Olisiko jo aika ja paikallaan, laillisuutta kunnioittavien sanoutua irti näistä laittomuudentekijöiden hallinta vallasta ja heidän väärään suuntaan ja väärin, totuuden ja oikeuden lain vastaisesti johtamisen alaisuudesta. Heidän synteihin ja laittomuuksiin osallisuudesta. Ja vapautua näin myöskin niiden vääryyksien hedelmistä, kärsimyksistä ja pahoinvoinneista. Joita ilmenee ja tulee monella eri tavalla, kenelle milläkin tavalla, miten ja milloin tahansa. Kaikki kun ovat tähän Jumalattomuuteen mukautuneet, niin kaikki ovat myöskin otollisia uhreja.
Ainoastaan Kristuksen todelliset seuraajat, jotka koittavat valistaa ja varoittaa kaikesta pahan ja väärän raskaista seuraamuksista ja ohjata omia kansakuntalaisiaan, monet muidenkin kansojen kansalaisia, oikeaan turvalliseen suuntaan. Heidät Jumala Jeesuksessa Kristuksessa varjelee ja pitää heistä huolta. Kuin myös ne, jotka Häntä ja Hänen armoaan ja pelastusta hänessä / valtakuntaansa ja Hänen vanhurskauttaa etsivät. Sitä, jossa kaikki muukin sen ohessa, Kristuksen Jeesuksen kautta annetaan, mitä elämässä tarvitaan. = kaikki elämän tarpeet. Sekä turvattu ja turvallinen tulevaisuus, siihen asti kunnes Hänessä, Jeesuksen seurakunnassaan ns. ruumiinsa jäseninä pysyvät. Toisiaan ja lähimmäisiään sydämestään rakkaudessa palvellen, kukin kutsumuksensa ja armoituksensa mukaisella paikallaan kaikkien yhteiseksi hyväksi ja parhaaksi toimien.
Löytyisikö ketään Jumalalle / laillisuudelle kuuliaisia ihmisiä, jotka olisivat vastuuntunnossaan sen verran vanhurskaita (oikeamielisiä, muistakin huolta kantavia) ja jotka omaavat kutsumusta ja armoitusta oikeaan suuntaan vetäjiksi, laillisuutta kunnioittavien yhdistymiseksi ja yhteistyöhön ryhtymiseksi, saattamaan kansakuntalaisiamme laillisuuden rajojen sisäpuolelle, pelastukseksi laittomuuden hirveiltä rangaistuksilta / kärsimyksiltä, jota laittomuus, = rikollisuus, aina tuottaa. Niin yksilöille kun koko kansakunnallekin. Myös kaikenlaisina hirveän suurina menetyksinä, ja valtavan monina pienempinä menetyksinä. Joissa kaikki olemme maksajina eri tavoin, veroina ja vakuutusmaksuina, kuin monina muinakin turhina maksuina. Joita ei olisi jos elettäisiin ja toimittaisiin oikein, eli lainmukaisesti. Näitä muita kustannuksia on myös valtavan paljon ja monenlaisia.
Uskottavaa on että, nyt alkaisi olemaan korkea aika sanoutua irti kasakunnassamme hallitsemassa olevasta ja harjoitetusta laittomuudesta. Ennen kuin niistä tulee, Jumalan tuomio, koska laittomuus on aina rangaistuksen alaista puuhailua. Ja kun ei muut, ei esivalta, ei eduskunta, ei valitsijansa ja valtuuttajansakaan, ei kukaan muukaan tätä vallitsevaa laittomuutta tuomitse.
Onko nyt kaikki nousut kapinaan esivallan asettajaa, koko luomakunnan Luojaa ja Omistajaa, kaiken elämän Antajaa ja Ylläpitäjää vastaan, kuin Lucifer (saatana) joukkoineen aikoinaan taivaassa.
Haluatteko nyt kaikki saman kohtalon kuin saatana, joka heitettiin ulos pimeyteen ja joutuu ikuiseen kadotukseen, joka on valmistettu juuri häntä ja kaikkia muitakin Jumalaa vastaan laittomuudentekijöinä tai niihin vaikka vaan osallisina, eli hiljaa vain mukautuneina, kuitenkin viimeistään nyt, tämän luetun jälkeen, tietoisesti kapinoivia / sotivia varten.
Kehotan Herrani Kristuksen Jeesuksen nimessä näin sanoutumaan irti kaikesta laittomuudesta, kaikesta kärsimyksiä, pahoinvointia ja taloudellista menetystä tuottavasta pahasta ja väärästä, eli lainvastaisuudesta, johon olette itse kukin osallisia, koska ette ole olleet sitä vastaan, vaan olette siihen mukautuneet ja sen siten hyväksyneet, ette tuominneet.
Kaikki vääryys on rikosta laillisuutta vastaan, lisäksi kaikki muukin pahan teko / syyttömille kärsimystä tuottaminen. Myös sen hiljaa vain hyväksyminen, on niihin osallistumista. Joka on henkistä ja, tai fyysistä kärsimystä syyttömille tuottavat asiat, sanat, teot, valitsemiset, valtuuttamiset, harrastukset ja käytökset, vielä kaikki välinpitämättömyyskin, esim. onnettomuuden uhrin (vääryyden uhrin) auttamatta jättäminen. Joita lienee tämänkin kansakunnan keskuudessa suuri enemmistö, vaikka eivät sitä tajuttomuuden tilansa tähden tiedostakaan.
Eli, elämme suuren katastrofin keskellä. Jonka vain pieni henkiin, (tajuissaan pysyneet, tai siihen heränneet) jääneiden joukko tiedostaa. Kaikki muut ovat tajuttomina, = totuuden tunnottomassa olotilassa. Joita henkiin jääneet (hengelliset) yrittää kaikin tavoin elvyttää ! Tilanteeseen syyllisten yrittäessä kaikin tavoin elvyttelyä estää / uutisoinnilta pimittää. Ovat sellaisilla paikoilla että, eivät uskalla antaa totuudellisen katastrofitilan tulla julkiseksi, julkisesti tajuttavaksi, siksi yrittävät kaikin tavoin vastustaa ja estellä asian tilan julkiseksi tulemista, jota tajuttomien elvyttäminen / heidän, ns. uneliaisuuden tajuttomasta tilastaan herääminen vaikuttaisi.
Suuri osa elvyttäjistäkin on hiukan sekavassa tilassa, toimien sitten hiukan ristiriitaisesti, toisiaan huomioon ottamattomasti. Eli, osa on sen verran puolitajuttomuuden / sekavan tilansa tähden paniikissa ja hiukan sokeita, että törmäilevät toisiinsakin. Sen lisäksi että, kompastuilevat tajuttomiinkin. Heille kun kyseinen katastrofi tilanne ja laajuus on vielä hyvin hämärän peitossa, ja monet ovat niin pahasti eksytyksen tilassa, etteivät ymmärrä tehdä mitään, muuta kuin katsoa ja seurata mitä muut tekevät ja sitäkin hyvin pintapuolisesti, sitten sitä arvostellen, jopa pilkallisesti vinoillen, että mitä te nyt siinä omilla voimillanne yritätte ryöstettyjä haavoitettuja (vääryyden uhreja) auttaa.
Ei niitä Jeesuksen käskyjä ja ohjeita nyt niin kuuliaisesti tarvitse noudattaa. Kyllä Hän itse kaiken tekee. Pitäkää te vain hauskaa ja nauttikaa maailman menosta, ollaan vaan pelkässä uskossa, puhutaan Jumalasta ja väitellään Jeesuksesta, katsotaan kenellä meistä on oikea oppi, tämähän on ihan kivaa kilpailua näinkin. Turhaa se on muista huolta kantaa ja muiden puolesta vaivaa nähdä. Ei siitä kuitenkaan mitään hyötyä meille / minulle ole.
Tällaista käsitystä saa ryöstettyjen ja haavoitettujen (vääryyden uhrien auttamisesta) totuuden julkituomisen aiheista ja asioista, eli, elvytys työstä palautteina. Siis, jopa uskoaan Kristukseen tunnustaviltakin.
Voi, voi, löytäneekö uskoa maan päältä, tullessaan omiaan ylös, tuuliin ja pilviin ottamaan, luokseen seurakuntaansa, morsiantaan hääjuhlaansa hakemaan, Jumalan vihan ja tuomion noin 7 vuotta kestäväksi juhla ajaksi, jolloin maanpäälle jäävät joutuvat Jumalan vihan ja tuomion kohteiksi. Noin 7 vuotta kestäväksi ajaksi, josta jälkimmäinen 3 ja ½ vuotta hirmuisten kärsimysten aikaa, sellaisten joita ei ole vielä maan päällä koko historiansa aikana koettu. Koko maailman väestöstä vain puolet selviää hengissä, mutta nekin niiden hirmuisten kärsimysten kautta ja pehmentäminä. Joutuvat kuitenkin huutamaan, itkien ja parkuen kärsimystensä tähden Jumalan puolen sen 3 ja ½ vuotta kestävän ajan, vasta sitten Jumala vastaa.
Tiedoksi vaan että mitä on tulossa, laittomuutta tekeville, Jumalan sanan ja Hengen lain, = totuuden ja oikeuden lainmukaisuutta, vastaan taistelemisesta, laillisuutta vastaan sotimisesta.
Kuulkaa nyt hyvät ihmiset, jotka olette näin suuresti eksytettyjä, että syötte toisianne ! Eli elätte ja toimitte hirveässä sekasorrossa ja ristiriitaisuudessa / itsepetoksessa, sahaatte ns. omaa oksaanne, tuhoatte ja turmelette elinmahdollisuuksianne ja siinä ohessa itseänne ja toisianne, tuotatte hirveitä onnettomuuksia ja sairautta, väkivaltaa, juoppoutta, työttömyyttä, ym. huumeilla sekoilua ja niiden ym. vääryyksien, sanojen, tekojen, valintojen ym. itsekkäiden ratkaisujen / petollisuuden raskaita seuraamuksia, suurelle osalle köyhyyttä ja kurjuutta, ja monenlaista onnettomuutta / tuskaa ja ahdinkoa. Valitsemalla ja valtuuttamalla vääryyden tekijöitä hallitsijoiksenne ja johtajiksenne ym. yhteiskunnan virkoihin joissa käyttävät asemaansa, teidän omaksi tuhoksenne ja pahoinvoinniksenne.
