Ajatelkaa te suomalaiset ja muut eurooppalaiset,jotka ostatte aina japseja ja ehkä kohtapuolin kiinalaisia autoja,kaikki valuutta ja teollisuus katoaa aasiaan ja euroopan maat vajoaa albanian tasolle.Daewoo-chevy on ehkäpä ainoa aasialainen auto,jonka valmistus hyödyttää myös GM:n euroopan tehtaita.Sanonta suosi suomalaista pitäisi vaihtaa lauseeseen,suosi eurooppalaista.
Kiinalaiset jyrää
Varokaa ja
6512
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Hiukan hämärä logiikka.
Muutamat autonvalmistajat , mm. tojo ovat rakentaneet Eurooppaan jo useita tehtaita.
Tojo työllistää Euroopassa n. 56 000 ihmistä ja lisää tulee.
Ns. euroautot ovat taas vähentäneet työvoimaansa Euroopassa.
Kun ihmiset ostaa vain riisikippoja.
Suuri tekijä on lisäksi jälkimarkkinan työllistävyys. "Euro" työllistää viisinkertaisesti työvoimaa korjaamoille viattomaan "japskiin" verrattuna.
Tässä voi vain veikkailla, milloin "Kiinan muuri murtuu", kuten kävi Berliinin muurille. Nykyään ay-aktivistit ovat Kiinassa likimain "rikollisia", joita odottaa jopa "kuolemantuomio". Systeemi takaa, että palkkataso pysyy toistaiseksi murto-osatasolla muuhun maailmaan verrattuna.
Eiköhän kaikki tuotantonsa Kiinaan muuttavat yritykset johtajineen ole ainakin salaa kommunismin kannattajia? Kun Kiinan mahdollisuudet on käytetty, niin vuorossa lienee Pohjois-Korea?
Itselleni "suosi Suomalaista" on ollut tyhjä lause jo vuosia.
Eihän tälläisessa yhteiskunnassa ole muuta arvoa kuin pörssi kursseilla ja kuka häikäilettömämmin osaa kahmia hyötyä itselle.Kommari Kiinaankin nämä keinottelijat siirtävät tuotantoaan "tukka hulmuten" , suurempien voittojen toivossa.Voitot tietenkin johonkin vero paratiisiin.Maailma nyt on vain tällainen ihmisten tekemä arvoton tekele.
Onhan heillä siihen oikeus,mutta en minä ainakaan ole tukemassa tätä,päinvastoin vastataan kykyjen mukaan samanlailla,mieluimin viellä rankemmin.
Itse ostan hyväksi koetun tuotteen ,valmistus maasta riippumatta ,sitä en edes vilkaise.
Esim. uutena ostetut autot on ollut jo vuosikausia Toyotia.
jatkuu! Ota hyvä mies välillä laput pois silmiltä, se laajentaa maailmankuvaa.