Lähetti enkelit profeettojen tykö sen sijaan, että meni itse. Lähetti poikansa maailmaan, mutta jäi itse taivaaseen. Käski poikansa kuolla ristillä, mutta itse elää porskutti. Pani poikansa luomaan maailmankin, kun ei itse viitsinyt vaivaa nähdä.
Lähettää typerät ihmiset julistamaan evankeliumia, kun voisi näyttäytyä, niin ei tarvitsisi kenenkään vaivaa nähdä.
Miksi?
Tosi heikoissa kantimissa on pelastuksen evankeliumi, kun ilman ihmisiä ei kukaan siitä olisi kuullut.
Lähettää typerät ihmiset julistamaan evankeliumia, kun voisi näyttäytyä, niin ei tarvitsisi kenenkään vaivaa nähdä.
Miksi?
Tosi heikoissa kantimissa on pelastuksen evankeliumi, kun ilman ihmisiä ei kukaan siitä olisi kuullut.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Aloituksen on kirjoittanut nimimerkki "Henki", joka on tunnustuksellinen saatananpalvoja ja vaarallinen sekopää.
Hän on ottanut käyttöön myös uudet nimimerkit "imbecille", "K.T.S.", "he-ma" ja "Holokrates" sekä rekisteröitymättömät nimimerkit "Lightning", "KTS" ja "Pe.ku".
Asiasta on esitetty pitävät todisteet täällä:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17992903/jeesuksen-synnittomyys---osa-3#comment-122835492
Nimimerkki "Henki" on tullut tänne vain provosoimaan uskovia ja myös kiihottamaan adventisteja ja juutalaisia (toraisteja) vastaan. Hänellä on hillitön tarve vääristellä toisten sanomisia ja valehdella.
Hänen kommentteja ei kannata lukea eikä hänen kanssa kannata keskustella ollenkaan.
Perkeleen Temppeli ry on aktivoitunut ja alkanut levittää somessa kaikenlaisia valheita.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18224869/perkeleen-temppeli-ryta-johtaa-kirjastotyontekija-henri-hiljander-espoon-kirjastosta
Ehkä sinun ei tarvitse tietää asiaa.Jatkat vain samalla tavalla ja kuolet ja kohtaat sitten herrasi.
No en kohtaa etkä kohtaa sinäkään. Kuolema on kaikille tasapuolinen eikä jatkoaikaa pelata. Sorit siitä.
Tiedän sen varmasti ,että kohtaat.
Sinä varmaan uskot että kohtaat - minä tiedän että emme.
Eläköön se ero tietotasossa.
Niin ja tiedän miksi sinä et tiedä ja minä tiedän.
Ero siinä on Jumala.
Ei-helluntailainen kommentti:
Suosittelen uskonnonfilosofian tutkimista: panenteismi = kaikki on Jumalan sisällä (Apt 17). Ilman Jeesusta (Jumalaa) ei voida mitään tehdä, Joh 15.
Isä, Poika ja Pyhä Henki. Kolminaisuus oppi on RAamatullinen fakta.
2.Korinttolaiskirje:
5:19 Sillä Jumala oli Kristuksessa ja sovitti maailman itsensä kanssa eikä lukenut heille heidän rikkomuksiaan, ja hän uskoi meille sovituksen sanan.
Raamatussa on faktaa vähemmän kuin mikä tuollaisessa tekstimäärässä olisi todennäköistä. Säälittävää käyttää raamattua muuna kuin pannunalusena.
Hän teki työnsä profettojen, enkelien ja Poikansa kautta.
Ei siis ilennä valehdella omalla naamalla niin laitto konsultit asialle. Että semmosta.
Raamatun tarina
Palava pensas esiintyy Raamatun Vanhan testamentin toisessa Mooseksen kirjassa, jossa pensas yhdistetään Jumalan ilmestykseen Moosekselle.[1] Raamatun tarinan mukaan Mooses kohtasi pensaas Horebin vuorella. Tuli ei kuluta palavaa pensasta ja pensaasta huutava Jumalan ääni kertoo Moosekselle, että Jumala tulee vapauttamaan juutalaiset egyptiläisten käsistä ja vievämään heidät Kanaaninmaahan eli luvattuun maahan. Mooses käsketään menemään faaraon luo ja johtamaan juutalaiset pois Egyptistä.
