Luuleko Satonen oikeasti

Että valtiontalous kohenee kun työttömiltä leikataan muutama satanen ja kympin tuntipalkka jätetään korottamatta.
13167
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Voiko osakkeiden omistajat yhtenä vuonna leikata niistä voitoistaan valtion hyväksi?
Vai onko se raha täysin irrallaan suomen taloudesta,

Äänestä
  • Hyvä kysymys.

    Äänestä

Luuleeko työttömät, että ajamalla yritykset konkurssiin, työllisyys paranee?

Äänestä
  • Älä yleistä että kaikki yritykset ovat menossa konkkaan.

    Äänestä

  • Toivottavasti elämä yllättää sinut huonosti monin eri tavoin, syyllistäjä. Saisitpa elon nurjaa puolta itsellesi roppakaupalla.. Sittenpä tiedät.

    Äänestä

Satosen pitäisi perustaa uusia asetehtaita että ihmiset pääsee töihin mitenkäs se 100 000 tavoite muuten voisi täyttyä jos ei ole ihmisille tarjota työpaikkoja?

Äänestä

Satonen on harvinaisen tyhmä ihminen, ei voi muuta sanoa. Ei ymärrä edes sitä että on jo poliiikallaan aiheuttanut 40 000 uutta työtöntä. Luuleekohan tuo pässi edelleenkin saavansa 100 000 uutta työllistä? ilmeisesti, on se tosiaan niin pässi.
Pitäisköhän sille jonkun kädestä pitäen kertoa ettei markkinataloudessa työpaikkoja synny kysyntää heikentämällä.Kuin myös se että "työn vastanottmisen pitää olla aina kannattavampaa kuin työttömyyden" syy ei ole EU:nkin moittima suomalainen liian matala sosiaaliturva, vaan liian matalat palkat joillakin aloilla. Eikö tämän pässin korvien välissä herätä sekään mitään etä iso osa pienipalkkaisista joutuu turvautumaan sosiaalisiin tulonsiirtoihin, kuten asumistukiin, kun tulot eivät riitä elämiseen.

Äänestä
  • Niin, miksi palkanmaksukyky on liian heikko monissa yrityksissä?

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Niin, miksi palkanmaksukyky on liian heikko monissa yrityksissä?

    Kyse on palkanmaksuhalusta.

    Äänestä

  • Asiaa kirjoitat.

    Äänestä

Toivottavasti osat vaihtuu ja satoset joutuvat kurjuutta, pulaa ja puutetta kokemaan loppuikänsä.

Äänestä

Menkää töihin niin ei tarvitse valittaa kympeistä tai satasesta, laiskurit

Äänestä

Satonen on sukua Vappu Satoselle?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Että valtiontalous kohenee kun työttömiltä leikataan muutama satanen ja kympin tuntipalkka jätetään korottamatta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu