Joten turha vedota intersektionaalisuuteen..
Edes homous ei tee Haavistosta pätevää pressaa
Anonyymi-ap
31328
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 31
Vanhimmat
Ei mikään auta.
Ei saa pistettä siitäkään.
Ei mitään mahiksia.
Kansa on hylännyt jo seitsemän muuta. Ei ollut mitään mahdollisuuksia.
Ehkä ei mutta se on eduksi.
Se on varma, ääneni menee Stubbille.
Mikään ei tee Haavistosta pätevää.
Sinulla on ääni, käytä sitä.
Se ei yksin tee hänestä pätevää. Tarvitaan lisäksi muita arvoja, joita hänellä on.
Stubbista presidentti.
Pressan äänestää suomalaiset ja enemmistö äänestää Stubbia.
Huomenna se nähdään. Itse en ollut missään nimessä aikonut äänestää Stubbia. Jotenkin koko olemus tökkii, ja pari valetta vei hänen mahdollisuutensa.
Ei sun tarvii äänestää Stubbia. Jos enemmistö äänestäisi Haavistoa niin sillä mennään. Haavisto on ihan fiksu ukko ja menestynyt politiikassa, mutta minua tökkii se vasemmistolaisuus.
Tökkii, ja siksi Stubbi.
En tiedä siitä vasemmistolaisuudesta. Olen ollut Vihreä, ja Haavisto sopii siihen. Hän on myös erittäin miellyttävä.
Tuosta olen kyllä samaa mieltä. Harvinaisen lämmin kaveri kyllä
Entinen vihreät edustajineen oli parempi puolue kuin nykyisen kaltainen kaikessa ääripäisyyksissään. Haavisto on maltillisempi ja turhaa vastakkainasettelua välttävä poliitikko.
Ei Haavisto ole vasemmistolainen, siihen kuuluu vaan vasemmisto ja sosiaalidemokraatit. Vihreät kuuluvat oikeistossa keskustaan.
Noin minäkin asian näen
Miten asiasi liittyy aloitukseen?
Vihreät on kylläkin keskusta-vasemmistolainen puolue.
Valtaosa sijoittuu poliittisella kartalla keskustan vasemmalle puolelle.
On eri asia puhua keskusta-vasemmistolaisesta puolueesta, kuin vasemmistolaisista puolueista, joihin lukeutuvat SDP ja vasemmistoliitto.
Joku vähän oikeistolaisempikin vihreän puolueen edustajissa on, kuten Harjanne.
Ei mikään tosiaan tee.
Se on totta että homous ei tee Haavistosta presidenttiä. Siihen vaikuttavat paljon tärkeimmät asiat, hänen kokemuksensa YK:n toimissa ja rauhanvälittäjänä Afrikassa, kokemus ulkoministerinä sekä monet muut painavammat syyt. Hänet tunnetaan hyvin maailmalla ja hänellä on siellä laajat tuttavaverkostot. Ne tekevät hänet erittäin päteväksi presidentin virkaan.
On Haavistolla vähän outoa "rauhanvälitystä", millä nyt elämöi, kun sodat vaan jatkuvat ja jatkuvat ... Stubb nyt sentäs sai pysyvän rauhan Georgiassa.
Onko Putin oikeassa, kun toteaa että " länsi on sodassa itsensä kanssa hyökkäämällä ydinperheeseen, normalisoimalla pedofiliaa ja tuhoamalla omia perinteitään, kulttuuriaan ja kansallista identiteettiään." Ja lisäksi länsi tuhoaa kristinuskoa ja suosii islamia.
Ulkopoliittisten asioiden hoitaminen ei ole kiinni seksuaalisesta suuntautumisesta, vaikka se monelle uskovaiselle tuntuukin olevan pätevyysmittari numero yksi.
Kuinka monelle tarkalleen?
Itse tuskin tunnen yhtäkään sellaista ihmistä.
Taisit keksiä omiasi.
Se on jo selvä, että teille vain heterous on ainoa merkittävä presidentin ominaisuus.
Ette te mistään muusta kirjoittele.
Äänestin Stubbia.
Demokraattisesti ajatellen homopresidenttejä pitäisi olla vain noin 2 % kaikista Suomen presidenteistä. Kun presidentteja on ollut 12 niin siitä voi jokainen laskea kuinka monen vuosikymmenen jälkeen Suomeen pitäisi valita homopresidentti. Jos bi-Stubb valitaan niin se tietysti myöhäistää vielä enemmän koko juttua. Muuten ei olla demokraattisia.
Se ei ole mikään peruste valita eikä toivottavasti yksin myöskään jättää valitsematta jotakuta presidentiksi. Seksuaalivähemmistöön kuuluvaa ei tarvitse välttämättä koskaan valita presidentiksi, jos on parempia vaihtoehtoja tarjolla äänestäjien mielestä. Tuo on intersektuaaliseen feminismiin kuuluvaa ajattelua, että seksuaaliselle suuntautumisen, ihonvärin tai muun epäolennaisen seikan vuoksi pitäisi nostaa näitä ominaisuuksia omaavia ehdokkaita syrjien muita. Muut seikat pitäisi ratkaista. Stubbin seksuaalisuudesta ei ole mitään varmuutta, eikä siitä näy ulospäin mitään muuta kuin että on todennäköisesti kiinnostunut naisista, kun on seurustellut niiden kanssa, on perheellinen ja naimisissa vaimonsa kanssa. Eroja Stubbin, Haaviston ja muiden ehdokkaiden välillä riittää muutenkin - Miksi sitä seksuaalisuutta korostaa yli niiden muiden erojen?
Haavistolla on paljon muita tärkeämpiä ominaisuuksia joista on etuja presidentin virkaan.