Koska joutuvat palvelemaan kouluttajiaan, eli tämän pahan vallassa olevan maailman ruhtinaita, jotka ovat saatanaa ja hänen kanssaan langenneita pahuuden henkiolentoja palvelevia, (pimeyden puolen ruhtinaita tässä ajassa ja maailmassa) siis tuhoksenne palvelevia ja ahkeroivia. Ja hyvin ahkeria ovatkin. Kyllä niin paljon ovat saaneet teidän avullanne kaikkea pahaa / kärsimystä aikaiseksi.
Nämä kyseiset henkiolennot kun vihaa kateudestaan, Jumalan kuvakseen luomia ihmisiä, heillä, ihmisillä, kun on mahdollisuus vielä pelastua kadotukselta Jumalan yhteyteen, Jeesuksen Kristuksen sovintoveren ansiosta ! Häneen uskon kautta. Ja silloin Hänen armostaan niitä kohtaan jotka hyväksyvät Hänet Herrakseen, haluamalla alkaa noudattamaa ja ojentautumaan Hänen ja / apostolien opetusten perustalta ja mukaisesti. Jota noilla pahuuden langenneilla henki olennoilla ei enää ole.
Eli on: Ainoa lainmukaisen vaihtoehto ! Kaikki muut on vaihtoehdot ovat lainvastaisia, ja silloin rangaistuksen ja tuomioiden alaisia. Ja joiden täytäntöön laitoista muistutuksiksi ja varoitukseksi, pahuuden ja vääryyden raskaista seuraamuksista tulee tiedoksi kaikille. Kuulemme niistä päivittäin useastikin eri tiedotusvälineidemme, lehdet, radio, televisio, internet kautta.
SUOMELLE JA KAIKILLE MUILLEKIN KANSAKUNNILLE VAROIUTUKSEKSI !
Koska olette hyljänneet laillisuuden ja valinneet laittomuuden (ei mitään pahaa, eikä väärää lain vastaisuuden). HYLJÄNNEET LAILLISUUDEN koko kansakuntana. Kukaan ei, muutamaa Kristuksen seuraajaa / Jumalaa sanansa (Jeesuksen Kristuksen ja / apostolien opetusten mukaisesti) palvelevaa lukuun ottamatta, ei ole perännyt, eikä vaatinut kyseistä, totuuden ja oikeuden lainmukaisuutta. Eikä myöskään sanoutunut irti kyseisestä laittomuudesta, vaan on tyytyväisenä sitä, itse kukin palvellut ja suosinut. Ja niin tuottanut lähimmäisilleen / muille hirmuisia kärsimyksiä, kaiken pahan ja väärään (lainvastaisen seuraamuksina). Jotka aina seuraa laittomuuden pahoina hedelminä, kärsimystuotoksina. Koska kaikki laittomuus on vääryyttä, silloin rangaistuksen alaista / tuomittavaa. Ja on silloin onnettomuuksia ja muita hirveitä ja pahoja asioita tuottavia, kansakuntien ja kansalaisten päälle vedettyjä rangaistuksia, tuomioita / kärsimyksiä.
Ettekö nyt ymmärrä ? Vaikka joka päivä useasti tiedotusvälineenne niistä hirveistä tuomioista / täytäntöön laitoista uutisoi ! Jopa elävinä kuvina näyttää, lehti kirjoitusten ja kuvien lisäksi. Joihin päivittäin Suomessakin aivan liian moni joutuu, tavalla jos toisella. Kaikki onnettomuudet ja sairaudet ym. ennenaikaiset turhat kuolemat ovat juuri niitä. Joita kansakuntana, laittomuudellanne tuotatte. Näitä raskaita, pahan ja väärän seuraamustuomioita on valtavasti erilaisia ja eritasoisia, ja kaikenlaisina menetyksinä vaikuttavia. Niitä on kaikki rikkoutuneet ihmissuhteet ja muut henkiset kärsimykset. Petoksiin, pettymyksiin, avioeroihin, työttömyyden ym. Syntien / laittomuuden TUOTOSTEN, syntiuhreiksi eritavoin joutumisten lisäksi, myös maksajiksi.
Myös sodat, niin sisällissodat kuin kansojen välisetkin sodat ovat niitä Jumalan sallimia tuomioita kun Hänen varjelevan ja siunaavan kätensä alta on siirrytty kirouksen pahalle ja vaaralliselle puolelle, Häntä ja Hänen omaisuuttaan, silloin myös kaikkia ihmisiä vastaan sotimisen puolelle. Niitä raskaita seuraamustuomioita näin päälleen vetäen. Joihin kaikki kansakuntalaiset ovat valitsemiensa ja valtuuttamiensa, palvelijoidensa / edustajiensa ym. virkoihin asettamiensa ohjaamina ja johdolla pyrkineet ja halunneetkin. Mutta näin tehdessään omaksikin tuomiokseen / kärsimyksikseen. Kaikista varoituksista ja valistuksista hulimatta.
Vain hyvin harvat ovat turvallisella, laillisuuden, = Jumalan sanan ja Hengen lain / oikean ELÄMÄN puolella. Silloin ei mihinkään pahaan eikä väärään osalliset eikä syylliset. Vaan ovat Jumalan puolelta Kristuksen armosta ja Häneen ja Häntä uskomisen kautta SYYTTÖMIKSI
julistettu. Mutta vai ne, jotka noudattavat kaikilta osin sanansa hyviä ja oikeita / lainmukaisia elämän ohjeita. Tehden, puhuen, toimien, harrastaen ja käyttäytyen, eli eläen niiden mukaisesti.
Koska ovat siirtyneet Kristukseen Jeesukseen uskon kautta, sille Hyvälle ja oikealle, Jumalan valtakunnan puolelle. Sen puolesta toimimaan ja elämään. Kaikesta pahasta ja väärästä, ja niiden raskaista seuraamuksista muitakin varoittamaan. Ja kutsumaan, valistamisen ja Kristuksen täydellisyyden kirkastajina sanoin ja teoin muitakin laillisuuden turvalliselle puolelle. Jossa ei enää vääryyden seuraamuksista kärsimyksiäkään ole
Kyllähän nämä hirveät valitusten ja vaikerrusten katkerat äänet kuluu kaikkialla. Ja hyvin monet näkee ja kokee niitä omassa lähiympäristössäänkin. Ei kuitenkaan juuri kukaan kuitenkaan mitään välitä. Menee vaan väistellen kylmästi ohi. Sulkee korvansa, silmänsä ja sydämensä muiden hädältä. Ei juuri kukaan kysy miksi ei kukaan puutu tähän, hirveän raskaita seuraamuksia tuottavaan laittomuuteen. Ja kun kukaan, ei esivalta eikä mikään muukaan taho, eikä kukaan yksilö ihmisenäkään tuomitse vääryyttä / laittomuutta. Jumala, koko luomakunnan luoja ja omistaja, elämän antaja ja ylläpitäjä ei kuitenkaan niitä vääryyksiä / laittomuuksia hyväksy.
Eli Hän kuitenkin tuomitsee ne, ja sallii näiden raskaiden ja pahojen seuraamusten seurata oikeutetusti ja oikeudenmukaisesti, niistä pahoista teoista, sanoista, tuottamisista, palvelemisista, harrastuksista ja käytöksistä, Häntä ja HYVÄÄ tahtoansa, silloin kaikkea oikeaa ja hyvää vastaan sotimisista, ja antaa niiden vaikutuksista aiheutuvien kärsimysten tulla, niistä pahuuksista ansioina, (mitä kylvää, sitä niittää lain mukaisesti). Korkeimpana ja kaikkein oikeudenmukaisimpana tuomarina. Antaen oikeuden tuomioiden täytäntöön laittajilleen, näitä laittomuuksia / lainvastaisuuksia kitkeäkseen. Silloin myös niiden tuottamia valtavia ja pahoja kärsimyksiä kitkeäkseen.
Ihmisille on mahdollista löytää turvattu turvallinen, rauhan ja rakkauden elämän tila ainoastaan totuuden ja oikeuden lakien (ei mitään väärää eikä pahaa), silloin ei enää niihin syyllistymistäkään.
Eikä enää niistä pahoista ja vääristä sanoista ja teoista rangaistuksen ja tuomion alainenkaan.
Eli lainmukaisesti, Siis ainoastaan Jumalan sanan ja hengen lain, pohjalta ja mukaisesti tekemällä ja toimimalla. Joka tarkoittaa Jeesuksen Kristuksen ja / apostolien opetusten ja ohjeiden, sekä niiden mukaisten, kaiken oikein ja hyvän mahdollistavien ehtojen mukaisesti tekemällä, puhumalla ja käyttäytymällä, toimimalla ja elämällä. Pyrkien kohti täydellisyyden olotilaa. Elämän tilaa jossa kaikki ns. ”palat on kohdallaan”. Joka tarkoittaa valheellisuudesta / vääryydestä ja kaikesta pahoinvointia toisille tuottavasta elämästä irtisanoutumista. Silloin täysin virheetöntä, silloin Jumalan sanan ja hengen mielen mukaista yhteiselon ja asiain tilaa. Joka on aidon oikean RAKKAUDEN mukaista.
Aito oikea RAKKAUSHAN ei tee kenellekään pahaa, ainoastaan RAKKAUDEN puute, joka on rakkaudettomuutta, tekee. Ja myös tuottaa kaikkea mahdollista olemassa olevaa pahoinvointia ja kärsimystä, kaikkine onnettomuuksineen ja sotineen. Niin henkisinä kuin fyysisnäkin tapahtuvina.
