Orpon hallituksen fyffenjakotalkoot

Anonyymi-ap

Omistajaohjausministeri Anders Adlercreutz...RKP ja rahat jakoon, Petteri ja Purra ovat hyvällä asialla hyväksyessään tällaiset palkkakuoppien korotukset.
Ai että hallituspalkkioiden palkat laahaavat kauhiasti jäljessä. Hehehhehheh

"Fortumin ja Nesteen puheenjohtajille tulossa yli 40 prosentin palkkiokorotus – pitääkö siitä raivostua?
Valtio-omisteisten Nesteen ja Fortumin hallitusten jäsenet hyppäävät ylös palkkakuopasta sellaisella vauhdilla, että monelta loksahtaa suu auki.

Nesteen ja Fortumin hallitusten jäsenille on tulossa reippaat palkkioiden korotukset, mikäli kevään yhtiökokous näin päättää.

Nesteen nimitystoimikunta ehdottaa, että yhtiön hallituksen puheenjohtajan palkkiota korotetaan 42 prosenttia. Varapuheenjohtajalle kaavaillaan 25 prosentin ja hallituksen jäsenelle 33 prosentin palkkionkorotusta.

Tilaa tästä Talouselämän maksuton uutiskirje
Jos korotukset menevät yhtiökokouksessa läpi, hallituksen puheenjohtajan vuosipalkkio on 135 000 euroa, varapuheenjohtajan 75 000 euroa ja hallituksen jäsenen 60 000 euroa.

Fortumin hallituspalkkioiden korotukset ovat samassa linjassa. Hallituksen puheenjohtajalle on tulossa 44 prosentin palkkionkorotus, varapuheenjohtajalle 25 prosentin ja jäsenelle noin 32 prosentin palkkionkorotus.

Fortumin puheenjohtajan vuositienestit nousisivat näin ollen 128 200 euroon, varapuheenjohtajan 79 400 euroon ja hallitusten jäsenten 56 800 euroon.

Kiinteiden palkkioiden lisäksi hallitusten jäsenille maksetaan erikseen kokoustamisesta.

Varsinkin Fortumin kohdalla korotus kuulostaa äkkiseltään massiiviselta. Tuoreessa muistissa ovat yhtiön miljarditappiot Saksasta ja Venäjältä – sekä kummallinen kohu yhtiön johdon kriisivuosien bonuksista.

Perässä ovat laahanneet
Yllätystä palkkionkorotusaikeissa ei kuitenkaan ole.

Valtioneuvoston kanslian omistajaohjausyksikössä on kiinnitetty huomiota siihen, että sekä Nesteen että Fortumin hallituspalkkiot laahaavat pahasti perässä verrokkiyhtiöiden hallituspalkkioista.

Sekä Nesteen että Fortumin hallituspalkkiot on tarkoitus nostaa markkinatasolle vuoteen 2026 mennessä.

Nesteen ja Fortumin hallituspalkkioita on verrattu ensisijaisesti verrokkiyhtiöihin Helsingin pörssissä sekä muissa pohjoismaissa. On siis tarkasteltu sitä, millaisia hallituspalkkioita markkina-arvoltaan suurimpien yhtiöiden hallitusten jäsenille maksetaan.

Valtio omistaa Nesteen osakkeista noin 44 prosenttia. Fortumista valtion omistusosuus on runsaat 51 prosenttia.

Esimerkiksi Nesteen kohdalla hallituspalkkioiden korotusta voi perustella yhtiön markkina-arvolla. Neste on 25,1 miljardin euron markkina-arvollaan Helsingin pörssin toiseksi suurin yhtiö.

Sen edellä on Nordea, jonka markkina-arvo 40,8 miljardia euroa ja hallituksen puheenjohtajan palkkio 352 000 euroa.

Molemmissa yhtiöissä 40 prosenttia kiinteämääräisestä vuosipalkkiosta maksetaan yhtiön osakkeina. Loput maksetaan rahana.

Hallitusten jäsenillä on siis siinäkin mielessä intressi saada osakekurssi nousuun. Oman osakesalkun arvo pullistuu.

Muistutetaan vielä, että Fortumin kriisiajan hallitus meni vaihtoon jo vuosi sitten."



.

1

69

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

        https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
        Maailman menoa
        84
        5097
      2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

        Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
        Maailman menoa
        24
        3446
      3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

        Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
        Maailman menoa
        32
        2771
      4. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

        🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
        Ikävä
        58
        1800
      5. Miksi pitäisit enemmän

        Minusta kuin siitä toisesta?
        Ikävä
        47
        1576
      6. Mitä meidän välillä

        Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
        Ikävä
        94
        1362
      7. Tämmönen höpsö

        Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
        Suhteet
        44
        1346
      8. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

        Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
        Maailman menoa
        241
        1321
      9. Hiljaisuus

        Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.
        Ikävä
        73
        1058
      10. IS Viikonloppu 29.-30.11.2025

        Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra
        Sanaristikot
        54
        945
      Aihe