Sen takia, aloittaja, että vasta ajan lopussa saat kohdata tuomarisi.
nyt voi mussuttaa ja irvistellä, ja elää itse- kuin perkele. Mutta, aikansa kutakin. Se tuli- mikä Jumalan kirkkaus on, se tappaa sinunlaisesi sielun, kun ei kiinnosta muutakuin vinkua tuota samaa aloitusta, ajasta toiseen.
Et muka osaa, etkä halua käsittää sitä, miksi sinun pitää itse - otaa itsesi niskasta kiinni ja persuuksista, vielä naamasi peilin eteen ja tehdä sille jotain.
Ei tuolla naamalla viitsi lähimmäisiään tavata ja soittaa suuta.
Jos nyt sen kirkkauden kohtaisit, siis Hänet - itse- sinulle riittää siinä se tuhkaksi- sielun tappava tuli. Elämälläsi ei ole mitään arvoa.
Mene kentälle rakentamaan tätä hyvää, mitä pitää tehdä. Äläkä aina viitti aivopieruja kylvää, tyhjänpäiväisiä aloituksia, kun ei halua järkeä käyttää.
Aivotonta kerrontaa.
Tehkäämme ihminen kuvaksemme kaltaiseksemme. Vain harvat maapallon vierailijoista voi päätyä Jumalaksi. Esim. Elia jolla oli ihmeet mukanaan ei päässyt Jumalaksi mutta on pienin taivasten valtakunnassa.
Jeesus ja Muhammed (saas) molemmat pääsivät Jumalan kaltaisuuteen. Hän on Intian Vishnu josta inkarnaatiot Krishnaa myöten saapuvat maapallolle. Minkä tähden Isä toimii sillä tavalla että nostaa muita kaltaisekseen ja lähettää heistä alun saaneita inkarnaatioita?
Miksi hän ei itse tule? Hän on suurin ja hänen on hoidettava koko Galaksin asioita niin koko Universumin. Hän ei ehkä pidä maapalloa enää kaikkein tärkeimpänä. Universumiin kuuluu myös näkymättömät taivaat.
Tai sitten on jokin muu syy.
Musta on hienoa että on Lähettiläitä ja Ilmestyksiä. Sääli vaan että ollaan Suomessa niin eristyksissä ettei tiedetä esim. Katolisille sattuneiden Ilmestysten sanomaa.
Sanoma Jeesuksen kirkolta Suomeen saapui vasta 1155 jkr eli yli 1000 vuotta myöhässä. Ja Amerikan intiaaneille 1500 vuotta myöhässä.
Pitäisikö olla enemmän lähettiläitä en tiedä, mutta jokainen lähettiläs pitää ottaa vastaan iloiten ja arvostaen sillä tilaisuus on aina ainutlaatuinen.
Johannes 6
28 Niin he sanoivat hänelle: "Mitä meidän pitää tekemän, että me Jumalan tekoja tekisimme?" 29Jeesus vastasi ja sanoi heille: "Se on Jumalan teko, että te uskotte häneen, jonka Jumala on lähettänyt".
Pienoisevankeliumi (Joh. 3:16): “Jumala on rakastanut maailmaa niin paljon, että antoi ainoan Poikansa, jottei YKSIKÄÄN, joka häneen uskoo, joutuisi kadotukseen, vaan saisi iankaikkisen elämän.”
(Jumala oli itse Pojassaan. Jumala uhrasi itsensä vapaaehtoisesti rakkaudessa ihmiskuntaa kohtaan. Sovitus on kaikille ja lunastus koskee koko maailmaa, myös homoja ja pedofiilejä. Vain syntinsä ja syntisyytensä tajuava, voi ymmärtää ja vastaanottaa lahjavanhurskauden pelastavan uskon kautta. Ilman pelastavaa uskoa sakramentit ovat tyhjiä.)
(Jos omistat kirjan Leipäset (Rosenius), niin tammikuu 23 valaisee asiaa kansanomaisesti esim.)
Pyhä Henki kirkastaa Kristuksen, ei itseään!
Eikö kukaan ole kertonut Jumalalle Suomalaista kansanviisautta:
Laita lehtolapsi asialle ja mäne ite perästä.