Joista siis suuri valtaenemmistö maailman väestöstä tänäkin päivänä kärsii, ja kokee tuskaa / ahdistusta valtavasti monin tavoin. Niin Suomessa kuin muuallakin, muualla ehkä paljon enemmänkin. Mutta ei ole vähäistä täällä Suomenkaan kamaralla. Kyllä valitusten ja vaikerrusten raskaat ja katkerat äänet kuuluu ihan taivaaseen asti.
Kyllä niistä radiossa, erilaisissa lehdissä, televisiossa ja internet foorumeillakin puhutaan ja julkituodaan. Kenellä vain korva on ja vähänkinon ymmärrystä tajuta. Ja jo jokaisen omassakin ympäristössä niitä katkeruuden ja pahoinvointien hedelmiä ihan tarpeeksi, varmaankin nähdään ja kuullaan. Ja suuri osa kokeekin, joihin myös suurin osa sairauksista lukeutuu. Samoin kuin liikenne onnettomuudetkin. Mutta kaikki muutkin onnettomuutta / kärsimystä tuottavat asiat ja tapahtumat, niin lyhyet, kuin pitkäaikaisetkin vaikutuksineen.
Näin lievästi muistuttaen todellisuudesta josta olemme ihmisinä kukin pois poikenneet jo pienestä lapsesta pitäen, jopa tähän laittomuuteen kasvatettu ja koulutettu. Niin vanhempiemme kuin koko yhteiskuntiakin hallitsevin toimesta ja johtamina.
Meitä jotka olemme heränneet tai herätetyt Jumalan sanan julistukseen ja uskon kautta, tästä todellisuudesta tajuttomuuden tilasta. Olemme pienenä ja vähäisenä joukkona tästä kaikesta pahasta ja väärästä, silloin laittomuudesta irtisanoutuneet Kristuksessa Jeesuksessa. Joka on avannut ja viitoittanut toisen tien ja suunnan. Eli sen oikean ja aidon, eli lainmukaisen tien ja suunnan. Josta tämä nykymaailmaa on menossa yhä kauemmaksi, eli siihen laittomuuden, = rikollisuuden / yhä pahenevaan sekasortoon ja ristiriitaisuuteen / suurempiin onnettomuuksiin ja sotiin, kohti ja päin. Johon johtaviksi, ihmiset itse ovat valinneet ja valtuuttaneet vääryyden palvelijoita, jopa hallitsijoikseen / edustajikseen, kaiken pahan ja väärän puolesta valtiaiksi ja lypsäjikseen ja johtajikseen.
Kyllähän tämä varmaan uskomattomalta asioista tajuttomien / tietämättömien mielestä kuulostaa, mutta minkäs teet, kun kaikki elämä ja touhu näin osoittaa, totuuden ja oikeuden sanan ja lain valossa ja mukaan katsottuna. (siinä ei mitään väärää eikä pahaa lain valossa), = Jumalan sanan ja Pyhän Hengen valossa. = täydellisyyden lakien valossa, jota Jeesus Kristus on ja edustaa: Nimessään valistaen varoitukseksi väärään ja vaaralliseen, onnettomuuksien ja ennenaikaisen kuoleman suuntaan ja tuhoon kulkemisesta, joka päämäärä on ikuinen kadotus, se ikuisen kärsimysten paikka.
Miksi ihmiset tuomitsette toisianne ja siinä ohessa jopa itse itsennekin: Elinmahdollisuutenne, ja turvallisen turvatun tulevaisuuden itseltännekin. Kaiken oikean ja hyvän tuomitsemisellanne, väärillä lainvastaisilla (ei mitään väärää eikä pahaa lain) valinnoillanne ja valtuuttamisillanne. Kaiken hyvän ja oikean turvatun ja turvallisen, eli lainmukaisen tukahduttaen / estäen, silloin tuomiten. Eli näin väärillä itsekkäillä valinnoillanne tuomitsette lähimmäiseltänne totuuden ja oikeuden lainmukaiset elinmahdollisuudet, saada oikeudenmukainen toimeentulo. Näin esimerkiksi heidät työttömiksi tuomiten. Sillä tämä lainvastainen yhteiskunta elämänne ja toimintanne on johtanut tilanteeseen että, on esim. tullut valtavasti työttömiä, joilla ei ole oikeudenmukaista mahdollisuutta työhön / toimeentuloon.
Mutta on valtavan paljon muita vastaavia asioita, joita on väärillä, toisianne ja ennen kaikkea Luojaa, koko luomakunnan omistajaa, elämän antajaa ja ylläpitäjää ja kaikkia Hänen omiaan vastaan valinnoilla tuominneet. Näitä ryöstettyjä ja haavoitettuja, (Raamatun kertomuksessa), eli VÄÄRYYDEN uhreja, on valtavasti erilaisia tapauksia, ja kaikilla tasoilla tapahtuneita ja tapahtuvia, kaikille kansan luokille yhtä lailla.
Vakkakin ehkä enemmän, vähemmän kouluja käyneille. Mutta onnettomuudet, sairaudet, ryöstäjät, väkivaltaisuudet, rajumyrskyt, maanjäristykset, virukset, väkivaltaisuudet, terrori teot, avioerot, petokset, ym. valtavan paljon tuskaa ja kärsimyksiä, jopa ennen aikaisia kuolemia tuottavat, väärillä valinnoilla tilatut asiat ei katso sitä, kuinka paljon on käynyt kouluja. Ei katso onko uhriksi tuleva työnantaja vai työntekijä, nuori tai vanhus. Ei sitäkään, onko kysymyksessä, poliitikko, liikemies, viranhaltija, vai ns. tavallinen kuluttaja kansalainen. Ja onnettomuudet ja suurin osa sairauksistakin on tuomioidenne, eli väärien valintojenne seuraamuksia. Silloin kaikkien väärin valitsevien vääryyden ja kaiken pahan hyväksyneiden tilaamia. Jopa niidenkin, jotka ovat vain hiljaa tyytyväisinä hyväksyneet ja mukautuneet muiden vääriin valintoihin / tuomioihin alistumisen, silloin myös osallistumisen.
Kansan tasavalloissa kun valta on: Korkeinta valtaa käyttää ja suurinta vastuutta kantaa perustuslain mukaan KANSA, yhdessä ja kokonaisuudessaan. Heidän tehtävä on valita keskuudestaan totuuden ja oikeuden lakia kunnioittavia (ei mitään väärää eikä pahaa), ja niihin sitoutuneita asiantuntija palvelijoita, niiden mukaisin ehdoin; Ei herroina hallitsijoita. Johtamaan ja hoitamaan yhteisiä asioita ja viedä yhdessä hyväksi lainmukaisiksi todettuja päämäärätavoite asioita eteenpäin asiantuntemuksellaan. Kansan ollessa yhdessä ja yksimielisesti vanhurskauden pohjalta ja mukaisesti työnantajiaan, ja he valitut ja valtuutetut työntekijöitään / palvelijoitaan. Kansahan heille verovaroistaan palkankin maksaa.
Älkää siis enää tuomitko, valitko väärin, eli toisianne vastaan. Toisillenne ja itsellennekin kärsimystä tuottavia valintoja / vääryyttä ja muuta pahaa, lainvastaista hyväksyen, eli tilaten.
Mitä kansakunta kylvää sitä myöskin niittää. Joka pahuutta ja vääryyttä suosii ja hyväksyy, eli kylvää, siitä se myöskin turmion eli tuomionsa niittää. Ja koska kaikki vääryys on laittomuutta, silloin rangaistuksen alaista toimintaa, eli rikollisuutta, silloin tuomittavaa, tuomiota ja kirousta päälleen vetävää.
Jeesuksen Kristuksen nimessä varoitukseksi ja valistukseksi asian tutkittavaksenne ja keskusteltavaksenne näin tuoden. Jos ette voi todistaa tätä lainvastaiseksi, niin älkää tuomitko. Sillä tämä on ns. HÄTÄ sanoma, teidän kaikkien lukijoiden, onnettomuudelta tai jopa ennenaikaiselta kuolemalta / kadotukselta, pelastusmahdollisuudeksi.
Ihmisiä puhutellaan monella tavalla, eri tilanteilla, läheltä piti tapahtumilla, epäonnistumisilla, sairauksilla, onnettomuuksilla, petetyksi tulemisilla, vihjeillä, ystävällisillä kutsumisilla, suorilla huomautuksilla, varoituksilla, asiallisilla valistuksilla, erilaisilla katastrofeilla, jopa sodilla, jos ei vähemmällä haluta ymmärtää, väärään ja vaaralliseen suuntaan kulkeutumista. Jonka päämäärä on ikuinen itku ja hammasten kiristys, johon verrattuna muutaman vuoden sotakaan ei ole mitään. Ikuisuus sentään on loputonta, ja jos jääräpäisyyttään vain varoituksista ja valistuksista huolimatta menee ja jopa pyrkii siihen suuntaan ja päämäärään suuressa itsekkyydessään, ylimielisyydessään / tyhmyydessään, niin on kelvoton saamaankaan muuta.
Ihminen on valitettavasti niin sielunvihollisen ns. ”aivopestävissä” ja manipuloitavissa, syntiinlankeemuksen perintönä saamansa heikkouden, Pyhän Hengen voiman menettämisen seurauksena. Ettei omassa voimassaan pysty tuota kaiken pahan ja väärän isää saatanaa vastustamaan. Eikä siinä väärässä hengessään viihtyessään ole halukas vastaan ottamaan Pyhän hengen voimaa. Jonka saisi, ja on luvattu uskon kautta Kristukseen Jeesukseen. Joka sitä Pyhän Hengen voimaa on ainoastaan oikeutettu antamaan ja jakamaan, kenelle Hän hyväksi näkee, kuitenkin vain niille jota tunnustavat uskoansa häneen ja tahtovat koko sydämestään vapautua saatanan hengen orjuudesta ja otteesta.
