Kaikille pienituloisille 1000 euroa kuussa lisää palkkaa. Ei tarvita sitten enää mitään tukia.
Suomalaiset on ahkeria, taitavia ja kunnollisia työntekijöitä. Ei mitään juoppoja lusmureita niinkuin porvareita hännystelevät persut yrittävät täällä vakuuttaa.
Marinin hallituksen jäljiltä Suomessa oli 240 000 työtöntä. Nykyhalitus on nostanut luvun 300 000:n. Kertoo jotakin nykyhallituksen työllisyyspolitiikan onnistumisesta eli epäonnistumisesta.
Satonen poistaa kannustinloukun!
12
181
Vastaukset
- Anonyymi
Työvoimapolitiikka on ollut heikkoa Suomessa jo pitkään.
Samoin talous-politiikka. Talous sakkaa, silti toimitaan netto-maksajina.
Tuetaan sotia, yms idealismi-politiikkaa esiintyy.
Nyt on mennyt vielä sisäiseksi syyttelyksi politiikka.
Ulospääsy terveeseen tilanteeseen on hankala.
Lisäksi vaaleissa on vain vaarallisia super naivismi politikkoja tarjolla.
Tilanne on hankala.
https://youtu.be/Mby5Esj9W8w?si=cCXUO03JUVopiOXo- Anonyymi
Pääasia tuntuu firmoilla olevan osinkojen kasvattaminen. Millään muulla ei ole väliä.
- Anonyymi
Pers-Koggareille ei tule mieleen että jos sosiaaliturvan ja pienten palkkojen välinen ero on liian pieni, niin pieniä palkkoja voi nostaa "kannustavuuden" parantamiseksi.
EK laski lakkojen aiheuttamaa vahinkoa ja näistä laskelmista voi päätellä, että yksi työntekijä tuottaa työnantajille noin 10.000e PÄIVÄSSÄ, joten 1000e kuussa olisi vain 0,5% työntekijän tuottamasta arvosta, joten pikkurahoista on kyse. - Anonyymi
Satonen tässä hei. Menen kysymään Orpolta.
- Anonyymi
"Marinin hallituksen jäljiltä Suomessa oli 240 000 työtöntä. Nykyhalitus on nostanut luvun 300 000:n."
Nykyhallituksen tavoite sadantuhannen uuden työpaikan luomisesta on muuttunut sadantuhannen uuden työttömän luomiseksi.
Suomessa on ollut kaksi kokoomuslaista työmininisteriä, Ilkka Kanerva ja Arto Satonen.
Kanerva teki työttömien määrässä edelleen voimassa olevan Suomen ennätyksen. Nyt vaikuttaa siltä, että Satosella on kova hinku rikkoa tuo Kanervan SE. - Anonyymi
Satonen lupasi, että aina työ kannattaa. Nostaako minimipalkan 18e/h?
- Anonyymi
Mistä kaikille työttömille työpaikka.
Ei hallitus porukoilla taida olla mitään käsitystä tavallisen duunarin työpaikoista, niitähän on vähemmän kuin koskaan ennen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mistä kaikille työttömille työpaikka.
Ei hallitus porukoilla taida olla mitään käsitystä tavallisen duunarin työpaikoista, niitähän on vähemmän kuin koskaan ennen.Ja päivä päivältä vähenee entisestään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mistä kaikille työttömille työpaikka.
Ei hallitus porukoilla taida olla mitään käsitystä tavallisen duunarin työpaikoista, niitähän on vähemmän kuin koskaan ennen.Ei muuta kuin tekemään niitä työpaikkoja. Perusta yritys ja palkkaa siihen saikuttava työntekijä ilman irtisanomisoikeutta ja maksa hänelle reilua palkkaa. Nyt esimerkkiä muille näyttämään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei muuta kuin tekemään niitä työpaikkoja. Perusta yritys ja palkkaa siihen saikuttava työntekijä ilman irtisanomisoikeutta ja maksa hänelle reilua palkkaa. Nyt esimerkkiä muille näyttämään.
Yrittäjien ruikutuksesta päätellen yrittäminen on niin karmeata hoomma, että tuskinpa siihen kukaan tervejärkinen ryhtyy.
- Anonyymi
Jos vähän tuumattas 1000e palkan korotusta vaikka kokille.. Jos nyt lounas maksaa13e 1000e palkankorotuksen jälkeen sama maksaisi jotain 16-17e. Melko varmasti puolet lounastajista siirtyy omiin eväisiin.
- Anonyymi
Kokkiko olisi ainoa, jolle annettaisiin palkankorotus?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on767481- 737359
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1565927Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist544877En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛204139Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?53850- 313487
- 383472
Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris862875Adonikselle
Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin2092532