Ei tarvitse edes tankata kuten polttomoottoriautoja. Käy vain silloin tällöin lataamassa.
https://www.iltalehti.fi/sahkoautot/a/f94e2f06-82fa-42a3-8baf-b9ada19cea36
"Suomessa on toteutettu ensi kertaa laaja testi, jossa eri sähköautoilla ajettiin 1 000 kilometrin etappi. Haastavissa talvioloissa ajettu koe on jopa maailmanlaajuisesti poikkeuksellinen. Viime viikon lopulla 22 autoa starttasi matkaa Lahdesta olosuhteissa, jotka olivat suorastaan todella karmeat.
Parhaat autot suoriutuivat matkasta latauspysähdyksineen alle 12,5 tunnissa, jotka veivät diesel-BMW:llä 13 tuntia."
Sähköauto erittäin hyvä pitkillä matkoilla Suomen talvessa
21
224
Vastaukset
- Anonyymi
Sähköautoksi sopisi hyvin matkailuauto, että voisi latausten aikaan majoittua mukavasti odottamaan latausta. Ei kai kukaan halua kärvistellä henkilöautossa pitkiä aikoja odottamassa.
- Anonyymi
Olen minä nukkunutkin henkilöautossa talvella. Jättää vaan moottorin käyntiin ja taittaa selkänojan pitkälleen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olen minä nukkunutkin henkilöautossa talvella. Jättää vaan moottorin käyntiin ja taittaa selkänojan pitkälleen.
Ei kai sitä joka lataukseen nukkumaan mennä, vaan tekemään jotain muuta mielekästä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei kai sitä joka lataukseen nukkumaan mennä, vaan tekemään jotain muuta mielekästä.
Pitkällä matkalla kuskin on syytä välillä levätä, ladata itseään seuraavaa etappia varten.
- Anonyymi
Tuolla suorituksella on kyllä ajettu myös ylinopeuksia.
- Anonyymi
Ei suinkaan, koska Lapissa on pääteillä 100 km/h rajoitus talvellakin, ja on tuossa 100:n pätkiä etelän puolellakin. Wego antaa matka-ajaksi tuolla reitillä 11h 49 min (incl. 45 min delay). Se nopeinhan ei ollut ladannut kuin pari kertaa autoaan.
- Anonyymi
Mitä tämä on mahdollista koska dieseliä ei ehkä tarvitse edes tankata tuolla matkalla ????
"Parhaat autot suoriutuivat matkasta latauspysähdyksineen alle 12,5 tunnissa, jotka veivät diesel-BMW:llä 13 tuntia"- Anonyymi
Ajelivat tahallaan sillä diisselillä hiljempaa
- Anonyymi
Onko tuo asuntovaunu tarkoitettu pygmeille?
- Anonyymi
sähköautoon mukaan vaan tarpeeksi pitkä jatkojohto niin saa koko ajan latausta vaikkapa välillä Hki-Inari
- Anonyymi
No osta hyvä mies sellanen tai vaikka pari mutta älä kolhi pohjaa.
- Anonyymi
Onpa testi "suomen oloissa". Nollassa koko matka ja enimmillään -10 astetta. Hah. Pakkanen 25 asteeseen ja uusi testi. Ai niin mutta kun ne "talviautot"hyytyy.
Tuokin että muka tavan mersulla menis pidempään vaikka 6 kertaa ladattu matkan aikana 30 min kerta. Just joo. Mersun voi tankata kerran 4 minuuttia ja taatusti on ennen perillä.
Onpa taas mainosmiesten maksettu- Anonyymi
Suomalaiset talviolosuhteethan nuo ovat, kun Suomessa talvella ajelevat.
Vaan toimiihan nuo norjalaisissa olosuhteissakin.
--
"aljon nopeamminkin pääsee
Vastaavaa tuhannen kilometrin testiä tekee norjalainen tubettaja Bjørn Nyland, joka on parhaimmillaan ajanut matkan vajaaseen yhdeksään tuntiin.
Nylandin testeistä valtaosa on ajettu lämpimässä ja kuivassa säässä.
Peräti -24 asteen paukkupakkasessa hän on testannut juuri uudistunutta Tesla Model 3 Long Rangea, jolla Nyland onnistui ajamaan reittiinsä 10 tuntiin ja 25 minuuttiin." - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Suomalaiset talviolosuhteethan nuo ovat, kun Suomessa talvella ajelevat.
Vaan toimiihan nuo norjalaisissa olosuhteissakin.
--
"aljon nopeamminkin pääsee
Vastaavaa tuhannen kilometrin testiä tekee norjalainen tubettaja Bjørn Nyland, joka on parhaimmillaan ajanut matkan vajaaseen yhdeksään tuntiin.
Nylandin testeistä valtaosa on ajettu lämpimässä ja kuivassa säässä.
Peräti -24 asteen paukkupakkasessa hän on testannut juuri uudistunutta Tesla Model 3 Long Rangea, jolla Nyland onnistui ajamaan reittiinsä 10 tuntiin ja 25 minuuttiin."Ja sitä vertaat johonkin 5000€ mersuun? Voe voe
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja sitä vertaat johonkin 5000€ mersuun? Voe voe
Yritä kommentoida oikeaan viestiin.
- Anonyymi
Taas tuli ikää lisää, otsikosta. Nauruhan pidentää ikää, eikö?
- Anonyymi
Ihan sama, katsotaan uudestaan sitten kun käytetyn sähköauton saa alle viidellä tonnilla ja siihen parin kolmen vuoden täyden takuun akustolle.
- Anonyymi
Hinaus tilastoja johtaa suomessa tänä talvena...rummun pärinäää...tättärää sähköautot. Yllätyyyys
- Anonyymi
Hähä!
https://www.iltalehti.fi/sahkoautot/a/53cd9545-45d3-424c-aa7f-626c60904166
Tiepalvelua tarjoavan Viking Assistance Groupin johtoon kuuluva Svein Setrom kertoo Norjan medialle yksiselitteisen näkemyksensä.
– Sähköautot ovat parempia kylmässä.
Setromin mukaan hän ei 30 vuoden uraltaan muista toista talvea, jolloin tien päällä olisi tarvittu yhtä paljon apua.
Vikingin apua tarvinneista autoista 13 prosenttia on ollut sähköautoja ja 87 prosenttia polttomoottoriautoja. Norjan autokannasta 23 prosenttia on sähköautoja.
– Se tarkoittaa, että sähköautot ovat kylmässä liki tuplasti parempia kuin fossiiliautot.
- Anonyymi
Kyllä sähköauto selvästi parempi talviauto on.
- Anonyymi
Sähköautojen kehitys ja suorituskyky ovat vakuuttavaa, ja ne ovat erittäin hyvä vaihtoehto myös talvella Suomen olosuhteissa.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko1902681Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-82732427Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy332295Huulitäytteet ja tekotisssit
Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä2112277Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1541391Sait mut mies heikoksi
Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m861234Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.
Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.1051199Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa
MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har171082Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?
Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään451050- 84957