Hänellä Jeesuksella Kristuksella kun on se, kaikki valta ja voima, viisaus ja väkevyys, totuuden ja oikeuden, armon ja rakkauden lisäksi, jotka kaikki ovat yhtä ja samaa, yhteen kuuluvaa kokonaisuutta kaikkine tiedon lähteen salaisuuksineen. Jotka kaikki ovat Hänessä kätkettynä, Hänen vallassaan ja valtansa alaisuudessa olevia. Ihminen saa vain sen ja sitä mitä hänelle armostaan ylhäältä annetaan. Kuka saa parhaakseen kuritusta, niin kuin isät ja äidit lastaan rakkaudestaan kurittaa, lapsen tulevaisuudelle parhaaksi. Kuka taas saa hyvää hedelmää tuottavana kiitosta, siunausta ja varjelusta. Jotkut sitten jatkuvan tottelemattomuutensa ja kurittomuutensa ansiona rangaistusta, jopa henkensä ns. syntiuhrina menettäen.
Ihmiskunnan kehityksen vauhti on valtava, mutta suunta on väärää, eli on kohti tuhoa. Johon aina totuuden ja oikeuden vastainen, väärä ja valheellinen, lainvastainen perustaltaan oleva toiminta johtaa. Tuottaen jo matkallaan ihmiskunnalle valtavasti erilaisia kärsimyksiä, ikään kuin varoitukseksi ja muistutukseksi väärään, vaaralliseen suuntaan menemisestä. Joiden pitäisi olla merkiksi, pysäyttää väärään suuntaan veto ja meno. Mutta ei vain näytä vaikuttavan suuretkaan onnettomuudet ja valtavia kärsimyksiä tuottavat varoitus merkit, edes hiljentävästi väärään suuntaan markkinatalous / politiikka uskonto menon vauhtia. Joka siis ei ole totuuden ja oikeuden lakien mukaista elämää ja toimintaa, vaan täysin näiden lakien vastaista, silloin rangaistuksen ja tuomion alaista laittomuuden harjoittamista ja harrastamista. Ihmiskunnan ja koko luomakunnan tuhoksi ja turmelemiseksi, todellisen lainmukaisen elämän, (ei mitään väärää eikä pahaa) elinmahdollisuuksien kiristämiseksi / esteeksi.
Näin ihmiset on saatu sahaamaan omaa oksaansa, heidät on petoksilla eksytetty valitsemaan ja valtuuttamaan omat kurittajansa ja elämän mahdollisuuksiensa tuhoajat. Ja vaikka omakohtaisesti kokevat ja näkevät oman elämänsä kurjistumisen, yhtäti vain tekevät samoja virheitä, valitsevat ja valtuuttavat toistuvasti samoja ja saman puolueiden edustajia johtajikseen ja herroina hallitsijoikseen / kurittajikseen ja kurjistajikseen viemään yhä syvempään ja pahempaan sekasortoon ja ristiriitaisuuteen / tuhoon. Yleensä sotaan, joko sisäiseen tai ulkoiseen, tai kansanmurhiin, jopa maailman sotaan. Näin tappamaan toisiaan oikein joukkotuhojen tehoaseilla, saattaa kokonainen iso kaupunki tuhoutua yhdellä atomipommilla, tai kemikaalilla myrkyttää koko kaupunki väestö.
Tällaiset valmiudet olette ihmiset luoneet ja olleet niitä itse valmistamassa ja valmistusta varoillanne tukemassa. Olette siis itse valmistaneet itsenne tuhoaseet, ja tulette niitä itse toisianne vastaan myös käyttämään, valitsemienne ja valtuuttamienne johtaessa ja ohjatessa teitä siinä tehtävässä. Ja jo nyt kokoajan käytätte niitä toisianne vastaan, sekä henkisellä että fyysisellä tasolla ettekö sitä vieläkään tajua. Vaikka valitusten ja vaikerrusten äänet ovat näin hirveät kuin ne tänä päivänä on, ettekö kuule, ettekö seuraa mitä ympärillänne kautta maailman tapahtuu, ja ettekö tiedä miksi näitä hirveitä kärsimyksiä ihmiskunnalla jatkuvasti ja pahenevassa määrin on. Tehän niitä pahoilla sanoillanne ja teoillanne koko ajan tuotatte. Koska toimitte ja elätte totuuden ja oikeuden lain (ei mitään väärää eikä pahaa) lainvastaisesti. Koko luomakunnalle ja kaikelle elämälle valmistajan ja omistajan puolelta asetettujen ainoiden ja oikeiden lakien / käyttöohjeiden vastaisesti.
Jos joku haluaa pelastua tulevalta tuholta ja varjeltua näiltä pahoilta seuraamuksilta joita tämän väärään suuntaan kulkeminen koko ajan aiheuttaa ja tuottaa, Kääntykää totuuden tien viitoittajan Kristuksen Jeesuksen puoleen. Raamatun uudessa testamentissa on kaikki tarvittava opastus, opit ja ohjeet miten se käytännössä tapahtuu ja miten jatketaan elämää sillä turvallisella ja turvatulla tiellä eteenpäin.
Palvelijat toimii ja tekee työtä aina työnantajansa puolesta. Pahan palvelijoiden kilpaillessa toisiaan vastaankin. Kiristäen omia etujaan ja elinmahdollisuuksiaan muiden samassa leirissä olevien kanssa. Keskenään kilpailevien eri osastojen tai työn alaisuudessa työtä tehden ja vaivaa nähden. Näin tehden, sahaten ns. omaa oksaansa. Ennemmin tai myöhemmin omaksi tuhoksi ja kurjuudeksi, (esim. työttömyys). Tai kilpailussa toisen ns. pelistä pudottaen. Mutta myös monella muulla tavalla luomakuntaa ja kanssa eläjiä tuhoten ja turmellen.
Tuottaen sivuvaikutuksina monenlaisia ongelmia ja kärsimyksiä, niin itselleen kuin muillekin ja koko maailmalle ja kaikelle elävälle, mitä maa päällään kantaa. Ulottuen jopa, taivaaseen, eli maan ilmakehään asti, sitäkin saastuttaen. Joka sitten on kostautunut ja kostautuu monin eri tavoin. Niin ihmiskunnalle kuin muullekin elämälle hirmuisia kärsimyksiä tuottaen. Näin pahan palvelijat toisiaan ja itseään tuhoaa, ja elämäänsä kurjistaa sekä onnettomuuksia, kaiken pahan ja väärän raskaita seuraamuksia tuottaa. Luomakunnan luojan ja omistajan tuomioina kaikesta pahasta ja väärästä.
Hyvän työnantajan, eli luomakunnan Luojan ja Omistajan palvelijat taas kilpailevat keskenään mutta vain toistensa kunnioittamisissa, yhdessä ja yksimielisinä Herraansa ja toisiaan palvellen ja ohessa lähimmäisiään, ryöstettyjä ja haavoitettuja ( vääryyden uhreja) kaikin tavoin auttaen, kuka milläkin tavalla osaa ja ymmärtää. Ei kuitenkaan kävele kylmästi / rakkaudettomasti ja välinpitämättömästi ohitse. Niin kuin uskonnolliset jopa Jumalan puolesta kiivailevat ulkokultaiset, kirjan oppineet papit ja fariseukset, (Raamatun kertomuksessa), mutta nykyäänkin samoin.
Harva tänä päivänä tunnistaa uskonnollista, uskovasta. Heille kaikki se, mikä kuuluu ja näkyy voimakkaasti ja suuressa julkisuudessa on uskontoa, johon kaikki uskoon liittyvä heidän mielestään lukeutuu. Vaikka varmasti ovat nähneet oikeaakin, Uudentestamentin opetusten mukaista uskoa käytännössä, ainakin yksilö tasolla. Joka kaupungista varmaan jokunen sellainenkin löytyy. Jumalan teoillaan ja elämällään kieltävät, vaikkakin Jumalasta puhuvat uskonnot, ovat eksyttäneet antikristillisessä hengessään lähes kaikki. Jos olisi mahdollista ollut niin valitutkin. Mutta heitä kun ei voi kukaan eksyttää, koska itse Kristus Jeesus asuu ja vaikuttaa heissä Pyhän Henkensä kautta, niin näkemisen, kuulemisen kuin ymmärtämisenkin, ja myös tekemisen ja tahtomisen.
Mutta ei ole tarkoituskaan että pitäisivät suurta ääntä teoistaan, ainoastaan sanomansa Jeesuksesta ainoana oikeana ja voimallisena ihmisten pelastajana pitäisi kuulua voimakkaasti. Että kaikki jotka haluavat pelastua ikuiselta kadotukselta, ymmärtäisivät alkaa etsimään yhteyttä Häneen / Hänen seurakuntaansa, Nooan arkkia vastaavaan. Jossa vain ne pelastuivat, jotka olivat mukana rakentamassa sitä arkkia ja varoittamassa ulkopuolella olevia Jumalan tuomiosta, joka kohtaa kaikkea Jumalan sanan vastaisuutta. Lainmukaisen elämän, eli totuuden ja oikeuden lain mukaista / rehellistä / rakkaudellista elämän vastaisuutta. Joka on laittomuutta, ja joka syntiä, eli rikollisuutta elämän antajaa, luomakunnan luojaa ja omistajaa vastaan ja silloin rangaistuksen ja tuomion alaista.
Tiedoksi ja tutkittavaksi / keskustelun aiheeksi kaikille. Koska kaikki palvelette, joko hyvää tai pahaa herraanne tai Herraanne. Joko hyvän ja oikean puolesta tai sitä vastaan. Raja on ihan selkeä, ilmenee Jeesuksen ja / apostolien opetuksista, Raamatun uudesta testamentista. Hänen nimessään näin valistaen ja muistuttaen, myös varoitukseksi pahan palvelijan hirveästä kohtalosta, viimeistään ikuisuuden puolella. Hirveitä onnettomuuksia ja muita pahan raskaista seuraamuksista kun saamme todisteina, päivittäin tiedotusvälineidemme välityksellä. ”Katso”, katsokaa, kuulkaa tai lukekaa.
