Kuinka nimi lausutaan ? Onko se rosteen vai ruusteen?
Leipomo Rosten
Anonyymi-ap
261297
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Kun korsten on korsteeni, niin saman logiikan mukaan Rosten/Rostén on Rosteeni.
Tuo on varmaankin turkulaisten omia keksintöjä. Stadissa se on aina ollut Ruusteen. Ja korsteeni on enemmän savoa.
Suomen kielessä lausutaan kuten kirjoitetaan. Äng-änne muistaakseni ainoa poikkeus.
Olympia.
Mielenkiintoista
Mitenkäs äng-äänne lausutaan sanassa ängetä
Tuohan riippuu siitä ollaanko suomen- vai ruotsinkielisellä alueella.
Jos alussa olisi ruusu, niin sitten ruus. Mutta ei ole ruusua.
Ehkä kyseessä on rentunruusu?
Keke Ruusperi kirjoitetaan Keijo Rosberg.
Rosberg onkin suomeksi Ruusuvuori, mutta Rosten, joka on myös substantiivi. tulee sanoista ro + sten.
Olettaen, että nimi on ruotsalaista alkuperää, niin
"ruusteen"
(rauhakivi, lepokivi...soutukivi??)
Jos nimi on saksalainen, niin
"rosten/rostn"
(ruostua)
Jos nimi on ruottalainen eli ruoste suomeksi niin se sanotaan rost ja määrätyssä muodossa rosten. Soutamisen kanssa sillä ei ole mitään yhteyttä kuten ei huopaamisenkaan.
Jos nimi on saksalainen, niin esim. joku Gregorius Rosten voisi suomalaistaa nimensä Reijo Ruosteeksi.
Rosten: corrode to destroy or eat away (as rust, chemicals etc do).
Ruoste on ainakin "rast" englanniksi.
Saksan kielessä lausutaan rɔstən.
Ja höpönpöpön!
Jos laskiaispullia syödessä voimakkaasti ryystää kahvia, voi lausua: ”Näissä Ryysteenin pullissa on enemmän möhnää kuin muiden pullissa…”
Ongelmaan on yksinkertainen ratkaisu. Soitto leipomo Rosteniin, ja kuunnelkaa miten puheluun vastataan.
Ilman muuta ruusteen. Mutta lausutaanko Hangossa sijaitseva Koverhar kuverhaar vai koverhaar?
https://fi.wikipedia.org/wiki/Koverhar
Vastattiin ”haloo!”
Anna numero niin soitan rohkeasti kun ei pelkurit uskalla.
Miten sitten lausutaan ruotsinkielinen sana "ruusteen"?
Entä tuotemerkki Nordica?
Gigantin myyjä lausui sinnikkäästi minulle sen ruotsalaisittain nuurdika, kun minä taas yhtä sinnikkäästi nordika.
Eihän nordica ole suomea eikä ruotsia vaan latinan feminiinimuoto sanasta nordicus, pohjoismainen.
Ja aivan varmasti latinassa ei nordicaa lausuta nuurdika. Kielitieteilijät tietävät kyllä miten latinaa on lausuttu, eikä latina ole edes kuollut kieli. Latinaksi nordica lausutaa nordika, eli aivan juuri pilkulleen niin miten minä sen Gigantin pervo myyjälle lausuin!
Miten norjalaiset lausuu Norgen? Nurje?
Nähtävästi tarkoitat ruotsalais-tanskalaista OBH Nordicaa etkä italialaista talviurheiluvälinevalmistajaa ?
Täällä Turussa se on tietysti Nurje. Johan tuon nyt järkikin sanoo. Totta maar.
Norge onkin norjaa ja lausuvat miten haluavat. Suomessa savolaiset äännähtät sen "norke". Näin Koopijossa.
Ovat tehneet oikein videoitakin:
https://m.youtube.com/watch?v=6GuQ66NQEnM