Tilanne on niin absurdi että pitää ihan miettiä tietävätkö kaikki mihin ja miksi ovat ryhtyneet!!
Duunarit lakkoilee heikennyksiä vastaan jotka koskevat työhaluttomia ja sanovat lakkoilevansa hallitusta vastaan, mutta kostavat sen omille työnantajilleen aiheuttaen useiden miljoonien tappiot! Missä tässä oli se järki??
Juuri typerämpää toimintaa on vaikea keksiä!!
Duunarit lakkoilee heikennyksiä vastaan jotka koskevat työhaluttomia ja sanovat lakkoilevansa hallitusta vastaan, mutta kostavat sen omille työnantajilleen aiheuttaen useiden miljoonien tappiot! Missä tässä oli se järki??
Juuri typerämpää toimintaa on vaikea keksiä!!
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kaikki lakon toimet kohdistuu toisiin työntekiöihin ja aiheuttaa kustannuksia työn antajille. Hallitukselle lakosta ei ole mitään haittaa.
AY liike kärjistää kaikki uudistettavat asiat. Eihän lakko oikeutta olla viemässä sopimusten vauhdittamiseksi , vaan tukilakkoja rajataan. Jos tehy lakossa AKT ei saisi ryhtyä tukilakkoon - koska asia ei heille kuulu eikä kyse ole heidän palkoista tms. Yhden pv karenssi on ollut ennenkin Suomessa, se ei normaalisti työssäkäyvälle ole mikään ongelma, sensiaan 1-3pv omalla ilmoituksella nyt olevat "pikaiset vkl sairastumiset" saataisiin kuriin ja karenssi voisi kuittaantua lääkärin todistukella oikeasta sairaudesta. Tämä oman ilmoituksen sairausloma tulee yhteiskunnalle ja työn antajille todella kalliiksi kun esim. hoito alalla tilalle on pakko palkata "hätätyöhön" työntekiä jolle maksetaan jopa 200e normaalin palkan päälle 1 vuorosta
Demokraattista vaalitulosta vastaanhan nämä venäjämieliset lakkoilevat. Tätä samaa se on ollut siitä lähtien, kun vihervasemmiston mielestä kansa "äänesti väärin" eduskuntavaaleissa.
Jokainen tappio miljoona mitä tästä koituu valtiolle pitää kohdentaa lisäleikkauksina tälle roskasakille.