Menkää tekin töihin niin voitte käydä 🤓
Minä käyn monta kertaa vuodessa lomalla etelässä
Anonyymi-ap
25264
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
No onhan se Tallinna toki etelässä Suomesta katsoen.
Minä käyn monta kertaa vuodessa Suomessa. ;)
Minä asun Marbellassa. Missä päin Aurinkorannikkoa sinä?
En asu manner euroopassa.
Toki kun järjestät 56-vuotiaalle työpaikan. Alallani ei ole ainoatakaan vapaata työpaikkaa asuinseudullani tai missään lähiseuduilla, mutta satoja työttömiä kylläkin.
Kiteellähän se minäkin käyn...
S-kaupan ylijäämäpalautuksilla pääsee joka vuosi viikoksi Kanarialle. Ei tarvitse palkkarahoja törsätä.
Minä käyn monenapäivänä vuodessa töissä. Muuten asun etelässä.
Miten se työ tuohon liittyy? Minä maksan kaiken rahalla. Jos on rahaa, ei tarvi edes mennä töihin. Työ kuuluu köyhille.
Palstavasuri ei voi lomailla etelässä koska hän ei osaa edes englantia. Toivoton tapaus.
Miksi ihmeessä?
Minakin käydä. Ei tarvita työ.
etelässä liika kuuma tulee hiki. rahvaalle sopii kyllä
Jos 300 000:lle työttömälle on avoinna 20 000 työpaikkaa, niin se töihin meno ei ole niin yksinkertaista. Ihminen ei voi mennä töihin jos kukaan ei palkkaa häntä.
Purra yrittää valuttaa työttömyyden työläisten syyksi, vaikka lisääntyvä työttömyys on hallituksen syytä.. Hallituksella on perustuslaillinen vastuu huolehtia työpaikoista.
Marinin hallituksen jäljiltä maassamme oli 240 000 työtöntä kriiseistä huolimatta. Osaamattomat Orpo-Purra ovat saaneet luvun nousemaan 300 000:n. Mitähän se on vaalikauden lopussa jos saavat häärätä miten sattuu.
Orpolle voisi joku vaikka helmitaulun avulla selittää, että velan taittuminen ei voi olla sitä, että otetaan lisävelkaa enemmän kuin mikään muu hallitus on koskaan ottanut. 14 miljarsin lisävelka alijäämän peittämiseksi on ennätys. Plus jos lasketaan mukaan valtion omaisuuden myynti neljällä miljardilla niin osaamattoman Purran budjetin todellinen alijäämä on 18 miljardia. Onko nyt todella aika rakentaa Orpolle tunnin juna neljällä miljaardilla.
Jos ei ole oikein rahaa, kannattaa priorisoida. Hallitus priorisoi. Ja nostaa ruuan alvia.
Töitä tekemällä voi matkustella 👍
Jos matkustelee työkseen. Pelkkään matkusteluun ei töitä tarvi ja voi tehdä kuukausien matkoja kun ei tarvi mennä töihin. Työhakemuksiakin voi lähetellä vaikka Välimeren rannalta.
Jos tekee hakemuksia kookospalmun varjossa, niin muistaa laittaa kypärän päähän.
Etelän vetelä voi tehdä töitä etänä mistä päin maailmaa vaan.
Thaimaassa voi hoitaa Suomen töitä etätöinä.
Thaimaaseen voisi joskus lähteä käymään. Pattaja on kait ihan hieno paikka.
En viitti, lomailen mieluummin koko vuoden.
arvostan ihmisiä jotka käyvät TÖISSÄ 🇫🇮
Isänmaan ystävät eivät elä muiden siivellä 🇫🇮
Porilaisena tulee joskus lähdettyä etelään, Raumalla, saamaan turpiin.