Käyttötestissä sähköautolle iso lasku

Moottori lehden käyttötestissä ollut sähköauto sai pienen pohjakosketuksen.
Korjauskustannukset 15 000 euroa.

https://moottori.fi/ajoneuvot/jutut/moottorin-kayttotestiauto-koki-pohjakosketuksen-kustannusarvio-jopa-15-000-euroa/

Onneksi vetytankkausasemat ja vetyautot ovat tulossa myös Suomeen.
18362
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Jääpaakkuja on kevät talvella paljon sekä sivuteiden liittymiä /kadut joissa on korkeat polanteet aurauksen jäljeltä...lapio on hyvä lisävaruste tulevaisuudessa...varm liikkeisiin menee vaihtoon pohjarikkinäisiä autoja....riitoja riittää tulevaisuudessa....

Äänestä

Ei mikään harvinainen riskiskenario. Viime viikkojen lumisateiden aikana jopa Stadin pääväylillä raapi lumi auton pohjaa ja autojen kurakaarista irroneet kovettuneet lumi/jääkökkäreet kolisivat alustassa.

Äänestä
  • Entäs polanteet keväällä kun höylöt ajaa paskat liittymään...ei niistä pääse yli etteikö pohjat ota osumaa...

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Entäs polanteet keväällä kun höylöt ajaa paskat liittymään...ei niistä pääse yli etteikö pohjat ota osumaa...

    Pääsee kyllä yli ilman osumaa jos ei kohella. Jos tiet on noin huonossa kunnossa, niin tienpitäjä vastaa vahingoista.

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Pääsee kyllä yli ilman osumaa jos ei kohella. Jos tiet on noin huonossa kunnossa, niin tienpitäjä vastaa vahingoista.

    Lol, aivan varmasti tienpitäjä korvaa sähköurpon pelkästä kärpäsen puremasta rikkoontuvan akun.

    Jos teitä ei ole aurattu kunnolla niin silloin sähkölelu jää parkkiin ja sillä siisti.

    Äänestä

Ei tule vetyautot Suomeen.

Äänestä

Olisikohan vaurio tullut kuitenkin vasta auton luovutuksen jälkeen? Vuokra- tai leasingauton palauttajan kannattaa ottaa valokuvia alustastakin juuri ennen auton palautusta, ettei joudu syyttömänä maksumieheksi. Kallis vaurio kun työnnetään helposti jonkun muun niskoille.

Äänestä

Parempi pysyä kotona kun sataa lunta paljon..

Äänestä

Hirvittävää!

Äänestä

Auto eli myös sen maavara pitää valita oman tarpeen mukaan.
On myös sähköautoja missä on korkeampi maavara ja lisäksi terässuojalevy akun alla. Tojon BZ on tällainen. Siinä teräslevyn ja akun välissä on muutama sentti tilaa niin että pohjakosketus ei aiheuta akulle vaaraa.

BZ ei ole sähköautona kovin hyvä mutta siinä on monia asioita mitkä on paljon paremmin tehtyjä kuin vaikka Teslassa tai Huyndaissa. Pohjan suojaus on yksi asia.

Äänestä
  • Voit uskoa, että jos suojapellissä on kolhuja, se menee vaihdettavaksi ja akku tarkastettavaksi valtuutetussa paikassa, ennenkuin katsastus hyväksytään, tietenkin kaikki omaan piikkìn.

    Äänestä

  • Luuletko ettei muissa ole pohjaa suojattu? Jos tietää ja tuntee Toyotan tavat ja materiaalin käytön, niin ei se pohja ole kuin ohutta peltiä ja muovia.

    Äänestä

Koeajoautoissa on vakuutus ja tyypillinen omavastuu on 1000 euroa.
Koeajolla ei kannattaisi ajella ihan miten sattuu ja leikkiä liikaa, niin silloin voi näin käydä.

Äänestä

Sehän se lohduttaakin kun vetytankki ottaa jääkokkareesta osumaa ja auto pääsee kiertoradalle.

Äänestä
  • Vetysäiliö on suojattu kolareja varten. Ei se mene rikki vaikka ajaisin pohjan kiviin mökkitiellä.

    Eiköhän kaskon pitäisi korvata jos autolla törttöilee eli ajaa vaikka jäisen penkan yli.

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Vetysäiliö on suojattu kolareja varten. Ei se mene rikki vaikka ajaisin pohjan kiviin mökkitiellä.

    Eiköhän kaskon pitäisi korvata jos autolla törttöilee eli ajaa vaikka jäisen penkan yli.

    Siellä on putkistoa ja letkuja jotka voivat vaurioitua ja aiheuttaa räjähdyksen. Onhan noita vetykulkineita maailmalla räjähdellyt ihan riittävästi.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Moottori lehden käyttötestissä ollut sähköauto sai pienen pohjakosketuksen.
Korjauskustannukset 15 000 euroa.

https://moottori.fi/ajoneuvot/jutut/moottorin-kayttotestiauto-koki-pohjakosketuksen-kustannusarvio-jopa-15-000-euroa/

Onneksi vetytankkausasemat ja vetyautot ovat tulossa myös Suomeen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu