ja mitään leikkauksia ei saisi tehdä 😂🤣
Suomi 16 vuotta miinuksella
Anonyymi-ap
103439
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 12 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 12 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 103
Vanhimmat
Pitikö ottaa maahanmuuttajat kasvattamaan kuluja? Pitikö tilata hävittäjät? Pitikö antaa miljardit kreikalle, italialle ja korona rahoina? Pitääkö lahjoittaa jatkuvasti voitot kankkulan kaivoon.
Suopmen ongelma syntyti v1993 kun verotus muutettiin suurituloisia suosivaksi. Ennen sentään suurituloiset maksoivat veros kuten muutkin. EUn syytä kaikki. Nyt EUssa on suuri joukko luusereita 10 proentin verolla viettämässä lomaa kovilla palkoilla tekemässä elämästämme mahdotonta elää suurten kulujen takia. Luntakin jo tupruaa yli metrin kostoksi epäilyksistämme.Hulluka nää puolueet. Vaihtakaa ne jo parempiin.
Täyttä kommaripaskaa kono ulinas!:/ Ei SANAAKAAN totta!
..maahantunkeutujien haaliminen ja houkuttelu , järjetön julkisen sektorin paisutus , oman maan yritystoiminnan pilkuntarkka kyttäys ja kyyläys , ideologinen idiotismi ja suoranainen sabotointi Olkiluoto III:n rakennustyömaan valvonnassa , ulkomaalaisten yritysten ja cityvihreiden tuulimyllyhumppa ja rahastuksen salliminen , velkarahan jakaminen pitkin Etelä-Eurooppaa , budjettivajeen paikkaamiseksi kaiken kannattavan kaupittelu ulkomaalaisille... ja nyt kun maksun aika koittaa velkahanojen sulkeutuessa , työnseisauksilla ja lakoilla pyritään "saavutetut edut" säilyttämään vaikka jokainen järkevä ymmärtää ettei tuo meno mitenkään voinut jatkua .. nyt sitten kitistään täysin välttämättömistäkin menoista koska "oma suu on lähempänä kuin .." Vielä yksi heitto ajankohtaisien aiheiden tiimoilta : si vic pacem , para bellum .. jonka olisi toivonut myös erään entisen johtohahmomme muistavan aikoinaan .. vaikka ennen kun puolustusvoimien reservin kalusto romuksi kaupattiin ja ammusvarastoilla Lapin korpit peloteltiin toisten paliskuntien alueille ..
Sipilän hallitus romutti suomen talouden totaalisesti.
,,, ja vasen siipi jatkaa samalla linjalla.
Mikä ihmees vasen siipi?
Kyllä nyt on suomen oikeistolaisin hallitus vallassa mitä koskaan on ollut!
Ja ylipäätään kaikki hallintarekisteristä ja muista rikkaiden varojen kätkemistavoista on pidettu huolta , köyhät ja työntekijät maksaa veronsa kyllä suuremmat tulot ja omaisuus on verottajn piilossa ja se kaikki on oikeiston hallitsemaa ja heidän tavoitteita jotka onnistuvat aina.
Anonyymi
2024-02-07 16:28:57
,,, ja vasen siipi jatkaa samalla linjalla.
----------------------
On se kumma että haalitus on antanut oppositiolle vallan jatkaa
köyhyyttämistä...............
Liikanen,Rehn ja Marin tuhosivat kaiken nollakoroilla ja nyt maksamme inflaatiolla kaiken. Siinä peliddä voittavat taas keinottelijat.
Tai kommunistisin.
Höoö-höpö!
Kun täysin päinvastoin, kommarilusettaja!
Sipilän hallitus oli ainoo hallituksemme varmaan 10 vuoteen joka onnistu jopa lyhentämään valtionvelkaamme!
[kopsaa]yle.fi/a/3-10556893
..oikeistolaisin ja oikeistolaisin ... EDELLISTEN hallitusten töppäilyjä joutuu paikkailemaan vielä pitkään ,... suhteellisen pieni maa tämä Suomi on noihin isompiin verrattuna mutta on tuota alaa sen verran ettei kurssia muuteta edes vuodessa ... eikä kahdessakaan , vuosikymmenten "antaa mennä -meiningin" jäljiltä ..korkeasuhdanteen aikana , kun olisi pitänyt lyhentää lainoja ja maksaa velkoja , elivät vasemmistovetoiset hallitukset "kuin pellossa" jakaen velkarahaa vasemmalle ja oikealle .. Nyt änkyrät änkyröivät "saavutettujen etujen " perään , uhraamatta ajatustakaan sille kenen toimesta valtion kassassa ei ole kuin lainanmaksupapereita ja velkasitoumuksia ..
Romutushan on tehty ennen tätä hallitusta. Katsotaan mitä tämä saa aikaiseksi.
Ei sipilän hallitus pystynyt lyhentämään, vaan oli hetkiä jolloin velka ei kasvanut kuten Marinin aikana. Vanhasen Matin aikana on viimeksi kokonaisvelkaa lyhennetty.
Hienosti on mennyt EK:n ja kokoomuksen propaganda läpi!
Kukaan ei varsinaisesti vastusta leikkauksia, mutta työntekijöiden työehtojen merkittävä heikentäminen ei auta leikkauksissa ja valtion velan maksussa.
Sitä näillä lakoilla vastustetaan!
Kokoomuksella on vain strategiana liittää samaan leikkausten nippuun tämä työehtojen heikennys, ikään kuin salaa ovenraosta luimutettuna, siinä toivossa että kukaan ei huomaisi ennen kuin on liian myöhäistä!
Näin se on aina toiminut.
16 vuotta kerännyt pikkuhiljaa rikkaille etuuksia "muinamiehinä".
Mutta kun kiristykset alkaa niin kyseisiä rikkaiden etuja ei poisteta. Poistetaan vain pienituloisten edut. Lisätään köyhien määrää.
Selitellään ettei köyhiltä viedä. Mutta omissa ideologioissa "köyhät" ovat vain ne, jotka saa perustoimeentulotukea.
Kuitenkin kansainvälisten kriteerien mukaan Suomessa on miljoona köyhää.
Kansainväliset arvot, sopimukset, kriteerit ei kuitenkaan koskaan koske suomalaisia joten niistä ei välitetä. Niihin vedotaan vain kun täytyy välittää muista maista ja niiden "köyhistä", sodista tai muista "kärsijöistä".
Valtio jota yritetään "pelastaa" on saatanan palvoja.
Ai miten iin krapulapäivien palkattomuus ei auta leikkauksissa jos sen ansiosta ne vähenis, einstein?
Ssmoin auttais ansiosidonnaisen porrastus jos se sais ansiodidonnaisella löhööviä palaamaan hanakammin takas työelämään!
Mitäs niitä muita oli?
Valtion velkaa ei makseta pikkunäpertelyillä jotka vaikuttavat vain työntekijöihin.
Miten se sairauspäivän palkka siirtyy valtion kassaan? Sairashan ei kuitenkaan voi töissä levittää koronaa vai voiko?
Kaikki Suomen velka on EUn syytä
Mä syyttäsin ennemminkin euroa kuin EUta sinällään. Koska varsinkin tolla eurolla on ollu ihan katastrofaaliset vaikutukset talouteemme. Kasvu on ollu käytännössä 0 sen jälkeen ku toi virhe mentiin tekemään :/
Punaisen hämärän sosialistit eivät voi käsittää ikäviä tosiasioita. Joten lakko jatkuu ja kohta nähtävästi asunto kylmenee ja ruokapöytä tyhjenee.
Siinä vaiheessa Ay eli SDP alkaa kyntää jo niin syvällä, että alkaa tapahtua.
Ranskassa lakkoillaan jostakin syystä lähes joka viikko ja silti maa ei kynnä syvällä.
Linkki?
Joo. Sitähän mä vähä epäilinki et täyttä *askaahan se kommari taas lässyttää! :/
www[kopsaa].etui.org/strikes-map
Ranskassa lakkoillaan vähän vitun paljon vähemmän mitä Suomesda. Varsinkin viime vuosina.
Hiekkikselle röllimää, kommarirotta 🍼
Sanokaa hyvästit hyvinvointivaltiolle nyt on maksun aika 😂🤣
Kun pressavaali on ohitse niin AY-liike palaa neuvottelupöytään.
Nyt yritetään vaikuttaa vaaleihin.
Leikkaukset ovat ehkä paikallaan. Se mitä vastustetaan on nykyhallituksen linja kohdistaa leikkaukset käytännössä pelkästään valmiiksi pienituloisiin ja heikentää samalla työntekijöiden oikeuksia samalla kun varakkaiden elämää helpotetaan entisestään ja tulojaan vain kasvatetaan.
No kolmen vuoden kuluttuahan tuo nähdään mitä mieltä kansa on tämän hallituksen touhuista.
Ja kommarit nerokkaine laskupäineen on ottamassa jonku prosentin lisää rikkailta. Joita on joku 10 000. Joka tuo valtion kassaan vaan jotku kaljarahat kommarijuopoille. Jotka ei osaa laskee ku alleen kännätessään.
Mut jos ottaa parilta miljoonalta kansalaiselta parikymppiä joka kuukaus, niin paljos se tekee vuodessa, idiootit? :)
Kommarit sitä kommarit tätä. Persulla aina sama levy soimassa.
Vasemmistohallitus harrasti pilososialisointia, Maatous, teollisuus ym, Veroja korotettiin ja tukia lisättiin näin saatiin yhteiskuntaa politiikkojen hallintaan
Toivottavasti imf tosiaankin ottaa Suomen hallintaansa. Eikä irrota otettaan, ennenkuin rahatilanne täällä alkaa näyttää miinusta vain yhdellä luvulla, eikä kolminumeroisena kuin tässä tilanteessa.
Minkälaisia matemaattisia taitoja noilla hallitusten virkamiehillä ja ministereillä yleensä on, ja mihin ne ovat hävittäneet miljardeja?
Tämäkin hallitus on ollut vallassa alle vuoden, ja nyt jo puolitoista miljardia jossain hevonpersiessä. Yllätyksiä toisensa perään, aina rahat katoaa.
Vai onko samaa tasoa kuin erään allun jokunen vuosi sitten, kun piti ilmoittaa 10 prosenttia kannattaa, niin hän sanoi että 90 prosenttia kannattaa.
No, eihän se haittaa, no shit, sori siitä, wttu mitä pskaa.
Juu.
Marinin bilehileillä sentään ties et mihin kankkulan kaivoon ne lahjotetut 7 mrd oikein katosi! :)
Nää punaset ja niitten lakot olisi laissa kiellettävä. Nyt jos koskaan on puhallettava yhteen hiileen.
Hienosti et ymmärätänyt lakkojen tarkoitusta!
PersuFail! 😝
Pikkurahaa on lakot kun oikeasti rahaa piilotellaan maailmalle , ollaan vuorineuvosten kanssa portugalissa eläkkeellä ja tavallaan huijataan duunari tekemään töitä rikkaille ja maksatte ok verot pienistä palkoistamme mutta koulutettujen julkinen sektori on niin kallis ja siitä ei sovi puhua,
mutta pari siivooja voi ja pitää irtisanoa kalliina ja osta palvelut kalliilla heikoimmalta "siivousfirmalta" kuten kaikki tietää!
Tätä samaa on tämä "uudistus" työmarkkina osapuolta leikkivä oikeistohallitus populisteineen ja kaikki käy lisäpuolueineen on tekemässä vanhoin valhein kilpailukyvystä ja hyvinvointi valtion sakkamisesta jonka jo Lestamafioso Sipilän sakki aloitti!
Puhallettava yhteen hiileen?
Ai narsisti lekottelee ja orjalauma hyysää ympärillää oikkujen mukaan raataen ja hellien narsistia? Ei käy!
Eikös ne poliittiset lakot olla kieltämässäkin? Tälläsen käsityksen mä ainakin sain.
No mikäs se tarkotus on?
Duunarilla menettää rahaa, kun lakkopäivältä ei makseta palkkaa, samalla kun sillä ei tulla saavuttamaan yhhään mitään, ku hallitus on jo ilmottanu ettei öakkojen takia peruta yjtään mitään. Mut palataan takas neuvottelupöytiin keslusyelemaan asioista? Johon taas partaansa nauravat ja lakpista päätyäneet AY-pamput ei suostu. Ja jotka muuten saa täyden palkan myös lakkopäiviltä. Ja nauraa selän takana paskasta naurua lakkoileville smurffeille. Ja lähtee sen jälkee Satosen kans vuosikertaviinille Kosmokseen nauramaan lisää.
Sitähän lakkoilijat lakkoilee ettei poliittisia lakkoja saa kieltää. Entäs jos työnantaja kieltäytyy palkanmaksusta poliitisin syin.
Miksei hönöt järjestänyt lakkoja valepandemiassa? 😂🤣
Mitäs silloin olisi pitänyt vastustaa?
Käsittäkseni hallitus ei ehdottanut työntekijöiden aseman heikennyksiä?
Nehän heikensi kaikkea ja moni yritys meni niiden takia konkurssiin 😂🤣
Antoivat avustuksia jotta koronan vuoksi ei menisi niin moni konkurssiin.
Varmasti tuhansia pienyrityksiä pelastettiin sillä avustuksella.
Ja edelleenkään työntekijän aseman takaaviin lakeihin ei puututtu edellisen hallituksen aikana.
Antoivat omille kavereille avustuksia siitä oli juuri tutkimus ettei moni yritys oikeasti tarvinnut mitään avustuksia 😂🤣
Ketä olisit syyttänyt jos avustuksia ei olisi jeattu ja moni firma olisi mennyt nurin?
Et varmasti Orpoa ja Purraa.
Sosialistit ei osaa kuin alapesun ja verojen korottamisen. Ja lakkoilun.
Oikeistohallitus on korottamassa veroja!
ALV;n korottamista on jo tällä viikolla ehdotettu ja muutama viikko sitten puhuttiin bensaveron korottamisesta!
Persu Fail jälleen! 🤣
Aivan!
On se varmasti kivuliasta olla Persu kun oma hallitus ottaa oikein roisilla kädellä pieni- ja keskituloisilta rahaa ja antaa ne jo ennestään rikkaille yrittäjille yritystukien ja verokevennysten muodossa! 😁
Kohtalaisen huvittavaa et kommari kitisee tän hallituksen yritystuista kun sen oma kokkelihuorahallitus on kaikkien aikojen eniten yritystukia kymmenmiljarditolkulla jakanu hallitus, joka ei saanu ees niitä normaaleita yritystukiakaan vähennettyä sentilläkään!? :)
Minua nämä leikkaukset eivät tule haittaamaan. Miljoona pankkitilillä ja velaton omakotitalo ja kaksi autoa.
Harmittaa lähinnä vain näitä lähiöpubin persuja joilta nyt otetaan isolla kädellä.
Kohtalaisen huvittavaa, et juuri kommari hihittelee veronkorotuksia kun juuri noitten kommaripuolueiden ansiota on se et Suomessa on yks maailman korkeimmista verotuksista!? :/
Kerroppas tiivi-taavi millon ikinä ykskään kommaripuolue on alentanu mitään veroa? :)
Jos piltti osais tavata, niin ymmärtäs varmaan et hallitusohjelmassa lukee ettei kokonaisveroastetta saa kasvattaa! :)
Joten jos nyt jostain kohtaa nipsastaan prossa-pari lisää, niin se meinaa sitä et jostain toisesta kohtaa on alennettava verotusta prossan-pari.
Vaikeeta?
*trololoo* 🤡
Kerro vielä nimes ni mä käyn verokalenterista tsekkaamassa sun miljoonatulot? :) :D
....se on tämä suomalainen kansanluonne jossain kohtaa niin pirun vieraskoreaa että .. lainarahalla pollisteltiin vuosikymmenet ja nyt , kun maksun aika koittaa , yritetään maksaa ulkomaalaisille vaikka hammasta purren .. omasta kansasta nyt ei ole koskaan ollut niin väliä , oman kansan ja maanmiesten kusetus ja suoranainen huijaus on ollut niin valtaapitävien kuin hallintoalamaistenkin mielestä pelkkää plussaa ja meriittiä ..
...kohtalaisen huvittavaa ajatella tätä tämän hetken inflaatiota .. korottamalla tilillä makuutetun miljoonan ostovoima vähenee pian sadan tonnin edestä vuodessa ...
...on , myönnän .. mutta ollaan varmoja että se alennettava veronkohta löytyy takuuvarmasti .. ja on semmoinen vero ettei kukaan meistä sitä veroa ole oikein usein maksanut ...eikä erityisen isoja summia ... ja näin sen pitää mennäkin , edellisten "rahaministerien" löyhäkätisyyttä paikatessa ei taida parikaan vaalikautta piisata ...
Opettele nyt ensin kirjoittamaan.
Kyllähän tämä on tietty jo Marin hallituksen aikaan että maksun aika tulee. Siksi hän lähti karkuun kun tiesi tämän kuten me monet muutkin ettäseuraava hallitus saa moitteet kun yrittää tätä kierrettä katkasta. Vaikeaa on.
Juuri tätä mietin että mistä lähtien tämä kiero riisto on hallinnut.
Ja sitten pressa mainitsi tuon 16 vuotta.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/70fc12bb-146d-4c18-9e95-991ea7c58a7b
Miksi talous ei ole kasvanut? Onko ihme? Yllätys?
Kummastus?
Kun riisto ryöstö ja kieroilu ovat koko yritysmaailman perusperiaatteet niin miljoonat kerätään vain omaan taskuun.
Kuin maan talous silloin voisi "kasvaa".
Kokoomuksen ahneet narsistit katsokoot ihan omaan peiliinsä! Vain firmanjohtajien navat ovat lihoneet.
Vanhasen hallituksen jälkeen velka on kasvanut ja se on kasvanut syömävelkana ei investointeina. Eiköhän sieltä löydy Lipposta kataista parasta Marin
virnuileva vajakki
leikkaa pääsi irti
No rahaa on syydetty kehitysapuun ja muihin älyttömiin hanlkkeisiin ulkomaille.
Hyvänä esimerkkinä Leningradin viemärien puhdistuslaitos.
Mihinkähän ilmasiin rokkitupakoihin kaikille keskieuroopan ruuhkatukille se 7 miljardin "korona"tukilahjotuskin loppupeleissä sit meni!? :
On tää kyl hassunhauska tivoli tää EU:kin, jos maa lahjottaa tollasen summan rahaa mihinlie, eikä saa siitä sit ees mitään virallista selvitystä et mihin persreikään noikin rahat on upotettu!? :/ Huoriin varmaan saatana! :/
On se jännä lukea näitä kommentteja ja huomata kuinka niistä persuja äänestävistä lähiöbubien kanta-asiakkaista tuli yllättäen monimiljonäärien vedenkantajia ja äänitorvia! 😁
Kuinka kovasti nämä köyhät ja pienituloiset äänestäjät ovatkaan valmiita puolustamaan EK:n vuorineuvosten etua ja luopumaan omista eduistaan!
Kuinka moni persu asuukaan lähiön kerrostalossa asumistuella ja yllättäen he haluavatkin leikata sitä! He siis tekemällä tekivät itsestään valtakunnallisen ongelman!
Ajatella kuinka näyttävää oman oksan sahaamista! 😜
No saa kai persutkin olla vuorostaan kokoomuksen sylikoiria kun kommaripuolueetkin on jo ollu niin monessa hallituksessa? :)
Huvitti kun Juttaakin mukama korpesi kun Orpon hallitus on antamassa miljardin veroalennukset rikkaille, mutta itte viritteli verkkosukkiaan Kataisen hallituksessa, joka anto samankokoset verohelpotukset rikkaille!? :D
Milloinkas paZcäciccäreet tekivätkään vaalivilppi comebackin oltuaan kymmeniä vuosia paitsiossa politiikasta?
Eiks se ollut niihin aikoihin kun kataloinen "valittiin"?
Jos halutaan pitää yllä hyvinvointivaltion palveluja, veroja on pakko korottaa.
Korotetaan veroja ja pienennetään palkkoja!
Näin valtio saa lisää verotuloja ja yritykset säästävät palkanmaksussa!
Hyvin yksinkertaista, eiks juu?
Entäs jos vähettäisi ulkomaan tuontia tuota turhaa rääsää, jolla saadaan ulkomaan kauppa 3 miljardia alijäämäiseksi ja rahoitetaan velkarahalla.
Tilaan kaikki roinat ulkomailta EU:sta.
En osta riistäjiltä mitään.
SDP on työntänyt köhillemme kuuluvia rahoja muille maille vierahiile vuositolkulla. SDp on kero porukka.
Niitä on niin paljon työnnettu ulkomaille että kokoomushallituksen pitää ottaa ne takaisin köyhiltä!
Todistettavasti on ollut huonoa politiikkaa ja etenkin huonoa talous-politiikkaa.
Ja nyt vaalitkin toi kaksi ääri-ryhmien edustajaa.
Ei näy valonpilkahdusta ei.
Viihteelle meni vaalitkin.
https://youtu.be/Z8PlCWWGHnY?si=6BzyzZF-Bu4nLc0Q
Ei Herrat anna leikata heidän palkoistaan eikä eduistaan!
Pienituloisilta voi riistää vain pienen summan verran ja se ei näy missään.
ALV nosto tekee pahaa tuhoa pienituloisten Ruoka Ostoksille!
Käy samanlaisesti kuten hevoselle joka oppi olemaan syömättä ja sitten kuoli!
Ei se safkan ALV-korotus ny ketään kyllä nälkäänkään tapa kun se ei ole kun vaan 1 ainoo prossa?
Vai väitätkö ettei sulla ole varaa maksaa euron nakkipaketista 1,01 euroa? :D
Joku oli huolissaan suomalaisten kunnosta.
Mutta ruuan hinnan nousu estää syömästä terveellisesti. Joten aikovat kai huonontaa suomalaisten kuntoa edelleen vaikka teeskentelevät huolestuneita.
Kokoomus on saanut tämän sotkun aikaan suojelemalla veroparatiisifirmojen harjoittamaa aggressiivista verosuunnittelua. Kokoomus on rapauttanut loogisesti vuodesta toiseen Suomen veropohjaa.
Pohja näkyy, vielä viimeinen sukellus. Sale antaa siunauksensa tälle sikailulle.
No onneks se edellinen tyttöhallitus fiksas ton lupaamansa veronkierron viime hallituskaudella! :)
MIljardeja on valtion ulkopuolella paljon enemmän kuin kuusi, mikä oli säästötavoite. Näiden kymmenien miljardien hallitsijat tekisivät viisaasti jos tukisivat valtiota, sillä rappeutuva yhteiskunta alkaa vaikuttaa myös heihin. Jos valtiolla alkaa mennä huonosti, myös pääomapiireiltä katoaa vähitellen sekä markkinat että "finanssi-infra".
Siitä asti, kun EU:uun ja euroon mentiin. Olisi luullut Niinistönkin muistavan sen, kun itse oli asiaa masinoimassa, vaan nytpä vain syytti Suomen kansaa.
Niimistö on kokoomuslainen, mihin se olisi kadonnut, moni muistaa ysäriltä laman aoruena kyseisen ukon.
Ja miksi näin?
Kokoomus 30 vuotta vallankahvassa.
Leikkaukset rikkailta, pääomaverotus ja henk.koht verotus samalle veroprosentille.
Vieläkään niitä turhia menoja ei ole leikattu ja kohta alkaa olla myöhäistä?🤔🤨🙄
Meillähän hyvinvointi kasvatettu ruokapöydässä. Vieläpä velaksi. On ollu kuin Huittisten mies joka söi enempi kuin tienas.
Suomi tarvitsee oman valuutan ja siihen liitetyn rahan luontioikeuden.
Emme tule säilymään edes osittaisesti itsenäisenä valtiona ilman omaa valuuttaa ja rahan luontioikeutta.