Ainoastaan Kristuksen todelliset seuraajat, jotka koittavat valistaa ja varoittaa kaikesta pahan ja väärän raskaista seuraamuksista ja ohjata omia kansakuntalaisiaan, monet muidenkin kansojen kansalaisia, oikeaan turvalliseen suuntaan. Heidät Jumala Jeesuksessa Kristuksessa varjelee ja pitää heistä huolta. Kuin myös ne, jotka Häntä ja Hänen armoaan ja pelastusta hänessä / valtakuntaansa ja Hänen vanhurskauttaa etsivät. Sitä, jossa kaikki muukin sen ohessa, Kristuksen Jeesuksen kautta annetaan, mitä elämässä tarvitaan. = kaikki elämän tarpeet. Sekä turvattu ja turvallinen tulevaisuus, siihen asti kunnes Hänessä, Jeesuksen seurakunnassaan ns. ruumiinsa jäseninä pysyvät. Toisiaan ja lähimmäisiään sydämestään rakkaudessa palvellen, kukin kutsumuksensa ja armoituksensa mukaisella paikallaan kaikkien yhteiseksi hyväksi ja parhaaksi toimien.
Löytyisikö ketään Jumalalle / laillisuudelle kuuliaisia ihmisiä, jotka olisivat vastuuntunnossaan sen verran vanhurskaita (oikeamielisiä, muistakin huolta kantavia) ja jotka omaavat kutsumusta ja armoitusta oikeaan suuntaan vetäjiksi, laillisuutta kunnioittavien yhdistymiseksi ja yhteistyöhön ryhtymiseksi, saattamaan kansakuntalaisiamme laillisuuden rajojen sisäpuolelle, pelastukseksi laittomuuden hirveiltä rangaistuksilta / kärsimyksiltä, jota laittomuus, = rikollisuus, aina tuottaa. Niin yksilöille kun koko kansakunnallekin. Myös kaikenlaisina hirveän suurina menetyksinä, ja valtavan monina pienempinä menetyksinä. Joissa kaikki olemme maksajina eri tavoin, veroina ja vakuutusmaksuina, kuin monina muinakin turhina maksuina. Joita ei olisi jos elettäisiin ja toimittaisiin oikein, eli lainmukaisesti. Näitä muita kustannuksia on myös valtavan paljon ja monenlaisia.
Uskottavaa on että, nyt alkaisi olemaan korkea aika sanoutua irti kasakunnassamme hallitsemassa olevasta ja harjoitetusta laittomuudesta. Ennen kuin niistä tulee, Jumalan tuomio, koska laittomuus on aina rangaistuksen alaista puuhailua. Ja kun ei muut, ei esivalta, ei eduskunta, ei valitsijansa ja valtuuttajansakaan, ei kukaan muukaan tätä vallitsevaa laittomuutta tuomitse.
Onko nyt kaikki nousut kapinaan esivallan asettajaa, koko luomakunnan Luojaa ja Omistajaa, kaiken elämän Antajaa ja Ylläpitäjää vastaan, kuin Lucifer (saatana) joukkoineen aikoinaan taivaassa.
Haluatteko nyt kaikki saman kohtalon kuin saatana, joka heitettiin ulos pimeyteen ja joutuu ikuiseen kadotukseen, joka on valmistettu juuri häntä ja kaikkia muitakin Jumalaa vastaan laittomuudentekijöinä tai niihin vaikka vaan osallisina, eli hiljaa vain mukautuneina, kuitenkin viimeistään nyt, tämän luetun jälkeen, tietoisesti kapinoivia / sotivia varten.
Kehotan Herrani Kristuksen Jeesuksen nimessä näin sanoutumaan irti kaikesta laittomuudesta, kaikesta kärsimyksiä, pahoinvointia ja taloudellista menetystä tuottavasta pahasta ja väärästä, eli lainvastaisuudesta, johon olette itse kukin osallisia, koska ette ole olleet sitä vastaan, vaan olette siihen mukautuneet ja sen siten hyväksyneet, ette tuominneet.
Kaikki vääryys on rikosta laillisuutta vastaan, lisäksi kaikki muukin pahan teko / syyttömille kärsimystä tuottaminen. Myös sen hiljaa vain hyväksyminen, on niihin osallistumista. Joka on henkistä ja, tai fyysistä kärsimystä syyttömille tuottavat asiat, sanat, teot, valitsemiset, valtuuttamiset, harrastukset ja käytökset, vielä kaikki välinpitämättömyyskin, esim. onnettomuuden uhrin (vääryyden uhrin) auttamatta jättäminen. Joita lienee tämänkin kansakunnan keskuudessa suuri enemmistö, vaikka eivät sitä tajuttomuuden tilansa tähden tiedostakaan.
Eli, elämme suuren katastrofin keskellä. Jonka vain pieni henkiin, (tajuissaan pysyneet, tai siihen heränneet) jääneiden joukko tiedostaa. Kaikki muut ovat tajuttomina, = totuuden tunnottomassa olotilassa. Joita henkiin jääneet (hengelliset) yrittää kaikin tavoin elvyttää ! Tilanteeseen syyllisten yrittäessä kaikin tavoin elvyttelyä estää / uutisoinnilta pimittää. Ovat sellaisilla paikoilla että, eivät uskalla antaa totuudellisen katastrofitilan tulla julkiseksi, julkisesti tajuttavaksi, siksi yrittävät kaikin tavoin vastustaa ja estellä asian tilan julkiseksi tulemista, jota tajuttomien elvyttäminen / heidän, ns. uneliaisuuden tajuttomasta tilastaan herääminen vaikuttaisi.
Suuri osa elvyttäjistäkin on hiukan sekavassa tilassa, toimien sitten hiukan ristiriitaisesti, toisiaan huomioon ottamattomasti. Eli, osa on sen verran puolitajuttomuuden / sekavan tilansa tähden paniikissa ja hiukan sokeita, että törmäilevät toisiinsakin. Sen lisäksi että, kompastuilevat tajuttomiinkin. Heille kun kyseinen katastrofi tilanne ja laajuus on vielä hyvin hämärän peitossa, ja monet ovat niin pahasti eksytyksen tilassa, etteivät ymmärrä tehdä mitään, muuta kuin katsoa ja seurata mitä muut tekevät ja sitäkin hyvin pintapuolisesti, sitten sitä arvostellen, jopa pilkallisesti vinoillen, että mitä te nyt siinä omilla voimillanne yritätte ryöstettyjä haavoitettuja (vääryyden uhreja) auttaa.
Ei niitä Jeesuksen käskyjä ja ohjeita nyt niin kuuliaisesti tarvitse noudattaa. Kyllä Hän itse kaiken tekee. Pitäkää te vain hauskaa ja nauttikaa maailman menosta, ollaan vaan pelkässä uskossa, puhutaan Jumalasta ja väitellään Jeesuksesta, katsotaan kenellä meistä on oikea oppi, tämähän on ihan kivaa kilpailua näinkin. Turhaa se on muista huolta kantaa ja muiden puolesta vaivaa nähdä. Ei siitä kuitenkaan mitään hyötyä meille / minulle ole.
Tällaista käsitystä saa ryöstettyjen ja haavoitettujen (vääryyden uhrien auttamisesta) totuuden julkituomisen aiheista ja asioista, eli, elvytys työstä palautteina. Siis, jopa uskoaan Kristukseen tunnustaviltakin.
Voi, voi, löytäneekö uskoa maan päältä, tullessaan omiaan ylös, tuuliin ja pilviin ottamaan, luokseen seurakuntaansa, morsiantaan hääjuhlaansa hakemaan, Jumalan vihan ja tuomion noin 7 vuotta kestäväksi juhla ajaksi, jolloin maanpäälle jäävät joutuvat Jumalan vihan ja tuomion kohteiksi. Noin 7 vuotta kestäväksi ajaksi, josta jälkimmäinen 3 ja ½ vuotta hirmuisten kärsimysten aikaa, sellaisten joita ei ole vielä maan päällä koko historiansa aikana koettu. Koko maailman väestöstä vain puolet selviää hengissä, mutta nekin niiden hirmuisten kärsimysten kautta ja pehmentäminä. Joutuvat kuitenkin huutamaan, itkien ja parkuen kärsimystensä tähden Jumalan puolen sen 3 ja ½ vuotta kestävän ajan, vasta sitten Jumala vastaa.
Tiedoksi vaan että mitä on tulossa, laittomuutta tekeville, Jumalan sanan ja Hengen lain, = totuuden ja oikeuden lainmukaisuutta, vastaan taistelemisesta, laillisuutta vastaan sotimisesta.
Kuulkaa nyt hyvät ihmiset, jotka olette näin suuresti eksytettyjä, että syötte toisianne ! Eli elätte ja toimitte hirveässä sekasorrossa ja ristiriitaisuudessa / itsepetoksessa, sahaatte ns. omaa oksaanne, tuhoatte ja turmelette elinmahdollisuuksianne ja siinä ohessa itseänne ja toisianne, tuotatte hirveitä onnettomuuksia ja sairautta, väkivaltaa, juoppoutta, työttömyyttä, ym. huumeilla sekoilua ja niiden ym. vääryyksien, sanojen, tekojen, valintojen ym. itsekkäiden ratkaisujen / petollisuuden raskaita seuraamuksia, suurelle osalle köyhyyttä ja kurjuutta, ja monenlaista onnettomuutta / tuskaa ja ahdinkoa. Valitsemalla ja valtuuttamalla vääryyden tekijöitä hallitsijoiksenne ja johtajiksenne ym. yhteiskunnan virkoihin joissa käyttävät asemaansa, teidän omaksi tuhoksenne ja pahoinvoinniksenne.
