Orpon hallituksen fyffenjakotalkoot

Anonyymi-ap

Omistajaohjausministeri Anders Adlercreutz...RKP ja rahat jakoon, Petteri ja Purra ovat hyvällä asialla hyväksyessään tällaiset palkkakuoppien korotukset.
Ai että hallituspalkkioiden palkat laahaavat kauhiasti jäljessä. Hehehhehheh

"Fortumin ja Nesteen puheenjohtajille tulossa yli 40 prosentin palkkiokorotus – pitääkö siitä raivostua?
Valtio-omisteisten Nesteen ja Fortumin hallitusten jäsenet hyppäävät ylös palkkakuopasta sellaisella vauhdilla, että monelta loksahtaa suu auki.

Nesteen ja Fortumin hallitusten jäsenille on tulossa reippaat palkkioiden korotukset, mikäli kevään yhtiökokous näin päättää.

Nesteen nimitystoimikunta ehdottaa, että yhtiön hallituksen puheenjohtajan palkkiota korotetaan 42 prosenttia. Varapuheenjohtajalle kaavaillaan 25 prosentin ja hallituksen jäsenelle 33 prosentin palkkionkorotusta.

Tilaa tästä Talouselämän maksuton uutiskirje
Jos korotukset menevät yhtiökokouksessa läpi, hallituksen puheenjohtajan vuosipalkkio on 135 000 euroa, varapuheenjohtajan 75 000 euroa ja hallituksen jäsenen 60 000 euroa.

Fortumin hallituspalkkioiden korotukset ovat samassa linjassa. Hallituksen puheenjohtajalle on tulossa 44 prosentin palkkionkorotus, varapuheenjohtajalle 25 prosentin ja jäsenelle noin 32 prosentin palkkionkorotus.

Fortumin puheenjohtajan vuositienestit nousisivat näin ollen 128 200 euroon, varapuheenjohtajan 79 400 euroon ja hallitusten jäsenten 56 800 euroon.

Kiinteiden palkkioiden lisäksi hallitusten jäsenille maksetaan erikseen kokoustamisesta.

Varsinkin Fortumin kohdalla korotus kuulostaa äkkiseltään massiiviselta. Tuoreessa muistissa ovat yhtiön miljarditappiot Saksasta ja Venäjältä – sekä kummallinen kohu yhtiön johdon kriisivuosien bonuksista.

Perässä ovat laahanneet
Yllätystä palkkionkorotusaikeissa ei kuitenkaan ole.

Valtioneuvoston kanslian omistajaohjausyksikössä on kiinnitetty huomiota siihen, että sekä Nesteen että Fortumin hallituspalkkiot laahaavat pahasti perässä verrokkiyhtiöiden hallituspalkkioista.

Sekä Nesteen että Fortumin hallituspalkkiot on tarkoitus nostaa markkinatasolle vuoteen 2026 mennessä.

Nesteen ja Fortumin hallituspalkkioita on verrattu ensisijaisesti verrokkiyhtiöihin Helsingin pörssissä sekä muissa pohjoismaissa. On siis tarkasteltu sitä, millaisia hallituspalkkioita markkina-arvoltaan suurimpien yhtiöiden hallitusten jäsenille maksetaan.

Valtio omistaa Nesteen osakkeista noin 44 prosenttia. Fortumista valtion omistusosuus on runsaat 51 prosenttia.

Esimerkiksi Nesteen kohdalla hallituspalkkioiden korotusta voi perustella yhtiön markkina-arvolla. Neste on 25,1 miljardin euron markkina-arvollaan Helsingin pörssin toiseksi suurin yhtiö.

Sen edellä on Nordea, jonka markkina-arvo 40,8 miljardia euroa ja hallituksen puheenjohtajan palkkio 352 000 euroa.

Molemmissa yhtiöissä 40 prosenttia kiinteämääräisestä vuosipalkkiosta maksetaan yhtiön osakkeina. Loput maksetaan rahana.

Hallitusten jäsenillä on siis siinäkin mielessä intressi saada osakekurssi nousuun. Oman osakesalkun arvo pullistuu.

Muistutetaan vielä, että Fortumin kriisiajan hallitus meni vaihtoon jo vuosi sitten."



.

1

64

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

        Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
        Maailman menoa
        117
        9554
      2. Ikuiset kaipaajat

        Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
        Ikävä
        168
        6082
      3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

        ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
        Maailman menoa
        159
        5397
      4. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

        "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
        Maailman menoa
        30
        5368
      5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

        Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
        Maailman menoa
        54
        4315
      6. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

        Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
        Maailman menoa
        87
        3531
      7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

        Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
        Maailman menoa
        78
        3499
      8. En tiedä ymmärrätkö

        Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
        Ikävä
        10
        2941
      9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

        PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
        Maailman menoa
        122
        2911
      10. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

        Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
        Yrittäjyys
        49
        2822
      Aihe