Jumala kuvataan vanhaksi mieheksi valtaistuimella, mutta toisaalta myös Jeesusta sanotaan Jumalaksi.
Mitä Jumalalla on haarojen välissä ja miksi?
Pissaako hän ja tuleeko sieltä ulos muutakin vuotoa?
Mitä Jumalalla on haarojen välissä ja miksi?
Pissaako hän ja tuleeko sieltä ulos muutakin vuotoa?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Daniel:
7:9 Minun sitä katsellessani valtaistuimet asetettiin, ja Vanhaikäinen istuutui. Hänen vaatteensa olivat valkeat kuin lumi ja hänen päänsä hiukset kuin puhdas villa. Hänen valtaistuimensa oli tulen liekkejä, ja sen pyörät olivat palavaa tulta.
"Hänen valtaistuimensa oli tulen liekkejä, ja sen pyörät olivat palavaa tulta."
Tässä kuvataan avaruusalusta samoin kuin Hesekielin kirjassa.
>> Tässä kuvataan avaruusalusta samoin kuin Hesekielin kirjassa. <<
Hesekiel itse sanoo kirjassaan, että "Nämä olivat samat olennot, jotka minä olin nähnyt Israelin Jumalan alla Kebar-joen varrella; ja minä tulin tietämään, että ne olivat kerubeja." Siis enkeleitä.
Valtaistuin taas ei ole mikään alus tai olento, vaan nimensä mukaisesti istuin.
Jumala on sukupuoleton Henki.
Se, että Jumala on "Isä", viittaa ennen muuta siihen, että Hän on kaiken elämän alkulähde, alullepanija, siis Luoja. Jeesus taas on kolminaisen Jumalan yksi persoonista, minkä vuoksi myös hän ilmentää itseään isänä ja Poikana.