Koska joutuvat palvelemaan kouluttajiaan, eli tämän pahan vallassa olevan maailman ruhtinaita, jotka ovat saatanaa ja hänen kanssaan langenneita pahuuden henkiolentoja palvelevia, (pimeyden puolen ruhtinaita tässä ajassa ja maailmassa) siis tuhoksenne palvelevia ja ahkeroivia. Ja hyvin ahkeria ovatkin. Kyllä niin paljon ovat saaneet teidän avullanne kaikkea pahaa / kärsimystä aikaiseksi.
Nämä kyseiset henkiolennot kun vihaa kateudestaan, Jumalan kuvakseen luomia ihmisiä, heillä, ihmisillä, kun on mahdollisuus vielä pelastua kadotukselta Jumalan yhteyteen, Jeesuksen Kristuksen sovintoveren ansiosta ! Häneen uskon kautta. Ja silloin Hänen armostaan niitä kohtaan jotka hyväksyvät Hänet Herrakseen, haluamalla alkaa noudattamaa ja ojentautumaan Hänen ja / apostolien opetusten perustalta ja mukaisesti. Jota noilla pahuuden langenneilla henki olennoilla ei enää ole.
Eli on: Ainoa lainmukaisen vaihtoehto ! Kaikki muut on vaihtoehdot ovat lainvastaisia, ja silloin rangaistuksen ja tuomioiden alaisia. Ja joiden täytäntöön laitoista muistutuksiksi ja varoitukseksi, pahuuden ja vääryyden raskaista seuraamuksista tulee tiedoksi kaikille. Kuulemme niistä päivittäin useastikin eri tiedotusvälineidemme, lehdet, radio, televisio, internet kautta.
SUOMELLE JA KAIKILLE MUILLEKIN KANSAKUNNILLE VAROIUTUKSEKSI !
Koska olette hyljänneet laillisuuden ja valinneet laittomuuden (ei mitään pahaa, eikä väärää lain vastaisuuden). HYLJÄNNEET LAILLISUUDEN koko kansakuntana. Kukaan ei, muutamaa Kristuksen seuraajaa / Jumalaa sanansa (Jeesuksen Kristuksen ja / apostolien opetusten mukaisesti) palvelevaa lukuun ottamatta, ei ole perännyt, eikä vaatinut kyseistä, totuuden ja oikeuden lainmukaisuutta. Eikä myöskään sanoutunut irti kyseisestä laittomuudesta, vaan on tyytyväisenä sitä, itse kukin palvellut ja suosinut. Ja niin tuottanut lähimmäisilleen / muille hirmuisia kärsimyksiä, kaiken pahan ja väärään (lainvastaisen seuraamuksina). Jotka aina seuraa laittomuuden pahoina hedelminä, kärsimystuotoksina. Koska kaikki laittomuus on vääryyttä, silloin rangaistuksen alaista / tuomittavaa. Ja on silloin onnettomuuksia ja muita hirveitä ja pahoja asioita tuottavia, kansakuntien ja kansalaisten päälle vedettyjä rangaistuksia, tuomioita / kärsimyksiä.
Ettekö nyt ymmärrä ? Vaikka joka päivä useasti tiedotusvälineenne niistä hirveistä tuomioista / täytäntöön laitoista uutisoi ! Jopa elävinä kuvina näyttää, lehti kirjoitusten ja kuvien lisäksi. Joihin päivittäin Suomessakin aivan liian moni joutuu, tavalla jos toisella. Kaikki onnettomuudet ja sairaudet ym. ennenaikaiset turhat kuolemat ovat juuri niitä. Joita kansakuntana, laittomuudellanne tuotatte. Näitä raskaita, pahan ja väärän seuraamustuomioita on valtavasti erilaisia ja eritasoisia, ja kaikenlaisina menetyksinä vaikuttavia. Niitä on kaikki rikkoutuneet ihmissuhteet ja muut henkiset kärsimykset. Petoksiin, pettymyksiin, avioeroihin, työttömyyden ym. Syntien / laittomuuden TUOTOSTEN, syntiuhreiksi eritavoin joutumisten lisäksi, myös maksajiksi.
Myös sodat, niin sisällissodat kuin kansojen välisetkin sodat ovat niitä Jumalan sallimia tuomioita kun Hänen varjelevan ja siunaavan kätensä alta on siirrytty kirouksen pahalle ja vaaralliselle puolelle, Häntä ja Hänen omaisuuttaan, silloin myös kaikkia ihmisiä vastaan sotimisen puolelle. Niitä raskaita seuraamustuomioita näin päälleen vetäen. Joihin kaikki kansakuntalaiset ovat valitsemiensa ja valtuuttamiensa, palvelijoidensa / edustajiensa ym. virkoihin asettamiensa ohjaamina ja johdolla pyrkineet ja halunneetkin. Mutta näin tehdessään omaksikin tuomiokseen / kärsimyksikseen. Kaikista varoituksista ja valistuksista hulimatta.
Vain hyvin harvat ovat turvallisella, laillisuuden, = Jumalan sanan ja Hengen lain / oikean ELÄMÄN puolella. Silloin ei mihinkään pahaan eikä väärään osalliset eikä syylliset. Vaan ovat Jumalan puolelta Kristuksen armosta ja Häneen ja Häntä uskomisen kautta SYYTTÖMIKSI
julistettu. Mutta vai ne, jotka noudattavat kaikilta osin sanansa hyviä ja oikeita / lainmukaisia elämän ohjeita. Tehden, puhuen, toimien, harrastaen ja käyttäytyen, eli eläen niiden mukaisesti.
Koska ovat siirtyneet Kristukseen Jeesukseen uskon kautta, sille Hyvälle ja oikealle, Jumalan valtakunnan puolelle. Sen puolesta toimimaan ja elämään. Kaikesta pahasta ja väärästä, ja niiden raskaista seuraamuksista muitakin varoittamaan. Ja kutsumaan, valistamisen ja Kristuksen täydellisyyden kirkastajina sanoin ja teoin muitakin laillisuuden turvalliselle puolelle. Jossa ei enää vääryyden seuraamuksista kärsimyksiäkään ole
Kyllähän nämä hirveät valitusten ja vaikerrusten katkerat äänet kuluu kaikkialla. Ja hyvin monet näkee ja kokee niitä omassa lähiympäristössäänkin. Ei kuitenkaan juuri kukaan kuitenkaan mitään välitä. Menee vaan väistellen kylmästi ohi. Sulkee korvansa, silmänsä ja sydämensä muiden hädältä. Ei juuri kukaan kysy miksi ei kukaan puutu tähän, hirveän raskaita seuraamuksia tuottavaan laittomuuteen. Ja kun kukaan, ei esivalta eikä mikään muukaan taho, eikä kukaan yksilö ihmisenäkään tuomitse vääryyttä / laittomuutta. Jumala, koko luomakunnan luoja ja omistaja, elämän antaja ja ylläpitäjä ei kuitenkaan niitä vääryyksiä / laittomuuksia hyväksy.
Eli Hän kuitenkin tuomitsee ne, ja sallii näiden raskaiden ja pahojen seuraamusten seurata oikeutetusti ja oikeudenmukaisesti, niistä pahoista teoista, sanoista, tuottamisista, palvelemisista, harrastuksista ja käytöksistä, Häntä ja HYVÄÄ tahtoansa, silloin kaikkea oikeaa ja hyvää vastaan sotimisista, ja antaa niiden vaikutuksista aiheutuvien kärsimysten tulla, niistä pahuuksista ansioina, (mitä kylvää, sitä niittää lain mukaisesti). Korkeimpana ja kaikkein oikeudenmukaisimpana tuomarina. Antaen oikeuden tuomioiden täytäntöön laittajilleen, näitä laittomuuksia / lainvastaisuuksia kitkeäkseen. Silloin myös niiden tuottamia valtavia ja pahoja kärsimyksiä kitkeäkseen.
Ihmisille on mahdollista löytää turvattu turvallinen, rauhan ja rakkauden elämän tila ainoastaan totuuden ja oikeuden lakien (ei mitään väärää eikä pahaa), silloin ei enää niihin syyllistymistäkään.
Eikä enää niistä pahoista ja vääristä sanoista ja teoista rangaistuksen ja tuomion alainenkaan.
Eli lainmukaisesti, Siis ainoastaan Jumalan sanan ja hengen lain, pohjalta ja mukaisesti tekemällä ja toimimalla. Joka tarkoittaa Jeesuksen Kristuksen ja / apostolien opetusten ja ohjeiden, sekä niiden mukaisten, kaiken oikein ja hyvän mahdollistavien ehtojen mukaisesti tekemällä, puhumalla ja käyttäytymällä, toimimalla ja elämällä. Pyrkien kohti täydellisyyden olotilaa. Elämän tilaa jossa kaikki ns. ”palat on kohdallaan”. Joka tarkoittaa valheellisuudesta / vääryydestä ja kaikesta pahoinvointia toisille tuottavasta elämästä irtisanoutumista. Silloin täysin virheetöntä, silloin Jumalan sanan ja hengen mielen mukaista yhteiselon ja asiain tilaa. Joka on aidon oikean RAKKAUDEN mukaista.
Aito oikea RAKKAUSHAN ei tee kenellekään pahaa, ainoastaan RAKKAUDEN puute, joka on rakkaudettomuutta, tekee. Ja myös tuottaa kaikkea mahdollista olemassa olevaa pahoinvointia ja kärsimystä, kaikkine onnettomuuksineen ja sotineen. Niin henkisinä kuin fyysisnäkin tapahtuvina.
Joista siis suuri valtaenemmistö maailman väestöstä tänäkin päivänä kärsii, ja kokee tuskaa / ahdistusta valtavasti monin tavoin. Niin Suomessa kuin muuallakin, muualla ehkä paljon enemmänkin. Mutta ei ole vähäistä täällä Suomenkaan kamaralla. Kyllä valitusten ja vaikerrusten raskaat ja katkerat äänet kuuluu ihan taivaaseen asti.
