiltä kokonaan.

      Loppuaika MOT-ohhelmasta oli täytetty nuoren naispuolisen eläinlääkärin kertoessa päivätyöstänsä. Tämä naisen haastattelu ei liittynyt millään lailla korkeiden eläinlääkärimaksujen asiaan. MOT-toimittaja antoi naisen puhua 15 minuuttia ohjelma-ajasta.

      Erittäin kelvottomasti tehty MOT-ohjelma. Tällaisia rääpäisyjä ei tarvittasii enää yhtään ainoata lisää, eikä ainakaan YLE:n varoista kustannettuna.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      284
      6361
    2. Kotihoito suomussalmella

      Mitämieltä ootte suomussalmen kotihoidosta?
      Suomussalmi
      54
      6272
    3. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      92
      5814
    4. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      42
      5285
    5. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      52
      4844
    6. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      25
      4605
    7. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      228
      4194
    8. Sählyhallitus 2023-2025, mailat heiluvat, mutta pallo karkaa kulmaan

      Salibandy on organisoitua. Sähly on taas sitä, kun joku tuo mailat ja palloja on ehkä yksi. Sitä tämä hallituskin on: pe
      Maailman menoa
      4
      3991
    9. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      151
      3696
    10. Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes

      Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!
      Maailman menoa
      39
      3262
    Aihe