Voiko ruskutusmoottorisen auton "tulpat kastua"?

Anonyymi-ap

Ennen ja jälkeen hyvin käyntiin lähteneen momentinmuunnin-automaattiauton kanssa kävi seuraavaa:

-Nolla-lämmössä en viitsinyt lämmittää ennalta.
- Auto on maapohjaisessa tallissa renkaiden kohdalta uponnut. Se helpottaa oikean paikan löytämistä naftissa tallissa.

- Pois peruutus vaatii hiukan kierrosten nostoa

Eilen oli puhallin jäänyt suurelle ja radiokin mölisi tavallista änekkäämmin ja nappikäynnistys ei käynnistänytkään autoa ja en huomannut sitä. Tavalliseen tapaan tarjosin kaasua rengaskuopista ylös pääsemiseksi varmaan pari kertaa eli painoin sammuksissa olleen auton kaasua. Sitten huomasin, että prkl, eihän kone käykään. Uusi yritys ja pitikin useamman kerraan napista painaa ja lopulta pitkän sahauksen jälken lähti käyntiin vaivalloisaesti, kuin "tulpat kasteltuna ja mutta bensa tuoksui.

Tuon jälkeen on taas toiminut normaalisti. Olen ollut siinä luulossa että "ruiskukoneen tulppia ei voisi kastella"!

Miten on?

9

407

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei kaasun polkeminen nykyaikaisessa autossa mitään vaikuta, jos auto ei ole käynnissä. Se on vain toivomuspoljin, jolla kerrotaan tietokoneelle miten sen pitää autoa liikuttaa. Ruiskutkin toimivat vain sen tietokoneen ohjaamana. Tietenkin ne ovat mekaanisia laitteita, ja saattavat mennä rikki ja vuotaa. Bensan haju viittaa polttoainevuotoon jossain, ja se olisi korjattava ennenkuin koko auto palaa. Onhan sinulla vakuutukset kunnossa?

    • Anonyymi

      Ainakin öljy voi kastella kun männänrenkaat kuluneet/rikki tms.

    • Anonyymi

      No tuota....

      Polttoaineen ruiskutuksella varustettuja autoja on tehty jo 1950-luvulta lähtien, että niissä on kaikenlaista teknologiaa olemassa.

      Joten kyllä ihan varmasti tulpat onnistuu kastelemaan "ruiskumoottorisellakin" autolla.

    • Anonyymi

      Ainoa ero normaaliin käynnistyksen oli kaasupolkimen painaminen pari kertaa, ennen kuin huomasin ettei kone käy. Sen jälkeen autolla on ajettu noin 250 km ja toimii edelleen kuten pitääkin.

      Koetun ja kokeillun perusteella:

      - nappistartti ei antivoidu ihan täkkäsystä, se pitää painaa pohjaan ja pitää puoli sekuntia, että jäästarttaamaan

      - mitä ilmeisimmin "tulpat kastuivat" kaasupolkimen painamisesta sammuksissa olleessa ruiskutusmoottorisesta autossa.

    • Anonyymi

      Jos oli nsLiimaventtiili....joissain merkeissä lyhytaikainen käynnistys ja sen jälkeen sammutus aiheuttaa venttiilien nostajien häiriön.???kaverin audi ei lähtenyt käyntiin vaikka konetta pyöritti...aikansa kun hinkasi niin kone hyrähti käyntiin...

    • Anonyymi

      Kylmä mootori ei kannata sammuta koska käy silloin hyvin rikkaala

    • Anonyymi

      Ruiskukoneissa voi olla ns. tulppien kuivaustoiminto, startataan kaasupoljin aivan pohjassa pitäen, moottori ei käynnisty, mutta startilla pyörittäessä ruiskun suuttimetkaan ei toimi, joten tämän pitäisi kuivata tulpat.

      • Anonyymi

        Omasa lukee ettei kaasupoljinta saa painaa startatessa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Omasa lukee ettei kaasupoljinta saa painaa startatessa.

        Ei tietenkään normaalitilanteessa.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet toisen kanssa

      ...ja minä yhä vain sinua kaipaan. Tiedän ettet ole onnellinen siellä. Älä hukkaa aitoa onnea ja rakkautta hukkaan vain
      Ikävä
      224
      1556
    2. Näytit taas lihoneen.

      Tynnyri se vaan kasvaa.
      Ikävä
      29
      1403
    3. Kuka teistä on paras nainen

      A-nainen? J-nainen? K-nainen? M-nainen? S-nainen? Vai kenties joku muu...? 😊
      Ikävä
      61
      1269
    4. Immu otti pataan

      Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      69
      1227
    5. Onko jotain mistä

      Olet huolissasi kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      78
      1204
    6. Osaako joku selittää tätä

      Että miksi mulle on joka toinen ventovieras ihminen tyly ainakin ilmeillään ja eleillään?
      Ikävä
      75
      1172
    7. Jos me joskus nähtäisiin

      niin ei kai sen vielä tarvitsisi merkitä sen enempää? Ja voihan olla ettei kumpikaan enää siinä vaiheessa edes haluaisi
      Ikävä
      103
      1163
    8. Koska vietät

      Yhteisen yön kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      54
      998
    9. Lesken uusi

      Onko totta että puolangan kunnalla töissä ollut mies joka kuoli niin sen vaimolla jo uusi lohduttaja. Pitäneekö paikkans
      Puolanka
      18
      962
    10. Persun suusta:"Köyhät on luusereita ja ansaitsevat köyhyyden"

      Ministeri Juuston apulainen näin uhoaa. Mitäs siinä. Kyllä on jo tiedetty muutaman vuoden hallitustyön pohjalta että per
      Lieksa
      175
      855
    Aihe