Euro poisti meiltä täysin taloudellisen itsenäisyyden ja siten meillä ei ole enää oikeutta luoda uutta rahaa (eli rahan symboliikkaa) koska näistä asioista päättää nykyään EKP, ei suomen valtio. Euro mallissa voimme saada uutta rahaa yhteiskuntaa vain velanoton kautta.
Ilman omaa valuuttaa ja ilman rahan luontioikeutta tuhoudumme kansakuntana.
Nyt on 16 lihavaa vuotta takana. Riittäkö 16 laihaa vuotta tasapainottamaan. Lakot ei ainakaan auta sitä.
Suomi on kahtia jaettu rikkaille annetaan ja köyhiltä leikataan.
Mitä tapahtuisi jos yritysten saamat tuet pienenisi?
Taas tyhmille syötetään propagandaa ja varsinkin Persujen kannattajat uskoo.
Muutoksia pitää tehdä, mutta rauhallisesti ja tarkasti miettien, ei noin hosuen ja huiskien kuten nyt hallitus aikoo. Pitää selvittää mihin mikin toimi johtaa, sillä väärin kohdennettu säästö tulee usein kalliimmaksi toista kautta.
On ihmeellistä, että Orpo jatkaa talouden pelastamista vaikka rapaa tulee silmille.
Sanna Marin tuhosi lopullisesti Suomen talouden ottamalla 40% lisää, mutta Sannaa ihaillaan ja työväestö muistelee kauniita rahakkaita päätöksiä. Miljardien arvoisen valtionyhtiön myynninkin Sanna hoiti festivaaleilla juhlatunelmissa lähetetyllä tekstiviestillä yhdelle pääneuvottelijalle eli Saksan kanslerille Schulzzille.
Annetaan maan talouden mennä kuralle kansan tahdon mukaisesti. Jatketaan vain Antin ja Sannan aloittamalla rahanjakolinjalla ja jaetaan rahaa kaikkeen mukavaan ja edistykselliseen.
Orponkin kannatus silloin kasvaa ja hänkin ehkä pääsee lopuksi Sannan kaveriksi Hollywoodiin.
Loppu tulee jossain vaiheessa, korot nousevat ja lopuksi rahahanat sulkeutuvat.
IMF jakaa rahaa omilla ehdoillaan ja siinä silloin lähtee kaikki kaunis ja edistyksellinen.
Sannan sukupuolineutraaleihin liikennemerkkeihin IMF ei kuitenkaan puutuu, koska se taas maksaisi.
Siispä jatketaan SDP:n viitoittamalla tiellä talouden kehittämisessä velkarahalla, ja IMF sitten hoitaakin loput.
No 12-vuotta pelkästään oikeistohallituksia. Marinin hallitus sai sentään Koronasta ja Ukrainan sodasta huolimatta nostettua työllisyysasteen 74% paikkeille, se on taas alkanut laskea kun oikeistohallitus on taapertanut reilu puoli vuotta.
Kun yritysten maksamaa yhteisöveroa alennettiin 10 vuotta sitten peräti 6% niin verotuloja jäi valtiolta saamatta tuolta ajalta, siis 10 vuodelta 24 mrd euroa siis 24 miljardia euroa eli juurikin velkaantumisen kiihdytti tuo tietoinen veropohjan romutus ja tiedettiin mitä siitä seuraa...
Miettikääpä sitä!
Julkinen sektori on paisunu pullataikina siellä on vielä pahimmat lakkoilijat ja itkijät nyt on tehtävä kiristyksiä ja kaikki osallistuu halusitte tai ette😂🤣
Porvarihallitukset siitä 12 vuotta. Ei tarvitse Petterinkään kuin katsoa sinne kokoomuksen peiliin ja kepun omaansa.
Leikataan ensin sinulta, mitä ehdotat?
Leikkauksia voisi tehdä suurituloisten verohelpotuksiin.
Niin juuri. Pienituloisilla ei ole leikattavaa tullakseen toimeen.
Nostetaan se perusturva ensin 1500e. Sitten siitä ylöspäin voidaan alkaa saksia.
Miksi Niinistö vaikeni perussyystä suomen köyhtymiseen? Syy on liittyminen EU:in sekä Euroon.