Kyllä niistä radiossa, erilaisissa lehdissä, televisiossa ja internet foorumeillakin puhutaan ja julkituodaan. Kenellä vain korva on ja vähänkinon ymmärrystä tajuta. Ja jo jokaisen omassakin ympäristössä niitä katkeruuden ja pahoinvointien hedelmiä ihan tarpeeksi, varmaankin nähdään ja kuullaan. Ja suuri osa kokeekin, joihin myös suurin osa sairauksista lukeutuu. Samoin kuin liikenne onnettomuudetkin. Mutta kaikki muutkin onnettomuutta / kärsimystä tuottavat asiat ja tapahtumat, niin lyhyet, kuin pitkäaikaisetkin vaikutuksineen.
Näin lievästi muistuttaen todellisuudesta josta olemme ihmisinä kukin pois poikenneet jo pienestä lapsesta pitäen, jopa tähän laittomuuteen kasvatettu ja koulutettu. Niin vanhempiemme kuin koko yhteiskuntiakin hallitsevin toimesta ja johtamina.
Meitä jotka olemme heränneet tai herätetyt Jumalan sanan julistukseen ja uskon kautta, tästä todellisuudesta tajuttomuuden tilasta. Olemme pienenä ja vähäisenä joukkona tästä kaikesta pahasta ja väärästä, silloin laittomuudesta irtisanoutuneet Kristuksessa Jeesuksessa. Joka on avannut ja viitoittanut toisen tien ja suunnan. Eli sen oikean ja aidon, eli lainmukaisen tien ja suunnan. Josta tämä nykymaailmaa on menossa yhä kauemmaksi, eli siihen laittomuuden, = rikollisuuden / yhä pahenevaan sekasortoon ja ristiriitaisuuteen / suurempiin onnettomuuksiin ja sotiin, kohti ja päin. Johon johtaviksi, ihmiset itse ovat valinneet ja valtuuttaneet vääryyden palvelijoita, jopa hallitsijoikseen / edustajikseen, kaiken pahan ja väärän puolesta valtiaiksi ja lypsäjikseen ja johtajikseen.
Kyllähän tämä varmaan uskomattomalta asioista tajuttomien / tietämättömien mielestä kuulostaa, mutta minkäs teet, kun kaikki elämä ja touhu näin osoittaa, totuuden ja oikeuden sanan ja lain valossa ja mukaan katsottuna. (siinä ei mitään väärää eikä pahaa lain valossa), = Jumalan sanan ja Pyhän Hengen valossa. = täydellisyyden lakien valossa, jota Jeesus Kristus on ja edustaa: Nimessään valistaen varoitukseksi väärään ja vaaralliseen, onnettomuuksien ja ennenaikaisen kuoleman suuntaan ja tuhoon kulkemisesta, joka päämäärä on ikuinen kadotus, se ikuisen kärsimysten paikka.
Miksi ihmiset tuomitsette toisianne ja siinä ohessa jopa itse itsennekin: Elinmahdollisuutenne, ja turvallisen turvatun tulevaisuuden itseltännekin. Kaiken oikean ja hyvän tuomitsemisellanne, väärillä lainvastaisilla (ei mitään väärää eikä pahaa lain) valinnoillanne ja valtuuttamisillanne. Kaiken hyvän ja oikean turvatun ja turvallisen, eli lainmukaisen tukahduttaen / estäen, silloin tuomiten. Eli näin väärillä itsekkäillä valinnoillanne tuomitsette lähimmäiseltänne totuuden ja oikeuden lainmukaiset elinmahdollisuudet, saada oikeudenmukainen toimeentulo. Näin esimerkiksi heidät työttömiksi tuomiten. Sillä tämä lainvastainen yhteiskunta elämänne ja toimintanne on johtanut tilanteeseen että, on esim. tullut valtavasti työttömiä, joilla ei ole oikeudenmukaista mahdollisuutta työhön / toimeentuloon.
Mutta on valtavan paljon muita vastaavia asioita, joita on väärillä, toisianne ja ennen kaikkea Luojaa, koko luomakunnan omistajaa, elämän antajaa ja ylläpitäjää ja kaikkia Hänen omiaan vastaan valinnoilla tuominneet. Näitä ryöstettyjä ja haavoitettuja, (Raamatun kertomuksessa), eli VÄÄRYYDEN uhreja, on valtavasti erilaisia tapauksia, ja kaikilla tasoilla tapahtuneita ja tapahtuvia, kaikille kansan luokille yhtä lailla.
Vakkakin ehkä enemmän, vähemmän kouluja käyneille. Mutta onnettomuudet, sairaudet, ryöstäjät, väkivaltaisuudet, rajumyrskyt, maanjäristykset, virukset, väkivaltaisuudet, terrori teot, avioerot, petokset, ym. valtavan paljon tuskaa ja kärsimyksiä, jopa ennen aikaisia kuolemia tuottavat, väärillä valinnoilla tilatut asiat ei katso sitä, kuinka paljon on käynyt kouluja. Ei katso onko uhriksi tuleva työnantaja vai työntekijä, nuori tai vanhus. Ei sitäkään, onko kysymyksessä, poliitikko, liikemies, viranhaltija, vai ns. tavallinen kuluttaja kansalainen. Ja onnettomuudet ja suurin osa sairauksistakin on tuomioidenne, eli väärien valintojenne seuraamuksia. Silloin kaikkien väärin valitsevien vääryyden ja kaiken pahan hyväksyneiden tilaamia. Jopa niidenkin, jotka ovat vain hiljaa tyytyväisinä hyväksyneet ja mukautuneet muiden vääriin valintoihin / tuomioihin alistumisen, silloin myös osallistumisen.
Kansan tasavalloissa kun valta on: Korkeinta valtaa käyttää ja suurinta vastuutta kantaa perustuslain mukaan KANSA, yhdessä ja kokonaisuudessaan. Heidän tehtävä on valita keskuudestaan totuuden ja oikeuden lakia kunnioittavia (ei mitään väärää eikä pahaa), ja niihin sitoutuneita asiantuntija palvelijoita, niiden mukaisin ehdoin; Ei herroina hallitsijoita. Johtamaan ja hoitamaan yhteisiä asioita ja viedä yhdessä hyväksi lainmukaisiksi todettuja päämäärätavoite asioita eteenpäin asiantuntemuksellaan. Kansan ollessa yhdessä ja yksimielisesti vanhurskauden pohjalta ja mukaisesti työnantajiaan, ja he valitut ja valtuutetut työntekijöitään / palvelijoitaan. Kansahan heille verovaroistaan palkankin maksaa.
Älkää siis enää tuomitko, valitko väärin, eli toisianne vastaan. Toisillenne ja itsellennekin kärsimystä tuottavia valintoja / vääryyttä ja muuta pahaa, lainvastaista hyväksyen, eli tilaten.
Mitä kansakunta kylvää sitä myöskin niittää. Joka pahuutta ja vääryyttä suosii ja hyväksyy, eli kylvää, siitä se myöskin turmion eli tuomionsa niittää. Ja koska kaikki vääryys on laittomuutta, silloin rangaistuksen alaista toimintaa, eli rikollisuutta, silloin tuomittavaa, tuomiota ja kirousta päälleen vetävää.
Jeesuksen Kristuksen nimessä varoitukseksi ja valistukseksi asian tutkittavaksenne ja keskusteltavaksenne näin tuoden. Jos ette voi todistaa tätä lainvastaiseksi, niin älkää tuomitko. Sillä tämä on ns. HÄTÄ sanoma, teidän kaikkien lukijoiden, onnettomuudelta tai jopa ennenaikaiselta kuolemalta / kadotukselta, pelastusmahdollisuudeksi.
Ihmisiä puhutellaan monella tavalla, eri tilanteilla, läheltä piti tapahtumilla, epäonnistumisilla, sairauksilla, onnettomuuksilla, petetyksi tulemisilla, vihjeillä, ystävällisillä kutsumisilla, suorilla huomautuksilla, varoituksilla, asiallisilla valistuksilla, erilaisilla katastrofeilla, jopa sodilla, jos ei vähemmällä haluta ymmärtää, väärään ja vaaralliseen suuntaan kulkeutumista. Jonka päämäärä on ikuinen itku ja hammasten kiristys, johon verrattuna muutaman vuoden sotakaan ei ole mitään. Ikuisuus sentään on loputonta, ja jos jääräpäisyyttään vain varoituksista ja valistuksista huolimatta menee ja jopa pyrkii siihen suuntaan ja päämäärään suuressa itsekkyydessään, ylimielisyydessään / tyhmyydessään, niin on kelvoton saamaankaan muuta.
Ihminen on valitettavasti niin sielunvihollisen ns. ”aivopestävissä” ja manipuloitavissa, syntiinlankeemuksen perintönä saamansa heikkouden, Pyhän Hengen voiman menettämisen seurauksena. Ettei omassa voimassaan pysty tuota kaiken pahan ja väärän isää saatanaa vastustamaan. Eikä siinä väärässä hengessään viihtyessään ole halukas vastaan ottamaan Pyhän hengen voimaa. Jonka saisi, ja on luvattu uskon kautta Kristukseen Jeesukseen. Joka sitä Pyhän Hengen voimaa on ainoastaan oikeutettu antamaan ja jakamaan, kenelle Hän hyväksi näkee, kuitenkin vain niille jota tunnustavat uskoansa häneen ja tahtovat koko sydämestään vapautua saatanan hengen orjuudesta ja otteesta.
