Että valtiontalous kohenee kun työttömiltä leikataan muutama satanen ja kympin tuntipalkka jätetään korottamatta.
Luuleko Satonen oikeasti
Anonyymi-ap
13167
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Voiko osakkeiden omistajat yhtenä vuonna leikata niistä voitoistaan valtion hyväksi?
Vai onko se raha täysin irrallaan suomen taloudesta,
Hyvä kysymys.
Luuleeko työttömät, että ajamalla yritykset konkurssiin, työllisyys paranee?
Älä yleistä että kaikki yritykset ovat menossa konkkaan.
Toivottavasti elämä yllättää sinut huonosti monin eri tavoin, syyllistäjä. Saisitpa elon nurjaa puolta itsellesi roppakaupalla.. Sittenpä tiedät.
Satosen pitäisi perustaa uusia asetehtaita että ihmiset pääsee töihin mitenkäs se 100 000 tavoite muuten voisi täyttyä jos ei ole ihmisille tarjota työpaikkoja?
Satonen on harvinaisen tyhmä ihminen, ei voi muuta sanoa. Ei ymärrä edes sitä että on jo poliiikallaan aiheuttanut 40 000 uutta työtöntä. Luuleekohan tuo pässi edelleenkin saavansa 100 000 uutta työllistä? ilmeisesti, on se tosiaan niin pässi.
Pitäisköhän sille jonkun kädestä pitäen kertoa ettei markkinataloudessa työpaikkoja synny kysyntää heikentämällä.Kuin myös se että "työn vastanottmisen pitää olla aina kannattavampaa kuin työttömyyden" syy ei ole EU:nkin moittima suomalainen liian matala sosiaaliturva, vaan liian matalat palkat joillakin aloilla. Eikö tämän pässin korvien välissä herätä sekään mitään etä iso osa pienipalkkaisista joutuu turvautumaan sosiaalisiin tulonsiirtoihin, kuten asumistukiin, kun tulot eivät riitä elämiseen.
Niin, miksi palkanmaksukyky on liian heikko monissa yrityksissä?
Kyse on palkanmaksuhalusta.
Asiaa kirjoitat.
Toivottavasti osat vaihtuu ja satoset joutuvat kurjuutta, pulaa ja puutetta kokemaan loppuikänsä.
Menkää töihin niin ei tarvitse valittaa kympeistä tai satasesta, laiskurit
Satonen on sukua Vappu Satoselle?