Hänellä Jeesuksella Kristuksella kun on se, kaikki valta ja voima, viisaus ja väkevyys, totuuden ja oikeuden, armon ja rakkauden lisäksi, jotka kaikki ovat yhtä ja samaa, yhteen kuuluvaa kokonaisuutta kaikkine tiedon lähteen salaisuuksineen. Jotka kaikki ovat Hänessä kätkettynä, Hänen vallassaan ja valtansa alaisuudessa olevia. Ihminen saa vain sen ja sitä mitä hänelle armostaan ylhäältä annetaan. Kuka saa parhaakseen kuritusta, niin kuin isät ja äidit lastaan rakkaudestaan kurittaa, lapsen tulevaisuudelle parhaaksi. Kuka taas saa hyvää hedelmää tuottavana kiitosta, siunausta ja varjelusta. Jotkut sitten jatkuvan tottelemattomuutensa ja kurittomuutensa ansiona rangaistusta, jopa henkensä ns. syntiuhrina menettäen.
Ihmiskunnan kehityksen vauhti on valtava, mutta suunta on väärää, eli on kohti tuhoa. Johon aina totuuden ja oikeuden vastainen, väärä ja valheellinen, lainvastainen perustaltaan oleva toiminta johtaa. Tuottaen jo matkallaan ihmiskunnalle valtavasti erilaisia kärsimyksiä, ikään kuin varoitukseksi ja muistutukseksi väärään, vaaralliseen suuntaan menemisestä. Joiden pitäisi olla merkiksi, pysäyttää väärään suuntaan veto ja meno. Mutta ei vain näytä vaikuttavan suuretkaan onnettomuudet ja valtavia kärsimyksiä tuottavat varoitus merkit, edes hiljentävästi väärään suuntaan markkinatalous / politiikka uskonto menon vauhtia. Joka siis ei ole totuuden ja oikeuden lakien mukaista elämää ja toimintaa, vaan täysin näiden lakien vastaista, silloin rangaistuksen ja tuomion alaista laittomuuden harjoittamista ja harrastamista. Ihmiskunnan ja koko luomakunnan tuhoksi ja turmelemiseksi, todellisen lainmukaisen elämän, (ei mitään väärää eikä pahaa) elinmahdollisuuksien kiristämiseksi / esteeksi.
Näin ihmiset on saatu sahaamaan omaa oksaansa, heidät on petoksilla eksytetty valitsemaan ja valtuuttamaan omat kurittajansa ja elämän mahdollisuuksiensa tuhoajat. Ja vaikka omakohtaisesti kokevat ja näkevät oman elämänsä kurjistumisen, yhtäti vain tekevät samoja virheitä, valitsevat ja valtuuttavat toistuvasti samoja ja saman puolueiden edustajia johtajikseen ja herroina hallitsijoikseen / kurittajikseen ja kurjistajikseen viemään yhä syvempään ja pahempaan sekasortoon ja ristiriitaisuuteen / tuhoon. Yleensä sotaan, joko sisäiseen tai ulkoiseen, tai kansanmurhiin, jopa maailman sotaan. Näin tappamaan toisiaan oikein joukkotuhojen tehoaseilla, saattaa kokonainen iso kaupunki tuhoutua yhdellä atomipommilla, tai kemikaalilla myrkyttää koko kaupunki väestö.
Tällaiset valmiudet olette ihmiset luoneet ja olleet niitä itse valmistamassa ja valmistusta varoillanne tukemassa. Olette siis itse valmistaneet itsenne tuhoaseet, ja tulette niitä itse toisianne vastaan myös käyttämään, valitsemienne ja valtuuttamienne johtaessa ja ohjatessa teitä siinä tehtävässä. Ja jo nyt kokoajan käytätte niitä toisianne vastaan, sekä henkisellä että fyysisellä tasolla ettekö sitä vieläkään tajua. Vaikka valitusten ja vaikerrusten äänet ovat näin hirveät kuin ne tänä päivänä on, ettekö kuule, ettekö seuraa mitä ympärillänne kautta maailman tapahtuu, ja ettekö tiedä miksi näitä hirveitä kärsimyksiä ihmiskunnalla jatkuvasti ja pahenevassa määrin on. Tehän niitä pahoilla sanoillanne ja teoillanne koko ajan tuotatte. Koska toimitte ja elätte totuuden ja oikeuden lain (ei mitään väärää eikä pahaa) lainvastaisesti. Koko luomakunnalle ja kaikelle elämälle valmistajan ja omistajan puolelta asetettujen ainoiden ja oikeiden lakien / käyttöohjeiden vastaisesti.
Jos joku haluaa pelastua tulevalta tuholta ja varjeltua näiltä pahoilta seuraamuksilta joita tämän väärään suuntaan kulkeminen koko ajan aiheuttaa ja tuottaa, Kääntykää totuuden tien viitoittajan Kristuksen Jeesuksen puoleen. Raamatun uudessa testamentissa on kaikki tarvittava opastus, opit ja ohjeet miten se käytännössä tapahtuu ja miten jatketaan elämää sillä turvallisella ja turvatulla tiellä eteenpäin.
Palvelijat toimii ja tekee työtä aina työnantajansa puolesta. Pahan palvelijoiden kilpaillessa toisiaan vastaankin. Kiristäen omia etujaan ja elinmahdollisuuksiaan muiden samassa leirissä olevien kanssa. Keskenään kilpailevien eri osastojen tai työn alaisuudessa työtä tehden ja vaivaa nähden. Näin tehden, sahaten ns. omaa oksaansa. Ennemmin tai myöhemmin omaksi tuhoksi ja kurjuudeksi, (esim. työttömyys). Tai kilpailussa toisen ns. pelistä pudottaen. Mutta myös monella muulla tavalla luomakuntaa ja kanssa eläjiä tuhoten ja turmellen.
Tuottaen sivuvaikutuksina monenlaisia ongelmia ja kärsimyksiä, niin itselleen kuin muillekin ja koko maailmalle ja kaikelle elävälle, mitä maa päällään kantaa. Ulottuen jopa, taivaaseen, eli maan ilmakehään asti, sitäkin saastuttaen. Joka sitten on kostautunut ja kostautuu monin eri tavoin. Niin ihmiskunnalle kuin muullekin elämälle hirmuisia kärsimyksiä tuottaen. Näin pahan palvelijat toisiaan ja itseään tuhoaa, ja elämäänsä kurjistaa sekä onnettomuuksia, kaiken pahan ja väärän raskaita seuraamuksia tuottaa. Luomakunnan luojan ja omistajan tuomioina kaikesta pahasta ja väärästä.
Hyvän työnantajan, eli luomakunnan Luojan ja Omistajan palvelijat taas kilpailevat keskenään mutta vain toistensa kunnioittamisissa, yhdessä ja yksimielisinä Herraansa ja toisiaan palvellen ja ohessa lähimmäisiään, ryöstettyjä ja haavoitettuja ( vääryyden uhreja) kaikin tavoin auttaen, kuka milläkin tavalla osaa ja ymmärtää. Ei kuitenkaan kävele kylmästi / rakkaudettomasti ja välinpitämättömästi ohitse. Niin kuin uskonnolliset jopa Jumalan puolesta kiivailevat ulkokultaiset, kirjan oppineet papit ja fariseukset, (Raamatun kertomuksessa), mutta nykyäänkin samoin.
Harva tänä päivänä tunnistaa uskonnollista, uskovasta. Heille kaikki se, mikä kuuluu ja näkyy voimakkaasti ja suuressa julkisuudessa on uskontoa, johon kaikki uskoon liittyvä heidän mielestään lukeutuu. Vaikka varmasti ovat nähneet oikeaakin, Uudentestamentin opetusten mukaista uskoa käytännössä, ainakin yksilö tasolla. Joka kaupungista varmaan jokunen sellainenkin löytyy. Jumalan teoillaan ja elämällään kieltävät, vaikkakin Jumalasta puhuvat uskonnot, ovat eksyttäneet antikristillisessä hengessään lähes kaikki. Jos olisi mahdollista ollut niin valitutkin. Mutta heitä kun ei voi kukaan eksyttää, koska itse Kristus Jeesus asuu ja vaikuttaa heissä Pyhän Henkensä kautta, niin näkemisen, kuulemisen kuin ymmärtämisenkin, ja myös tekemisen ja tahtomisen.
Mutta ei ole tarkoituskaan että pitäisivät suurta ääntä teoistaan, ainoastaan sanomansa Jeesuksesta ainoana oikeana ja voimallisena ihmisten pelastajana pitäisi kuulua voimakkaasti. Että kaikki jotka haluavat pelastua ikuiselta kadotukselta, ymmärtäisivät alkaa etsimään yhteyttä Häneen / Hänen seurakuntaansa, Nooan arkkia vastaavaan. Jossa vain ne pelastuivat, jotka olivat mukana rakentamassa sitä arkkia ja varoittamassa ulkopuolella olevia Jumalan tuomiosta, joka kohtaa kaikkea Jumalan sanan vastaisuutta. Lainmukaisen elämän, eli totuuden ja oikeuden lain mukaista / rehellistä / rakkaudellista elämän vastaisuutta. Joka on laittomuutta, ja joka syntiä, eli rikollisuutta elämän antajaa, luomakunnan luojaa ja omistajaa vastaan ja silloin rangaistuksen ja tuomion alaista.
Tiedoksi ja tutkittavaksi / keskustelun aiheeksi kaikille. Koska kaikki palvelette, joko hyvää tai pahaa herraanne tai Herraanne. Joko hyvän ja oikean puolesta tai sitä vastaan. Raja on ihan selkeä, ilmenee Jeesuksen ja / apostolien opetuksista, Raamatun uudesta testamentista. Hänen nimessään näin valistaen ja muistuttaen, myös varoitukseksi pahan palvelijan hirveästä kohtalosta, viimeistään ikuisuuden puolella. Hirveitä onnettomuuksia ja muita pahan raskaista seuraamuksista kun saamme todisteina, päivittäin tiedotusvälineidemme välityksellä. ”Katso”, katsokaa, kuulkaa tai lukekaa.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Tuota sepustusta jos lähtee lukemaan, niin siihen kyllä kadottaa itsensä ikuisiksi ajoiksi! :D :D
Raamattu on satua.